Zdravím, Vás web dlouhodobě sleduji, bohužel jsem ještě nenašel odvahu vydat se na nějakou dlouhou cestu na vlastní pěst a proto jsem doposud nevyužil žádnou z Vašich výhodných letenek. Když jsem nyní začal projíždět ceny zájezdů tak jsem se zhrozil (zejména proto, že z Vašich stránek již vím, kolik jsou skutečné náklady na cestování) a s přítelkyní jsme se rozhodli, že prvně vyrazíme bez cestovky. Z hlediska nákladů jsme zvolili destinaci Bali. Chtěl bych se zeptat na pár pro Vás jistě základních věcí. Základní info o nás: jsme dva; pobyt cca 3 týdny; destinace Bali; termín naše jaro, nebo podzim – podle cen letenek; upřednostňuji cestu z Prahy (jiná evropská destinace pouze v případě výrazné úspory), na místě budeme půlku pobytu ležet u vody a půlku pobytu chceme projet některé zajímavosti na ostrově (chrámy, rýžová pole atd…) Ideálně bych chtěl odlet z prahy (s přestupy na jedné letence) do Denpasaru a odsud taxi na sever ostrova. Nechci být v místech zamořenými turisty. Z různých diskuzí i od přátel vím, že nejlepší by byl následný přelet na některý z ostrovů, ale bojím se aby to pro nás při první cestě byl zbytečně velký stres... Jaké místo na severu ostrova by bylo dobré si určit jako základnu řekněme na týden, než se rozkoukáme? Je nutné si zarezervovat něco přes Booking předem abychom věděli, kde budeme ubytovaný, nebo něco seženeme v klidu po příjezdu do cílové destinace? Dá se na hlavním ostrově užít si dovolenou bez hord turistů? Do kdy počkat s koupí letenek? Děkuji za každou dobrou myšlenku  .

Bali - 3 týdny poznávání pro cestovatele začátečníky.

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Platili jsme v září/říjen 2014 za zpáteční z Ubudu na Gili Air 450000 IDR/osoba (nyní v přepočtu cca 33,3 USD), museli jsme samozřejmě smlouvat cenu, zajistila nám to nakonec naše bytná.

0 Citovat

no do tych 50 eur spiatocny napr z padangbay je pohode, to sa mi zda ok... ale samozrejme ak sa bude dat dohodnut za menej (zaciatok "sezony" by tomu mohol pomoct) tak budeme len radi

inak ked som tu videl tie dolare... ako beru na bali pomer euro - us dolar? 1:1?

0 Citovat

Určitě to není v poměru 1:1 - viz foto ze září 2014. V současné době by tam mělo být za USD cca něco přes 13000 IDR smiley

0 Citovat

Diky, ja len preto, ze napr v Egypte pokial nieco stalo 1 dolar, tak zobral aj 1 euro (ale menej nie). ale pokial nieco bolo v eurách, tak samozrejme rovnaku vysku dolarov neakceptovali smiley Tak ci nie je podobna kultura aj na Bali. Lebo vela guidov som videl ze maju ceny v usd, tak ci to preratavaju

0 Citovat

Vzít si do Asie USD se mi zdá lepší, když budeš platit z ruky třeba "guida", může se Ti stát, že když dáš eura, bude to v přepočtu na kurz ve směnárně horší (zažil jsem a dal raději USD).
Jinak mimo téma - např. v Bolívii, zcela degradují euro, tam dostane člověk ve směnárně na ulici za USD docela více, než za euro, které moc nechtějí - takže je to jak píšeš, v různých zemích to mají různě nastaveno smiley

0 Citovat

No keby som bol cech a mal by som sa rozhodnut ci KC vymenim za USD alebo EUR (aby som mal aspon jednu "svetovu" menu), tiez by som sa asi rozhodol pre USD, ale takto neviem no. Ak ako pises neberu ze USD=EUR hodnotovo, tak menit na dolare nebudem, tam uz je hned strata. Budem sa snazit miestnu menu co najviac, pripadne zjednat nejaky stredovy kurz s guidom pri prepocte usd-ird-eur. Prinajhorsom mu nejake to euro necham, radsej ako banke tu smiley

0 Citovat

Samozřejmě pokud máš jako Slovák eura, tak nic neřeš, ve směnárnách tam dostaneš co máš a jinde se tím případně oháněj a ceny vždy ukecávej smiley

0 Citovat

Otázka financí JV Asie, byla jsem 40 dní, a celá cesta mě vyšla cca 40tis Kč. Kuala Lumpur, Langkawi, Singapur (ubytování přímo China Town), Bali, Java, Sumatra. Na Bali a Langkawi jsem měla půjčený auto. Dát si pozor na stav vozidla, neb mě parádně vypeklo (Bali), není to příjemný. Na Bali jsem byla Candidasa, a cestovala jsem si autem do Amedu a po horách, Pura Besakih. Langkawi - super. Jáva - Dieng Plateu - absolut super, Yogakarta - Prambanan, Borobudur,Merapi. Na Sumatru jsem jela lodí. Kuala Lumpur (bydlela jsem u China town) mají autobusy po městě zdarma, určitě stojí navštívit Batu Caves. Letěla jsem bez plánu. Stojí to trochu času, pokud víš kam, není od věci mít něco buklého dopředu. Lidé ochotní, doprava bez problémů, Na Bali doporučuji určitě zajet si dál! Z Padangbai - jezdí lodě na Gili...
PS: docela škoda být jen Bali.

0 Citovat

Kvôli pre mna nepochopitelnemu systemu vydavania medzinárodných vodicakov (ale aj kvôli mojej vlastnej "nezodpovednosti" aby som bol uprimny), som si nakoniec neporiesil MV. Takze teraz trosku riesim ako najlepsie po Bali cestovat, ak chceme od letiska prejst trasu - Sanur - Padang Bay - Gilli (tu trajekt, jasne) - z PB smer Amed - a odtialto z hora naspat smer Ubud - Kuta - letisko.

Je moznost sa dohodnut s guidom na celodennom vylete ale s tym, ze vas zobere napr v sanure, cely den nieco pojazidte pochodite a on vas potom vyhodi v padangu? alebo za to chcu nejaku prirazku k cene pokial miesto nastupu nerovna sa miestu vystupu? ci sa viac oplati ukecat nejakého miestneho nech vas len zavezie zo sanuru do PB? Moznostou je este miestna "lokalka", ale ta ze jazdi ako chce, tak pri 9 dnoch na Bali by som to chcel asi vyuzit najefektivnejsie

Dole okolo denpasaru atd to riskovat moc nebudem, ale aky velky je vyskyt policie hore v severnej casti Bali? keby som pozical skuter a chceli by sme aspon 1-2 dni si aj pojazdit? a v pripade ak vas aj stopnu, je to taka ta klasika ze mu das 10e a on to dalej neriesi? Druha vec je este poistka teda, ale to by som asi uz riskol na ten cas a s tou premávkou hore

0 Citovat

Viděl jsem policajty zastavovat řidiče skůtrů třeba i v Ubudu. Myslím, že se to s nimi dá ukecat - čti dát "bakšiš" smiley, jakože jsi řidičák třeba zapoměl na ubytku a tak. Mimo větší města bych to viděl v pohodě. Nesmíš ale zapomenout, že v případě, že by se Ti na skůtru něco stalo a pojišťovna zjistila, že jsi řídil bez mezinárodního řidičáku, nedostaneš nic. Je to samozřejmě každého volba, ale osobně bych do toho ale mimo Denpasar šel smiley
Pro další možnosti přepravy se zkus kouknout na web "Perana Tour", mají hlavní místa docela dobře pokryta - viz:
http://www.peramatour.com/Daily-Bali-Lo ... -Boat.html
Dá se smlouvat samozřejmě "Bemo" a taxi, jezdí občas i nějaký ten bus, ale to Ti jen místní sdělí, odkud a kdy přesně jede smiley Hledal jsem takto zastávku busu v Padangbai směr Denpasar a jeden za den (možná dva) jel. Nakonec jsme docela zalevno ukecali místního chlápka s autem, akorát jsme cestou museli strpět neplánovanou zastávku na obhlídku obchůdku s kávou (nakonec bylä fajn) smiley Takže bych vždy zkusil den předem schrastit někoho místního s autem, jednoho řidiče na vše bych asi nesmlouval...i když, pokud by byla cena dost dobrá, proč ne.

0 Citovat

Pozor na ten bakšiš pro cajty... Mě stál 40 USD smiley jsou to ku**y.. V Denapsaru jsem viděl lidi co jim rovnou ujížděli, ale na to jsem kulky neměl smiley Jinak sever ostrova byl naprosto v pohodě, okolo Denpasaru naprd.

0 Citovat

Co sa tyka skutra, tam ak by sme sa rozhodli to risknut, tak urcite len v okoli amedu, resp niekde tam, hore na severe... Okolo Denpasaru a dalsich miest dole na juhu by som to neriesil kvôli policajtom a aj kvôli doprave, ci uz hustote alebo "opacnemu" smeru, priatelka by ten stres nedala smiley

Za ten odkaz na Peramu diky Beare, mas s nimi aj osobne skusenosti? da sa spolahnut +- na tie casy? lebo pozeram ze napr z Amedu az na letisko (aj taka je moznost v nasom plane) to vychadza na 350k za 2 ludi, pricom taxi co som pozeral offic stranky nejake tak to bolo tusim 700k za auto. Cize toto by bolo dost na pohodu

0 Citovat

Peramu jsem měl v plánu použít pro cestu z Denpasaru do Ubudu, předem jsem i udělal předběžný dotaz na jízdenku a komunikovali v pohodě. Podle recenzí jsou bezproblémoví, lístek koupíš klidně i na místě, ale někdy je lépe zamluvit jej předem kvůli množství lidí. Nakonec jsem jejich službu nevyužil, sehnal jsem v Ubudu ubytko, jehož majitel si nás kolem 23.00 přijel vyzvednout na letiště a celkově nás to vyšlo docela levně.

0 Citovat

Tak nakoniec sme to vsetko poriesili cez miestnych + jeden taxik z letiska a obehli sme trasu: Letisko - Sanur - Padang Bai - Amed - Lake Batur - Ubud - Uluwatu (Bingin Beach) - Letisko. Skuter sme neriesili, priatelka by na neho asi ani nevysadla ked videla ten mensi chaosik na cestách smiley

Cenovo to bolo nejak takto (ak sa niekto chysta este teraz mimo sezonu a chce mat aspon trosku prehlad):
Letisko - Sanur 200k offic Bluebird taxi na letisku zaplateny
Sanur - Padang Bai 225k
Padang Bai - Amed 250k
Amed - Batur Lake 450k (vratane poplatku za vstup do Kintamani oblasti, co bolo 60k za dvoch)
Batur Lake - Ubud 400k (tu bolo v cene dohodnute aj vyse hodinova pauza na ryzove pole v Tegalalangu a stopka na ochutnavku kav a cajov na "plantazi")
Ubud - Uluwatu 300k
Uluwatu - Letisko 300k

Na 100% by sa to dalo lacnejsie este o par desiatok tisíc za jazdu, ale nechcelo sa nam zjednavat nejak extremne, takze sme vzdy akurát obisli par miestnych, popytali sa na ceny, tu najlepsiu este zhodili o nejakých 50-75k a na tom sme sa dohodli

0 Citovat

Ahoj,
na Bali je úplně jedno jestli USD nebo EUR, vychází to ve směnárnách úplně stejne jako v Čechách. Pozor pak na Gili je o hodně horší kurs než na Bali a mam pocit, že tam nebyly bankomaty a spíš chtěli všichni hotovost. Na Bali jsme meli pujcene auto od půjčovny v Denpasaru za 450 Kč na den, nechtěli prakticky nic, ani kartu a pro auto si pak za 130 Kč přijeli do Sanuru. Policii jsem skoro nikde neviděl a na silnici vládne totální anarchie! smiley Neumím si představit delší přesuny na skútru. Litr benzínu vycházel asi 13 Kč.

0 Citovat

Na Gili Trawangan je bankomatu hodne. Na Gili Meno pry loni nebyl a na Air nevim. Kurz jsme nasli velmi podobny jako na Bali (ne teda v prvni smenarne).

Auto s ridicem na cely den nas stalo 400 - 500 tis. na cely den (napr. okolo Ubudu - vyjezd v 8:30 navrat cca v 17, dali jsme divadlo, vodopady, ryzove terasy, chramy - na takove "severovychodni strane od Ubudu", druhy den jsme dali kratsi na "severozapadni" od Ubudu).

Posledni den jsme vyjizdeli z Candidasa, pres Tirtagangu, dalsi ryzove pole, chramy a drop off v Kute, opet za 400.

0 Citovat

No ono zalezi dost asi aj od toho, kde toho sofera zhanate. Napr Sanur, Ubud, Padang Bai tam za 5 minut mal clovek X ponuk a dalo sa teda dobre dohadovat o cene alebo podmienkach. V Amede to uz bolo trosku horsie, to trvalo snad 20 minut kym sme nieco dohodli. Pri Bingin beach akokeby mali dohodu ti soferi medzi sebou a co som sa pytal na plazi par ludi tak vsetci povedali zhodne 350k na letisko a nikto nedebatoval o tej cene, pricom to bolo fakt prestrelena suma. Nakoniec nam to dohodli na ubytku za 300k s tym ze ked sme u nich boli 2 noci, tak nam akoze "urobia cenu + nam odnesu komplet batozinu az k autu (co moze zniet vtipne ale sa to hodilo, kedze tam bolo asi milion schodov a nejakych 10 minut peso k ceste kam mohlo prist auto) . Ale tam som to bral, ze ked miestny vedia ze date za ubytko 50e+ za noc, tak sa nebudete hadat za kazde euro a zrejme tam aj chodia viac ludia, ktori tie peniaze az tak neriesia. No a pri Batur lake v dedinke bol trochu problem zohnat vobec cokolvek, ci uz bicykel, kanoe alebo aj to obycajne auto

0 Citovat

smiley treba v Candidase jsme potkali za cely vecer 2 ridice.... Taky chtel 800.... tak jsem to vzdal a rekl, ze za 800 muzeme sehnat i nekoho rano. Borec za nama prisel nakonec sam...

Nerikam, ze je budu uplne odirat - ale rad bych neco, co bych nazval "ferovou" cenou pro obe strany (mam spis pocit, ze vetsi pulka Bali je uz spise vyderacska).

Byli jste nekdo posledni dobou v Besakih? To jejich "pruvodcovske vypalne" 400 tisic za 20minutovou prohlidku je opravdu vypalne. Po zaplaceni vstupneho (nepamatuju se kolik, nejaka klasika 30 nebo 40 tis na osobu) jsem fakt mel chut otocit se na pate a vubec tam nejit, bez pruvodce tam prej nemuzeme....

nebo super priklad - uplne stejne kratasy v "mistnim obchode s cenovkama" za 40 tisic rupek, o dve ulice dal u "praveho stankare" zacal na 350 tisicich a pod 150 nechtel jit ani se scenkama o odchodu apod.

0 Citovat

Myslel jsem Gili Air.

0 Citovat

jen k Besakih - 3 roky zpátky - nejhorší zážitek z Bali a Jávy - odmítli jsme průvodce u parkoviště (z netu jsme věděli, že nejsou třeba).. nahoře nás nechtěli pustit takoví mladí hejsci hlavní branou, prý bez průvodce ne.. dokonce to vypadalo na rvačku!!! nakonec jsme "budhistům" ustoupili a zjistili jsme, že bočním schodištěm se dá v pohodě dostat dovnitř.. pak východ tou "hlídanou" branou.. rozhodně i přes předchozí upozornění na netu jsem to nečekal!!! chrám byl krásný, ale lidi byli strašně daleko od popisu "usměvaví a milí lidé na Bali"... Teď hodnotím situaci před třemi roky - hodně lidí, kteří naprosto většina turistů potká, tak je turismem zkaženo - turista pro ně znamená "chodící bankomat - vybrat a utéct..". Tím nechci říct, že zbylých 90% místních je opravdu super.. jen je velká pravděpodobnost, že potkáte více z těch deseti%... ale jinak Bali paráda a rozhodně doporučuji Gili Meno - za mě to co jsem původně očekával na Bali - nádherné pláže, želvy, ryby pohoda.. (v červenci)

0 Citovat

pocit byl, ze je to jen a jen horsi. My o Besahiku teda info dopredu nemeli (puvodne jsme tam neplanovali jet, ale naskytl se nam den navic), ale nejenomze jich u "prodejniho" pultiku hned dole bylo tak 30 tech vypalnaku, tak nahore jich bylo asi stejne mnozstvi, na kazdem rohu (a boku) :/ (duben 2016)

Naopak od Gili islands jsme ocekavali "misto chlastajici australske mladeze" a byli jsme take velmi mile prekvapeni. Dokonce ani Trawangan nebyl tak "proflaknuty" jak vsude desi. Staci vyrazit za hlavni ulicky smiley

0 Citovat

My sme prechadzali par kilometrov okolo Besakihu, ale prave aj kvoli tymto veciam sme tam ani nesli. Celkovo je Bali krajina kde je to velmi velmi o peniazoch si myslim. Za tych 9 dni co sme tam boli sa nam stalo presne 2x, ze sa miestny prihovoril a po par klasickych zdvorilostnych otazkach neprisla nejaka ponuka na sluzbu alebo tovar. Okradanie pri zmene penazi, prestrelene prve ceny a potom tvarenie sa ze ich vlastne "oberas" ked ti davaju nizsiu cenu, alebo rozne narazky alebo pribehy ktore by ta mali ovplyvnit, aby si dal nejaky ten baksis navyse atd. Aj napriek tomu ale bolo Bali super, pretoze ta krajina je strasne rozmanita a je tam velke mnozstvo zazitkov roznych, cize ked clovek vypne v hlave tu bussines stranku, moze si to fakt uzit. Jedine co som teda vobec nepobral, boli vsetky tie pozitivne recenzie na Ubud co som dostaval od ludi

0