Ahoj,     SA tu jeste nema zadne vlastni tema v teto sekci. Nedavno jsem se vratil z vyletu po SA a planovani tohoto vyletu bylo rozhodne casove narocnejsi nez pri jinych cestach.      Absence informaci z mene navstevovanych regionu hlavne na jihu je samozrejme dana tim ze byla zeme donedavna uzavrena pro turisty a i tim ze Saudove nejsou zadni velci vyletnici:) jel jsem trasu: Praha - Atheny - Jeddah - Medina - Hijaz Railway - Al Wahbah Crater - "White Mountain - Rijal Alma - Abha - Bir hima Petroglyph - Najran - Wadi Lajab - Jizan - Farasan Islands - Al - Khoubah hot springs - Jizan - Jeddah - Atheny - Praha https://jorgus.rajce.idnes.cz/Sa...abie_2022/ pro zacatek kdyby se chtel me nekdo na neco zeptat, tak pls zde, popr i nekdo dalsi pokud prispeje s tim co videt tak budu rad.  Z ostatnich veci co jsem nejel a uvazoval jsem o nich, tak jsem nejel schvalne okoli Al Ula (pri podrobnejsim prozkoumani me to za ty celkove naklady nepripadalo cena/vykon optimalni), Edge of the world (nic extra) a skaly na severu (nebyl cas).      .

Saudska Arabie

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Ten dražší bus (za 21SAR=120kč), jezdící taky pod SAPTCO jsme nenašli a podle mne se nemůže moc lišit kvalitou. I ten bus H7 za českou dvacku je min. na úrovni Regiojetu. 


img-20230124-142203.jpg
img-20230124-132617.jpg
img-20230124-132555.jpg
img-20230124-132607.jpg

1 Citovat

tak super, lebo o tom som ani nevedel. 

0 Citovat

Je to novinka od asi 10/2022. Jak se nedá platit hotově a musí se přes kartu či QR kódem z aplikace vázaného na místní SIM, tak s tím mají problém i místní lidé. Zaslal jsem to i do příspěvku o letišti Dammam a až to někdo schválí, tak se to snad zjeví i dalším cestovatelům. Uber tam vycházel na cca 500kč. Taxikáři moc neotravují ..... ještě se nesoustředí na turisty jako na lovnou zvěř.

1 Citovat

Šnorchlovat tam mě tedy nikdy nenapadlo. Záliv je jen taková louže s mělkým, plochým dnem. Na většině míst se musí jít docela daleko od břehu, aby se člověk mohl vůbec ponořit. Voda je dost kalná, asi díky vápenci v podloží. I písek na plážích je takový mazlavý. Za mě nejlepší místo na koupání bylo kolem Ras Tanury, kde nebylo tak mělko. Akorát díky blízkosti jedné z nějvětších rafinerií na světě člověk ve vodě narazil spíš na kus asfaltu než na cokoliv jiného.

0 Citovat

ohledne vstupu do Kataru a Bahrajnu pujcenym autem..jedu sice az za mesic ale chtel jsem opet vyuzit Lumi car s kteryma jsem byl spokojeny a maji jen za 100 SAR k zakoupeni permit ke vstupu do GCC countries. PRedpokladam ze prave zakoupenim toho permitu dostanu letter kde je napsano ze muzu mit border crossing. 

Bahrajn celkem je mi jedno zda uvidim ci ne, ale Katar jsem chtel dat tam jsou aspon nejake 2 Unesca..

0 Citovat

Ahoj, jakou půjčovnu jsi měl při té první návštěvě? Bylo to tedy lumi i přes ty nevábné recenze? My zvažujeme yelo či lumi kvůli příplatkům za neomezené km, což většinou srovnávače jako economycarrentals.com apod neumějí. Jinak půjčeným autem do Bahrainu ti to asi nepůjde, mám to už dvakrát potvrzené z půjčoven. Tuším jednou z yelo a podruhé z avisu nebo budgetu, některé to maj i zmíněné v podmínkách, že je to pouze pro GCC rezidenty.

0 Citovat

A ještě jeden dotaz, nezkoušel někdo jet Dammám - Manama (Bahrain) uberem či careemem? Když jsem si to teď naťukal z domu tak uberX pro 4 je za 165 SAR, čili zpátečka asi 320 SAR. SAPTCO pro 4 lidi roundtrip vychází na 580. Takže úspora času i peněz. Spíš jestli vozí i non GCC rezidenty přes hranice a nebude s tím nějaký problém...

0 Citovat

Jsem zvědav, zda se vám Uber podaří. "Místní" projedou mnohem rychleji než cizinci a cesta busem trvala 3h (tuším 70km), přitom 2/3 času sežralo posouvání v koloně a celní papírování (a to nebyl jejich víkend a zpět jsme jeli přes půlnoc). 

0 Citovat

Mno já právě řeším, zda to někdo takto absolvoval, protože pokud ne, asi taky půjdeme cestou toho autobusu. Nerad bych aby nás na mostě votočili...

0 Citovat

Jj měl jsem Lumi..oproti te druhé Yeloo nebo jak se jmenuje mela jen každou druhou negativní recenzi a dost se to lisilo od pobočky k pobočce. Půjčil jsem si od nich 2x, depozit vrátili hned, dokonce mě vrátili přesně peníze dřív protože jsem vratil jedno auto o den driv..za mě úplně normální půjčovna  ale asi jsem měl štěstí. Btw Lumi nemá myslím ten uhličitého.. to jen ta druhá.. Lumi má jen větší denni milage než ostatní..nebo se pletu? Pokud jde někde přikoupit tak bych byl jedine rad:)

0 Citovat

J L_1 napsal(a):

Mno já právě řeším, zda to někdo takto absolvoval, protože pokud ne, asi taky půjdeme cestou toho autobusu. Nerad bych aby nás na mostě votočili...

Na tripadvisore som nasiel akurat toto: 

I traveled last November from Khobar (the town adjacent to Dammam) to Bahrain.

Initially I tried Uber as it seemed that such a journey was possible. The app accepted my request but when the driver arrived and I told him that I am going to Bahrain he refused. This happened with three different drivers.

Then I tried with Careem. The first driver refused. The second told me that it was OK for him but he needed his passport and went home to get it and came back to the meeting point. It was a smooth one hour drive that costed 240 SAR (=64 eur at that time)

I hope this helps.

0 Citovat

Díky, já našel na fb nějakou skupinu bahrain expatriates kde jsem se zeptal, ale příspěvek stále čeká na schválení. Bohužel když jsem pak do uberu naklikal cestu zpět z Manamy do Dammamu tak už to cenově byla nějaká raketa, tak je otázkou, zda by se s tím řidičem bylo možné domluvit na něčem jiném. Ten careem se mi vůbec nedaří rozchodit. Nedoručuje to ty verifikační smsky a když dám registraci přes FB tak mě to stejně hodí na tu stránku kde musím počkat na sms kód. Možná nakonec největší jistotou bude ten bus.

0 Citovat

Ahoj, mam v plane navstivit SA v januari 2024. Sledujem letenky od Wizzair a na zaciatok 01/24 je cena za osobu VIE-JED cca.500€ (!), pricom VIE-DMM v podobnom termine je za nejakych 60€. Tusite preco je Jeddah tak draha? 

0 Citovat

Beáta - ano,viem,ze je to vstupná brána do Mekky. Len tak strašne drahy je len ten prvý týždeň a len zpiatocny let (let tam cca.70e). Škoda. 

0 Citovat

Ahoj, mám dotaz ohledně cestování mezi Dammamem a Bahrajnem. Má cenu řešit online bahrajnské vízum, kde chtějí kopii zpáteční letenky (pojedu busem z Dammamu, předpokládám, že alternativa by byla jim tam nahrát lístek na bus zpáteční) nebo to nemá cenu a vyřešit vše u přepážky. Jaké máté zkušenosti?

 

0 Citovat

Já to řešil nahráním lístků na bus.

0 Citovat

Nahraješ jízdenku na bus, pas, ubytování. Nelekat se názvu pro upload, který je dělaný pro letenku. My měli online víza, ale pokud bych jel podruhé, tak si koupím až na hranici a pokud máš platný pas, papír od ubytování a jízdenku, tak tě tam autobusák dovede (nenechá tě tam :-)). Ušetříte 4BD.

0 Citovat

Jak se dají ušetřit ty 4bd?😀

0 Citovat

Pri online jsme platili 4+5BD. Při koupi na hranicích 5BD (snad to tak je .... toto ověřené nemám). 

0 Citovat

Len podavam info z priletu do Jeddah. Pasovka prebehla relativne rychlo. Odtlacky prsta, fotka a v mojom pripade skumali pas, o Slovensku tu nikto nikdy este asi nepocul. Autobus zo severneho terminalu ide priamo do centra Al Corniche (zo zastavkou na juznom). Karta stoji 10 SAR, cesta do centra 20. Karta sa da kupit v nenapadnom stanocku pri vychode (najprv som si myslel, ze su to informacie). Typek Mal mobilny terminal, cele nam to predal pred autobusom. Ulicky stareho mesta su sice v leseniach, ale ma to svoju orientalnu atmosferu. Ludia su prijemni, nikto po nas nezazera. Zatial pohoda.

1 Citovat

Michal Zhor napsal(a):

Nahraješ jízdenku na bus, pas, ubytování. Nelekat se názvu pro upload, který je dělaný pro letenku. My měli online víza, ale pokud bych jel podruhé, tak si koupím až na hranici a pokud máš platný pas, papír od ubytování a jízdenku, tak tě tam autobusák dovede (nenechá tě tam :-)). Ušetříte 4BD.

Náhodou nemá někdo zkušenost na otočku bez ubytování? Do té žádosti se musí vždy něco nahrát, jinak Vás to nepustí dál, takže plánuju jpg s textem že jedem na otočku. Plus samozřejmě ty zpáteční lístky. Ale ty musí být předem, takže bych nerad, aby nám to pak zamítli.

0 Citovat

J L_1 napsal(a):

Díky, já našel na fb nějakou skupinu bahrain expatriates kde jsem se zeptal, ale příspěvek stále čeká na schválení. Bohužel když jsem pak do uberu naklikal cestu zpět z Manamy do Dammamu tak už to cenově byla nějaká raketa, tak je otázkou, zda by se s tím řidičem bylo možné domluvit na něčem jiném. Ten careem se mi vůbec nedaří rozchodit. Nedoručuje to ty verifikační smsky a když dám registraci přes FB tak mě to stejně hodí na tu stránku kde musím počkat na sms kód. Možná nakonec největší jistotou bude ten bus.

Tak jen pro info, dotaz v té FB skupině Bahrain Expatriates mi docela začal plnit messenger se spoustou nabídek, ale většinou to bylo 50-65 BHD, takže i při těch 4 lidech to vycházelo dráž nebo srovnatelně jak SAPTCO bus, plus je tady ta věc s vízy, kdy je potřeba nějak doložit odjezd z Bahrainu, což nevím jak by s nějakou privátní domluvou přes sociální sítě fungovalo. Takže berem bus, v Bahrainu pak na den půjčíme auto (ceny cca kolem 800) a večer zase zpět.

0 Citovat

Určitě stačí něco zabookovat a pak zrušit. Lepší než vysvětlovat :-). Nikdo se na celnici na nic neptá, ale online vízum asi bez ubytování nepůjde. 

Auto jsme měli za cca 500 a hned u autobusového nádraží v Manamě. Půjčovna je ve stejné místnosti jak je kancl nějakého papaláše s hadrou na hlavě, který ti bude zpět kontrolovat viza do Saúdské Arabie a orazitkuje ti jízdenku na bus (bacha abys měl vízum do SA multivstupové !). Mají tam i WC a čekárnu před odjezdem. 

0 Citovat

Koupil jsem si letenky do Dammanu na tři dny, teď jsem kousek od toho abych je nechal propadnout..tam v okolí cca 800km nic neni:(snad poprvé v životě uvazuju nad tim je nechat propadnout když staly jen 700..v Bahrajnu nic neni, do Kataru se nejde dostat..nejbližší dejme tomu zajímavé věci jsou nad Rijadem..ještě uvazuju o preletu do Mediny a dokončit minule kde jsem skončil a to severní sopky..ale okolí Dammanu fakt asi ne:(

0 Citovat

a tak aspon v tom Hofufe to vyzera, ze sa da na den zabavit. 

0