Zdravím :)Máme celý měsíc na cestování po Indonesii. Začínáme tedy 2 noci ještě v Kuala Lumpur a končit budeme v Singapuru. Situace na Lomboku a Bali nám trochu komplikuje plány. Nějaké tipy, co procestovat? Nebo si myslíte, že mámě Lombok risknout? Díky za tipy. .

Indonesie září

Založila ve fóru Co vidět a navštívit

Zdravím :)


Máme celý měsíc na cestování po Indonesii. Začínáme tedy 2 noci ještě v Kuala Lumpur a končit budeme v Singapuru. Situace na Lomboku a Bali nám trochu komplikuje plány. Nějaké tipy, co procestovat? Nebo si myslíte, že mámě Lombok risknout? 


Díky za tipy.

0

Tak popravdě Indonésie je tak velká, že nějaké problémy na Bali a Lomboku jsou úplně nepodstatné. Samozřejmě jsou to 2 z nejnavštěvovanějších ostrovů ale to je tak tak vše. Jestli letítë do KL, tak začněte na Sumatře, a pak můžete přeletet na Sulawesi nebo Flores.

0 Citovat

Nebo můžete zůstat celou dobu na Sumatře. Měsíc je stejně málo. A jestli přiletíte do KL a odlétate ze Singapuru, tak je je to tak akorát. Nechápu, proč by jste se měli cpát na podle zpráv zničený Lombok , když je Indonésie tak obrovská ? A pokud jste jště nebyli v Malajsii, tak to můžete spojit s ní.

0 Citovat

Zalezi, co chcete videt a zazit, jake mate naroky atd. Pokud krasne plaze bez lidi (jen o vikendech jsou na nekterych mistni lidi a kazdy druhy vas zdravi a usmiva se) a jste ochotni se proletet trochu vice, tak ze sve cerstve zkusenosti doporucuju letet na Kei (Kai) Islands (letiste LUV). Vykoupat se muzete i v krystalove ciste vode v jeskyni a je tam moznost vyletu lodi na dalsi krasna mista (napr. Ngurtafur Beach, Bair Island). Ubytovani je pekne a ciste, majitele mili (nekteri umi anglicky), jidlo vyborne, pestre a buffet style, silnice vetsinou kvalitni s malym provozem (lze pujcit skutr za 50000-100000 rupii denne, okruh kolem ostrova je asi 120 km, ve vesnicich, kde jsem ze 70-90 km/h vyrazne zpomalil a nadzvihl hledi, zdravili lidi, jakoby jela celebrita, ze jsem to zdaleka nezazil ani v Polynesii pri prochazeni) a ceny celkem nizke.  


Obyvatele jsou melaneskeho puvodu a hudba je podobna polyneske. Dosud o ostrovech temer nikdo nevi, ale na podzim se tam asi zacne letat primo z Bali a pak bude tezke najit ubytovani (rezervace pres SMS, jen Coaster Cottages i mailem, ja byl ve Villa Monica a Savana Cottages). Zari je dobry termin. Pokud si koupite SIM Telkomselu, treba levne u letiste v Ambonu (neni treba uz pak registrace na uradu jako pri nakupu mimo oficialniho prodejce), slaby signal na mobilni internet nekdy u Savana je.


Muzete to spojit s Banda (Spice) Islands (odkud zdravim), ktere LP oznacuje jako nejhezci indoneske souostrovi (byt opatrne s otaznikem). Krome jednoho z nejlepsich snorchlovani z Indonesie muzete vylezt i na sopku Api. Je tam ale horsi doprava a chce to trochu zkusenosti, flexibility a ochoty nocniho nastupu na lod a snest mensi tlacenici (vsichni rikaji pozor na kapsare) pri nastupu a vystupu z lode, ktera jezdi 1x za 2 tydny. Na lodi lze prespat i v kajute posadky za 500000 rupii pro dva nebo si vemte karimatku (tenka tam lze koupit) a zkuste najit klidnejsi kout venku, pokud nebude prset. Lod ma 146 x 23 metru, takze plavba je prijemna. Z Banda Neira do Ambonu je vice moznosti vcetne rychle lodi nebo L-410 (letenku lze koupit ale jen na miste, lety 2x tydne a byva vyprodano).


Je tam urcita moznost malarie (ne na Banda), ale pobliz plaze je minimalni. Komaru jsem videl 0-2 denne. Vetsina pripadu malarie na Molukach byla v Ambonu a okoli, kde je vetsinou treba prestoupit.


img-20180810-212626.jpg
img-20180810-212126.jpg
img-20180810-164401.jpg
img-20180810-211749.jpg

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Zalezi, co chcete videt a zazit, jake mate naroky atd. Pokud krasne plaze bez lidi (jen o vikendech jsou na nekterych mistni lidi a kazdy druhy vas zdravi a usmiva se) a jste ochotni se proletet trochu vice, tak ze sve cerstve zkusenosti doporucuju letet na Kei (Kai) Islands (letiste LUV). Vykoupat se muzete i v krystalove ciste vode v jeskyni a je tam moznost vyletu lodi na dalsi krasna mista (napr. Ngurtafur Beach, Bair Island). Ubytovani je pekne a ciste, majitele mili (nekteri umi anglicky), jidlo vyborne, pestre a buffet style, silnice vetsinou kvalitni s malym provozem (lze pujcit skutr za 50000-100000 rupii denne, okruh kolem ostrova je asi 120 km, ve vesnicich, kde jsem ze 70-90 km/h vyrazne zpomalil a nadzvihl hledi, zdravili lidi, jakoby jela celebrita, ze jsem to zdaleka nezazil ani v Polynesii pri prochazeni) a ceny celkem nizke.  


Obyvatele jsou melaneskeho puvodu a hudba je podobna polyneske. Dosud o ostrovech temer nikdo nevi, ale na podzim se tam asi zacne letat primo z Bali a pak bude tezke najit ubytovani (rezervace pres SMS, jen Coaster Cottages i mailem, ja byl ve Villa Monica a Savana Cottages). Zari je dobry termin. Pokud si koupite SIM Telkomselu, treba levne u letiste v Ambonu (neni treba uz pak registrace na uradu jako pri nakupu mimo oficialniho prodejce), slaby signal na mobilni internet nekdy u Savana je.


Muzete to spojit s Banda (Spice) Islands (odkud zdravim), ktere LP oznacuje jako nejhezci indoneske souostrovi (byt opatrne s otaznikem). Krome jednoho z nejlepsich snorchlovani z Indonesie muzete vylezt i na sopku Api. Je tam ale horsi doprava a chce to trochu zkusenosti, flexibility a ochoty nocniho nastupu na lod a snest mensi tlacenici (vsichni rikaji pozor na kapsare) pri nastupu a vystupu z lode, ktera jezdi 1x za 2 tydny. Na lodi lze prespat i v kajute posadky za 500000 rupii pro dva nebo si vemte karimatku (tenka tam lze koupit) a zkuste najit klidnejsi kout venku, pokud nebude prset. Lod ma 146 x 23 metru, takze plavba je prijemna. Z Banda Neira do Ambonu je vice moznosti vcetne rychle lodi nebo L-410 (letenku lze koupit ale jen na miste, lety 2x tydne a byva vyprodano).


Je tam urcita moznost malarie (ne na Banda), ale pobliz plaze je minimalni. Komaru jsem videl 0-2 denne. Vetsina pripadu malarie na Molukach byla v Ambonu a okoli, kde je vetsinou treba prestoupit.

Tak to si užíváš Libore. Paráda. No jen si nejsem jistý, jestli Inka podobné tipy na tyto řekl bych "poměrně netradiční" a na cestování ne zrovna pohodlné destinace na Molukách ocení, když neví co si počít, když je na Lomboku zemětřesení :) Každopádně parádní trip a doufám, že aspon nějaký základní deníček vedeš, abych získal nějaké informace pro mou plánovanou cestu po Molukách :)

0 Citovat

Na Severni Moluky ji neposilam, ale toto zvladne vetsina lidi. Z letiste jsem jel s Rusy, kteri si nic moc nenastudovali a ani neumeli moc anglicky (1 ale uz leccos v Indonesii projel). Pak jsem tam byl s holandskou rodinou s ani ne 3-letym ditetem a se 75-letym dedou s Parkinsonem. Ten se tam ale narodil a pak jeli do jeho vesnice na vedlejsim ostruvku.


Denik si nikdy nevedu, ale toto by mohlo stacit. Je to aspon zacerstva. Jeste trochu teda doplnim. Ceny jsou (v tis. rupii, na Kc x 1,6) cca 200 za pokoj bez klimatizace a 250 s ni (v drevenych chatkach neni a ani neni treba), 3x jidlo 125 (vcetne vody, caje a kafe nebo je toto v cene pokoje), v Savana je jidlo drazsi, ale vcetne syra ke snidani (45) a grilovane ryby k veceri (80). Zase ale maji levnejsi skutry. Taxi z letiste 200, na trajekt 100, ojek levnejsi, ale je to 24 a 14 km.


Savana je u plaze, kde se da koupat jen pri prilivu. Jinak se musi jit stovky metru po jemnem bilem pisku s trochou blata. Na okraji zatoky u skalnich maleb je blata vice a bori se. Vetsina ubytovani je u 2,5 km dlouhe plaze Pasir Panjang viz 1. a 2. foto. Pisek velmi jemny, asi jako polohruba mouka. Pri uplnem odlivu na koupani neni, ale odlehlejsi plaze ano (Matwaer na 3. fotce a Ngurtafur).

0 Citovat

?

Libor_S napsal(a):

Na Severni Moluky ji neposilam, ale toto zvladne vetsina lidi. Z letiste jsem jel s Rusy, kteri si nic moc nenastudovali a ani neumeli moc anglicky (1 ale uz leccos v Indonesii projel). Pak jsem tam byl s holandskou rodinou s ani ne 3-letym ditetem a se 75-letym dedou s Parkinsonem. Ten se tam ale narodil a pak jeli do jeho vesnice na vedlejsim ostruvku.


Denik si nikdy nevedu, ale toto by mohlo stacit. Je to aspon zacerstva. Jeste trochu teda doplnim. Ceny jsou cca 200 za pokoj bez klimatizace a 250 s ni (v drevenych chatkach neni a ani neni treba), 3x jidlo 125 (vcetne vody, caje a kafe nebo je toto v cene pokoje), v Savana je jidlo drazsi, ale vcetne syra ke snidani (45) a grilovane ryby k veceri (80). Zase ale maji levnejsi skutry. Taxi z letiste 200, na trajekt 100, ojek levnejsi, ale je to 24 a 14 km.


Savana je u plaze, kde se da koupat jen pri prilivu. Jinak se musi jit stovky metru po jemnem bilem pisku s trochou blata. Na okraji zatoky u skalnich maleb je blata vice a bori se. Vetsina ubytovani je u 2,5 km dlouhe plaze Pasir Panjang viz 1. a 2. foto. Pisek velmi jemny, asi jako polohruba mouka. Pri uplnem odlivu na koupani neni, ale odlehlejsi plaze ano (Matwaer na 3. fotce a Ngurtafur).

No že cestují Rusáci kde všude, tomu se vůbec nedivím. Jejich mentalita ve spojení s penězi  je známá. Onehdá, už nevím kde to bylo, zřejmě někde na severu  v Indie, pri check-inu byl nějaký problém. Myslím, že měli Rusáci těžší bágl, než mohl být a neuměli anglicky ani prd. Rozhazovali rukama, jako že co si to zaměstnanci letiště dovolují, že nemluví rusky:). To je škoda, že si deníček nevedeš. Aspon ceny ubytování, transportů atd si já vedu. Spíš mě zajímá vedle cen ubytování, jak jsi se tam dostal (ceny letenek ) a jaké jsou ceny trajektů, jak často jezdí atd. Všechno se dá dohledat, ale když je to tak čerstvé, tak je to nejlepší. Posledně na Banyak jsem měl všechno zjištěné a trajekty jezdily úplně jinak :) a hlavně osobní zkušenost s ubytováním. Zda doporučuješ a co vidět. Když tak mi napiš SZ, aby jsme to tady nezaplevelovali. Už jsi byl na Severních Molukách, nebo ne?To mě taky zajímá.

Myslím, že hlavně nejde o to, jak složité nebo ne je se tam dostat, ale když to nabídneš někomu, kdo slyšel z Indonésie především o Bali a Lomboku, tak na 99% nebude nakloněn do podobných končin cestovat :)

Jinak ceny ubytování a jídla jsou v pohodě. Otázkou je, kolik jsi dal za letenku a odkud jsi letěl. Jak píšu. Písni mi SZ, nebo můžeš i sem. Třeba se mýlím a pro Inku to bude inspirace :)

Díky

0 Citovat

Rusove trochu anglicky umeli a ohledne penez byli spise setrivi.

Let byl CGK-AMQ-LUV Lion a Wings Air za 2264 tis. rupii (ceny jsou nekdy od 2000 a ten muj puvodni, ktery zrusili, byl v akci za 1450). Z Ternate poletim za 560 tis. do Makassaru, odkud mam uz z drivejska let s Airasia do KL.

Jizdni rad na lode Pelni je na webu:

https://www.pelni.co.id/

Funguje to spolehlive, ale par hodin posun byva. Koupit na webu nelze, pokud nemas znameho v Indonesii, ktery by to na zaklade rezervacniho cisla behem par hodin zaplatil v bankomatu. Staci ale asi vetsinou koupit tesne pred odjezdem, i kdyz pak je to jen ekonomicka trida. S predstihem par tydnu se da koupit za stejnou cenu jako eko i kabina bez dveri, coz je zmena od lonska. Ceny mych listku na trase Tual - Banda Neira - Ambon - Ternate (tam pojedu) jsou necelych 150, 100 a 200 tis. rupii. 1 trasu zopakujou vetsinou za 2 tydny, takze se da extrapolovat dele dopredu, pokud neni lod na dele planovane oprave.

Co videt uz jsem napsal a zkusenost s ubytkem taky. Jeste doplnim, ze Savana je dobra hlavne na atmosferu a diky napomocnym majitelum na planovani vyletu. Nedaleky Lucy's GH podobne, vede ho sestra, ale budova je betonova bez klimatizace. Pro plazove a koupaci lidi je lepsi neco u Pasir Panjang, treba ta Villa Monica nebo Coaster Cottages, ale to je treba rezervovat dlouho dopredu. Maji dobry informativni web a taky pomohou s vylety. U nekterych dalsich ubytek muze byt problem, ze tam nemluvi anglicky.

0 Citovat

Děkuji moc za krásné tipy. 

Určitě jsem je ocenila. Přesně z toho důvodu, že je toho v Indonésii tolik mám problém s výběrem a hledám někoho, kdo se vyzná a poradí.

0 Citovat

Jeste doplnim, ze na ten zmineny vystup na sopku Api to chce trekove boty (alespon nizke, ale s dobrou podrazkou) a i tak je treba vazit kazdy krok (asi polovinu cesty krome spodku a vrsku) a pokud to jde, chytat se stromu a kamenu u cesty. Vyhledy ale stoji za to viz foto (na 1. fotce je videt letiste pro L-410).


Jako dalsi moznost, pokud by Jizni Moluky byly moc odlehle a letenky presahovaly rozpocet, bych navrhoval Flores, Komodo a dalsi ostrovy, coz jsem popsal zacerstva tady:

http://m.hedvabnastezka.cz/disku...ne/?page=1

Misto Lomboku a Gili to muzete doplnit o vychodni Javu, kam dojedete snadno pres Bali busem a trajektem (a pres Javu pak vlakem). Nejhezci mista jsou tam dost turisticka, ale stoji za to: sopky Ijen, Bromo a chramy u Yogyakarty. Pridat muzete krasny neturisticky vodopad s dobrodruznym (nepovinnym) sestupem Tumpak Sewu jizne od Broma, kam lze dojet busem z Lumajangu. Lety by tedy byly KL -Bali -Maumere, Labuan Bajo -Bali, Yogyakarta - Singapur.


img-20180812-205950.jpg
img-20180812-211311.jpg
img-20180812-211945.jpg

0 Citovat

niemandos aj si bol potom na tych molukoch ?


normalne rozmyslam,ze sa opat vydam po stopach libora :)



0 Citovat

@baca12 Zatím nebyl. Odpadl mi můj dlouholetý parťák na cesty, takže jsem takovy sirotek :-(. Kdybych neprospal to F-ko u Malajcu, tak bych se tam ale asi vydal v březnu sam. Jestli bys tam chtěl a nevadil ti parťák, možná bych se přidal. I když tento rok už by to na mě bylo dost narychlo. Kazdopadne kdybys letěl, tak pak poreferuj co a jak. Ja to spis vidím na příští rok i když tam budu mít asi v říjnu Kenu.No kdyby se vyskytla nejaka pěkná chybka, tak bych se nechal přesvědčit.

0 Citovat

zatial o tom len uvazujem (predbezny plan je april) , vsetko bude zalezat od toho ci dostanem viza na filipiny (chcem 3 mesacne, viem, ze na mesiac netreba viza)


0 Citovat

Jako ze by jsi tam zaletl z Filipín, nebo když to nevyjde, tak zvolil ty Moluky? Ja v dubnu moc nemůžu kvůli práci, ale na druhou stranu jsou tam koncem dubna u nás svátky a začátkem května, takže to není úplně nemožné. Až budeš vedet tak dej vedet. 

0 Citovat

Přesun z vlákna o Srí Lance:

@niemandos: Na 10 dní na místě to je na Moluky dost daleko a složité. Navíc jsou letos vnitrostátní letenky na Moluky asi 2x dražší než loni v létě (Makassar - Ternate ještě jde, to je jen za 2000 Kč za 1 směr, ale Jakarta - Langgur tak od 6000 Kč). 10 dní by bylo jakž takž na Ternate a okolí s tím, že by se k itineráři, který by byl podobný mému, přidala nějaká bílá pláž. Na Banda a Kei Islands by to chtělo aspoň 2 týdny na místě, ale naplánované tak, aby mezi nimi zrovna proplula ta loď, co jezdí jednou za 2 týdny tam a po pár dnech zpět. A ještě aby vyšlo spojení Ambon - Banda Neira, které je obvykle mnohem častější, ale já tam měl asi 10 dní bez jediného lodního spoje (letadlo asi jednou letělo, ale těžko se shání letenka). Na něco ze severu i jihu Moluk to chce minimálně měsíc.

https://www.zonerama.com/liborst...um/5079708


@mikir: Cestování po Molukách není tak snadné a komfortní, jak jsi zvyklý jinde (lze ale jezdit i taxíkem po Kei Kecil nebo na severu). Itinerář na Moluky je třeba tvořit podle jízdních řádů lodí. Pěkná kombinace super pláží bez lidí, šnorchlování a sopek je to jen tehdy, pokud dáš zároveň Kei Islands, Banda Islands a Ternate s okolím, což ale chce min. měsíc. Bez Banda se to dá díky normálnímu leteckému spojení i za 2 týdny na místě, ale jen na Banda (ostrovy Hatta a Ay) je špičkové šnorchlování a Moluky bez Banda by nebylo ono. Výlety na sopky jsou trochu náročnější, ale mladý nebo trénovaný starší to zvládne.

Fotky z Moluk mají popisky, ale chce to prohlížet v počítači, aby byl popisek vidět pod fotkou (na mobilu je třeba kliknout na "i"). O Kei a Banda Islands jsem psal i v diskuzi tady:

https://www.hedvabnastezka.cz/di...wType=date

Mé zážitky a dojmy z cesty návazně po výše v tomto vláknu popsané cestě po Kei, Banda a Ay jsem sepsal do lépe čitelné formy než tato diskuze ještě během cesty, tak je zkopíruju níže:


Moluky v Indonesii jsem projel podle planu a byly pro me asi tim nejlepsim regionem za 5 a pul let na cestach pri zohledneni kriterii pestrosti tj. vcetne treku na aktivni sopky s uzasnymi vyhledy, krasnych plazi bez lidi a nekde se snorchlovanim jednom z nejlepsich na svete (ostrov Hatta), milych lidi, kteri radi vidi a casto zdravi cizince, dobreho a levneho jidla (ne ale nejlepsiho ze vsech), na severu i ruzneho ovoce (jinde take ale maly vyber), dobreho ubytovani, peknych plaveb velkymi lodemi, ale i malymi, jezdeni na skutru na vetsinou dobrych silnicich s minimalnim provozem (Kei Kecil, Tidore, Halmahera u Jailolo), prochazky po plantazich stromu s muskatovymi orisky, hrebickem (ten casto susili na chodniku), skoricovniky atd. mezi obrovskymi stromy kenari s prohnutymi postrannimi podpurnymi koreny. Samozrejme pokud by slo treba jen o treky nebo krasne narodni parky (coz je ma priorita), nektere jine zeme jsou lepsi. Nebylo to ani nijak cestovatelsky narocne, i kdyz informace se hledaji hure. Vzdy tam byl nekdo s dobrou anglictinou, ale vetsina lidi neumi, tak me to aspon primelo se naucit za pomoci off-line google prekladace neco z indonestiny. Misty jsou odpadky jako vsude v Indonesii, ale mimo ostrov Ternate je to celkem v norme.

Na ostrove Hatta byla koralova stena jen par desitek metru pres plaz od pekneho bungalovu (cena 320 Kc s jidlem, cajem a kavou) po par metrech plavani a turistu jen par (snorchloval jsem vzdy sam), zatimco treba na Togianskych ostrovech, kam jsem puvodne planoval jet, nemeli lidi ted v srpnu kde spat (asi i kvuli presunu turistu z Lomboku a Gili po zemetreseni). Z terasy jsem pri caji ci kave 3x pozoroval velryby asi 1 km daleko a pri ceste mezi ostrovy (nekdy jen za 32 Kc) i na 50 m.

Pri 2. a 3. plavbe na velke lodi jsem mel kajutu (s dvermi oproti informacim na netu a do Ambonu i s koupelnou). Nechteli mi ji nejdriv dat, ale trval jsem na tom, ze ji mam na listku (pravda za stejnou cenu jako bezne lehatko ve velkych, celou noc osvetlenych mistnostech, kde je jedno vedle druheho, drive byla za kajutu cena vyrazne vyssi, ale moc lidi si ji nekupovalo). Preplul jsem asi 1100 km a vzdy zhruba stejnym smerem a rychlosti jako vlny a vitr. Kdyz pluji lode proti vlnam, chytaji zpozdeni. Ma lod do Ambonu prijela s 21 h. zpozdenim, ale videl jsem to na webu marinetraffic.com predem a bylo to vyhodne, protoze plavba byla pres noc (zacala ve 3,30 h. rano, ale cekal jsem v mem ubytovani nedaleko pristavu za polovinu ceny za noc). V Ambonu jsem pak mel jen 1 noc, coz bylo lepsi. Dalsi lod mela take zpozdeni, ktere zajistilo prijezd misto po pulnoci az dopoledne po 18 h. plavbe. Diky zpozdeni jsem videl retezec ostrovu tvorenych vetsinou jednou symetrickou sopkou v zaveru za svetla. Pekny byl i zacatek kolem strednich Moluk a pak se zapadem slunce a nasledne prejezd 150 km useku bez ostrovu za svitu mesice 2 dny pred uplnkem. Kdyz jsem sel spat, zjistil jsem, ze hraje ziva hudba, kde se krome placeneho zpevaka stridala posadka a nekteri pasazeri (bylo tam i kino). K veceri (v cene) byl i grilovany tunak na spejlich. 1. a 3. lod s delkou 146 metru jela asi 30-32 km/h, 2. lod s delkou 73 metru jen asi 18 km/h. Ceny listku byly 230, 150 a 300 Kc.

Na ostrove Ternate jsem mel hned druhy den jeden z nejkrasnejsich vystupu na sopku (Gamalama, 1700 m n.m., jedna z nejaktivnejsich) a jeden z nejhezcich vyhledu vubec - na radu ostrovu - sopek na jih (podel nich jsem prijizdel na lodi) a sopky pokracuji i na sever na Halmahere, navic pohled do krateru s kolmymi stenami. Cesta pres prales s palmami a stromovymi kapradinami (i pres 10 metru vysokymi) byla strma, ale s opatrnosti dobre schudna. Prevyseni bylo celkem 1500 m. O vikendu tam chodi hodne mistnich. Sel jsem s pruvodci a 2 mladymi Francouzkami. Pri foceni u motorek pred vystupem jsem si spalil kuzi na lytku o vyfuk, ale uz je to po 3 tydnech v pohode. Uz jsem se pak nemohl koupat v mori, ale ani by na to nebyl cas. Dalsi den jsem objel ostrov Ternate na skutru se zastavkami u krateroveho jezera, cernych plazich nic moc hezkych a u zajimaveho lavoveho jazyka a pak jsem jel do Jailolo na ostrov Halmahera. Vylezl jsem s pruvodci a nemeckym parem stredniho veku na aktivni sopku Gamkonora, ktera ma take pekny prales (jen do 1000 m n.m. na rozdil od nedalekych sopek Gamalama a Kiematubu, ktere maji prales do 1500 m n.m. a pak jeste asi 100 vyskovych metru neco jako cukrova trtina vysoka az 5 m, to i na Gamkonore) a nad nim celorocne spousty mistnich chutnych modrocernych boruvek. Nahore jsme meli uzasnou 500 m dlouhou prochazku v 300 metru hlubokem krateru s kolmymi stenami az k cinnemu krateru, odkud se kouri a dno se obcas zasype a zase castecne propadne (mesic pred tim tam byly 3 vetsi otvory a pak uz jen jeden). Sestup do krateru (ne toho cinneho) je snadny jen 30 m dolu na zapadni strane.

Cestou na Gamalamu bylo vetsinou zatazeno a sli jsme i v mraku, ale nahore bylo vetsinou jasno a nad mrakem opirajicim se o vychodni stranu. Posledni kilometr jsme dochazeli za tmy kvuli pomale kamaradce pruvodcu, ktera sla s nami a nakonec i dosla na vrchol, a v zaveru i unavenym Francouzkam (start v 8 h.). Cestou na Gamkonoru bylo casto zatazeno a nekdy i zahrmelo a to pak i nahore pri odchodu a vicekrat cestou dolu a v zaveru i prselo nejdriv jen malo (zustavalo na listech stromu) a pak i vice, coz ale tolik nevadilo. Rano a pak v horni casti bylo i dost slunce a na uplny zaver zapad slunce do more skrz palmy. Start a cil byl nedaleko more asi 30 m n.m. a sli jsme do 1330 m n.m. Vyska teto nejvyssi hory Halmahery je 1630 m. Jeli jsme tam autem 60 km (start po 7 h.) asi 2 h. s par zastavkami na foceni sopky z dalky a u tradicnich domu a zpet take 2 h. uz bez zastavek ale za tmy. Jeste ze se pridali Nemci, jinak bych jel s pruvodcem na motorce. Tito Nemci ani Francouzky bezne na hory nechodi, Nemec s pivnim briskem byl pomaly uz cestou nahoru a jednou se kratce ztratil v dzungli, kdyz jsme mu trochu utekli a on sel v zatacce rovne. Pak jsem sel radeji za nim a zase sel v zatacce rovne. Asi metr od srazu do cinneho krateru na mirnem svahu mu jeste zacaly podklouzavat boty na volnych kamenech. Jine turisty jsem na severnich Molukach nevidel. Na Gamkonoru sel mesic pred tim cesky par (take sbirali hojne boruvky) s jinym parem s nasim pruvodcem Advonem a jeste jini 2 lide jen s mistnim pruvodcem pozdeji, jinak nikdo ze zahranici. Nas mistni pruvodce, ktery tam chodil sam uz jako dite, cestou na horu i dolu u poslednich kokosovych palem vylezl na palmu a shodil kokosy, kterym odsekl okraj a z nej vyrobil i lzici na vyskrabani duziny (lzici delaji i jinde na Molukach, ale pred tim jsem to nevidel).

Vychodne od Jailolo je dreveny chodnik nad morskou vodou mezi mangrovy s krasnymi vyhledy na sopky pres zaliv. U nej je i celkem pekna tmavsi plaz. Severne na svahu sopky Sahu je jezero menici barvu a cestou pry hodne orchideji, ale tam jsem nebyl. Ze silnice zapadne a na SZ od Jailolo jsou krasne vyhlidky na nejvyssich mistech. Ve vesnici Bobo a i jine u Jailolo maji ve studnich termalni vodu (pitnou vodu maji z vodovodu) a termalni potucek tam tece po skale na plaz pri odlivu zapadne od Bobo. Od silnice je plaz asi 1 km pres haj kokosovych palem a pak se projde malym pruchodem ve skale na dalsi severne. Tam me vzal zdarma jeden mistni na motorce. Pak me odvezl jako mototaxi zpet tech asi 6 km, ktere jsem tam dosel. Cestou nas chytl slejvak s vetrem a bourkou (jediny vetsi dest na Molukach a ani mensich moc nebylo), coz jsme preckali pres 30 minut na zastavce, pak me odvezl do restaurace a cekal, az se najim, pak na nakup jidla na vylet na sopku do mesta a zpet do ubytovani. Vedel jsem, ze mototaxi za tech 6 km stoji 27 Kc a daval jsem mu 80 Kc, ale nechtel a rekl si jen o 32 a tak jsem mu dal aspon 48 Kc a vysvetlil, ze je to bonus. Anglicky temer neumel. I jina mista v okoli Jailolo jsem projel s mistnim na motorce. Na zaver i s recepcnim Advonem, ktery je zaroven ucitel anglictiny a pruvodce a ktery mi cestou ukazal ruzne stromy, ktere jsem znal jen podle nazvu. Zastavili jsme i na levny a dobry (ne prilis smradlavy) durian. Ten take vecer me s Nemci pozval domu na hostinu, kde se podavala mj. kase ze sagove palmy, coz je tradicni jidlo v casti Moluk a v nizinach ostrova Papua, ktere se v restauracich nenajde (ty maji casto dost omezenou nabidku). Chut moc nema, ale ve spojeni s rybou a vodovou lehce kyselou omackou vyborne. Pred veceri mel Nemec (je knihovnik zvykly prednaset) prednasku pro cast studentu Advona.

Po navratu do Ternate jsem jel na skutru na sousedni ostrov Tidore tvoreneho sopkou 1700 m vysokou a hrebenem s mensi sopkou, kde jsem vyjel do 700 m n.m. do sedla, kde jsou vesnice, a sel pro nedostatek casu jen do 1000 m, kde zacina po plantazich mj. s rajcaty les a prudsi cesta. Na pobrezi jsou tam dve pekne pevnosti po Holandanech a Spanelech, jedna na utesu a jedna na lavovem jazyku s mnoha rozkvetlymi stromy. Pani domaci z Kurnia Homestay (neco pres 40 let), ktera studovala v Holandsku a v Australii a pracuje pro statni spravu vetsinou z domova, me ve svem 22 let starem aute Toyota Kijang privezla z pristavu i dovezla na letiste zdarma.


0 Citovat

Super Libore. No Ja vím, ze je to hrozne málo. Ale když mě oslovil Baca, ze tam koncem dubna letí, tak to ve mě začalo hlodat.Chapu, ze bych nedal cele Moluky. Vlastne jsem počítal a zatím pořad počítám jen s Kai a Bandou. Bohužel muzu dat jen 14 dni dovolené, což při letu do KL, dále Makassaru a pak Langguru vyjde na 2 dny plus minus.a to pokud to dobre pujde, protože pokud si vzpomínám, z Makassaru to neléta každý den. O to by neslo. Problém je v přesunu na Bandu. Baca hledal lodě a zatím tam nic není. Mam pocit, ze se to dá koupit jen měsíc před cestou. No a když mi to nevyjde tak 4-6 dnů po příletu na Kai, což je dost vysoká pravděpodobnost, tak je to ztracené. Pak je varianta letet do Ambonu, ale stejně pak přesun na Bandu a a zase zpátky a přes Makassar do KL je dost masakr. Něco se pokazí a navštívim jen Kai a to se mi zda vzhledem k  času ve vzduchu, námaze a penizkum málo. No uvidím. Chtělo by to opravdu ten měsíc. Nejhorší na tom všem je, ze můj parťák z posledních cest se rozhoupal, ze by v létě nekam  letěl, takže mě zvyklal. No nejak to dopadne.Kdyz ne teď tak nekdy jindy, protože to za to stojí. Onehdá jsem se díval a přímý let z Denpasaru na Kai ještě není.


0 Citovat

Hezky se to cte Libore ,trochu mi to pripomina moje dve cesty s baglem a prazdnou kapsou pred  20 lety  ( USA- Novy  Zeland , jizni Amerika  ) , myslim ,ze by me trosku slozitejsi cestovani nevadilo ani dnes  ,jen bych jeste musel naucit zenu snizit  vahu zavazadel -)  zatim posleledni cesta nejvetsi uspech  12 a pul kg  , takze v Lionu  2 a pul kg  do kapes -)),spis bych asi nemel prilis  duvery  k letecke doprave v Indonesii i kdyz ted  ten Lion byl  v pohode  a nemam duvod  napsat nikdy vice, jak tam ve vlakne  k Lionu nekdo pise

Cestovani bez dopredu zajistenych veci  ma sve kouzlo a clovek je vic flexibilni

Vic by me ale asi lakalo se tam pohybovat temi lodemi .mas pravdu  , ze ty  exotiky  bych radeji v zime  a spis na tech 15dnu + cesta

Budu to muset prozkoumat  podrobneji , letos ten smer nejspis nebude ,ale Indonesie jiste stoji za to, Bali me ale nejak nelaka ,asi ted prijde na radu ta Sri Lanka a Maledivy

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Bohužel muzu dat jen 14 dni dovolené, což při letu do KL, dále Makassaru a pak Langguru vyjde na 2 dny plus minus.a to pokud to dobre pujde, protože pokud si vzpomínám, z Makassaru to neléta každý den. O to by neslo. Problém je v přesunu na Bandu. Baca hledal lodě a zatím tam nic není. Mam pocit, ze se to dá koupit jen měsíc před cestou. No a když mi to nevyjde tak 4-6 dnů po příletu na Kai, což je dost vysoká pravděpodobnost, tak je to ztracené. Pak je varianta letet do Ambonu, ale stejně pak přesun na Bandu a a zase zpátky a přes Makassar do KL je dost masakr. Něco se pokazí a navštívim jen Kai a to se mi zda vzhledem k  času ve vzduchu, námaze a penizkum málo. Onehdá jsem se díval a přímý let z Denpasaru na Kai ještě není.


Přímý let Makassar - Langgur od Sriwijaya Air někdy je (zrovna 1.3.), někdy ne a někdy ho zruší pár týdnů předem jako mě. Bude asi třeba letět s přestupem v Ambonu. Jiné lety tam opravdu nezavedli.

Na webu Pelni https://www.pelni.co.id/ bývaly termíny 1,5 měsíce dopředu, ale teď je sice možné takový datum zadat, ale lodě vyjedou jen do cca 22.3. To ale nevadí, protože jezdí stále stejně jako loni v srpnu, tj. Tual - Banda Neira každý druhý pátek po půlnoci (odjezd v 1 h., ale spíše min. o 1 až 2 h. později, doba jízdy 12 h.) Pokud nebude náhodou loď v opravě, pojede 26.4. a 10.5. V opačném směru pojede 6.5. od 11 do 23 h., ale příjezd v praxi spíš po půlnoci by asi nebyl příjemný pro přesun do ubytka u pláže (lepší asi ubytovat se ve městě, pokud to půjde).

Pokud by vyhovoval spíš ten směr Banda - Tual, tak na Banda se dá z Ambonu vyrážet v pátek odpoledne nebo v noci na středu tj. 24.4. a 3.5., což asi nevyhovuje. Museli byste se teda spolehnout, že pojede rychlá loď. Silný vítr by v květnu být neměl, ale nemusí je provozovat kvůli nedostatku zájemců nebo je můžou zrušit krátce před termínem. Na to malé letadlo asi letenku neseženete, když se dá koupit jen na místě a bývá vyprodáno s předstihem. 

Pokud byste přijeli 10.5. na Banda z Kei, měla by jet loď do Ambonu už v noci na 14.5. (já měl u tohoto spoje asi den zpoždění kvůli silnějšímu větru v předchozích dnech) nebo 19.5. odpoledne, což je pro tebe pozdě. 3 dny na Banda je ale zase málo, pokud bys jel už 14.5.

Lístek na loď není třeba kupovat moc dlouho dopředu. Měl by stačit i stejný den, jen to nebude kajuta v ceně economy class, ale to vyhádání si kajuty je nejisté. Mělo by být možné si připlatit za ni na lodi neoficiálně, pokud mají námořníci místo v těch jejich.

0 Citovat

mikir napsal(a):

Cestovani bez dopredu zajistenych veci  ma sve kouzlo a clovek je vic flexibilni

Na Molukách je třeba mít předem promyšlenou dopravu mezi souostrovími (viz výše) a 2 nejpopulárnější ubytka na Kei Kecil je třeba rezervovat měsíce dopředu tj. Savana Cottages a Coaster Cottages (místo druhého je ale asi lepší Villa Monica).
0 Citovat

Libor opat vdaka za skvele info, o dva tyzdne to uz zacnem planovat ked bude schopny net.

Ako citam mal si tam vela sprievodcov. Da sa to aj bez nich? (Zatial som to este podrobne neskumal)

0 Citovat

Na Kei a Banda jsem průvodce neměl a ani by neměli příliš význam a nikdo to nenabízí s vyjímkou výletů na Api a na západní okraj Banda Besar na Spice Tour. Na sopku Api by význam měl, pokud by se člověk zranil při uklouznutí na strmé kamenité cestě (cesta je ale snadno k nalezení snad s vyjímkou cesty zpět z okraje kráteru). Nějakou loďku na krátkou cestu zpět když tak zavolá místní (ne telefonem, ale voláním a máváním). Na Banda Besar by měl průvodce význam, že ukáže, co je jaká rostlina (třeba odřízne kus kůry skořicovníku - výborné na žvýkání, měl jsem i při výstupu na Gamalamu). To jsem si zařídil sám, když jsem při procházce lesem našel minifarmu i s majitelem, který tam zrovna pracoval (jinak žije ve vesnici) a ukázal mi stromy a vanilku. Akorát neuměl anglicky, ale pak jsem ve vesnici potkal i anglicky mluvícího a ten mi ukázal některé stromy i s výkladem. Spice Tour je popsaná tady:

https://toseewhatsticks.wordpres...indonesia/

Na Kei je kromě výletů na skútru třeba najít další cestovatele či turisty v Savana Cottages nebo Coaster Cottages (i kdybys bydlel jinde) a domluvit se na lodních výletech. Ubytování zajistí loď s posádkou a jednoduchým obědem, ale průvodce není třeba. Podobně je možné mít kratší výlet z Banda Neira na šnorchlování mj. u lávového jazyka, kde je šance na malé žraloky.

Na Kiematubu/Tidore jsem průvodce neměl a cesta se najde snadno dle maps.me (nahoře se dá i přespat, pokud máš stan). Na Gamalamu průvodce nutný není, ale někdo by ti musel ukázat začátek cesty, která je na maps.me v dolní části špatně. Ve více lidech drahý není a ještě uvaří nahoře kafe. Jsou to obvykle studenti, kteří neumí moc anglicky. Okolo Ternate se snadno objede bez průvodce (nevynechej severní okraj lávového jazyka, cesta přímo na něj je zavřená).

Na Gamkonoru stejně jako na jiné sopky na ostrově Halmahera je povinný místní průvodce (myslím, že 100000 rupií na osobu, ale pokud budeš sám, tak možná víc, ty 2 sopky s oranžovou lávou mají mnohem dražší průvodce). Ten neumí anglicky a tak se hodil i Advon. Pokud si půjčíš skútr, vesnice, kde je start a kde žije průvodce, je nedaleko za krátkým úsekem, kde vede silnice podél moře.

Kromě Gamalamy a Gamkonory jsem měl průvodce (a zároveň řidiče motorky) jen v okolí Jailolo, kde to byl jednou kluk z vesnice, který se sám nabídl, že mě sveze zdarma na pláž a pak jsem si ho najmul jako ojek. Podruhé to byl ojek, který jsem původně chtěl jen na start cesty na sopku, ale došlo k nedorozumění, která sopka to je, už před tím (byla to ta vzdálenější a já myslel, že ta bližší) a pak s tím řidičem, takže z toho byl výlet po vyhlídkách a na pláž (pořád levnější na půl dne s ním, než na celý den půjčení motorky, která je tam dražší a shání se hůř, ubytko se po nějaké poohlédne). Potřetí to byl recepční Advon (ze Sabua Gaba) na pár hodin po okolí před návratem na Ternate, což bylo levnější než půjčení motorky a navíc mi ukázal ságo a tropické stromy s plody, z nichž většinu jsem znal jen ze stánků. Za 28 dní na Molukách jsem utratil asi 15500 Kč bez letenek.

0 Citovat

Co je lepsie na opicky, ketambe alebo bukit lawang?

0 Citovat

Zalezi, jestli chces mit jistotu, ze uvidis zblizka orangutany (ale zvykle na lidi a potkavat dalsi lidi, to je v BL) nebo chces videt opravdu divoke v Ketambe, kde jine lidi nepotkas. Tam je mozna neuvidis a kdyz ano, tak ne moc blizko. Bude treba jit na vicedenni trek dal do dzungle. V BL jdi 2-denni a objednej si ho v ubytovani (doporucuju na trek i ubytko Junia GH, ale ubytovani je treba rezervovat).

0 Citovat

Jak píše Libot. V BL uvidíš orangutany na  100%, ale jsou napul domestikovani. Do Ketambe se obtížněji dostává, ale když si zaplatíš vícedenní trek a budeš mít štěstí, uvidíš ty divoké. Četl jsem několik cestopisů a i v okolí BL při vícedenním treku viděli divoké  orangutany, ale taky jsem četl a mluvil s lidmi, že za 5-7  dnů neviděli nic. Takže je to jen na tobě. Ty vícedenní treky taky stojí nějaké peníze. Ja jsem zvolil ty domestikované. Ted není sezona, takže když přijedeš do BL v týdnu (ne o víkendu), bude tam minimum lidí a i na procházce bude turistů minimum. Já byl jen na půldenní. Ta denní je to samé, jen že chodíš pořád dokola :-). Vícedenní je pak lepší, ale zase je to o ceně. Záleží na tobě. Co bych dal za 5 denní trek jsem raději utratil na Tobě a Berastagi :-)

0 Citovat

A neni to v bl rovnake ako v sepiloku ?

Postavis sa na plosinu a kukas jak sa opicky napchavaju. (Nebol som, len som o tom cital)

0