Ahoj cestovatelia, potreboval by som nejake prakticke rady, co sa tyka cesty do Izraela. Som tak trochu zmateny, co sa tyka platenia v Izraeli. Na internete som sa docital, ze bezne sa tam da platit v americkych dolaroch, ale pritom maju vlastnu menu, izraelsky sekel. Vyplati sa zamienat si na americke dolare, alebo sa vsade da platit v sekeloch? Nie je nieco z toho vyhodnejsie? Dalej som cital o tom, ze sa pri vstupe do krajiny musite preukazat nejakou financnou hotovostou. Mate s tymto nejaku skusenost? My totizto planujeme peniaze vybrat az na letisku, z bankomatu, kvoli vyhodnemu kurzu. Nebude v tom problem ze nebudeme mat v podstate ziadnu hotovost, iba platobne karty? A posledna otazka, ci v Izraeli plati slovensky vodicsky preukaz (plastova karticka formatu platobnej karty). Diky moc za akukolvek radu .

Cesta do Izraela

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

Korcula napsal(a):

Dobrý den,

mám jeden dotaz jel někdo po cestě číslo 1  z Jeruzalému  a potom se  napojil  na 90 kolem mrtvého moře.. 

 je prosím Vás v pohodě směr  Ejn Bokek ..... cestovat budu s vypůjčeným vozidlem.. Děkuji, za odpověď..


Jel jsem v únoru. Není tam žádný checkpoint, ten je jen směr palestinská území. Tohle je furt pod kontrolou Izraele.

0 Citovat

Checkpointy tam normalne jsou. Na vjezdu - mne nekontrolovali (ani nebyli venku), na vyjezdu jenom mavli at jedu dal.

0 Citovat

Ahojte,

ideme na Vianoce do Izraela.

Prilet a odlet  Ovda.

Požičiame si auto a chceme to trochu pojazdiť. Alebo je lepšie využiť busy na prepravu po krajine?

Plánujem aj návštevu Jeruzalema. Ako je to tam s parkovaním? Je to velmi problematické? Poprípade sú nejaké záchytné parkoviská odkiaľ sa dá dostať do centra MHD? Ešte neviem či tam budeme aj nocovať, potom by som asi hladal hotel aj s parkovaním.  Dá sa ísť autom aj do Betlehema,alebo je lepšie busom s Jeruzalema?

Budeme tam akurát na sviatky takže predpokladám všade veľa ludí a tak by ma zaujímalo či tam niekto v tomto období nebol a nemá nejaké info.


Díky moc
0 Citovat

Ahoj,


předloni jsem absolvoval podobnou osu. Doprava  v Jeruzalemu je trochu divoka, skoro bych řekl, že je lepší dojet z Eilatu do Jeruzalému autobusem a auto si půjčit jen na výjezd k Mrtvému moři a Masadu. Autem do Betléma se snad ani jet nedá, respektive autopůjčovny budou mít problém, protože izraelská značka by mohla akorát zbytečně provokovat a způsobit škody na autě. Busy z Jeruzaléma do Betlému jezdí od Damašské brány za pár kaček.


Jinak autobusů jezdí hodně všemi směry a jsou pohodlné.


Případně mrkni sem na nějaké další poznatky: https://1url.cz/yMrti

0 Citovat

Ok. Díky za info.

Chcel by som ísť pozrieť aj Mitzpe ramon takže auto by sa hodilo aj po ceste,ale tak všetko sa nedá.

Ten Betlehem som si neuvedomil...

A koľko dní si mám rezervovať na Jeruzalem? Plánujem asi 2 dni  + 1 deň mrtve more+ Masada

0 Citovat

Parking v Jeruzalémě... stačí sledovat tyto značky (viz příloha).


photo-walk-008b.jpg

0 Citovat

torpy68 napsal(a):

Ahojte,

ideme na Vianoce do Izraela.

Prilet a odlet  Ovda.

Požičiame si auto a chceme to trochu pojazdiť. Alebo je lepšie využiť busy na prepravu po krajine?

Plánujem aj návštevu Jeruzalema. Ako je to tam s parkovaním? Je to velmi problematické? Poprípade sú nejaké záchytné parkoviská odkiaľ sa dá dostať do centra MHD? Ešte neviem či tam budeme aj nocovať, potom by som asi hladal hotel aj s parkovaním.  Dá sa ísť autom aj do Betlehema,alebo je lepšie busom s Jeruzalema?

Budeme tam akurát na sviatky takže predpokladám všade veľa ludí a tak by ma zaujímalo či tam niekto v tomto období nebol a nemá nejaké info.


Díky moc


Určite autom. Busy chodia relatívne riedko, v piatok a sobotu vôbec. Často bývajú tak plné že ani nezastavia (hlavne v strede trasy, t.j. Mŕtve more) a nie sú najlacnejšie. Hlavne ak chcete navštíviť Mŕtve more a Masadu, tak sa to autobusom rozumne vymyslieť nedá. Auto si požičajte cez izraelský Eldan - bolo to vždy OK, relatívne lacné a bez najmenšieho odrbu. Cesty sú kvalitné a bezproblémové, nemal som problém ani s jazdením po Jeruzaleme. 


V Jeruzaleme sa priamo v centre dá parkovať len cez víkend / shabat zadarmo. Inak sú takmer všetky miesta s parkovacími hodinami s maximálnou dĺžkou pár hodín a mastným poplatkom. Parkovať zdarma sa dá na Park and Ride buď na Ammunition Hill alebo Mount Herzl - záleží z ktorej strany do mesta prídete. Odtiaľ električkou priamo do centra. Ideálne na Jeruzalem sú dva celé dni, ale kľudne sa tam dá zabaviť aj oveľa dlhšie. Fajn je aj Tel Aviv, úplne iný svet len pol hodinku od Jeruzalemu.


Do Betlehemu vás síce možno autom pustia, ale poistka vám tam neplatí, takže by som to rozhodne neskúšal. Určite by som to riešil busom od Damašskej brány a následne taxíkom alebo pešo, návodov na nete k tomu je milión.


+ ešte tip na dopravu z Ovdy - vykašlite sa na Eilat shuttle a choďte mestským busom. Ten shuttle je banda diletantov, budete čakať hodinu na odchod z letiska, spravíte si okružnú jazdu po celom Eilate a po ceste naspäť na letisko vám naplánujú odchod snáď 5 hodín pred odletom, budú hodinu meškať a potom ďalšiu hodinu voziť hore-dole po meste.

0 Citovat

Velke diky za info.

Pozrem na tu pozicovnu.Na tych P+R parkoviskach sa da stat aj cez noc? Ze by sme tam nechali auto a isli na hotel v centre nocovat. Inak po prilete ideme smer Akaba takze shuttle bude tam. MHD vyuzijeme az cestou naspat.

0 Citovat

@MoonEclipse: Ovda-Eilat myslíš bus 392? Co jsem zjistil, tak nejezdí v sobotu, stojí stejně jako E. Shuttle a navíc nejede na Taba BC, což bych potřeboval. Nebo nějaký jiný bus? Nic dalšího jsem nenašel. Je fakt, že s E. Shuttle jsem měl posledně bobky stihnout letadlo...

0 Citovat

torpy68 napsal(a):

Velke diky za info.

Pozrem na tu pozicovnu.Na tych P+R parkoviskach sa da stat aj cez noc? Ze by sme tam nechali auto a isli na hotel v centre nocovat. Inak po prilete ideme smer Akaba takze shuttle bude tam. MHD vyuzijeme az cestou naspat.


Jasné, P+R je neobmedzené, jediná podmienka je kúpiť si lístok na tram.

0 Citovat

Máš to odskúšané v praxi? (viacdenné parkovanie na niektorom z tých troch P+R).

Lebo práve s týmto vraj mal byť (aj podľa známych, žijúcich v Izraeli) problém. Že tie tri jeruzalemské P+R parkoviská boli koncipované na krátkodobé parkovanie (1 deň s využitím električky) a nie ako náhrada lacného dlhodobého parkovania. Lístok z električky by sa mal uznať len na deň odchodu a tie dni predtým by si si mal zaplatiť. (priznám  sa, netrúfol som si to v praxi vyskúšať, či je to s tým viacdňovým parkovaním naozaj tak). Tak preto sa pýtam, či to máš odskúšané, že to ide.

0 Citovat

Uz to bude rok a pul, co jsem sem na forum daval souradnice placku v Jeruzaleme, kde se dalo parkovat libovolne dlouho a uplne zadarmo. Bylo to v jednom z temat o Izraeli. Zkus si to najit, mne se to na mobilu nedari, a nejakym zpusobem overit, zda je to stale mozne. 

0 Citovat

jery napsal(a):

Máš to odskúšané v praxi? (viacdenné parkovanie na niektorom z tých troch P+R).

Lebo práve s týmto vraj mal byť (aj podľa známych, žijúcich v Izraeli) problém. Že tie tri jeruzalemské P+R parkoviská boli koncipované na krátkodobé parkovanie (1 deň s využitím električky) a nie ako náhrada lacného dlhodobého parkovania. Lístok z električky by sa mal uznať len na deň odchodu a tie dni predtým by si si mal zaplatiť. (priznám  sa, netrúfol som si to v praxi vyskúšať, či je to s tým viacdňovým parkovaním naozaj tak). Tak preto sa pýtam, či to máš odskúšané, že to ide.


Toto by aj mňa zaujímalo.

Je tam písané zdarma s platným cestovným lístkom na tram.  A nejak sa odpovede neviem nikde dopátrať.


0 Citovat

Danuše Křivánková napsal(a):

Ty jsi mne rozesmál...sotva umím česky a já si budu lámat jazyk?

Stačí opakovat chucpe, chucpe. :-D

0 Citovat

torpy68 napsal(a):

Ahojte,

ideme na Vianoce do Izraela.

Prilet a odlet  Ovda.

Požičiame si auto a chceme to trochu pojazdiť. Alebo je lepšie využiť busy na prepravu po krajine?

Plánujem aj návštevu Jeruzalema. Ako je to tam s parkovaním? Je to velmi problematické? Poprípade sú nejaké záchytné parkoviská odkiaľ sa dá dostať do centra MHD? Ešte neviem či tam budeme aj nocovať, potom by som asi hladal hotel aj s parkovaním.  Dá sa ísť autom aj do Betlehema,alebo je lepšie busom s Jeruzalema?

Budeme tam akurát na sviatky takže predpokladám všade veľa ludí a tak by ma zaujímalo či tam niekto v tomto období nebol a nemá nejaké info.


Díky moc


Ešte ma napadla jedna vec.

Isť do Jeruzalema busom s Eilatu,pobehať ho a tam si požičať auto u Eldanu a vrátiť ho v Eilate v nedeľu ráno pred odletom.

Myslíte že je reálne stihnúť vrátiť auto 0 8:00 hneď ako otvorí Eldan pobočku a potom stihnúť  mestský bus 392 ktorý s autobuska  smer letisko odchádza o 9:00 ?

Odlet mám o 13:05 takže 3 hodiny by snáď mali stačiť na kontroly.


Podľa mapy by to nemalo byť ďaleko od seba,ale zase ak by mi ušiel tak sa mi nechce platiť drahé taxi na letisko.


Ešte raz díky.

0 Citovat

torpy68 napsal(a): Isť do Jeruzalema busom s Eilatu,pobehať ho a tam si požičať auto u Eldanu a vrátiť ho v Eilate v nedeľu ráno pred odletom.

Neni mi jasné, jak si pomůžete tím, že do Jeruzaléma pojedete busem... ?


0 Citovat

Nebudú musieť tých pár dní v Jeruzaleme riešiť parkovanie.

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Neni mi jasné, jak si pomůžete tím, že do Jeruzaléma pojedete busem... ?



Nebudú musieť tých pár dní v Jeruzaleme riešiť parkovanie.


No jednak nemusím riešiť parkovanie a po druhé ak sa budeme 2 dni motať po Jeruzaleme po meste + Betlehem busom tak mi auto bude zbytočne stáť niekde na parkovisku a budem zbytočne platiť prenájom.


A ešte by som obišiel Sabat ked je doprava busmi taká nijaká...

Auto by sa požičalo od piatku rána do nedele rána a poceste do Eilatu by sme si ešte urobili zopár zastávok.

0 Citovat

torpy68 napsal(a):


Ešte ma napadla jedna vec.

Isť do Jeruzalema busom s Eilatu,pobehať ho a tam si požičať auto u Eldanu a vrátiť ho v Eilate v nedeľu ráno pred odletom.

Myslíte že je reálne stihnúť vrátiť auto 0 8:00 hneď ako otvorí Eldan pobočku a potom stihnúť  mestský bus 392 ktorý s autobuska  smer letisko odchádza o 9:00 ?

Odlet mám o 13:05 takže 3 hodiny by snáď mali stačiť na kontroly.


Podľa mapy by to nemalo byť ďaleko od seba,ale zase ak by mi ušiel tak sa mi nechce platiť drahé taxi na letisko.


Ešte raz díky.


Nikto nemá podobnú skúsenosť?
0 Citovat

S manželkou jsme měli plán cesty (srpen 18)

z Tel Aviv (letiště) do Jeruzaléma =bus 

z Jeruzaléma do Mitzpe Ramon=auto

z Mitzpe Ramon do Eilatu=auto

z Eilatu do Masady, Ein Bokek, Ein Gedi=auto

z Masady do Tel avivu(letiště)=auto

z Tel Avivu do Haifi=vlak

z Haifi do Tel Avivu=vlak

¨

V jeruzalémě mi přišlo zbytečný mít auto. Ale na Jih a k Mrtvýmu moři, to je lepší než se kodrcat autobusem a Sever se dá udělat vlakem. Do Bethlema jsme jeli taky busem a ok.

0 Citovat

Já si půjčil auto v Eilat. Projel Masada, Ein Gedi, Tel Aviv, Nazareth, Galilejské jezero, Jerusalem - Bethlehem busem. Poslední den jsem vyjíždel z Jerusalema v 7:30 ráno a doufal, že stihnu vrátit auto do 13h v Eilatu - 330km. Jerusalem byl ráno totálně ucpaný - tam jsem nabral zpoždění 40minut. Asi 3x jsem šptně odbočil - dalších 30minut - celkem nervozita. 50 metrů od autopůjčovny jsem skoro naboural idiota na kruháči, který nedal znamení, že opouští objezd a prudce zabrzdil na přechodu pro chodce! Silný zážitek :) Auto jsem vracel 12:47 - pamatuju si to přesně :D 

Vrácení proběhlo asi za 10minut včetně kontroly stavu auta - záleží na tom, jak velká fronta v tu dobu v kanceláři bude. Ale myslím, že max 30minut musí stačit. Dokonce tam za námi poskakoval nějaký chlapík a mával klíči, že musí stihnout bus do Ovdy - při kontrole mu zjistili polovinu benzinu v nádrži - musel jet dotankovat - pozor na to.

Na autobus půjdeš pěšky? Jak je to daleko? 

Security kontorola z Ovdy byla v mém případě mnohem náročnější něž do Ovdy! asi 1,5h s totálním rozborem odbaveného zavazadla - rozbaleno bylo naprosto vše - 15minut jsem to skládal zpět do kufru.

3h jsou dostačující v pohodě.

EDIT: cesta proběhla 5.-12. ledna 2018

Tož tak!



0 Citovat

Autobusko je podla mapy cca 0,5 km od požičovne.  Požičovňa je v tom Shalom Center tak asi ako všetky ostatné.

0 Citovat

Zdravím vás. Chystám se do Izraele od 7.-11.10.2018 letem z Katowic do Tel Avivu. Mám v plánu pokud možno, co nejvíce stihnout procestovat busem. Předběžnej plán: Tel Aviv - Jeruzalém - Betlém - Ein Gedi - Masada - Ein Bokek - Tel Aviv. Nechystáte se někdo ve stejným termínu? Kde doporučujete strávit Šabat, aby to co nejméně narušilo standardní plány - jako návštěva památek, koupání v Mrtvým moři atd? Myslíte, že se to dá busem relativně stihnout? Předem děkuji za reakce.

0 Citovat

Starý Prase napsal(a):

 Kde doporučujete strávit Šabat, aby to co nejméně narušilo standardní plány - jako návštěva památek, koupání v Mrtvým moři atd? 

Betlém, Jericho ... cokoliv na západním břehu Jordánu. Arabské autobusy od Damašské brány jezdí i v sobotu.

0 Citovat

Dekuju. Takze i k mrtvymu mori a zpet se dostanu? Co to je prosimte za autobusovou spolecnost?

0