Bali na skůtru a řidičák sk. B

Napsal Trubec 2016-02-18T14:20:18+01:00 ve fóru Co vidět a navštívit

Půjčení skútru někde na menším ostrově v JV Asii s dobrými silnicemi (to asi neplatí u Ko Changu) bych pro zkušeného řidiče s patřičným ŘP nezavrhoval, ale riziko na silnicích je v těchto zemích vyšší i bez skútru. V Thajsku je 7x více mrtvých při dopravních nehodách v přepočtu na obyvatele než v ČR. Můžete jet minivanem od renomované CK a dopadnout třeba takto (kvůli nevyspalému řidiči):

https://www.japantimes.co.jp/new...ayutthaya/

Určitě je dobré používat bezpečnostní pásy (pokud jsou), což většina lidí nedělá, i když doma ano. Nejbezpečnější je jezdit vlakem (nebo autobusem, ale jen přes den). Delší úseky případně letadlem.

V každém případě je cestopis napsaný pěkně, čtivě, člověk se poučí a přes nepříjemné okolnosti i pobaví. Autorka to uzavřela ve stylu, co tě nezabije, to tě posílí, což je správný přístup k životu. Samozřejmě je dobré se poučit pro příště (platí pro nás všechny) hlavně ohledně možných výluk z pojištění.

No myslím, že to bude ještě s tím plněním od pojišťovny zajímavé... slečna řídila bez řidičského průkazu..

Libor_S napsal(a):

Půjčení skútru někde na menším ostrově v JV Asii s dobrými silnicemi (to asi neplatí u Ko Changu) bych pro zkušeného řidiče s patřičným ŘP nezavrhoval, ale riziko na silnicích je v těchto zemích vyšší i bez skútru.

Nějaká zkušenost ohledně kvality silnic na Koh Changu? Mám v plánu si tam skůtr půjčit. Mám něco odježděno jak u nás tak v nejrůznějších destinacích, ale přeci jen jsem extrémně opatrný. Loni jsme brázdili Koh Lantu a šlo to, ale nejel jsem snad víc jak 40 km/h. Článek jsem četl a je to pěkný příklad co vše se může stát a může to být i zkušenější řidič.

BTW jak je to vůbec s pojištěním skůtrů v Thajsku? Půjčuju raději přes hotel/ubytování, ale nepamatuji si, jak to tam bylo s pojištěním. Chápu, že tady slečna má smůlu protože nemá řidičák, ale obecně tam nějaké povinné ručení je nebo ne?

Musíš se podívat do papírů, které podepisuješ :) většinou je nějaké základní pojištění vždycky v ceně.

Osobně jsem v Thajsku projel část na skutru a pokud neděláte kraviny tak na pohodu. No a jedine mezinarodni ridicak.Doporuciju si poradny vyzkouset helmu protoze nikdy nevite

Já jsem o Ko Changu jen uvažoval a něco jsem si přečetl. Na západě ostrova je kvalitní asfalt, ale místy prudké stoupání a klesání a ostré zatáčky viz např. toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=wG71HxEdhaQ

S nějakou zkušeností a opatrností by to mělo být po asfaltu v pohodě (asfalt asi není na východě ostrova). Pokud ale veze málo zkušený i spolujezdce, už si koleduje o malér. Pořád je to mnohem bezpečnější v Thajsku než třeba v Indonésii a na Srí Lance, kde předjíždějící řidiči autobusů na úzkých silnicích očekávají, že motorka uhne na okraj silnice.

Povinné ručení je v Thajsku s dost nízkým limitem a nehradí škodu na majetku (pokud stále platí to, co jsem vygoogloval viz níže bod 6):

http://www.insurance-in-thailand...insurance/

Nevím, jestli některé půjčovny nabízí lepší pojištění třeba dle bodu 3. Obávám se, že pak by nebyly konkurenceschopné, protože většina lidí se zajímá především o cenu a stav motorky.

Jak píše Libor, Koh Chang je hodně kopcovitý a znám osobně pár lidí, co si tam ustlali a okusili místní kliniku, případně i tu v Tratu. Moje půjčení skůtru skončilo v okamžiku, kdy žádná z půjčoven, kde jsem byl pojištění skůtru neměla, resp. jedna měla, ale s limitem 15.000 THB. Posílali mě, co si vzpomínám, že si ho mohu sám uzavřít a zaplatit v obchodě, ale raději jsem si celou kratochvíli nechal ujít:-) Ještě další věc, co jsem se díval, některé ty čínské werky měly obsah 150 ccm, některé ho ani neměly udaný a to může být s klasickým řidičákem (i mezinárodním), jen se skupinou A1 problém, pokud se něco stane... Tedy všechno je krásné a romantické, pokud se nic nestane:-)

guessWho napsal(a):

To by malo byť asi povinné čítanie pred cestou do JV Ázie

Protože? 

Frajer půjčil motorku starý bez řidičáku, která místo na cestu čučela bůhví kam a nechala je oba sestřelit protijedoucím autem. Následně ještě před odletem poslala frajera na celodenní nákupy suvenýrů (to byl asi ten morální přístup), aby se těsně před odletem mohla strachovat, jestli jim policie nesebere pas kvůli tomu, že tak nějak nestihli podat výpověď (hodně práce s nákupy).

Tohle se ti může stát i v ČR. Je to asi stejné jako argument o tom, že je v Thajsku 7x více mrtvých u dopravních nehod v přepočtu na obyvatele, než v ČR.. obdobně argumentují ti, kteří tvrdí, že muži u nás způsobí více dopravních nehod než ženy a proto jsou v provozu nebezpečnější.

V ČR se zrovna toto s největší pravděpodobností nestane, protože tu nejsou běžné půjčovny skútrů. Jako varování je to vhodné, protože v JV Asii si půjčuje skútry mnoho lidí, kteří s jejich řízením nemají zkušenost (i když mají třeba řidičák na auto a tudíž legální možnost je řídit). V článku jsem si ani nevšiml, že by neměla řidičák na auto a tím pádem na A1. Většina skútrů v JV Asii nemá víc než 125 ccm.

Jinak samozřejmě se může stát něco podobného, jako že člověk nedává pozor a vybourá se, ale to klidně i při jízdě na kole z kopce. Na to ani řidičák nepotřebuješ. Myslím, že toto se stalo už mnoha lidem.

Nákup suvenýrů nijak nesouvisí s možným sebráním pasů. Policie s odjezdem souhlasila. Já spíš nechápu, proč je nevyslechli kolegové v Bangkoku (nebo oni ale po telefonu či třeba nějaká videokonference). Při jejím zdravotním stavu jet dlouhou cestu na Ko Chang a zpět by byl nesmysl.

Nevím, co jsi chtěl vyjádřit v tom posledním odstavci. Ten poměr jsem napsal kvůli jinému názoru, který vyzníval, že stačí v Thajsku nejezdit na skútru a vše je v pohodě.

Jsem ted na Koh Changu a jsou tu fakt silene krpaly. Nicmene pokud se clovek vyskrabe od trajektu na White Sand Beach, tak az po Kai Bae je to vicemene placka. Pak to zacina kopcovatet :-) Asfalt je celkem ok. 


Zkusil jsem tedy obejit par pujcoven. O pojisteni nevedeli ani v jedne. Pry nic takoveho nemaji. V jedne chlapek asi po tretim dotazu jestli je k tomu nejake pojisteni, vytahl jakysi papir, kde bylo jen popsano to, ze za motorku odpovida ten kdo si ji pujcuje a musi uhradit vznikle skody :-D Takze pojisteni nula. Navic vsude chteli do zastavy pas! Kopie jim nestacila a nechteli nikde pristoupit ani na financni depozit. Pry ja to mam jako zaruku, kdyz se s motorkou neco stane. :-D


Dalsi vec, ze pomerne casto je tady slyset mistni rescue truck, jak nekam specha a po chvilce veze na korbe obvazane jedince. Na ulici nebo na plazi je na muj vkus videt taky docela dost pajdajicich lidi s obvazanyma koncetinama. :-D ve ctvrtek se dokonce jeden vymazl na rovnem useku cesty primo prede mnou. Netusim co delal, ale behem chvilky byl na zemi. Nastesti nejel moc rychle, takze se otrepal, sebral motorku a po chvilce jel dal, ale krasna, nova motorka byla totalne sedrena. Ten svuj pas zpet asi moc lehce nedostal.


A za posledni jsou tady soudruzi z Ruska. Je jich tady pomerne hodne a jak se tak divam kolem sebe, pomerne solidne dodrzuji pitny rezim. Cili nikdo nevi v jakem stavu na tech skutrech jezdi. Clovek pak muze byt opatrny sebevic a narazi na podobneho jedince a smula.


Cili kombinaci vseho dohromady mi prislo, ze pujcovat si tady skutr neni vubec dobry napad a nechal jsem si zajit chut. Uvidime co Koh Kood.

To chce tank asi tam, aby clovek se citil bezpecne na silnici... 

Chce to dívat se kolem sebe, studovat jak jezdí místní a snažit se zapadnout. V Kambodži se nám to celkem dařilo, pas jako zástava byl taky, ale protože jsme si vždy půjčovali přes ubytování, stačil jim jeden pas na dvě mašiny. 

To není moc dobrá rada. Když se budeš dívat kolem sebe místo před sebe, dopadneš možná jako ta holka, jejíž sepsané zážitky byly vloženy do tohoto vlákna 15.2. Podle místních bych se v JV Asii neřídil. Jezdí často bez helmy, v žabkách, kraťasech a tričku, řídí malé děti, bývají 3 i 4 na jedné motorce nebo s velkým nákladem, nedodržují bezpečnou vzdálenost (třeba na Bali jezdí v chumlu). Jeden pas na dvě mašiny nic neřeší. Mají tě v hrsti úplně stejně.

Taky mi moc nedává smysl, jaký je rozdíl nechat 2 nebo 1 pas. :) Snad jedině, kdybych cestoval s někým, koho se chci zbavit, nebo popřípadě poškodit., tak bych nechal do zastavy jeho pas. Snad stále stěžující se manželka či přítelkyně by dávala smysl. At si ji tam třeba nechají, když nebude chtít zaplatit :) Chápu, jak bylo myšleno přizpůsobit se místnímu provozu na rozdíl od Libora, ale to je prakticky nemožné, když místní v tom žijí od mimina a prakticky od mimina na motorce. To se za pár dnů či týdnů jaksi naučit nedá.

Přizpůsobit se místnímu provozu je do určité míry třeba. Např. počítat s tím, že v některých zemích (např. Indonésie nebo Srí Lanka) běžně předjíždějí řidiči (zvlášť autobusů) na úzkých silnicích, i když vidí, že se blíží motorka. Počítají s tím, že uhne na kraj silnice. Je ale pozdě se to učit až na motorce. Tu by si tam měli půjčovat lidi (pokud vůbec), kteří provoz sledovali nějaký čas z autobusu nebo taxíku a kteří mají nějaké zkušenosti s řízením motorky či skútru odjinud. Přizpůsobovat se místním v jejich nezodpovědném řízení jako třeba jízda v chumlu bych ale nedoporučoval ani tomu, kdo by se to naučil. Pro toho, kdo nechce zbytečně riskovat, je nejlepší přesunovat se na delší vzdálenosti jinak a motorku si případně půjčit na místní málo frekventované silnice.

Libore, s tím díváním kolem sebe jsem to myslel přesně tak jak píšeš ty. Tzn. provoz si nejprve "nasledovat" z TukTuku, autobusu... a potom se mu přizpůsobit. Ne že budu nasraný na všechny kolem, jak jezdí a že mi někdo nedal přednost...

V Kambodži třeba úplně bězně potkáš motorku v protisměru. Když potřebuje k obchodu "jen kousek zpátky", přece nebude 2x křižovat celou rušnou silnici, Veze to v protisměru po kraji, jede pomalu, ale ty s tím musíš počítat a musíš na kraji nechat trošku místa
Při odbočování doprava nebo při vyjíždění od krajnice se běžně přednost nedává. Drze tam vjedou a prostě počítají s tím, že ten kousek uhneš a vlezete se tam. Pokud uhnout nehodláš (třeba vedle tebe je náklaďák) a máš pocit, že ti tam někdo chce vjet tak prostě zatroubíš... a on ví, že mu neuhneš. Sami to tak dělají, nikdo není naštvaný že na něho troubíš... je to způsob signalizace. 

Motorku v protisměru potkáš naprosto běžně i v Thajsku a dalších okolních zemích :)

Jezdil jsem v zahraničí na obojím a myslím, že v těchto zemích je mnohem bezpečnější půjčení skútru než malé motorky. 

Motorky i skútry jsou často v příšerném stavu a  kdo není zvyklý na místní provoz má co dělat i se skútrem.

V Evropě jezdím na velké motorce, ale ve městech bych raději skútr. 

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!