Ahoj, byl někdo z vás ve Wadi Rum bez průvodce? Doslechl jsem se, že pokud budeme mít auto 4x4 umožní nám vjezd bez průvodce. Je to opravdu tak?  .

Jordánsko - Wadi Rum na vlastní pěst

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

18 reakcí

Ahoj,

byl někdo z vás ve Wadi Rum bez průvodce? Doslechl jsem se, že pokud budeme mít auto 4x4 umožní nám vjezd bez průvodce. Je to opravdu tak?

0

Tak to netuším, ale domnívám se, že pro místní beduíny jsou tours hlavní zdrojem příjmů. Ubytování + catering mají skoro zadarmo... takže se příští týden nebudu rozpakovat jim za projížďku s průvodcem zaplatit. Navíc je to s výkladem a se znalostí terénu a míst, která stojí za to navštívit.

Ale taky se zeptám - myslíte, že je potřeba mít nějakou pevnou/krytou obuv nebo se to dá absolvovat v sandálech?

0 Citovat

Da sa aj v sandaloch. Ale pokial chces trosku pobehat po zaujimavych skalnych utvaroch ku ktorym ta  kvoli fotkam sprievodca privezie, je pevna obuv lepsia. 

A tiez si myslim, ze uz len kvoli tej znalosti terenu je lepsia prehliadka so sprievodcom, ako na vlastnu past. My sme mali 3 hodinovu tour, a bolo to tak akurat.

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Tak to netuším, ale domnívám se, že pro místní beduíny jsou tours hlavní zdrojem příjmů. Ubytování + catering mají skoro zadarmo... takže se příští týden nebudu rozpakovat jim za projížďku s průvodcem zaplatit. Navíc je to s výkladem a se znalostí terénu a míst, která stojí za to navštívit.

Ale taky se zeptám - myslíte, že je potřeba mít nějakou pevnou/krytou obuv nebo se to dá absolvovat v sandálech?

 

Já letím ke konci června, už máš naplánováno kde budeš absolvovat zpáteční PCR? :D

0 Citovat

Myslíš ten předodletový? Pravděpodobně v Akabě, a stačí antigen.

0 Citovat

Je lepší vzít průvodce, postará se o dopravu a hlavně jídlo i vodu, večerní zábavu, ale je nutné smlouvat, případně se s někým na místě domluvit a pro skupinu je to vždy levnější. Jsem to usmlouvala na takovou cenu, že jsem zrušila rezervaci na booking a vzala to napřímo

0 Citovat

Na bookingu cca pětistovka za 2 noci včetně obou večeří a snídaní... smlouvání zbytečné. Jen snad z toho důvodu, že by oni nemuseli platit provizi.

0 Citovat

mirjur napsal(a): Ale taky se zeptám - myslíte, že je potřeba mít nějakou pevnou/krytou obuv nebo se to dá absolvovat v sandálech?

Ak nemáš rád horúci piesok medzi nohou a sandálou, zober si krytú obuv. Ak chceš loziť aj po skalách, pevná obuv je užitočná.

0 Citovat

díky, asi to tak provedu (pevnou obuv s sebou)

0 Citovat

Teď bude v poušti hrozně horko, takže ten rozpálený písek nebude v sandálech nic moc... 🙂 Jinak já bych do Wádí Rum sama nešla, některé věci tam jsou blbě najít. Beduíni to tam znají, navíc je to jeden klan, takže když se něco stane, pomůžou si. I jim totiž ty jejich Toyoty docela často zapadnou do písku. A je tam mimochodem problém se signálem, takže ono by asi nebylo moc příjemné mít nepojízdné auto, mobil k ničemu, a sandály plné písku. 😬

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Na bookingu cca pětistovka za 2 noci včetně obou večeří a snídaní... smlouvání zbytečné. Jen snad z toho důvodu, že by oni nemuseli platit provizi.

Bylo to v ceně výletu, smlouvali jsme výlet ne ubytování

0 Citovat

mirjur napsal(a):

Myslíš ten předodletový? Pravděpodobně v Akabě, a stačí antigen.

 

Jinak, kde jsi zjistil, že stačí antigen? Co já vím tak MZV podmínky jsou PCR.

0 Citovat

Jsem zpět z Jordánska, takže to shrnu.

Let byl s Ryanairem, Praha-Ammán a zpět. Cestou tam v Praze chtěli vidět negativní test a zaplacený test po příletu do Ammánu. https://www.gateway2jordan.gov.jo/form/  Příjezdový formulář http://www.carc.jo/images/COVID1...n-Form.pdf nikdo nechtěl ani u nás, ani v Ammánu, stejně tak se nikdo nikde nezajímal o nainstalovanou aplikaci Aman, ani o nějaké pojištění na covid. Po příletu chtěli vidět ten zaplacený test (28 JOD) a rovnou v hale se na něj šlo. Bylo to stejně rychlé jako pasová kontrola, výsledek přišel mailem druhý den. Do té doby se nikdo nezajímal, kde jste nebo co děláte. Na pasovce chtěli Jordan Pass (ale není povinný).

Cestou zpět je potřeba PCR test (ne antigenní, to jsem četl někde na webu, ale není to pravda), chtěli ho vidět na letišti v Ammánu, jinak nic. Testovali jsme se den předem v Biolab v Aqabě, mají na to 24 hodin, takže nenechávat na poslední chvíli, cena 28 JOD. Mohammed z Wádí Rum sice tvrdil, že na test už chodit nemusíme, protože na letišti uznávají testy 10 dní staré, takže by nás pustili do letadla i s tím příletovým, ale... pravda je, že ho moc nezkoumali, na mobilu to stejně není moc čitelné, takže by to asi prošlo. V Praze chtěli příletový formulář, dá se vyplnit až tam. Ale bylo to dost srandovní... přišel jsem k okýnku s mobilem otevřeným na QR kódu příletového formuláře a "Máte negativní test?" "Ano, budete chtít naskenovat toto? (příletový formulář)" "Ne, to už jsem viděl." Ok, tak jdu v mobilu hledat test... "Máte ten test?", "Ano." "Tak běžte..." a tím to skončilo.

Pokud jde o Wádí Rum, na samostatnou prohlídku to rozhodně nevypadá. Nemyslím si, že by někoho pustili vlastním autem dál než do WR Village, kde je odstavné parkoviště. Odsud už se musí místními vozy. Není ale nutno ve WR nocovat, jde domluvit pouze tour a vrátit se zpět (potkali jsme takto 4 mladé Slovenky). A osobně bych fakt nechtěl sám jezdit po WR... Boty vzít určitě plné. Kamarádka měla sice plné, ale dírkované, písek se jí tam dostal a pálil jak čert.

Bacha při půjčování auta. Cesty jsou vesměs rozbité, je v nich spousta děr, i hlubokých, a pak ty příčné prahy... aniž bych to tušil, tak jsem pokřivil 2 disky a něco mi natrhlo pneumatiku. Jezdit pořád pomalu a opatrně nejde. Takže jsem platil 100 JOD celkovou škodu, uvidím, jestli mi to AXA, kde mám pojištění spoluúčasti, proplatí.

Kdyby někdo potřeboval vědět něco dalšího, pište. Mohu dát i kontakty na ubytování. Cestopis pravděpodobně z časových důvodů nezvládnu. Jinak Jordánsko je opravdu TOP!

0 Citovat

Nemá někdo zájem o simkarty na data? Přenechám za drobnou úplatu karty s 30GB internetu (mám celkem tři, možno zvlášť). Pokrytí i ve Wadi Rum. Platnost do 22.7.2021. Původní cena za 14GB byla asi 450 kč.

0 Citovat

[citace="mirjur]

Bacha při půjčování auta. Cesty jsou vesměs rozbité, je v nich spousta děr, i hlubokých, a pak ty příčné prahy... aniž bych to tušil, tak jsem pokřivil 2 disky a něco mi natrhlo pneumatiku. Jezdit pořád pomalu a opatrně nejde. Takže jsem platil 100 JOD celkovou škodu, uvidím, jestli mi to AXA, kde mám pojištění spoluúčasti, proplatí.

Kdyby někdo potřeboval vědět něco dalšího, pište. Mohu dát i kontakty na ubytování. Cestopis pravděpodobně z časových důvodů nezvládnu. Jinak Jordánsko je opravdu TOP!

[/citace]

Neviem teda kade si jazdil,ale ked sme boli pred dvomi rokmi, tak som pojazdil skoro cele Jordansko, a teda cesty mi pripadali celkom v pohode. Dost casto aj ovela lepsie ako u nas. Teda az na tie spomalovace aj na dialnici, ale na to sa po prvotnom prekvapeni dalo zvyknut.

Inak ano. Jordansko je top. Kazdemu mozem odporucit. Ale pre mna skor v zime. Teraz to tam musi byt peklo.

0 Citovat

Před 5ti lety šlo sám, ale nejet přes hlavní vchod, kde vás bude nahánět 50 beduinů a vysvětlovat vám, že to nejde. Nebo přijet v nějaký čas, kdy tam nikdo nebude.
Oficiálné by měl mít člověk možná zaplacený vstup, ale pokud je to stále jako součást jordanpass ...

0 Citovat

U hlavního vjezdu je policie, která si pořizuje záznam včetně nacionál. Já jsem tam byl s hostitelem, otázka je, jak by to šlo a co by se dělo, kdyby tam byl člověk sám. Jo, vstup je součástí Jordanpassu. Na druhou stranu, aby tam člověk jezdil sám, to už by opravdu chtělo nějaké zkušenosti s jízdou v poušti + odpovídající vozidlo a výbavu.

0 Citovat

Nemá pls někdo kontakt na někoho z campů ve Wadi Rum, se kterými by šla předem domluvit jen 2-3h projížďka, tedy bez nocování, jídla, velbloudů atd. Kolik je btw reálná cena za  4 os. Agentury i třeba Booking  nabízejí za 35 eur/os. což se mně úplně nezdá...

0 Citovat

cali napsal(a):

Nemá pls někdo kontakt na někoho z campů ve Wadi Rum, se kterými by šla předem domluvit jen 2-3h projížďka, tedy bez nocování, jídla, velbloudů atd. Kolik je btw reálná cena za  4 os. Agentury i třeba Booking  nabízejí za 35 eur/os. což se mně úplně nezdá...

cca pred tydnem jsme byli ubytovani u https://www.wadirumbedulandcamp.com (maji na webu i whatsapp), ale naopak jsme potrebovali ubytko bez jizdy (misto jizdy jsme sli na par hodinovou prochazku). Domluva super, nikdo nam nic nevnucoval.

0
18 reakcí