Zdá se, že je tu dost odborníků na South Pacific, tak bych se zeptal na vaše názory. Budu to na podzim brát z Asie druhou stranou přes Fiji, a napadly mě 3 varianty: 1. jen Fiji 2. přidat Vanuatu za ca. 4k czk 3. přidat New Caledonia za ca. 5.2k czk Bude to standardní houmles trip, žádný resorty, atd., ale když už tam budu, myslim, že obětovat třeba čtyřku navíc za další souostroví se celkem dá. Ostatní ostrovy už jsou určeny zákazníkům, pohybujícím se v jiných cenových relacích (ale kdyby někdo měl něco cestou z AU nebo Fiji v řádu jednotek (nikoli desítek) tisíců CZK, návrhům se nebráním). Zatím se přikláním k Vanuatu, ovšem četl jsem, že tam jsou dost nepříjemní lidi, bílej=walking ATM, atd... V obou případech by se jednalo jen o pár dní, jen hlavní ostrov (VU-lodě mezi ostrovy drahý a nespolehlivý, NC- jen letadla). Další nepříjemnnost je, že z obou míst to do Nadi přilétá až za tmy, a vzhledem k bezpečnosti po ulicích (je to taková malá Indie) a vzdálenosti přijatelných ubytek od letiště by to asi obnášelo noc na letišti, což nevim, jestli je v Nadi cajk (spal tam někdo?). Trávit tam noc na ulici se mi úplně nechce :-)  .

Fiji (přidat Vanuatu nebo NC?)

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

10 reakcí

Zdá se, že je tu dost odborníků na South Pacific, tak bych se zeptal na vaše názory.

Budu to na podzim brát z Asie druhou stranou přes Fiji, a napadly mě 3 varianty:

1. jen Fiji

2. přidat Vanuatu za ca. 4k czk

3. přidat New Caledonia za ca. 5.2k czk

Bude to standardní houmles trip, žádný resorty, atd., ale když už tam budu, myslim, že obětovat třeba čtyřku navíc za další souostroví se celkem dá. Ostatní ostrovy už jsou určeny zákazníkům, pohybujícím se v jiných cenových relacích (ale kdyby někdo měl něco cestou z AU nebo Fiji v řádu jednotek (nikoli desítek) tisíců CZK, návrhům se nebráním).

Zatím se přikláním k Vanuatu, ovšem četl jsem, že tam jsou dost nepříjemní lidi, bílej=walking ATM, atd...

V obou případech by se jednalo jen o pár dní, jen hlavní ostrov (VU-lodě mezi ostrovy drahý a nespolehlivý, NC- jen letadla).

Další nepříjemnnost je, že z obou míst to do Nadi přilétá až za tmy, a vzhledem k bezpečnosti po ulicích (je to taková malá Indie) a vzdálenosti přijatelných ubytek od letiště by to asi obnášelo noc na letišti, což nevim, jestli je v Nadi cajk (spal tam někdo?). Trávit tam noc na ulici se mi úplně nechce :-)

0

Byli jsme na Vanuatu v roce 2009. 3 dny během pobytu s Sydney. Byli jsme v resortu za Port Villa. Jednou celodenní výlet na jiný ostrov, šnorchlování, místní vesnice s prohlídkou, procházka po okolí. Z resortu jsme šli jeden den k místnímu vodopádu, kus cesty potokem, kůly s řetězem jako zábradlí, aby člověka nestrhla voda. Jedním slovem amazing! Nikdo po nás nic nechtěl. Pořád si říkám, že tam bych se chtěl ještě jednou podívat.

0 Citovat

Obávám se, že na Vanuatu a Novou Kaledonii tu moc lidí na rady nenajdeš a pokud ano, nebude to low cost. Na Fidži asi někdo ze zdejších přispěvatelů byl, ale spíše na turistických ostrovech. Já byl na Fidži v roce 2003 low cost.

Pro další cestu jsem jeden čas trochu uvažoval o přidání NC a Vanuatu, tak jsem si přečetl znovu části tohoto 13 let starého blogu týkající se NC a Vanuatu, kdy to mladý učitel zeměpisu procestoval ultra low cost:

https://skompasem.cz/cesta-kolem...pa-clanku/

Docela by mě to lákalo, na NC by mi stál za to i jen hlavní ostrov, ale na Vanuatu podle toho, co si pamatuju z cestopisu, by byla velká škoda jet jen na hlavní ostrov. Tam bych jel hlavně na ostrov Tanna a ideálně i Espiritu Santo. Hodnocení lidí na Vanuatu se může časem proměňovat, ale řekl bych, že to zmíněné se může týkat víc hlavního města, zvlášť pokud je člověk viditelně bohatý turista. Petr Daubner o lidech píše: 

A zdejší obyvatelé jsou prostě skvělí. Už jsem něco procestoval, ale mohu naprosto zodpovědně prohlásit, že nikde na světě jsem se nesetkal s takovou pohostinností jako na ostrově Tanna.

Musím to ještě jednou zdůraznit: lidé na Vanuatu jsou skvělí. V rámci objektivity je nutno ovšem podotknout, že to platí zatím pro všechny země v Oceánii, které jsem navštívil. Snad jen na Velikonočním ostrově byli domorodci (Chilané i Polynésané) poněkud rezervovanější. Na Pitcairnu, ve Francouzské Polynésii, v Nové Kaledonii a na Vanuatu jsou lidé prima, ale Vanuaťané mě dostali úplně nejvíc. Velmi hodní na mě byli v přístavišti ve Vile, kde jsem pět dní přebýval.

Hostely v Nadi jsou nedaleko letiště, ale musí se objet, takže to je asi 8 km, což je skoro stejné jako do města. Přiletěl jsem přes den a jel busem a asi tu nebude mít nikdo zkušenost se spaním na tamním letišti, ale při příletu v průběhu noci by to asi mohla být vhodná low cost varianta.

0 Citovat

Pavel Planespotter napsal(a):

Jednou celodenní výlet na jiný ostrov, šnorchlování, místní vesnice s prohlídkou, procházka po okolí.

Na jaký ostrov? Nějaký menší hned u hlavního ostrova?

0 Citovat

No, to už si nevzpomenu. Jeli jsme na druhou stranu ostrova a odtud loďkou.


vanuatu.jpg

0 Citovat

Vzadu je vidět další ostrov, ale nevím. Koukám do mapy, ale nedám to.


vanuatu-2.jpg

0 Citovat

Tohle bylo asi nejvíc....


cesta-k-vodopadu.jpg

2 Citovat

Tanna vypadá zajímavě, ale když jsem viděl, jak tam dojej na tý sopce (jen vstup 10k), k tomu loď 20k, to máme výlet "na vedlejší ostrov" bratru za 6k czk, plus jako bonus riziko neuskutečnění nebo zmeškání letu dál, když se tý retro lodi nebude chtít kvůli poruše nebo počasí...

nicméně ta NC vypadá dost masňácky, tak to vidim spíš na VU nebo přímo Fiji

0 Citovat

Pavel Planespotter napsal(a):

Byli jsme na Vanuatu v roce 2009. 3 dny během pobytu s Sydney. Byli jsme v resortu za Port Villa. Jednou celodenní výlet na jiný ostrov, šnorchlování, místní vesnice s prohlídkou, procházka po okolí. Z resortu jsme šli jeden den k místnímu vodopádu, kus cesty potokem, kůly s řetězem jako zábradlí, aby člověka nestrhla voda. Jedním slovem amazing! Nikdo po nás nic nechtěl. Pořád si říkám, že tam bych se chtěl ještě jednou podívat.

aktuálně ten vodopád vstup lidových 4500 VUV, skoro litřík

tam se to dojení fakt utrhlo ze řetězu...


screenshot-2024-04-22-at-20-18-41.png

2 Citovat

Pavel Planespotter napsal(a):

Byli jsme na Vanuatu v roce 2009. 3 dny během pobytu s Sydney. Byli jsme v resortu za Port Villa. Jednou celodenní výlet na jiný ostrov, šnorchlování, místní vesnice s prohlídkou, procházka po okolí. Z resortu jsme šli jeden den k místnímu vodopádu, kus cesty potokem, kůly s řetězem jako zábradlí, aby člověka nestrhla voda. Jedním slovem amazing! Nikdo po nás nic nechtěl. Pořád si říkám, že tam bych se chtěl ještě jednou podívat.

Ten vodopád asi myslíš Mele Cascades, tu fotku jak se jde nahoru vodou mám podobnou. Ten ostrůvek vedle vesnice Mele je Hideaway Island Resort, dalo se tam ležet na pláži a něco si dát v baru (2011).

Jinak připojuju se k doporučení na ostrov Tanna. Letěli jsme s Port Villa s Air Vanuatu s ATR-72-500 a původně jsem měl letenku v obou směrech na typ Yunshuji Y-12 a s ATRkem jsem byl dost zklamaný :-) Na Tanně jsme byli v resortu na sever od letiště a bylo to tam tenkrát dost "limited" co se týká služeb, ale lidi podle mě fajn. Na sopku Mt. Yasur to bylo skoro přes celý ostrov, jeli jsme s nějakým týpkem autem v dalších 4 lidech a při stavu místních silnic to bylo na celý den. Mt. Yasur za tmy s vystřikující lávou rozhodně jeden z životních cestovních zážitků... Rozhodně se to tam mohlo co se týká dojení turistů změnit, určitě to už tenkrát nebyla low-cost baťůžkářská destinace, spíš tam právě bylo všechno omezené a dražší z důvodu dostupnosti, nutnosti dovozu (průmyslově se na Vanuatu snad vyrábí akorát džus a pivo).

 

2 Citovat

Ještě k Vanuatu. Právě jsem zjistil, že vlastně na všech plážích (minimálně na Etafe) už podnikavci vybíraj vstup. Tímto Vanuatu škrtám, bo letět na ostrovy a mít všechny pláže placený je jaksi o ničem.

0
10 reakcí