Ahoj,chystám se na Palawan (Coron a El Nido) a četl jsem v místním průvodci, že se dá půjčit loď na island hopping za zhruba 500-1000 Kč. Když jsem koukal na pár společností pořádajících výlety, cena za soukromou loď byla vždycky minimálně 7500 PHP. V čem je fígl? Oslovit někoho s lodí na molu/pláži?Díky .

Filipíny-Palawan

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Nemusíš mi psát Libore, kdy je na Sumatře  hlavní sezona :-) Já byl v Bukit Lawangu týden po tobě plus mínus a bylo tam turistů pár vzhledem k tomu, kolik je tam možností ubytování. Ale nebyl jsem tam o víkendu, kdy tam jezdí místní. Na Tobě to samé. Stačilo se podívat, jaká je tam nabídka půjčoven kol a motorek, a těch 50 hotelů a hostelů, aby bylo jasné, kolik tam je asi turistů v sezoně.  A ono i na těch Banyak nebyl téměř nikdo, ale to je tam asi normální pořád. V létě je podstatně lepší počasí na koupání. V únoru byl jak na Tobě tak Banyak velký vítr prakticky každý den a obden doprovázený silnou bouřkou, takže to asi není nejlepší počasí na cestování a hlavně na koupání. Mě to ale nevadí. Tak Indové necestují tolik, ale až stoupne jejich životní úroven, tak vzhledem k tomu kolik jich je bude stačit, když bude cestovat každý tisící :)

0 Citovat

Vím, žes tam pak byl. Já jsem měl v mém na bookingu výborně hodnoceném levném resortu v BL levnější bungalovy vždy plné (první noc jsem musel spát bez rezervace jinde). O tom větru jsme asi už diskutovali, já žádný na Tobě ani jinde neměl. Asi jsi měl smůlu. Teď jsem našel info, že bouřky od října do února na Banyak bývají, ale vítr pravidelný není: "...winds are always variable because we are so close to the equator. There just isn’t much wind around and it is hard to predict it in any seasonal way..."

https://www.surfbanyak.com/seaso...onditions/

0 Citovat

No abychom to vrátili ještě k tomu El Nidu a Coronu :D

Ty regulace znamenají, že je obtížné sehnat výlet/lod na druhý den? Takže je vážně nutné to rezervovat předem?
0 Citovat

Regulace trvá teprve od 20.11.2018, tak s tím nemají zdejší přispěvatelé moc zkušeností (jarolein byl asi před rokem a ten, co byl loni v prosinci, nepsal o problému s organizovanými výlety). Nějaké místo na lodi určitě seženeš, ale když budeš chtít tour A s Big Lagoon nebo Small Lagoon nebo tour C se Secret Beach (pokud už je zahrnutá mezi Premium stops), může být plno na další den (nebo i více dní v nejvyšší sezóně). Zkus napsat do svého hotelu, jak dlouho dopředu je třeba rezervovat tyto tour. Info o regulaci je tady:

https://hiddentravellers.net/201...es-update/

0 Citovat

čau kluci, ale ne, nebyl jsem před rokem...bylo to přes tyhle Vánoce, vraceli jsme se 4.1.19 :-) A s rezervací výletů ze dne na den...resp.  dokonce večer cestou z hopsody na další den nebyl absolutně žádný problém, jak v El Nidu, tak v Coronu - a to byly Vánoce.  Naopak, musel jsi vydržet masírku jednotlivých naháněčů, aby jsi si mohl udělat jakž takž obrázek o nabídce a cenách..nic co by jste neznali :-)

0 Citovat

Jasně. Hotel zkusím, byť mám obavu, že budou možná tlačit na včasnou rezervaci, protože sami výlety nabízejí.

0 Citovat

My sme boli cez posledne Vianoce v El Nido. Problem nebol zohnat tour z jedneho dna na druhy. Problem bol zohnat inu tour ako C.  Kombinovane tour su tiez vraj zrusene.  V nasom pripade zrusili 3 zastavky kombinovanej tour rano pred odchodom. Taktiez bol problem zohnat nejakeho miestneho borca co by urobil pick up a drop off na nejakom ostrovceku. Ale s troskou usilia a trpezlivosti sa to dalo. Samozrejme to bolo asi drahsie ako v minulosti. Co mam info, tak v minulosti stal pick up/drop off od 500 - 750 peso. Cez Vianoce o takejto sume nechceli ani pocut a nakoniec sme sa dohodli na sume 1500 peso. Odviezol nas najskor na jednu plaz, tam sme boli cca hodinku, potom na druhu, kde nas nechal a vratil sa po nas na obed. 

0 Citovat

Tak jsem to všechno absolvoval, ale už je asi pozdě na to popsat to zde pro ostatní, co tam taky vyráželi...

0 Citovat

Třeba tam pojede i někdo jiný...

0 Citovat

Klidně popisuj, jsme právě na Panglao a za čtyři dny budeme v El Nido. 

0 Citovat

jeli jsme speedboatem se Skipper Charters, diky rychlosti unikli na vetsine mist davovemu silenstvi, byt nekde (hidden a secret beach) tomu nelze uniknout nikdy.  Kombinovane tour zruseny, ale vzdy jsme udelali 2-3mista z jine tour. Je to drazsi, ale spokojenost a doporucuji. 1.neztratite cas presunem na bangkach 2.vyborny a opulentni obed 3.stihnete vic destinaci v celidennim tripu

OPEN CHARTER INFORMATION

Open Charters are best if you're interested in sharing a trip with other guests. Our Open Charters are good for 8 pax maximum per boat.


OPEN CHARTER ITINERARY FOR BACUIT BAY

Our open charters are divided into tours A, B, C, and D. This includes the famous El Nido sites -- secret lagoons, hidden beaches, a number of paradise-like islands and snorkeling spots.


TOUR A


Big Lagoon

Secret Lagoon

Shimizu Island (snorkeling spot!)

7 Commando Beach

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach

Special Snorkeling site!

TOUR B

Cathedral Cave

Snake Island

Entalula Island

Popolkan Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mongrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach

Special Snorkeling site!

TOUR C


Secret Beach

Hidden Beach

Matinloc Shrine (entrance fee of PHP100/person for anyone who wants to enter)

Tapiutan Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach/Helicopter Island

Special Snorkeling site!

TOUR D

Small Lagoon

Cadlao Lagoon

Nat Nat Beach/Paradise Beach

Pasandigan Cove

Bukal Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Special Snorkeling site!

*As for the Big and Small Lagoon, access to it highly depends on the availability of time slots from the Department of Tourism.


*Each tour boat may only access one lagoon per day.


*Reservation fee of PHP200/person.



OPEN CHARTER RATES

PHP 3,500/person for a whole day Bacuit Bay tour + PHP 200/person lagoon reservation fee for Tour A or D  + PHP 200/person Eco-Tourism Development Fee

*Seats are only reserved once a 50% down payment has been made.

**Eco-Tourism Development Fee (ETDF) Receipts are required by El Nido. You may get this through the Department of Tourism El Nido or we can get it for you on the day of your tour. If you have already paid, you may bring the receipt on tour day.

***When lagoon time slots are not available, the PHP200/person will be refunded.


OPEN CHARTER INCLUSIONS

Buffet Lunch (freshly grilled meats, fish, vegetables, and fruits) - Please inform us of special dietary needs or allergies

Managed Beverage Service (Purified Water, Soft drinks)

Mask & Snorkel

Towel

Insurance and taxes

Charter starts at 9:00 AM to 5:00 PM


TERMS AND CONDITIONS

All boats have a maximum seating capacity of 8 pax.

Tour type reservation is on a first come, first serve basis. First to reserve a type of tour for the day will be the offered tour.

NO DOWN PAYMENT, NO RESERVATION. Bookings are only confirmed once a 50% down payment is provided for an open charter seat, private charter boat or boat rental. Guests have an option to pay in full as well.

Guests unable to provide the down payment will have to forfeit their slots to the next available guest without prior notice.

We require a minimum of 6 confirmed passengers to push through with the Open  Charter (Bacuit Bay Charter) and 6 confirmed passengers for a Linapacan Island Charter. If the required number of passengers is not met, the company will automatically open it's bookings to other Open or Private charters inquiries.


PRIVATE CHARTER INFORMATION

Private Charters are for individuals or groups who wish to rent out the entire boat to explore El Nido. You have the choice between tour A, B, C, and D. Tour itinerary is as follows:


TOUR A


Big Lagoon

Secret Lagoon

Shimizu Island (snorkeling spot!)

7 Commando Beach

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach

Special Snorkeling site!

TOUR B

Cathedral Cave

Snake Island

Entalula Island

Popolkan Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mongrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach

Special Snorkeling site!

TOUR C


Secret Beach

Hidden Beach

Matinloc Shrine (entrance fee of PHP100/person for anyone who wants to enter)

Tapiutan Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Papaya Beach/Helicopter Island

Special Snorkeling site!

TOUR D

Small Lagoon

Cadlao Lagoon

Nat Nat Beach/Paradise Beach

Pasandigan Cove

Bukal Island

Skipper Private Island (setting for lunch)

Sand Bar/Manlag Mangrove (sand bar depends on the tide)

Special Snorkeling site!


PRIVATE CHARTERS RATES

PHP 15,000.00 for half day at Bacuit Bay + PHP200/person reservation fee for either of the lagoons

PHP 23,500.00 for a whole day at Bacuit Bay + PHP200/person reservation fee for either of the lagoons

*All private tour rates above are good for up to 6 pax.

**Additional PHP 1,500.00/head in excess of 6 pax for half day tours and 2,000/head will be collected in excess of 6 pax for whole day tours. Boats can accommodate up to 8 pax.


PRIVATE CHARTER INCLUSIONS

Buffet Lunch (for whole day tours only) / Fruit Platter (for half day tours) - Please inform us of special dietary needs or allergies

Managed Beverage Service (Purified Water, Juice or Soft drinks)

Mask & Snorkel

Towel

Insurance and taxes

Eco-Tourism Development Fee (ETDF)

Charter Starts at 9:00 AM to 5:00 PM (Whole Day) / 4 Hours (Half Day)

0 Citovat

Výhoda speedboatu je, že se stihne víc míst, ale ne ta populární z jiných tour, když ty kombinované jsou zrušené. Pomalejší jízdu na bangkách mezi ostrovy s pěknými výhledy jsem si užil stejně jako zastávky, takže za mě žádná ztráta času. Naopak bych nedoporučoval ochudit se o zážitek jízdy na těchto tradičních lodích s 2 bambusovými vahadly, na kterých se člověk jinde než na Filipínách nesveze. Jsou i hezčí než speedboaty viz fotky, které jsem do tohoto vlákna dal 28. ledna. Výborné a opulentní obědy bývají na výletech z El Nida (i Coronu) snad vždy.

Jestliže se ani se speedboatem nedá nevyhnout "davovému šílenství" na Hidden Beach a Secret Beach (je to obtížné, protože skoro všichni jezdí na Tour C, která je má zahrnuté a jezdí se běžně i v opačném pořadí, ale já jsem na nich moc lidí neměl, v závěru jiná loď u Hidden Beach nebyla, před tím 1 další), pak speedboat v tomto moc nepomůže ani jinde. Big Lagoon a Small Lagoon mají limitovaný počet lidí na daný časový úsek 1,5 nebo 1 hodiny a jinde davy nehrozí. Snad jen na Secret Lagoon, ale tím že je na regulované Tour A (a do jiné se nedá přidat), tak teď už by tam nemělo být moc lidí.
0 Citovat

Jinak na Corong Corong jeden Francouz pujcuje katamarany, myslím za cca 3000 php na den. Tak to je taky možnost, jak se individuálně podívat na nejbližší ostrovy v laguně. Kdo s tím nemá zkušenost, tak ho tam základy naučí. 


Jinak ty organizované výlety jsou hrozná masovka, přijatelné to ještě bylo v Port Bartonu, ale to se asi taky rychle změní. PPS, El Nido šílenost. 

0 Citovat

@xmas: Na jaké tour jsi byl a kdy? Port Barton podle mě bude i v budoucnu stejně ospalý jako do předloňska, kdy jsem tam byl v hlavní sezóně v březnu (viděl jsem celkem tak asi 10 - 20 turistů včetně výletu). Dříve byly lety do El Nida drahé, většina lidí létala do Puerto Princesa a Port Barton byl při cestě s kratší odbočkou. Teď už mnoho lidí létá jen do a z El Nida, případně přejede lodí do Coronu.

0 Citovat

Byl jsem tam loni v únoru a bylo tam docela plno, chlapek, co si tam před 5 lety postavil v tehdy ospalé rybarske vesničce ubytko, říkal, že se z toho stává pomalu El Nido. Večer 5am bylo tak řekl 500+ turistů? Přes den se to rozprchlo na vylety a do okolí.


Do El Nida litá pořád jen Swift air be? Jinak ideální je jednu cestu dát na Coron, to je pravda. 

0 Citovat

Minimálně tour A v El Nidu by letos s regulací počtu lidí už neměla být taková masovka. Asi stále i B a D nejsou moc přeplněné. Na ně dřív moc lidí nejezdilo, ale možná se tam teď něco přesunulo z A.

Pořád jen AirSWIFT, ale 45 letů týdně z Manily a další z Cebu a CRK. Ceny jsou asi od 40 EUR za 1 směr.
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Výhoda speedboatu je, že se stihne víc míst, ale ne ta populární z jiných tour, když ty kombinované jsou zrušené.


ono by to nebyla asie, aby se to nedalo obejit. pri prvni tour c jsme videli navic polovinu mist z tour b a pri druhe tour a jsme videli druhou polovinu z tour b. jak v tom itinerari popisuji mangrove bar, tak to je snake island... proste

0 Citovat

My jsme v Nidu absolvovali hromadnou tour A a private C.

Hromadnou se Spidertours. Vzhledem k těm regulacím a omezení počtu lidí jsem to rezervoval předem a Private A nabízeli pouze bez Big lagoon. Den před tour jsem to tam byl osobně potvrdit a zaplatit, protože komunikace přes email byla poměrně tragická: chtěl jsem odjezd v 6:30, který na stránkách nabízeli, ale zapsali nás na 9:00 úplně jiný den.

Jak se píše výše, program není striktně daný, průvodci prostě zastavují tam, kde je momentálně nejméně lodí, takže brát to odzadu ničemu nepomůže.

Standardní odjezd o 30-60 minut později, než je plánováno. Jelo nás 16, nebyl to úplně průser, ale rozhodli jsme se na druhý den vzít private, i když to bylo skoro jednou tak drahé oproti Coronu. Lidí někde hodně, někde méně-záleželo prostě na štěstí. Secret Lagoon celkem přiměřená, jenže tam i když je deset lidí v oranžových vestách, nemá smysl se tam zdržovat. Po odjezdu jich tam muselo být už několik desítek soudě podle fronty na otvor ve skále, kudy se tam leze. Big lagoon byla rovněž přiměřeně zalidněná. Pak bylo šnorchlování, oběd na minipláži, 7 commandos beach-ta už je turistická ze své podstaty se stánky s občerstvením.


Private C jsem objednal po příjezdu v Krakenovi. Spider měl cenu pro dva lidi 7500, jenže bába začla, že to je cena pro dva při 5-6 lidech na lodi, jinak že pro dva je cena 9000. Kraken dal cenu 8000. Řidič tricyklu nám pak říkal, že to je obvyklá, přimeřená cena. Tam se ženská ptala, v kolik chceme odjet. Říkám v 8, ona pořád že později, 8:30, v 9... Nakonec vyrukovala s tím, že bude odjezd v 10. A návrat ve čtyři. Tak jsem chtěl odejít, začala někam horečně telefonovat a nakonec sehnala loď, co nás odveze v 7:30. Ráno v 7:30 před kanceláří nikdo, o 20 minut později se přišourala unylá slečna, co nás odvedla do jiné agentury, tam nás posadili do tricyklu a odvezli do Corongu, odjezd lodí nakonec v půl deváté.Helicopter island ráno opuštěný, zaplnil se zhruba za hodinu. U Hidden beach stálo několik lodí a protože jsme průvodci řekli, že preferujeme opuštěnější místa, navrhnul nám tam vůbec nezastavovat a zastavili jsme na pláži vedle- tam jsme byli asi hodinu a půl úplně sami, krásný skály. V poledne nás zavolali na loď, kde byl oběd asi tak pro 5 lidí (=pro nás dva). Secret beach-opět štěstí, byli jsme tam jen my a nějaká francouzská rodina, za čtvrt hodiny tam začaly lézt davy z několika lodí, co přijely, tak byl čas odjet. Na závěr nám dali vybrat, na které z prádzných plážiček po cestě chceme zastavit, tak jsme si jednu zvolili - u každé byl korálový útes a výborné šnorchlování.


Jinak  jsme bydleli u letiště na Lio beach-několik nových hotelů, restaurace pro turisty, voda ovšem zelenohnědá s viditelností ani ne metr-možná kdybychom šli o 300 metrů severněji, bylo by to lepší, ale tam jsme strávili jen půl dne, takže nemohu říct.

0