Dobrý večer cestovatelé, celý život jsem dovolenkoval pomocí CK a nyní jsem se rozhodl že vyzkouším cestovaní na vlastní pěst. Rád bych v únoru vyrazil se svou přítelkyní do zahraničí na max. 3 týdny a rozpočet pro jednu osobu by byl kolem 50tis. Nechci jen ležet na pláži, ale hlavně prozkoumat zemi, proto mi do oka padla Srí Lanku, kde bych právě dva týdny cestoval a přespával v guest housech. Napadlo mě půjčení vozidla bez řidiče, protože nechci trávit dovolenou ve třech a u veřejné dopravy se bojím, že bych toho nestihl tolik(+ se nechci mačkat x hodin). Na netu jsem se dočetl, že se  dá ze SL dobře doletět na Maledivy a tam poté relaxovat u moře, ale otázka zní jestli ty obydlené ostrovy stojí vůbec za to. (čas letadlem na Maledivy, přeprava lodí, bydlení v ňákém obyčejném pensionu, který bude i tak předražený jen kvůli pár fotkám a abych se mohl pochlubit že jsem byl na Maledivach? :-/ ) Fotky z Malediv jsou nádherné, ale věřím, že ty peníze jdou využít i lépe.Původně jsem chtěl letět s emirates, ať si tu dovolenou začnu hezky užívat už od první minuty, ale poté jsem se zamyslel nad tou cenou a co za to vlastně dostanu. Alkohol-jsem abstinent, jídlo-kvůli tomu snad neletim letadlem :-) takže jediné + vidim asi v prostoru na nohy :-D Momentálně nejsou ani akce na letenky takže koukám po všech společnostech. Budu rád za Vaše rady do začátku, ohledně letecké společnosti, SL, Malediv a nebo i klidně doporučení jinačí země, kam se dá vyrazit v únoru s timto rozpočtem. .

Dovolena do 100tis.

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

eremi napsal(a):

Jinak Kambodža určitě není nejlevnější země, kde jsem byl, takový Myanmar, Vietnam, ale třeba i Thajsko jsou levnější.

sorry ze reaguju na kazdy post, se nudim doma. V Kambodzi pred cca pul rokem. Tretinka piva za 50centu, super hotely z top 3 na tripadvisoru kolem 100 USD, humr v restice do 10USD, prelety par desitek dolaru vc.baglu, celodenni pronajem postarsiho Lexusu s ridicem na cely den 40USD. V Barme jsme formu ladili mistnimi rumy, hotely byly levne, transfery drazsi, jidlo drazsi.  Ale proste JV Asie je levna, jedina pruda jsou viza (neplati pro Thajsko, Singapur, Malajsii)

0 Citovat

Ať uzavřem zbytečnou debatu, souhlasím s tím, že JV Asie je levná všude a jednotlivé země se neodlišují od sebe tolik, aby to bylo třeba nějak řešit :) Za mě je třeba brát v potaz v Thajsku mnohem rozvinutější infrastrukturu a služby než v okolních zemích a to i místech, kam stadardně turista nepáchne.

0 Citovat

Jo ale za pár lajn koksu tam můžeš vyfasovat i doživotí a to se ti ve střední Americe nestane. 

0 Citovat

eremi napsal(a):

Za mě je třeba brát v potaz v Thajsku mnohem rozvinutější infrastrukturu a služby než v okolních zemích... 


Což je věc, která mě v debatách ohledně Thajska začíná hoooodně vytáčet. Spousta lidí, co Thajsko poprvé zvažuje, respektive klasičtí CK výletníci mají poslední dobou plnou hubu řečí, jak je Thajsko pasé, bo je tam už moc komerce, samý rusák, číňan, nikde nic k vidění, žádné tajné pláže, tajuplné ostrůvky, blablabla. Zatímco taková Kambodža, to je mámo jiné kafe, tam je to pořád nepolíbené masovým turismem, atd.
Tak už nad tím vždy jen mávnu rukou, bo je to marný, je to marný, je to marný. Kdo chce, ten si ten kus klidu v Thajlandu najde. 
Za mě je Thajsko právě super v tom, že pro (první) nonCK Asii má právě super infrakstrukturu, furt dobrý ceny, bezvadné zdravotnictví a celkově je evropanům hodně vstřícné právě ve vyváženosti asie  a evropského zázemí.

0 Citovat

Nadezhda Konstantinovna Krupskaya napsal(a):

Jo ale za pár lajn koksu tam můžeš vyfasovat i doživotí a to se ti ve střední Americe nestane. 


Ale ne každý jede do Thajska za drogama. 

0 Citovat

Karel: podepisuju plně. V Thajsku jsou mraky nádherných míst, kde člověk nepotká cizince a taky jsem už alergickej na kecy, že v Thajsku jsou všude mraky turistů a ta pravá Asie to už dávno není. Takovým chytrákům nezbývá než se jen smát.

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Já mít zbytečných 100k a 3 týdny volna v únoru, tak vyrazím do Patagonie. Možná bych zvážil i Zéland.


2000e/osoba, resp 4000e za dvoch na 3 tyzdne na Zelande?  to asi nie je uplne komfortny rozpocet, ci?

0 Citovat

Kilecko napsal(a):

2000e/osoba, resp 4000e za dvoch na 3 tyzdne na Zelande?  to asi nie je uplne komfortny rozpocet, ci?

To je málo?  Já myslím, že by to mohlo stačit.

0 Citovat

Je to málo, akorát je to tak na velmi pohodovou dovolenou v levnějších destinacích typu JV Asie.

0 Citovat

Tak to tam asi nepajdu... :-(

0 Citovat

Kilecko napsal(a):

2000e/osoba, resp 4000e za dvoch na 3 tyzdne na Zelande?  to asi nie je uplne komfortny rozpocet, ci?

Ak sa podarí kúpiť letenka za 600 - 800€, dá sa to. Vystačí to na prenájom self-contained campervanu (dá sa prespať nadivoko), občasné prespanie v lacnom kempe (kvôli hygiane), varenie z potravín kúpených v supermarkete, občasnú návštevu v reštaurácie a vstupné do prír. atrakcií. Pred 2 rokmi ma stála takáto 2-týždňová dovolenka na osobu aj s 800€ letenkou asi 1500€ (boli sme dvaja).


0 Citovat

Karel napsal(a):


Ale ne každý jede do Thajska za drogama. 


Každý možná ne, ale k modernímu životnímu stylu rekreační užívání patří a to zejména na dovolené.

0 Citovat

Nevím, jestli bude přítelkyně nadšená nějakou nomádskou cestu v campervanu na NZ, když to má být prvotina bez CK ... Já myslím, že za 100 tyček se dá udělat krásná dovča jak tu někdo psal třeba kombinace Thajska, Malajsie a Singapuru, kde si za své peníze užijí celkem rozmanitosti, pohodlí, poznají města, koupání i nakonec přírodu, bude to bezpečné, ubytování i služby budou na úrovni vzhledem k budgetu. Všude tam funguje perfektně infrastruktura, doprava atd.

0 Citovat


Karel & eremi

Co kdyz mi prave v Thajsku “Thajsko uz neni co byvalo” rekl american, co tam byl poprve (a dodnes celkem snad 25x) nekdy v ranych devadesatkach, kdy dnesni instagramovi travelhackeri byli na houbach, nikdo neznal Di Capria, pro The Beach neexistovala ani knizni predloha… taky se mam smat nebo jeho slova maji vahu? 

Chapu, ze je to dost subjektivni. Ze treba pro Nadezdu uz neni CCCP co byvalo… je to asi logickej vyvoj sveta a lidske mysli.

Ale souhlasim, ze rekne-li to nekdo, kdo je ve fazi “hele mamo, co se po 10 letech odvazat a misto ckEgypt jet do Thajska”… 

0 Citovat

Turistické Thajsko hlavně přestává být levné jako "zbytek" JV Asie. Taxi a tuktuky za ceny vyšší než v Praze. V restauracích u pláží si rybu nedáte pod 300 bahtů (a to bude ještě dost levná). Na tom spíš startuje pasta nebo pad Thai. Když dobře hledáte, najdete ještě jako výjimku pád thai nebo curry za 120 THB. Tam spíš chodí místní a jsou to zapadlé podniky. Na levné jídlo bych doporučil spíš Kambodžu nebo Malajsii. Vietnam a Barmu zatím neznám. 

0 Citovat

Born2Win napsal(a):


Karel & eremi

Co kdyz mi prave v Thajsku “Thajsko uz neni co byvalo” rekl american, co tam byl poprve (a dodnes celkem snad 25x) nekdy v ranych devadesatkach, kdy dnesni instagramovi travelhackeri byli na houbach, nikdo neznal Di Capria, pro The Beach neexistovala ani knizni predloha… taky se mam smat nebo jeho slova maji vahu? 

Chapu, ze je to dost subjektivni. Ze treba pro Nadezdu uz neni CCCP co byvalo… je to asi logickej vyvoj sveta a lidske mysli.

Ale souhlasim, ze rekne-li to nekdo, kdo je ve fazi “hele mamo, co se po 10 letech odvazat a misto ckEgypt jet do Thajska”… 

Tak to je snad jasný a asi by bylo něco špatně, kdyby ta země byla to samý jako začátkem devadesátek, ne? Takže pokud to ccheš srovnávat takhle, tak dělej co chceš, protože debata je zbytečná. Smyslem mýho příspěvku bylo to, že Thajsko není jen Bangkok, ostrovy, Chiang Mai atd., ale je tam mraky míst, kde nepotkám turistu jak je den dlouhej. Takže se jeden asi bavíme o voze a druhej o koze...
0 Citovat

Michal napsal(a):

Turistické Thajsko hlavně přestává být levné jako "zbytek" JV Asie. Taxi a tuktuky za ceny vyšší než v Praze. V restauracích u pláží si rybu nedáte pod 300 bahtů (a to bude ještě dost levná). Na tom spíš startuje pasta nebo pad Thai. Když dobře hledáte, najdete ještě jako výjimku pád thai nebo curry za 120 THB. Tam spíš chodí místní a jsou to zapadlé podniky. Na levné jídlo bych doporučil spíš Kambodžu nebo Malajsii. Vietnam a Barmu zatím neznám. 

Nevím teda který pláže myslíš, ale ostrovy jsou dražší než pevnina a to celkem logicky. Taxíky v Bangkoku (jinde taxíky nepoužívám) třeba jsou rozhodně levnější než v u nás a tuktukem v Thajsku jezdí jen blázen, protože to jsou prostě jen pasti na turisty.

Ale je fakt, že Ty píšeš o "turistickým" Thajsku. Ale i v těch provařených lokalitách se dají věci pořešit za lokální ceny, ale člověk se musí trochu snažit. Pokud není člověk jouda, tak pro mě Thajsko zůstává jednou z nejlevnějších zemí v poměru cena/výkon, která je, překonává to snad jen Ukrajina.

0 Citovat

@Michal:


No nevím.  Tuk tukem jsem jel jednou loni na Lantě, protože jsem byl zdechlý jít asi 2 km do restaurace pěšky - Cena 50 THB. Jinak jak píše eremi, přijde mi to jak past na turisty. V BKK jsem se na chlapce vždy jen pěkně smál, když začali střílet svoje ceny. Taxi v BKK 100 - 200 THB, trasy 5 - 8 km po městě. Ceny podle taxametru. Nevím u nás taxikem nejezdím, ale myslím že za podobné ceny to asi nebude.


Ryba - letos na Ko Changu nebo Koh Koodu ceny od 350 THB - 500 THB, podle velikosti s tím, že i tu nejmenší rybu jsme měli pro dva lidi na večeři a najedli jsme se oba. Restaurace na pláži nebo hlavní cestě, nic zapadlého. Mě to přijde jako fér cena. U nás za podobné peníze nekoupím ani tu rybu, natož aby mi ji někdo uvařil. Stejná ryba v Chiang Mai (nějaká pražma) byla kolem 180 THB


Pad Thai i na ostrovech jsem nejčastěji měl od 70 - 120 THB a nebyly to zas až tak zapadlé podniky. A ano, třeba na Phi Phi v hotelu jsem je měl taky asi za 280 - jednou :-D. Víc krát jsem tam nejedl. Na druhou stranu měl jsem Pad Thai i za 20 THB. Nejedu na druhou stranu světa, abych jedl těstoviny, ty si dám v Evropě a ano jsou tam drahé v porovnání s místním jídlem.


Za mě ceny naprosto ok a to i na ostrovech



0 Citovat

Mimochodem, rozpočet 50 tis. na 3 týdny  na osobu, včetně dopravy, ubytování, vstupů a jídla, mi taky nepřijde jako závratná suma, pokud necestuju ultra šetřivě, teda. Přijde mi, že si občas lidi ani neuvědomují, kolik vlastně za dovolenou dali, protože jednotlivé segmenty platí postupně, střídají hotovost a karty atp. To je samozřejmě v pořádku, taky se nechci na dovolené otravovat nějakými přesnými statistikami výdajů. Mám prostě nějaký cca předem dohodnutý budget, který většinou padne za vlast. A je určitě rozdíl, jestli cestuje chudý dvacetiletý student, nebo pár středního věku, kdy oba vydělávají. Neb patřím do té druhé skupiny, tak by mi možná tenhle rozpočet nestačil ani na tu Asii (hodně by teda záleželo na ceně letenek).

0 Citovat

Tak já mluvím o letošním lednu. Taxi v Bangkoku nebo tuktuk na 2 až 3 kilometry za 200 až 300 THB. Tuktukářů jsem se ptal, cenu taxi mám z aplikací Grab a Uber. Samozřejmě, když je štěstí a není člověk v centru, dá se dostat na cenu 60 THB. Což se mi podařilo dvakrát.

Co se jídla týče, tak na ostrovech může být problém, že dost často není, kam zdrhnout na levnější jídlo. Phi Phi, Railay Bay, Ao Nang. Téměř všechny restaurace unizóno začínaly na 300 THB za ta nejjednodušší jídla - čili pád thai nebo v případě evropských jídel pasta. Ryby, mořské plody sis mohl dát, většinou na váhu a ceny začínaly na 350 THB za kilo, typičtěji 500, jestli si vzpomínám. Teprve v Krabi Townu na nábřeží byla jakž takž slušná cena, kde se jedna větší syrová ryba dostala pod 500 THB a chodili tam i místní. Jak eremi píše, nejezdím takovou dálku, abych měl pastu, a taky se v Thajsku často se dá najít jídlo za levno. Ale v těch turistických lokalitách to už dá dost zabrat (tazatel by se nejspíš pohyboval v nich) a deset dvacet minut bloumat a hledat normální místo už není pro každého a výše zmíněné ceny by mu mohly už celkem nahlodat rozpočet. Prakticky nejlepší jídlo jsem měl v Krabi Town za nějakých 50 THB u jedné babči. 

P. S. Když vidím takové nastřelené ceny, tak si říkám, to už jsem mohl jet do Španělska nebo Chorvatska. Kde by na ty ceny v letoviscích vzal byť i příjmově mírně nadprůměrný Thajec :D

0 Citovat

divam se, ze se to tu trosku zvrhlo a OP moc napomocni nejsme. stran thajska, ano, 75% plochy Thajska je farangovou nohou nepolibeno, coz z techto mist zrovna nedela idealni destinaci pro prvocestovatele. Ano, Thajsko je levne a nic na tom nemeni PadThai za 20 ci 280. Sri Lanka je levna take. A nabusena historii a dobrym jidlem. OP preji stastny vyber a dovolenou na kterou nezapomene. Muj fofritinerar mel byt jednou z mnoha inspiraci pro prvocestovatele. Nikoliv zaminkou k nerelevantni  diskuzi ktera se rozjela.

0 Citovat

Mandarinka napsal(a):

Přijde mi, že si občas lidi ani neuvědomují, kolik vlastně za dovolenou dali, protože jednotlivé segmenty platí postupně, střídají hotovost a karty atp.


Sakra, to zní přesně jako moje dovolená :)

0 Citovat

Lenze Michal, tvoj problem je ten, ze sa trepes stale do najviac turisticky exponovanych miest. tak potom su aj take ceny. Tiez nemozes Chorvatsko hodnotit podla Dubrovnika :D

0 Citovat

Inu, jezdím do pro mě zajímavých míst. Často to jsou to exponovaná místa, jindy ne. Tazatel by ale nejspíš zezačátku vymetl taky pár provařených lokalit, takže to pro něj na 80% taky platí. Těžko jako začátečník oceníš kouzlo zapadlých chrámů a vesniček na severovýchodě Thajska a výpravu do pralesa na vlastní pěst ;) Nebo si zařídíš výpravu na odlehlé ostrovy, kde skoro není turismus - to znamená taky řídké spojení, možný problém s hledáním ubytování a jídelny s menu s pouze thajským písmem.

0 Citovat

eremi napsal(a):

Smyslem mýho příspěvku bylo to, že Thajsko není jen Bangkok, ostrovy, Chiang Mai atd., ale je tam mraky míst, kde nepotkám turistu jak je den dlouhej.

Ano, ale nekdo, kdo jede do Thajska poprve, nejcasteji skonci prave v Bangkoku, Chiang Mai a na ostrovech. Proto ma logicky pocit, ze je to samej rusak a “uz to neni, co to byvalo”. Dale viz Michaluv prispevek nade mnou. 


0