Všechny moc zdravím,měla  bych dotaz na lidi, jež navštívili termální prameny Reykjadalur na Islandu. Cestujeme v půlce prosince na krátký  výlet na Island, kvůli práci  jsme bohužel museli vzít letenky už v prosinci - tudíž v období, kdy je na Islandu denní světlo zhruba jen 4 hodiny. Máme v plánu navštívit i Reykjadalur, ale s našim plánem nám to vychází tak, že bychom k pramenům vyrazili za světla, ale návrat by se konal už po tmě. Kdo jste Reykjadalur navštívil, dá  se ta cesta od pramenů  k parkovišti absolvovat po tmě s výkonnými čelovkami? Jde mi spíše o to, zda trasa není nějak příliš  nebezpečná. Na internetu jsem našla lidi, kteří  prameny navštívili v noci, ale jednalo se spíše o jarní či letní měsíce, takže v prosinci může být situace úplně jiná. Díky moc všem:-) .

Island - Reykjadalur

Založila ve fóru Co vidět a navštívit

10 reakcí

Všechny moc zdravím,


měla  bych dotaz na lidi, jež navštívili termální prameny Reykjadalur na Islandu. Cestujeme v půlce prosince na krátký  výlet na Island, kvůli práci  jsme bohužel museli vzít letenky už v prosinci - tudíž v období, kdy je na Islandu denní světlo zhruba jen 4 hodiny. Máme v plánu navštívit i Reykjadalur, ale s našim plánem nám to vychází tak, že bychom k pramenům vyrazili za světla, ale návrat by se konal už po tmě. Kdo jste Reykjadalur navštívil, dá  se ta cesta od pramenů  k parkovišti absolvovat po tmě s výkonnými čelovkami? Jde mi spíše o to, zda trasa není nějak příliš  nebezpečná. Na internetu jsem našla lidi, kteří  prameny navštívili v noci, ale jednalo se spíše o jarní či letní měsíce, takže v prosinci může být situace úplně jiná. 

Díky moc všem:-)

0

Trasa určitě není nijak nebezpečná,nejsou tam žádná exponovana místa,takže pokud bude cesta v prosinci schůdna není se čeho bát.Jedine co snad,kdyby to klouzalo,jsou tam některé dost prudké úseky,které by mohly být trochu problém,ale pokud se tam bude dát dojít,bude určitě na parkovišti hromada aut,takže to poznáte hned.

0 Citovat

Od svítání do soumraku to je téměř 7 h.: https://www.timeanddate.com/sun/...;year=2019

Možná by se vyplatily nějaké nesmeky.
0 Citovat

eremi napsal(a):

Trasa určitě není nijak nebezpečná,nejsou tam žádná exponovana místa,takže pokud bude cesta v prosinci schůdna není se čeho bát.Jedine co snad,kdyby to klouzalo,jsou tam některé dost prudké úseky,které by mohly být trochu problém,ale pokud se tam bude dát dojít,bude určitě na parkovišti hromada aut,takže to poznáte hned.


Super, přesně tohle jsem potřebovala vědět. Nesmeky máme připraveny, kdyžtak využijeme. 

Moc děkuji! :-)

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Od svítání do soumraku to je téměř 7 h.: https://www.timeanddate.com/sun/...;year=2019

Možná by se vyplatily nějaké nesmeky.


Teď  momentálně ano, ale bohužel denního světla ještě stále ubývá a 15.prosince už bude světlo opravdu jen okolo čtyř hodin. 

Nesmeky máme připraveny, věřím, že na Islandu v zimě bychom je mohli využít vícekrát. Ale děkuji za tip! :-)

0 Citovat

Kristýna Výborná napsal(a):

Teď  momentálně ano, ale bohužel denního světla ještě stále ubývá a 15.prosince už bude světlo opravdu jen okolo čtyř hodin. 

Je třeba rozlišovat čas od východu do západu slunce a čas od občanského svítání do občanského soumraku (civil twilight), který je 15.12. v Reykjavíku od 9,57 do 16,47 h. viz ten odkaz. Zatímco v ČR je rozdíl mezi západem slunce a soumrakem asi 38 minut (a jistě není hned po západu slunce tma, ani když se pozoruje z hory), v těch zeměpisných šířkách je to asi 78 minut (závisí na úhlu zdánlivého pohybu Slunce po obloze, který je tím nižší, čím dál od rovníku). Sám mám loňskou zkušenost z půlky prosince v Trondheimu, který leží podobně severně. Zajímavé je taky, že Slunce tam není v tu dobu nad horizontem výše než 3°.
0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Je třeba rozlišovat čas od východu do západu slunce a čas od občanského svítání do občanského soumraku (civil twilight), který je 15.12. v Reykjavíku od 9,57 do 16,47 h. viz ten odkaz. Zatímco v ČR je rozdíl mezi západem slunce a soumrakem asi 38 minut (a jistě není hned po západu slunce tma, ani když se pozoruje z hory), v těch zeměpisných šířkách je to asi 78 minut (závisí na úhlu zdánlivého pohybu Slunce po obloze, který je tím nižší, čím dál od rovníku). Sám mám loňskou zkušenost z půlky prosince v Trondheimu, který leží podobně severně. Zajímavé je taky, že Slunce tam není v tu dobu nad horizontem výše než 3°.


No výborně, to je pro nás velice užitečná informace, protože všude na internetu lidé  varují, jak je v prosinci takřka ,,stále" tma, a my stále počítali s docela podobnou dobou mezi západem slunce a soumrakem, jako máme u nás, tudíž si plánujeme cestu na aktivity možné  za tmy a aktivity možné pouze za světla.  Tímto se nám přidávají další  tři využitelné hodiny.. skvělé. 

Severské země teprve objevujeme, projetou máme spíše Asii, kde to všechno chodí trošku jinak :-)).

Tak děkuji mnohokrát za cenou radu!

0 Citovat

Boli sme tam koncom novembra, rano ked sme vyrazali na turu sme mali asi -9 stupnov a chodnik bol dost zladovately, niektore useky sme isli aj na zadku :D ak chces tu mam z tej tury cestopis mozes si precitat: https://www.tututravel.eu/europa...eykjadalur

0 Citovat

janicek napsal(a):

Boli sme tam koncom novembra, rano ked sme vyrazali na turu sme mali asi -9 stupnov a chodnik bol dost zladovately, niektore useky sme isli aj na zadku :D ak chces tu mam z tej tury cestopis mozes si precitat: https://www.tututravel.eu/europa...eykjadalur

Super, hned jsem se dala do čtení a je nám to dost užitečné, děkuji  :-). Tak bych se jen zeptala, když jste výlet absolvovali takhle v zimě, je cesta od parkoviště a zpět  dobře  značená? Za světla dobrý, ale spíše mi jde o to, jestli po tmě  nezabloudíme i s gps? :D Děkuji :-)

0 Citovat

Kristýna Výborná napsal(a):

Super, hned jsem se dala do čtení a je nám to dost užitečné, děkuji  :-). Tak bych se jen zeptala, když jste výlet absolvovali takhle v zimě, je cesta od parkoviště a zpět  dobře  značená? Za světla dobrý, ale spíše mi jde o to, jestli po tmě  nezabloudíme i s gps? :D Děkuji :-)


No ked sme isli my tak tam bolo celkom dost snehu a chodnik bol pekne vyslapany takze podla mna to pojde.

0 Citovat

Ahoj, az pujdete, drzte se na leve strane brehu reky. Je to lepsi cesta nez pravy breh ve smeru od parkoviste. Cesta je dost siroka (4 lidi vedle sebe) ale po snehem bude schovana. Jen aby jste nebyli zklamani, jedna se o horkou reku, ktera je hluboka do pulky lytek. Jsou tam udelane kamene hraze, ktere vodu lehce zvednou. Budete si muset do reky sednout/lehnout aby vam nebyla zima. Cim vice pujdete proti proudu, tim vice horka bude reka. Kde se koupat poznate, je tam drevene nabrezi. neni tam zadny dum/bouda kde se da prevleci ci schovat, tak dejte pozor na pocasi. Vemte si nejaky nepromokavy pytel kam date obleceni, protoze jej polozite na zem do snehu. Uzijte si to. Island je uzasna zeme.

0
10 reakcí