Dobrý den, rad bych se zeptal na tipy a rady ohledně naší cesty po Skotsku. Budu cestovat se ženou a skoro 3letou dcerou. Chceme si půjčit auto a klidným tempem procestovat hlavně přírodu skotska. Určitě neplánujeme žádné velké treky. S dcerou to nebude uplně možné. Ale samozřejmě jednodenní volnější výlety určitě ano. Zatim jsem to naplánoval takto:https://goo.gl/maps/x7iJTtbz4yxJe to trasa kterou bychom jeli, abychom měli i hezké výhledy po cestě. Nejsou tam zaznačeny zastavky zatím. To bych viděl na takových cca 6 zastávek kde bychom vždy aspoň dva dny spaly. Zastavky napr.:- Edinburgh- Aberdeen- Inverness- Ullapool- Portree- Fort WilliamCestovat bychom chtěli cca 18dni.  .

Skotsko září 2019

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Dobrý den, 


rad bych se zeptal na tipy a rady ohledně naší cesty po Skotsku. Budu cestovat se ženou a skoro 3letou dcerou. Chceme si půjčit auto a klidným tempem procestovat hlavně přírodu skotska. Určitě neplánujeme žádné velké treky. S dcerou to nebude uplně možné. Ale samozřejmě jednodenní volnější výlety určitě ano. Zatim jsem to naplánoval takto:


https://goo.gl/maps/x7iJTtbz4yx


Je to trasa kterou bychom jeli, abychom měli i hezké výhledy po cestě. Nejsou tam zaznačeny zastavky zatím. To bych viděl na takových cca 6 zastávek kde bychom vždy aspoň dva dny spaly. 


Zastavky napr.:

- Edinburgh

- Aberdeen

- Inverness

- Ullapool

- Portree

- Fort William


Cestovat bychom chtěli cca 18dni. 







0

Vynechala bych Aberdeen a místo toho jela z Inverness do Edinburghu přes Aviemore - přes Cairngorms National Park. Je to kratší, je tam dobrá silnice (na rozdíl třeba od cesty kolem Loch Lomond), na tom pobřeží okolo Aberdeenu podle mě nic moc není. V Cairngorms je možnost právě těch jednodenních volnějších výletů, včetně jediného stáda sobů v Británii v Glenmore, což by mohl být pro dceru zážitek. 

Samozřejmě nejvíc stojí za to ostrov Skye, tam bych si nechala třeba 3 dny. Naopak na Inverness jsou 2 dny podle mě moc. V samotném městě Inverness nic moc není. 

Obecně je ve Skotsku potřeba počítat s tím, že na silnicích se nedá jet moc rychle, to platí hlavně okolo Loch Lomond a zejména na ostrově Skye. 

0 Citovat

Byl jsem ve Skotsku loni na jaře (už druhá cesta), výlet s kamarády byl zaměřený především na whisky, ale doporučím pár pěkných a ne úplně známých míst:

  • najděte si kalendář highland games (prakticky každý víkend někde jsou) a tuto akci určitě navštivte
  • pokud vám to bude pasovat do cesty, stavte se na fish&chips v Marco's on the shore ve městečku Arbroath
  • navštivte Highland Aviation Museum - malinké soukromé letecké muzeum (chhápu, že to není pro každého, je to ale zajímavé místo a rád jsem ho svou návštěvou podpořil)
  • navštivte Dunnottar Castle - pohled na hrad na skále je neuvěřitelný
  • navštivte Ballindalloch Castle - je velmi autentický, stále zde žije šlechtická rodina, část přístupnou veřejnosti po zavírací době používají normálně k bydlení, místo pokladní v boudě je tam opravdový anglický sluha - gentleman... Není to místo přecpané turisty. 
  • navštivte Speyside Cooperage - obří bednářství, tolik sudů jsem nikdy neviděl
  • určitě navštivte alespoň jednu distilerku. Pokud pojedete cestou dle rady mé předřečnice tak třeba Dalwhinnie
  • na severu si udělejte procházku k majáku na Strathy Point

Několik dní jsme byli ubytovaní přes Airbnb v městčku Grantown on Spye a bylo to skvělé místo abychom se nemuseli pořád stěhovat a nebo trávit celé dny v autě - do Inverness to je hoďka, do NP Cairngorms to taky není daleko, stejně jako sposta distilrek v oblasti Spyeside

0 Citovat

Jinak při své první cestě do Skotska jsem jel autem do Amsterdamu a odtamtud nočním trajektem. Tenkrát mi to vycházelo lépe než letenka + půjčení auta, navíc jsme občas přespávali někde ve stanu a ten bych letadlem převážet nechtěl. S tříletým děckem na 18 dn9 těch krámů budete mít taky dost ;-)

0 Citovat

Co se týká půjčení auta, nechejte si udělat nabídku od https://www.celticlegend.co.uk Půjčují v zastoupení Arnold Clark, ale jsou levnější (lze vyzvednout a vrátit rovnou v EDI na letišti za jednorázový poplatek 10 liber). Skvělý zákaznický přístup a vždy vše bez problému. Cesta vlastním autem pro 3 lidi skrz Amsterdam určitě nevyjde lépe, navíc vás připraví o spoustu času. Co se týká Skotska, určitě by bylo chybou vynechat sever Skotska. Pro inspiraci mrkněte třeba sem - https://www.northcoast500.com/ex...the-route/

Cesta okolo Loch Lomond - není to až taková hrůza, jak se všude píše. Pokud nejste řidič začátečník, doporučuji nebát se vzít to kolem Loch Lomondu a zastavit se ve vesničce Luss (u hotelu se tam dá parkovat zdarma). Dá se také zastavit na dýl a projet se třeba lodí na druhou stranu. Před údolí Glencoe (kousek za odbočkou na Glencoe Mountain resort) pak nezapomenout uhnout a projet Glen Etiv!

Taky samozřejmě dost záleží na budgetu. Skotsko umí být i pořádně drahé místo. Pokud budete shánět ubytování na turisticky atraktivních místech, běžně se rezervují i déle, než rok dopředu! Září se ještě stále na spoustě míst bere jako hlavní sezóna a je běžné, že se např. chaty půjčují pouze na týden. Short stay je možný na omezeném počtu míst - na to pozor. B&B bych také objednal co nejdřív, hledat něco na blind v některých lokalitách je v podstatě nemožné. Obzvláště pak na Isle of Skye - zde určitě nevynechat Quiraing a v případě pěkného počasí stojí za to výlet lodí z Elgolu k Loch Coruisk a procházka okolo. Dá se také udělat jednodenní výlet z Uigu do Tarbertu na Isle of Harris, ale je to honička. S dítětem bych volil alespoň 1 den přenocovaní na ostrově - západ slunce na Luskentyre beach je zážitek. Trajekty je také potřeba rezervovat dost dopředu, bývá plno.


0 Citovat

Veronika111 napsal(a):

Vynechala bych Aberdeen a místo toho jela z Inverness do Edinburghu přes Aviemore - přes Cairngorms National Park. Je to kratší, je tam dobrá silnice (na rozdíl třeba od cesty kolem Loch Lomond), na tom pobřeží okolo Aberdeenu podle mě nic moc není. V Cairngorms je možnost právě těch jednodenních volnějších výletů, včetně jediného stáda sobů v Británii v Glenmore, což by mohl být pro dceru zážitek. 

Samozřejmě nejvíc stojí za to ostrov Skye, tam bych si nechala třeba 3 dny. Naopak na Inverness jsou 2 dny podle mě moc. V samotném městě Inverness nic moc není. 

Obecně je ve Skotsku potřeba počítat s tím, že na silnicích se nedá jet moc rychle, to platí hlavně okolo Loch Lomond a zejména na ostrově Skye. 

Dekuju moc! Chvili jsem nebyl online tak se vracim az ted.  Ten Sky urcite chceme, ten je jasny. Na Aberdeen este teda kouknem jestli to ma cenu... diky!
0 Citovat

Když už budete v Ft. William, zajeďte se podívat do městečka Arisaig, cca 50km od Ft. William. 

Přímo na náměstí je moc hezký památník československým parašutistům, kteří v té oblasti procházeli výcvikem před vysazením do Protektorátu.

https://www.warmemorialsonline.o...ial/149792

0 Citovat

rsaf napsal(a):

Byl jsem ve Skotsku loni na jaře (už druhá cesta), výlet s kamarády byl zaměřený především na whisky, ale doporučím pár pěkných a ne úplně známých míst:

  • najděte si kalendář highland games (prakticky každý víkend někde jsou) a tuto akci určitě navštivte
  • pokud vám to bude pasovat do cesty, stavte se na fish&chips v Marco's on the shore ve městečku Arbroath
  • navštivte Highland Aviation Museum - malinké soukromé letecké muzeum (chhápu, že to není pro každého, je to ale zajímavé místo a rád jsem ho svou návštěvou podpořil)
  • navštivte Dunnottar Castle - pohled na hrad na skále je neuvěřitelný
  • navštivte Ballindalloch Castle - je velmi autentický, stále zde žije šlechtická rodina, část přístupnou veřejnosti po zavírací době používají normálně k bydlení, místo pokladní v boudě je tam opravdový anglický sluha - gentleman... Není to místo přecpané turisty. 
  • navštivte Speyside Cooperage - obří bednářství, tolik sudů jsem nikdy neviděl
  • určitě navštivte alespoň jednu distilerku. Pokud pojedete cestou dle rady mé předřečnice tak třeba Dalwhinnie
  • na severu si udělejte procházku k majáku na Strathy Point

Několik dní jsme byli ubytovaní přes Airbnb v městčku Grantown on Spye a bylo to skvělé místo abychom se nemuseli pořád stěhovat a nebo trávit celé dny v autě - do Inverness to je hoďka, do NP Cairngorms to taky není daleko, stejně jako sposta distilrek v oblasti Spyeside

 

Super, highland games je super tip! 

0 Citovat

yess napsal(a):

Co se týká půjčení auta, nechejte si udělat nabídku od https://www.celticlegend.co.uk Půjčují v zastoupení Arnold Clark, ale jsou levnější (lze vyzvednout a vrátit rovnou v EDI na letišti za jednorázový poplatek 10 liber). Skvělý zákaznický přístup a vždy vše bez problému. Cesta vlastním autem pro 3 lidi skrz Amsterdam určitě nevyjde lépe, navíc vás připraví o spoustu času. Co se týká Skotska, určitě by bylo chybou vynechat sever Skotska. Pro inspiraci mrkněte třeba sem - https://www.northcoast500.com/ex...the-route/

Cesta okolo Loch Lomond - není to až taková hrůza, jak se všude píše. Pokud nejste řidič začátečník, doporučuji nebát se vzít to kolem Loch Lomondu a zastavit se ve vesničce Luss (u hotelu se tam dá parkovat zdarma). Dá se také zastavit na dýl a projet se třeba lodí na druhou stranu. Před údolí Glencoe (kousek za odbočkou na Glencoe Mountain resort) pak nezapomenout uhnout a projet Glen Etiv!

Taky samozřejmě dost záleží na budgetu. Skotsko umí být i pořádně drahé místo. Pokud budete shánět ubytování na turisticky atraktivních místech, běžně se rezervují i déle, než rok dopředu! Září se ještě stále na spoustě míst bere jako hlavní sezóna a je běžné, že se např. chaty půjčují pouze na týden. Short stay je možný na omezeném počtu míst - na to pozor. B&B bych také objednal co nejdřív, hledat něco na blind v některých lokalitách je v podstatě nemožné. Obzvláště pak na Isle of Skye - zde určitě nevynechat Quiraing a v případě pěkného počasí stojí za to výlet lodí z Elgolu k Loch Coruisk a procházka okolo. Dá se také udělat jednodenní výlet z Uigu do Tarbertu na Isle of Harris, ale je to honička. S dítětem bych volil alespoň 1 den přenocovaní na ostrově - západ slunce na Luskentyre beach je zážitek. Trajekty je také potřeba rezervovat dost dopředu, bývá plno.


Dekuju, ja uz to pomalu vsechno rezervuju atd. Na Isle of Skye se da ale dostat i pres most ne? Neni to lepsi?


0 Citovat

Ano, na Isle of Skye se dá dostat přes most, to je nejlepší cesta. Trajekty, které zmiňoval yess, byly (podle mě) myšleny na Isle of Harris a případně další ostrovy.

Ta cesta okolo Loch Lomond není hrozná, jen je prostě úzká a dá se tam jet jen pomalu, my jsme tam trávili na cestě podstatně delší dobu, než jsme čekali. 

Co se týče ubytování, na Skye to chce opravdu brzo, ubytování je tam poměrně málo, zájem velký a ceny vysoké. Nám se hodně líbilo tady https://www.booking.com/hotel/gb...ye.cs.html , je to teda hodně stísněný, tak nevim jak s dítětem, ale pěkný, útulný, klidný, a na strategickým místě pro objevování ostrova. Obecně ubytování v podech nebo chatkách je na Skye víc.

0 Citovat

Delali jsme podobny okruh ,souhlasim , ze se ten Aberden da asi vynechat , ale nakonec  jsme tam byli , protoze jsme nemeli v Carigorm Mts, dobre pocasi

Jeli jsme s Edinburghu na Pitlorchy a Braemarpres a pres hory ne podel pobrezi do Aberdenu  a pak jsme pokracovali  na Kelt a v nem odbocili zpet do hor na to  Aviemore   Samozrejme se to da jet primo do Aviemore ale pres ty hory to bylo tam hezke na tu druhou stranu ,puvodne jsem chteli pokracovat  kolem tech hor ale prave pro to pocasi jsme to vzdali a jeli do Aberdenu  a az pak jsme se vratli ,ale nemeli jsme ani na podruhe moc stesti ,

Kolem Lochnesky jsem jeli az do Fort Augustin ,Vynechali jsme tu oblast Ullapool .protoze jsme tak moc dnu nemeli a zamirili rovnou do Portree zpet jsme pak jeli tou lodi  a do Fort William pak jsme jeste jeli dolu kolem zalivu a na Edinburgh jsme se odbocilii az u Connel

V Edinburghu mam nejhorsi zkusenost  s pujcenim auta co jsme kdy pujcovali ,priletelii jsme kolem 10 vecer a auto jsem prebiral az kolem pulnoci a nakone byla jeste uctovana i jina cena

Jinak jsme meli sebou stan a spali po kempech ,ale ve dvou chapu ze je to jine,  nez s ditetem ,silnice jsou hodne kvalitni  a pro turistu se dela prvni posledni ovsem neni to zadarmo   i ty kempy byly skvele Dneska bych tam jel asi svym autem ,ovsem z Irska  to smysl ma z CR  uz pri soucasnych cenach letenek ne a zrejme pujde vybrat lepsi pujcovna
0 Citovat

mikir napsal(a):

silnice jsou hodne kvalitni ...


Asi jak kde, třeba na Skye jsem zažil nejhorší cesty z celýho Skotska (Portree - Dunvegan). Co se taky moc člověk nedočte je náročnost řízení, nejde jenom o ty jejich jednostopy s "passing places", ale terén obecně. Vidět v akci odtahovku zachraňující nějaké zapadlé turisty není nic neobvyklýho. Třeba poslední úsek k majáku Neist Point je takový delší stoupání kolem příkrýho srázu a při zpáteční cestě jsem míjel auto, co v tom příkopu málem skončilo.

0 Citovat

Mozna to posuzuju podle silnic v Irsku a taky me nedela  problem rizeni po opacne strane ,navic jako profesional  ,rozhodne jsem zazil daleko horsi silnice v jinych zemich , nez zminovany usek 

0 Citovat

Řízení je o jednotlivci. Já si ty úzké cesty s passing places a cattle grids vyloženě užíval. 

Celkově ovšem velmi záleží na počasí - loni jsme byli ve Skotsku koncem května a za 5 dní prakticky nezapršelo, celou dobu to bylo na tričko a kraťasy. Taky jsem ovšem zašil dva dny na Skye kde byl "vodorovný déšť", že se ani z auta vylézt nedalo. 

Jinak ve skotsku nikdy neprší! Mají asi 50 názvů pro různé podoby deště, ale nikdy neprší! It never rains in Scoland!

0 Citovat

V Irsku taky nikdy neprsi a jeste taky, nikdo v Irsku nema kone  a zadny Ir nepije  -)  Skotsko  bude mit  urcite taky hezka rceni  a narodni tradice ,jinak pokud pred kempem v benzince je  k dostani obrovske mnozstvi  repelentu ,tak je jasne, ze tam bude invaze muchnicek ,tak rychle jsem stan snad jeste nepostavil -) ,byli jsme ale v srpnu 

0 Citovat

Este bych se zeptal na to auto. Predpokladam, ze si jde pujcit jen auto s volantem vpravo. Pak ale asi vubec nejde premyslet o jine prevodovce nez automaticke. Nebo se mylim. Nedovedu si predstavit razeni levou rukou. Resim ted dost vseobecne to pujceni auta. Vychazi me to prumerne na 26tisic na 16dni. Ale to asi bude realna cena. Pokud mate este nekdo tip na pujcovnu tak budu rad.  Ty CelticLegend jsem uz projizdel. Za ty dekuju!

0 Citovat

K cene se nevyjadrim . snad jen ze mi prijde vysoka ,ale automaticka prevodovka ? vsude  se ji snazim vyhnout  ,zvysuje to spotrebu ,zpomaluje  jizdu , je to ciste otazka zvyku  .ony ji pujcovny  nabizeji  .,ale pokud je clovek alespon trosku zkusenejsi ridic  tak to nedoporucuju 

0 Citovat

mikri, tak to si jazdil asi s automatmi spred 20 rokov. Ale tak ty si (bol) profesionalny vodic, no tiez som bol velmi rad na Cypre, ked som iba zapinal stierace namiesto blinkerov a nemusel som este bojovat s manualom pri premiere na lavej strane cesty.

0 Citovat

Tak asi záleží i na tom, jestli má zkušenost s automatem doma. Pokud nikdy nejel ani s automatem, ani s řízením vpravo, tak je to asi vcelku jedno, jestli bude mít manuál nebo automat - zvykat si bude muset v každém případě. Ale ono to po pár desítkách km půjde, taky jsem měl z toho strach... jde jen o ten zvyk. 

0 Citovat

tonic ,tak auta si pujcuju v soucasnosti , ne pred  20 lety a nez ti automat preradi treba pri predjizdeni  tak jsem s manualem davno za kopcem ,,vseobecne musi byt asi ta spotreba pri automatu vyssi ,ale mas pravdu beru to s pohledu profesionala jezdiciho drive s kamionem i autobusem a 18 lety praxe  s rizenim vpravo, souhlasim s mirjurem ze na oboji si musi zvyknout

Autopujcovny mivaji automaty asi zejmena kvuli spojce , kdyz jde auto pokazde do jinych ruk muze spojka dost rychle odejit pri praci se spojkovym pedalem a razenim

Na kamionu je automat dobry , akorat se s nim hur couva , ale u osobaku si myslim ,ze je lepsi volba manualu i kdyz pojede treba poprve s  rizenim v pravo
0 Citovat

Ja si na tu manualni netroufnu. Nemyslim si ze bych byl nezkuseny ridic, ale ridit na druhe strane, radit levou a do toho ty uzke silnicky to asi nebude s dcerou dobrej napad. :D

0 Citovat

S automatem mam zkusenosti,  takze se ho uplne nebojim...

0 Citovat

Chapu ,ale i automat  ma sva uskali , treba v absenci spojkovejho pedalu, pripadne automatickeho  nechteneho  sahnuti  na  radici paku , pokud pojedes s automatem poprve  , pokud si pamatuju ,tak pri prvni navsteve Velke Britanie pred mnoha letyi po vyjeti s trajektu, jsem udelal jedinou chybu , ze jsem jel s pomalym vozidlem v rychlejsim pruhu,  na coz me ostatni ridici rychle upozornili a  trosku nezvyk byl pri najezdech  na  kruhove objezdy, pri prvni jizde s automatem  jsem asi delal kiksu vic

Ale tak je to na tobe , ja se osobne automatu v pujcovanach branim, ale dostal jsem  ho v poslednich letech  casteji nez drive i kdyz jsem si vybral manual v rezervaci .asi pujcovny  pocitaji s ridici co nejsou zvykli  na rizeni vpravo
0 Citovat

Bral by som automat, specialne ak s nim uz mas aspon trochu skusenosti a nie si doplasenec co chce okamzite zo zvyku radit a skace na "spojku". Radenie lavou rukou je diskomfort, kdezto automat je naopak vlastne komfort, takze ak ti nevadi cenovy rozdiel za automat, chod do toho. Tie jazdne vlastnosti mozu byt malicko lenivejsie, aj trochu vyssia spotreba, ale vsetko samozrejme zalezi od auta. Sice uz asi  offtopic, ale len pre predstavu napr. pre mikira, mazda cx3 s 2litrom benzin v automate priemerka okolo 6,3l, co mi pride uplne pohode, kedze na  focuse 1l benzin ecoboost  s manualom mam teraz priemer 6,1l, takze rozdiel vlastne nic, specilane ak poziciavas auto na par dni a nekupujes ho na X rokov 

0 Citovat

Šimon D. napsal(a):

Este bych se zeptal na to auto. Predpokladam, ze si jde pujcit jen auto s volantem vpravo. Pak ale asi vubec nejde premyslet o jine prevodovce nez automaticke. Nebo se mylim. Nedovedu si predstavit razeni levou rukou. Resim ted dost vseobecne to pujceni auta. Vychazi me to prumerne na 26tisic na 16dni. Ale to asi bude realna cena. Pokud mate este nekdo tip na pujcovnu tak budu rad.  Ty CelticLegend jsem uz projizdel. Za ty dekuju!

Ta cena v případě automatu je prostě vysoká, ale to tak obecně mají všechny půjčovny. Osobně teď v květnu beru manuál na 9 dní (group 2) a jsem na 10k, ale 1/3 z ceny dělá excess reduction (nechci řešit vlastní pojištění a nechávat "zádržné"). Pokud by člověk šel na krev, tak by na těch 9 dní bylo půjčovné cca 7k (včetně vyzvednutí a vrácení na letišti). S manuálem a vlevo ale nepojedu poprvé. Osobně jsem si na to vloni vcelku hodně rychle zvyknul. Úzkých cest se není třeba bát, naopak já si je docela užíval. Stačí znát jednoduché pravidlo jak se vyhýbat na passing places. Instruktážní video zde - https://www.youtube.com/watch?v=ABFnk3rJBXE - nelze spoléhat, že ostatní turisté pravidlo znát budou a budou jej dodržovat. Stalo se mi, že jsem potkal proti sobě nezkušenou řidičku a ta se modlením doprošovala, abych couval k passing place, i když ona jej měla podstatně blíže :)

Jinak za sebe Celtic Legend doporučuji (případně přímo Arnold Clark, ale tam dáte pár desítek liber navíc za stejnou službu), nebude vás čekat žádné překvapení v podobě skrytých poplatků a v případě zakoupení excess reduction opravdu neřešíte vůbec nic. 


0