Ahoj,     SA tu jeste nema zadne vlastni tema v teto sekci. Nedavno jsem se vratil z vyletu po SA a planovani tohoto vyletu bylo rozhodne casove narocnejsi nez pri jinych cestach.      Absence informaci z mene navstevovanych regionu hlavne na jihu je samozrejme dana tim ze byla zeme donedavna uzavrena pro turisty a i tim ze Saudove nejsou zadni velci vyletnici:) jel jsem trasu: Praha - Atheny - Jeddah - Medina - Hijaz Railway - Al Wahbah Crater - "White Mountain - Rijal Alma - Abha - Bir hima Petroglyph - Najran - Wadi Lajab - Jizan - Farasan Islands - Al - Khoubah hot springs - Jizan - Jeddah - Atheny - Praha https://jorgus.rajce.idnes.cz/Sa...abie_2022/ pro zacatek kdyby se chtel me nekdo na neco zeptat, tak pls zde, popr i nekdo dalsi pokud prispeje s tim co videt tak budu rad.  Z ostatnich veci co jsem nejel a uvazoval jsem o nich, tak jsem nejel schvalne okoli Al Ula (pri podrobnejsim prozkoumani me to za ty celkove naklady nepripadalo cena/vykon optimalni), Edge of the world (nic extra) a skaly na severu (nebyl cas).      .

Saudska Arabie

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Ahoj, 

   SA tu jeste nema zadne vlastni tema v teto sekci. Nedavno jsem se vratil z vyletu po SA a planovani tohoto vyletu bylo rozhodne casove narocnejsi nez pri jinych cestach. 

    Absence informaci z mene navstevovanych regionu hlavne na jihu je samozrejme dana tim ze byla zeme donedavna uzavrena pro turisty a i tim ze Saudove nejsou zadni velci vyletnici:)

jel jsem trasu: Praha - Atheny - Jeddah - Medina - Hijaz Railway - Al Wahbah Crater - "White Mountain - Rijal Alma - Abha - Bir hima Petroglyph - Najran - Wadi Lajab - Jizan - Farasan Islands - Al - Khoubah hot springs - Jizan - Jeddah - Atheny - Praha

https://jorgus.rajce.idnes.cz/Sa...abie_2022/

pro zacatek kdyby se chtel me nekdo na neco zeptat, tak pls zde, popr i nekdo dalsi pokud prispeje s tim co videt tak budu rad. 

Z ostatnich veci co jsem nejel a uvazoval jsem o nich, tak jsem nejel schvalne okoli Al Ula (pri podrobnejsim prozkoumani me to za ty celkove naklady nepripadalo cena/vykon optimalni), Edge of the world (nic extra) a skaly na severu (nebyl cas).

 

 

1

Ako su na tom ohladom stravy mimo velkych miest? Zobrat radsej hotovost, alebo sa da vo vecsine pripadov kartou? Peniaze si menil na letisku? Ci je lepsie vybrat z bankomatu? Je nejaky poplatok pripadne? Zatial tolko ma napada ... Dik :)

0 Citovat

hele penize jsem si nemel..nakonec jsem si vybral neco v meste Abha..ale jinak skoro vsude jde platit kartou..jen samozrejme na trzich atd ne..ale pozor..nekde u pump, tak v polovine pripadu, jde platit jen nejakou jejich kartou takze tam jsem musel taky hotove. Takze vlastne kvuli tomu urcite hotovost, ja mam vybery z bankomatu zdarma takze jsem to neresil kolik to stoji:)

0 Citovat

Zdarma mam aj ja, ale niekedy si bankomat vypyta poplatok za vyber ... myslim ,ze sa to nedavno riesilo ohladom vyberov v Rakusku.

Zabruzdal som este na fora poliakov, tak ohladom letiska Jeddah vyzera, ze skutocne ten autobus spolocnosti SAPTCO existuje. Karta stoji 15 SAR a listok 10. Uber by mal stat 50 SAR.

V Rijade to metro na letisko stale nejde.

1 Citovat

Je to opačně, 15 SAR  lístek, 10 SAR karta. My jsme ve 2 platili 40 a dalo se platit kartou. Karta fungovala jak v Džiddě,  tak v Rijádu. Jen v Džiddě jsme na ni mohli jezdit 2 a v Rijadu musel mít každou svojí. Řidič vám pak na kartu nabije,  kolik budete potřebovat. 


screenshot-20230103-202904-gallery.jpg

0 Citovat

voughne napsal(a):

Ako su na tom ohladom stravy mimo velkych miest? Zobrat radsej hotovost, alebo sa da vo vecsine pripadov kartou? Peniaze si menil na letisku? Ci je lepsie vybrat z bankomatu? Je nejaky poplatok pripadne? Zatial tolko ma napada ... Dik :)

 

Skoro všude se dá platit kartou, ale některé terminály zvládají jen místní banky, takže hotovost se hodí. Vybrat se dá ale na každém rohu a není tu žádný systém poplatků jako vedle v Jordánsku, takže cash v USD nebo EUR bych bral jen jako železnou rezervu.

Jídlo je v pohodě. Hromada místních restaurací i zahraniční řetězce.

 

0 Citovat

To je pravda. Něco tu najít nebo naplánovat je celkem těžké, zvlášť když člověk neumí arabsky 😂

Ale destinace to je zajímavá a určitě sem ještě párkrát zavítám. 
Chce to přiletět aspoň na 5 míst a i tak najezdit pár tisíc kilometrů…

0 Citovat

Mě SA celkem hodně zklamala..jel jsem od Mediny k Jemenu to nejlepší co podle me/zdrojů na internetu měla nabídnout a nic moc, zvláště ujetá vzdalenost/četnost zajímavých památek není pro SA moc lichotiva.. za mě vylet do SA jeden z těch nejhorších.. jediné lidé byli opravdu super:)

0 Citovat

My jsme přiletěli do Jeddah, pak autem do Taifu a teď jsme v Medině. 
Na delší přejezdy jsem se taky vykašlal, spíše projíždíme města a jejich okolí.

Přiroda je tu super, jen ty hromady odpadků, co všude jsou, to brutálně kazí.

Příště chci navstivit Rijád a Dammán, víza jsou na rok, tak bych to ještě rád využil. 

0 Citovat

MichaelH napsal(a):

Je to opačně, 15 SAR  lístek, 10 SAR karta. My jsme ve 2 platili 40 a dalo se platit kartou. Karta fungovala jak v Džiddě,  tak v Rijádu. Jen v Džiddě jsme na ni mohli jezdit 2 a v Rijadu musel mít každou svojí. Řidič vám pak na kartu nabije,  kolik budete potřebovat. 

Super, presne toto som potreboval vediet, aby som sa pohol dalej :) Takze hotel booknem niekde v Al-Corniche, odkial ide bus do Mediny, a tam si uz poziciame auto na Al Ula. Este jedna otazka teda, ten stanok najdem v ktorej casti letiska? :) Na tripadvisore (ale maju to aj niektore pozicovne) sa spominali 2 terminaly - severny a juzny, medzi nimi pendluje bus ... zatial netusim na ktorom pristava Wizz, ale nech tam nebludim ako na DWC

 

Inac este ... tazko mi je teraz porovnavat, ale v Egypte sa tie vzdialonosti oplatilo cestovat. Hurghada - Luxor 4,5 h. Luxor - Aswan skoro 4h, Aswan - Abu Simbel - 4 h. Karnak s Abu Simbel boli uzasne.

0 Citovat

To jsi mě trochu zaskočil, ale bylo to úplně dole v terminálu. Jelikož u toho bylo hned akvárium,  tak podle netu předpokládám, že je to terminal 1. Snažím se sepsat pár informací k Dammamu,  Rijadu, Džiddě a AlUla, které by se někomu mohly hodit, ale moc mě to psaní nebaví a nemám na to moc čas. 😃 A to jsem tam byl už v listopadu 


screenshot-20230103-223823-gallery.jpg

1 Citovat

Wizzair přistává na severním. To je ten zastaralý, kam se létá i na hadždž.

Na terminál 1 jede autobus, je potřeba platit v hotovosti a trvá to asi 20 min, protože se naprosto debilně odjíždí celé letiště.

2 Citovat

Jeddah bude stacit 1 den? Al Ula by si na kolko odporucal? Hegra, Dadan, Slonia skala je stihnutelna v ramci dna? (pripadne mas este nejake odporucania v ramci okolia). Nejake zapisky by sa hodili, tych zdrojov co, kde, ako, naco, preco, zaco nie je vela, takze kazda pomoc s informaciami je vitana :)

@Dawid nejaky poliak to spominal, ale nie v ramci Wizzu ... takze ta horsia varianta. Tusim pisal o Uberi za 50 SAR na tu "spravnu" stranu letiska. Uff takze z letiska to bude do centra aj na 3 hodiny.

"Transfers between terminals

There’s a shuttle bus between North and South Terminals and Terminal 1." terminalov ako maku :D

0 Citovat

Pokud budeš mít auto, tak okolí AlUla se dá dát za den. Dopoledne Hegra, odpoledne Dadan a navecer/večer Elephant. Dále je možné se jet podívat k Maraye, na nějaké ty viewpointy, ale to bude za den asi problematické vše stihnout . Jelikož my jsme auto neměli a stopovali jsme, tak byl omezený čas něco dalšího navštívit. 

Jeddah za den se dá bohatě stihnout. My jsme tam byli snad den a půl.  Pak taky záleží, jestli jezdíš busy nebo třeba Careemem.

Jen teda pozor na busy Jeddah-Medina. Týpek (nějaký hlídač) za námi přišel na autobusovém nádraží, jestli když jedeme do Mediny, zda jsme muslimové. Tak jsme řekli, že ne a on že máme velký problém. Až když jsem mu ukázal jízdenky do AlUla a vysvětlil mu, že se tam jinak nemůžu dostat než přes Medinu, tak nás pustil. Nevím, co by se dělo, kdybych ty jízdenky neměl...

Hned jsem si ale všiml hezké přepážky "deportation" 😃


screenshot-20230104-092409-gallery.jpg

0 Citovat

Ten autobus stoji myslím 12 SAR. Ve více lidech se vyplatí asi ten UBER, kde se nemusí čekat.

Do centra bych jel rovnou taxíkem. My jsme si půjčovali auto, takže jsme strávili min 40 min přesunem na správný terminál, který je obrovský, takže pak běháš ještě po něm.


voughne napsal(a):

@Dawid nejaky poliak to spominal, ale nie v ramci Wizzu ... takze ta horsia varianta. Tusim pisal o Uberi za 50 SAR na tu "spravnu" stranu letiska. Uff takze z letiska to bude do centra aj na 3 hodiny.

"Transfers between terminals

There’s a shuttle bus between North and South Terminals and Terminal 1." terminalov ako maku :D

0 Citovat

Jo mimochodem Careem je něco jako uber a často mi tam přišly ty ceny třeba o třetinu levnější. Ale někdo může mít třeba jinou zkušenost. 

0 Citovat

Nenasiel som ziadne info ohladom zakazu vstupu do Mediny (okrem mesity). Idem radsej napisat do Saptca, aj ked v konecnom dosledku mi nejake ich "povolenie" moze byt prd platne. Marayu este pridam do itinerara. Asi tam ostaneme 2 noci, soferovat po tme v tejto casti sveta nebude najlepsi napad.

0 Citovat

Vstup je zakázán jen do Mekky. Před městem jsou cedule Vstup pouze pro muslimy a na některých místech checkpointy.

Do Mediny se dá jet normálně, ale doporučoval bych aspoň trochu přizpůsobit image.

0 Citovat

Medina je v pohode..jen kdyz je modlitba tak te nepusti ani na nadvori, jen pred branu. Jinak muzes i na nadvori..ale rozhodne bych tomu prizpusobil chovani a byl "nenapadny".

0 Citovat

No já jsem věděl, že autem a letadlem je to do Medíny v pohodě,  takže nás celkem zaskočil.  Spíš to zmiňuji proto, abys nebyl překvapený jako my. A jak píše Dawid, je fajn přizpůsobit outfit. 

U ty Marayi si ještě zkus zjistit,  jak je to se vstupem, protože někdy je to zdarma a někdy za to snad chtějí 100 SAR . To nám říkali místní a moc jsem to nepochopil. Asi víkend (patek-sobota) se platí a všední dny jsou zdarma. 

0 Citovat

My jsme si mysleli, jak budeme hrozně nenápadní,  když si koupíme thawb, zapadneme mezi muslimy a projdeme si to tam. Jen jsme tím naopak připoutali celkem dost pozornosti a lidi se s námi chtěli fotit a stále se nás na něco ptali. Tak to bylo takové nepříjemné,  protože člověk netušil, aby z toho nebyl nějaký problém. 

0 Citovat

Bolo by zaujimave riesit dalej nemoslima iduceho do Mediny na tej stanici. Aj som pocital s takou moznostou, ze sa to stat moze. Nejaky pracovnik stale zamrznuty v 12. storoci este nemusi vediet o zmenach v krajine ... co by mi asi naburalo pozicanie auta. Hadam by to az na deportaciu nebolo :)

Rychlovlak, kt. ide z letiska do Mediny je kupitelny bez upozornenia, ake hadze na trase Jeddah - Meka (Iba moslim si moze zakupit listok do Meky, Ste moslim?)

Ked sa scitaju vsetky tieto letiskovo moslimske "komplikacie", tak mi to zacina davat zmysel poziciat si auto rovno na severnom terminaly a zaplatit tie kilometre navyse, popripade navrat na letisku v Medine.

Napisal som do Saptca, ze ako to teda je.

0 Citovat

A k Dammánu. Koukal jsem tam na nabídku ubytek a je to velký špatný. Ve městě je snad jen 7 hotelů (aspoň na Bookingu). tak bych rezervaci nenechával na poslední chvíli. Nejlevnější kolem 1200 Kč na noc, Radisson kolem 2000 Kč. Netuším zda ten příplatek za něj stojí za to.

0 Citovat

ad rychlovlak..jel jse z Jeddah do Mediny tim rychlovlakem a mohu doporucit:)pres Mekku nejede, Jeddah je mezi Medinou a Mekkou.

0 Citovat

Dammám mi vždycky přišel jako nudné administrativní centrum. Spíš bych doporučil hledat ubytování ve vedlejším Al Khobaru.

0