Letos padla volba na jižní Indii. Prosím o Vaše zkušenosti co určitě nevynechat a vidět. Bohužel budeme dost časově omezený cca. na 16 dnů :-( .

Jižní Indie

Založila ve fóru Co vidět a navštívit

22 reakcí

Letos padla volba na jižní Indii. Prosím o Vaše zkušenosti co určitě nevynechat a vidět. Bohužel budeme dost časově omezený cca. na 16 dnů :-(

0

Zalezi hodne kam letite a jestli planujete najmout auto s ridicem a hodne se presouvat - me docela bavil trip Kovalam - Kanyakumari - Backwaters - Kochi - Goa..

0 Citovat

Já zatím číhám po letenkách, ale ideál by právě kvůli času bylo letět přímo do GOA a my jsme zvyklý všude trávit 1 max 2 noci a rádi se přesouváme. Určitě mám v oku oblast Goa, Hampi a Kerala a ideálně budeme využívat přesun vlak/bus a motorka.

Juknu na Tvou trasu. Děkuji

0 Citovat

Mysore je pěkné.

0 Citovat

Tak na takovou dovolenou je Jizni Indie uplne super, za me idealni pujcit motorku na jezdeni po Goa a zbytek ten vlak bus.. Podle toho kdy poletite si urcite zkuste dopredu vybookovat vsechny spoje - Indove maj neustale nejaky svatky a pak to bejva celkem masakr, casto nekolik mesicu dopredu vybookovano..


Na ff den dva zpatky byla myslim akce z BUD do GOA asi za 8,5k s Katarcema
0 Citovat

Jarek napsal(a):

Mysore je pěkné.




Děkuji.

0 Citovat

kickass1 napsal(a):

Tak na takovou dovolenou je Jizni Indie uplne super, za me idealni pujcit motorku na jezdeni po Goa a zbytek ten vlak bus.. Podle toho kdy poletite si urcite zkuste dopredu vybookovat vsechny spoje - Indove maj neustale nejaky svatky a pak to bejva celkem masakr, casto nekolik mesicu dopredu vybookovano..


Na ff den dva zpatky byla myslim akce z BUD do GOA asi za 8,5k s Katarcema




S těmi vlaky jsem to už v dost cestopisech četla,  ale trochu se bojím toho stresu, že budeme zase časově do něčeho tlačený. Na druhou stranu je to otázka pár korun..tak v nejhorším ujede. Už nám uletělo i letadlo. Tohle je proti tomu nic :-D


Děkuji za Tvé postřehy.

0 Citovat

Vlaky určitě doporučuju, je to zážitek sám o sobě - jsou neuvěřitelně dlouhé, hromada různých tříd a dobře se tam povykládá a potká s místníma. Navíc se dneska již dají rozumně koupit lístky online - https://www.irctc.co.in/nget/train-search

0 Citovat

Jak jsou na tom busy? Ted sleduju cestopisy z Indie, kde borci jezdí busama a de facto si to chválí.

0 Citovat

Jarek napsal(a):

Vlaky určitě doporučuju, je to zážitek sám o sobě - jsou neuvěřitelně dlouhé, hromada různých tříd a dobře se tam povykládá a potká s místníma. Navíc se dneska již dají rozumně koupit lístky online - https://www.irctc.co.in/nget/train-search

Dají - v ideálním případě. Na IRCTC se dá registrovat i s neindickým telefonním číslem a platit neindickou kartou - pokud zrovna náhodou funguje vše, jak má. 🤣 V opačném případě je potřeba jim zatelefonovat, protože dopisování si s jejich customer care je, pokud člověk nemá náhodou štěstí, k ničemu. Ze začátku slibují problém vyřešit a pak to vyřeší "po indicku". Jejich stránka na FB je už úplně k ničemu, vždy člověka přesměrují na mail a když je začne se stížnostmi otravovat, dostane ban na komentáře a je vyřešeno...

0 Citovat

Karel napsal(a):

Jak jsou na tom busy? Ted sleduju cestopisy z Indie, kde borci jezdí busama a de facto si to chválí.

Jel jsem jednou nočním busem a zážitek na různé způsoby. Rezervoval jsem přes Redbus, který mate už při vyhledávání. Hledal jsem odjezd z Bombaje a našlo mi to něco zdánlivě vyhovujícího s odjezdem z Panvelu (když jsem ovšem hledal výslovně odjezd z Panvelu, nenašlo to nic). Odjezd byl až někdy večer, aspoň tedy podle výsledku vyhledávání; naštěstí jsem včas zjistil, že autobus ve skutečnosti odjíždí o 4 hodiny dřív. Žádnou zastávku, ze které by odjížděl ve vyhledávačem avizovaný čas, jsem pak ale v jízdním řádu toho spoje nenašel...
Taky může mít člověk smůlu na konkrétní model autobusu, v tom našem nebyla "lůžka" dělaná pro delšího Evropana. Navíc jsem blbec vybral místa úplně vzadu, takže jsme měli kvalitu vozovky z první ruky. 🤣
Měli jsme zastávku na snídani, ale nepostřehl jsem, jak dlouhá bude a nikdo nás před odjezdem nenaháněl, takže bylo potřeba autobus při výjezdu z parkoviště dohonit. Trochu otrava...
Najít přesné místo, odkud autobus odjíždí, může být taky dobrodružství. Indické popisky umístění zastávek jsou ve stylu "naproti McDonald's", "pod mostem" apod. a když napíšou třeba, že odjíždějí z nějakého autobusáku, tak to může znamenat, že ve skutečnosti odjíždějí odněkud ze silnice vedle toho autobusáku, nad kterou ještě navíc vede další silnice a nevíte ani, ze které strany... 🤣 Je tedy dobré všechno xkrát prověřit a přijít dostatečně brzo, abyste stihli zorientovat se na místě a vůbec autobus najít.
Ještě jedna věc na cestování autobusem může být nevýhodná - poloha zastávek. Někdy to vypadá, že se dopravcům nechce platit za použití regulérních nádraží, jindy zase, že zastavují schválně tak, aby si kámoši taxikáři vydělali na převozu turistů těch posledních pár kilometrů od cíle. Pravda bude nejspíš obojí.
Když si ale odmyslím tyto organizační problémy, tak vlastní doprava nebyla zas až taková hrůza, akorát si člověk nesmí myslet, že přijede včas (což platí samozřejmě i pro vlaky).

0 Citovat

Ja sem jel jednou z Bangalore do Goa nocnim busem a celkem ok, nicmene priste uz sem radsi letel letadlem.. Bus byl o cca 50% levnejsi, ale preklimatizovanej jak svina.. Zas to bylo super, ze jsem vecer naskocil do luzkovyho busu a rano byl v Goa, ale uprimne sem toho nejak extra moc nenaspal, bus je za me obecne ten nejmin preferovanej zpusob spojeni..


Jinak k tem vlakum - stalo se nam parkrat, ze jsme chteli kupovat az na miste a vlak byl bud plnej nebo meli treba listky az v ty nejlevnejsi tride, coz je zazitek na celej zivot, rozhodne doporucuju zkusit to predem online, at si zbytecne nezpusobite nejaky komplikace...

0 Citovat

kickass1 napsal(a):

Jinak k tem vlakum - stalo se nam parkrat, ze jsme chteli kupovat az na miste a vlak byl bud plnej nebo meli treba listky az v ty nejlevnejsi tride, coz je zazitek na celej zivot, rozhodne doporucuju zkusit to predem online, at si zbytecne nezpusobite nejaky komplikace... 

V Indii jsou vlaky plnější než plné, viz x druhů pořadníků (GNWL, RLWL, PQWL...). Někdy se vyplatí koupit pro jízdu z A do B jízdenku z C do B, případně A do D, právě kvůli různým pořadníkům. Při koupi jde nastavit  jiné nástupní/výstupní stanice, než odkud kam si jízdenku kupuju, akorát cena je pak vyšší o ten úsek, který ani nechci projet, ale lepší než nejet vůbec. 😁

Při cestování se staršími muži nebo o něco méně staršími ženami  je možné použít Lower Berth kvótu, samostatně cestující ženy mají Ladies kvótu, pro zahr. turisty je Tourist quota (jen v některých vlacích), a pár dní předem se otevírá "last-minute" kvóta Tatkal/Premium Tatkal.

I na poslední chvíli se tedy dá při troše štěstí něco vymyslet, obzvlášť pokud má člověk funkční připojení k internetu, registraci na IRCTC a náhodou mu zrovna ten debilní web (v mobilní aplikaci to nejde) dovolí zaplatit zahraniční kartou. I fyzický nákup na nádraží je možný, pokud najdete rychle tu správnou přepážku, nebude u ní fronta až ven a pokladní se bude schopen i ochoten s vámi dorozumět (a nebudete chtít platit kartou). 🤣

Cesta nejlevnější třídou je určitě nesmrtelný zážitek, jel jsem jí naštěstí jen relativně krátkou trasu a pobavilo. Kapacita sedadel je obvykle v lepším případě jen 2x překročená a i na policích na zavazadla často ležívají taková, která se nejen tvarem nápadně podobají lidským bytostem. Na druhou stranu v ní není teoreticky omezen počet cestujících., takže lístek si koupíte a možná se i vejdete. 😂
0 Citovat

J0x napsal(a):


Taky může mít člověk smůlu na konkrétní model autobusu, v tom našem nebyla "lůžka" dělaná pro delšího Evropana. Navíc jsem blbec vybral místa úplně vzadu, takže jsme měli kvalitu vozovky z první ruky. 🤣

Jojo, tohle v těch videích komentují taky :D

https://www.youtube.com/watch?v=1z-ofwCXNH8

0 Citovat

Jako komfortní to není, ale když se člověk má čím podestlat, aby sebou nemlátil při těch otřesech o tvrdou podlážku, tak se to dá vydržet líp než noční jízda vsedě starou Karosou blahé paměti. 😊

0 Citovat

Karel napsal(a):

Jak jsou na tom busy? Ted sleduju cestopisy z Indie, kde borci jezdí busama a de facto si to chválí.

My cestovali nočním autobusem z Hampi do Bengalúru. Tak kromě toho, že autobus nejel z Hampi, jak bylo psáno na webu, ale z nějaké okolní vesnice kdesi od silnice, což bychom nevěděli a nikdy nenašli, nebýt toho, že nás tam odvezl náš domácí. Problematický ještě bylo, že nám řekl, že si autobus musíme zastavit, i když máme rezervaci, takže to bylo takový komplikovanější, protože jich okolo jezdilo docela dost a určit, který je zrovna ten náš... No nakonec se zadařilo. Jinak autobus byl celkem pohodlný, dojeli jsme i na čas, přestože jsme měli cestou hned na první zastávce menší nehodu s jiným autobusem. No a místo autobusáku nás vyhodil kdesi asi tak půl kilometru od autobusáku.


Jinak bych určitě doporučila návštěvu královského paláce v Maisúru a naopak bych doporučila vyhnout se té opěvované botanické zahradě v Bengalúru. Nám se třeba ještě hodně líbilo v Hampi nebo v oblasti Kalpetty, Old Goa nás vůbec nenadchla.


Pokud pojedete z Goy do Hampi vlakem, tak si to určitě zarezervujte dostatečně dopředu - nejezdí to každý den a bývá to dost plné. Lístek jde přinejhorším myslím do 4 hodin před odjezdem zrušit za menší poplatek, tak se třeba vyplatí zkusit zarezervovat dva termíny.  A bacha na platební kartu. Mně i sestřence ji napadli - ona ji použila pouze pro nákup lístků na vlak na IRCTC, já pro nákup lístků na vlak a autobus, takže předpokládám, že tu platební bránu asi nemají moc bezpečnou.

0 Citovat

Líbil se nám týden v Kerale: Kochi - Munnar - Backwaters - Varkala Beach. Let byl do Kochi. Přesuny: 2x taxi,  autobus z Backwaters do Varkaly a vlakem zpět do Kochi.

0 Citovat

dans napsal(a):

Líbil se nám týden v Kerale: Kochi - Munnar - Backwaters - Varkala Beach. Let byl do Kochi. Přesuny: 2x taxi,  autobus z Backwaters do Varkaly a vlakem zpět do Kochi.


Z Backwaters mam asi nejlepsi fotky z cely Indie.. Jinak auto na tyden pro 4 (+ ridic) stalo myslim 8k czk.. Docela slusna velka Toyota a ridic se celkem krotil..
0 Citovat

Pred 7rokmi som siel z juhu az do dili cisto len busmi.


Bus kupovany v cestovke den(resp v rovnaky) pred odjazdom.


Bus odchadzal vzdy (zvacsa) odtial kde som kupil listok.

0 Citovat

baca12 napsal(a):

Pred 7rokmi som siel z juhu az do dili cisto len busmi.

To je jistě obdivuhodné, Ale nebude to pro každého. Troufám si hádat, ze pro místní diskutující v drtivé většině zcela urcite. Taky by mě zajímalo, kdy tam p.minibull chce letet. Pise tento rok, což kromě prosince asi dobra volba nebude.Bud bude chcat, nebo horko jako svině. Ja byl v GOA koncem listopadu, což už je téměř sezóna a kromě cesty pro pivo a rum se nedalo cele odpoledne nic dělat. Proto taky ty levne letenky s Qatarcema :-)) Podotýkám, ze mam teplo rad, ale větší horko jsem v Asii ještě nikdy nezažil. Ale treba jsem měl smůlu ;-)

0 Citovat

Tak to si nebol este v irane, tu sa ani preto pivo a rum neda ist :)

0 Citovat

baca12 napsal(a):

Tak to si nebol este v irane, tu sa ani preto pivo a rum neda ist :)

Mas pravdu. Ja myslel,  ze tam ten rum ani nemají , tak mě to tam vedle jejich politického a náboženského smerovani nikdy nelakalo. A teď jsi me ujistil, ze tam nikdy ani nepoletim :-)))

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Mas pravdu. Ja myslel,  ze tam ten rum ani nemají , tak mě to tam vedle jejich politického a náboženského smerovani nikdy nelakalo. A teď jsi me ujistil, ze tam nikdy ani nepoletim :-)))


Představa byl listopad. Myslela jsem, že ty nejhorší vedra jsou duben - září 😁

0
22 reakcí