Ukrajina - Kyjev

Napsal Ian 2016-03-07T00:04:55+01:00 ve fóru Co vidět a navštívit

Ahoj všichni :)

Nechtěl jsem zakládat nové téma tak oživím tohle. Tento rok v červenci jsem absolvoval dvoudenní exkurzi do Černobylu. Vzhledem k tomu že hodně z vás se tam taky chtělo vydat, tak přidám nějaké to info. Jeli jsme s Českou agenturou (chernobylwel.com) s tím, že jsme nastupovali až v Kyjevě (je možnost jet přímo s nimi z Bratislavy). Cena okolo 6000 Kč. Z vlastní zkušenosti bych řekl že jsou velice zásadní dvě věci. Ta první spočívá v tom, že byste se měli rozmyslet v jakém ročním období tam pojedete. Celá oblast Černobylu je dnes už město v lese. Pokud pojedete jako já v létě tak díky bujné vegetaci toho uvidíte o dost méně. Ta druhá věc je o tom, jakého dostanete v "zoně" průvodce (ten tam s vámi musí být vždy). Jde o to, že vstup do jakýchkoliv budov je v Pripjati zakázán. Ti staří průvodci se těší velké úctě a policie si na ně nic nedovolí a tak vás vezmou úplně všude. Ti noví se ovšem budou držet pravidel, a pokud jako my, pojedete do Pripjati v létě a budete mít nějakého nového průvodce, tak neuvidíte téměř nic a těch peněz vám bude trochu líto. Pokud by někdo z vás chtěl ještě nějaké info o Černobylu, tak ať napíše přímo sem nebo mně zprávu. Jinak před exkurzí jsme byli i dva dny v Kyjevě. Je to opravdu krásné město. Skoro by se dalo říci, že na mě Kyjev udělal větší dojem než Černobyl. S kamarádkou se tam příští rok v červnu vydám opět, tentokrát jenom čistě Kyjev na 4 dny :). Tímto bych se chtěl zeptat, opravdu je tak easy sehnat simku někde na letišti s internetem a voláním do ČR za pár korun ? Ty tarify co nabízí O2 jsou totiž extrémně drahé (Ukrajina bohužel mimo EU :( ) Díky za odpověď.

Jak psal tonic před tebou, nákup ukrajinské prepaid SIM karty je naprosto triviální a levná záležitost, 100-150 Kč. Nemá vůbec smysl řešit nějaké Wi-Fi nebo roaming.

byl jsem teď čtyři dny v Kyjevě a velmi mě překvapila celková atmosféra města, zejména tedy centra. V mém okolí bylo hodně lidí, kteří nechápali, proč tam vlastně jedu. Teď zase já nechápu, proč má Kyjev a celkově Ukrajina tak blbou pověst (soudím z toho, jak se k mému výletu stavěli mí kamarádi a rodina). Taky moc nechápu, proč se zde na fóru a obecně na českém internetu víc nemluví o věcech, které já osobně nemohu dostat z hlavy:

Výstava fotografií a komentářů z Facebooku na Maidanu k událostem z roku 2014  je naprosto fenomenální (vše i v angličtině). Táhlo mě to tam každý den. V podchodech hrajou mladí muzikanti, o víkendu je celá čtyřproudá silnice u náměstí zavřená a hraje se pak i na ní. A já tam každý den našel někoho, z jehož hudby mi šel mráz po zádech (což je něco, co třeba v Praze zažiju maximálně jednou za půl roku).

Další věcí jsou obřady v pravoslavných chrámech. Vztah k víře mají Ukrajinci asi jako Poláci, takže chrámy jsou plné lidí každý den (a více než třetinu tvoří mladí kolem pětadvaceti let). Line se jimi nádherná vůně, mají těžko popsatelnou atmosféru a ty nádherné zpěvy (hřejivější alternativa našich varhan)! To předčilo veškeré mé dosavadní zážitky z křesťanských kostelů. Naprosto ultimátní pocit vždy, když jsem do nějakého chrámu vlezl. To mi narozdíl od Maidanu, který byl hluboce smutný, bude chybět – hodně to nabíjelo energii. :)

O cenách v Kyjevě už se toho napsalo dost. Je to tam furt levné. Jen bych si dovolil upřesnit, že za Muzem Černobylu se už neplatí 5 Hřiven: já to měl i s fotografováním za 60 Hřiven.

Pro milovníky rámenů doporučuju toto: https://www.facebook.com/MenyaMusashiKyiv/

Kvalita je srovnatelná s Japonskem a ceny jsou přímo směšné (75 UAH za velký a něco málo přes 100 UAH za extra velký ramen).

A s Japonskem bych se nebál srovnávat i chování lidí. Nemám jedinou špatnou zkušenost. Lidi jsou buď nesmělí, nebo se chovají neutrálně. Radost tam být. :)

ukrajinci su riadni biznesmani - pozrite si na bookingu ceny ubytka 26-27/5 - finale ligy majstrov

skoro vsetko vypredane, rychle sa tam objavuju nove apartmany a cena minimalne 200-300 euro na noc.

dokonca aj v Boryspole im dobre kvapka na karbid

seubopd-1.png

Předevčírem jsem hledal ubytko na dva dny přes naše Velikonoce a říkal jsem si "Hm, to jsou dobří magoři, 3€ za dvě noci. Sice mimo totálně mimo centrum, ale to musí být fake". 

ano, spal som uz aj v takych 3 eurovych..to sme ale vybookovali celu izbu a dvaja sme boli v 6-ke :D

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!