Ahoj, potřeboval bych poradit, co nevynechat nebo vynechat v Ománu, něco málo jsem si už vyhledal ale rád bych slyšel nějaké tipy od někoho, kdo už tuto zemi navštívil. .

Omán

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Ivo napsal(a):

Neda se to vzit pres Rustaq pres George snake k Al hoota cava a odtamtud na jebel shams?

Ano, lze, ale to je pak lepsi jako okruh na delsi dobu vcetne prohlidky mnoha peknych mist na teto strane hor. Ne teda George snake, ale Snake Gorge (nejmenuje se tak kvuli hadum, ale tvaru). Odbocis do Wadi Bani Awf, ale chce to terenak 4x4 nebo drazsi SUV, ne jen obycejne SUV jako Duster. Asi obcas uz v te prvni casti (tam jsem ale nebyl) a pak nektera mista pri vyjezdu ve spodni casti za Bilad Sayt jsou tak prudka s kameny a dirami, ze to vyjel moderni Nissan Patrol jen tak tak (jeli jsme stopem).

Kde chcete spat? Jestli ve stanu nebo aute tak OK, jinak mezi Wadi Bani Awf a Jebel Shams asi moc moznosti neni.

0 Citovat

Ten prechod Al Ain byl takto kdy? Podminky viz se v posledni dobe menily. Taky je otazka, jestli se zrovna pres nej da prejet, protoze ne pres vsechny prechody to u dane pujcovny lze (pokud vubec) a to se taky meni.

Meduzu s delsim neprijemnym popalenim letos zacatkem dubna u Al Hadd schytala kamaradka, ale v Maskatu nebo v Sur (ani jizneji) zadne nebyly.

Na letenky se snad pri zadosti o vizum neptaji. Staci mit vse radne vyplnene a kvalitni sken pasu.

0 Citovat

Stan neplanujeme, proto bych chtel zvladnout za 1 den Muscat-Nakhl-Rustaq-Snake george (Diky za opravu :)), al hoota cave, jebel shams, Nizwa. Dle google maps je to pri brzkem odjezdu mozne stihnout. Ano, bude to tezky roadtrip, ale je to kompromis, chceme toho videt co nejvic a zaroven mit 2-3 dny volna na plazi. 


Plan je takovy, ze cestou by byly jen rychle zastavky na fort Nakhl a Rustaq, nejaky vyhledy cestou a navsteva al hoota cave. Cil je dojet odpoledne na jebel shams na zapad slunce a pote v pohodovym tempu to dojet zpet do Nizwa na ubytko. Asi reknes, ze to je sileny, ale realizovatelne by to byt mohlo, ne? 

0 Citovat

Libore - tzn. koupacka v Al hadd ne, cokoliv na zapad ci jih je ok? jen ten vybezek u al hadd jsou se vyskytuji meduzy? Zasadni info pro nas. Diky

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Stan neplanujeme, proto bych chtel zvladnout za 1 den Muscat-Nakhl-Rustaq-Snake george (Diky za opravu :)), al hoota cave, jebel shams, Nizwa. Dle google maps je to pri brzkem odjezdu mozne stihnout. Ano, bude to tezky roadtrip, ale je to kompromis, chceme toho videt co nejvic a zaroven mit 2-3 dny volna na plazi. 


Plan je takovy, ze cestou by byly jen rychle zastavky na fort Nakhl a Rustaq, nejaky vyhledy cestou a navsteva al hoota cave. Cil je dojet odpoledne na jebel shams na zapad slunce a pote v pohodovym tempu to dojet zpet do Nizwa na ubytko. Asi reknes, ze to je sileny, ale realizovatelne by to byt mohlo, ne? 

Hele ten nápad není nereálný.. dá se to..Nakhal a Rustaq jsou fakt na chvilku..Jebel pokud nechceš jít Balcony dali tak taky..Al hoota je tak na hodinu.. dá se to..ale vynechal Bahlu..Mísfat..atd a to je škoda.. 

0 Citovat

Ja bych druhy den otocil dopoledne jeste Bahlu a Jibreen castle. 


Jak moc za to stoji ten Balcony view? je tam nejakej kratkej? pritelkyne moc neni na vysky, na delsi track ji nedostanu a ja vyjimecne taky rad ozelim, spis mam Oman jako odpocinek po narocnych mesicich v praci, takze vyhlizim spis plaze, nez nejaky tracky :D 


Co je presne v Misfat prosim? 


Je cestou jeste neco co urcite stoji za to? Kdyz uz budu mit 4x4 tak bych zas nerad vynechal neco co by slo vyjet se ctyrkolkou..je garantovana prava ctyrkolka, zadny duster ci podobne..

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Libore - tzn. koupacka v Al hadd ne, cokoliv na zapad ci jih je ok? jen ten vybezek u al hadd jsou se vyskytuji meduzy? Zasadni info pro nas. Diky


Nejvíc jich bylo u Al Hadd, ale sem tam nějaká byla i jinde, ale ty žahaly jenom trošku. Kus za Muskatem směrem na Sur jsme viděli u břehu mořský hady. Každopádně Al Hadd stojí i tak za to, je to taková prdel světa, ale má své kouzlo, pláž je moc hezká a navíc je šance na to spatřit zde želvy při kladení vajec. Jinak na začátku "želví pláže" v Al Hadd jsme na žádnou medůzu nenarazili, nejvíc jich ale bylo až přímo na výběžku na konci vesnice.


Jeli jsme také bez stanu, a při spaní na pláži a níž položených wádí super, každopádně počítej že v horách je zima i přes den, natož v noci. Navíc fouká studený vítr, takže na to myslet.

 

Edit minulého příspěvku - ten hraniční přechod kde dostaneš při cestování z Dubaje víza zdarma je Al Hatta, ne Al Ain. My jeli taxíkem z Dubaje na přechod Fudžarja v domění, že víza zdarma při cestě z Dubaje jsou na všech přechodech, ale celníci říkali že ne. 


Mimochodem Nizwa pro nás byla největší zklamání, ale asi to bylo tím, že jsme měli až moc velká očekávání. 


Kam v poušti - asi kamkoliv, kde uvidíš náznak cesty :D ale počítej s tím že je tam celkem živo a aut tam jezdí hodně.  Je to asi dost turisticky profláknutý, uprostřed pouště máš kempy se stany i zděnými domy, bufet, atd.




0 Citovat

Ivo napsal(a):

Libore - tzn. koupacka v Al hadd ne, cokoliv na zapad ci jih je ok? jen ten vybezek u al hadd jsou se vyskytuji meduzy? Zasadni info pro nas. Diky


Co se koupání v Ománu týče, měli jsme v oblastech Ras al Hadd, Sur i okolo Muscatu (i když tam míň) problém také s kvalitou vody (byli jsme v prosinci 2017), která byla plná řas a úplně zelená. Nešlo to potom pomalu ani umýt. Viz: https://www.apnews.com/39cdba54f...94343bb0c6

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Ja bych druhy den otocil dopoledne jeste Bahlu a Jibreen castle. 


Jak moc za to stoji ten Balcony view? je tam nejakej kratkej? pritelkyne moc neni na vysky, na delsi track ji nedostanu a ja vyjimecne taky rad ozelim, spis mam Oman jako odpocinek po narocnych mesicich v praci, takze vyhlizim spis plaze, nez nejaky tracky :D 


Co je presne v Misfat prosim? 


Je cestou jeste neco co urcite stoji za to? Kdyz uz budu mit 4x4 tak bych zas nerad vynechal neco co by slo vyjet se ctyrkolkou..je garantovana prava ctyrkolka, zadny duster ci podobne..


Pokud vyhlížíš pláže tak bych určitě doporučil zajet na Bimmah sinkhole - super zážitek, rybky okusujici nohy , presne ty ktery jsou u nas v akvarkach a vybiraji za to tezky prachy + Wadi Shab - cca hodinová procházka na konec wádí, na konci je úžasná vodní jeskyně. Nakonci vede cesta vodou, doporučiji pantofle kvuli kaminkum. Přespat pak můžete na oblázkový Tiwi beach, ( nebo také pebbles beach). Se 4 kolkou jde zajet v pohodě až na pláž, a je tam i možnost  se schovat do skalních výklenků před větrem. Grilování tam bylo super. 


Ceny masa na gril - tunak - 60 - 100 kc/kg, rejnok 50 - 60 kc / kg, flak hoveziho - maji vyber krav z celeho sveta, od argentiny, pres somalsko po novy zeland - cca 100 - 150 / kg

0 Citovat

Risa napsal(a):


Co se koupání v Ománu týče, měli jsme v oblastech Ras al Hadd, Sur i okolo Muscatu (i když tam míň) problém také s kvalitou vody (byli jsme v prosinci 2017), která byla plná řas a úplně zelená. Nešlo to potom pomalu ani umýt. Viz: https://www.apnews.com/39cdba54f...94343bb0c6


V březnu 2018 nebyla po řasách ani znečištěný ani stopa. To jste asi zrovna měli smůlu

0 Citovat

Kuba napsal(a):


V březnu 2018 nebyla po řasách ani znečištěný ani stopa. To jste asi zrovna měli smůlu

Ano, to je možné. Jinak s koupáním ve Wadi Shab souhlasím, plus Wadi Bani Khalid bylo taky hezké s čistou vodou. Bimmah Sinkhole  je zajímavá přírodní ukázka, ale na můj vkus až moc přelidněná.

0 Citovat

Mno já byl v Omanu sedmkrát..cca dohromady 4 měsíce autem..jezdím tam vlastně teď každý rok..za mě je jednoznačně nej oblast Dhofaru..:(

Jinak Balcony walk..  pokud nemá ráda výšky tak ji tam neber..je to tak na 4 hodiny tam a zpět.. ale moc pěkný trek po okraji kaňonu

Misfat..moc pěkná vesnické s palmeriema a falalajema..za mě osobně must see

http://www.jorgus.webnode.cz

0 Citovat

Risa napsal(a):

Ano, to je možné. Jinak s koupáním ve Wadi Shab souhlasím, plus Wadi Bani Khalid bylo taky hezké s čistou vodou. Bimmah Sinkhole  je zajímavá přírodní ukázka, ale na můj vkus až moc přelidněná.


U Bimmah sinkhole nejspíš záleží jestli zrovna přijede zájezd, nebo ne. Byli jsme tam asi 2 - 3 hodiny, a bylo nás tam pár lidí.  výjimkou byla asi půlhodina, během který přijel organizovaný zájezd. Wadi Bani Khalid za mě taky top. 

0 Citovat

Jj fakt to záleží.. vždy je tam pár lidi..ale víc než 15 jsem nezažil:)

0 Citovat

tak s tim koupanim jsi me nepotesil, tez letime ted na velkou cast prosince. Jinak vsem moc diky za komentare! 


Misfat se zda byt relativne kousek od hlavni cesty, nepletu se? Aspon na chvilku by tam tedy odbocka mela jit udelat..


Jeste se porad docitam na ruznych webech o Jebel Akhdar, ale nemuzu to nikde lokalizovat na mape. Je to ta cesta do hor z vesnice Birkat Al Mouz? Stoji to za to? Stoji neco za to na jih od Nizwy nebo v ramci prejezdu z Nizwy do pouste na vychod (Wasil)?

0 Citovat

wadi jsou jedny z nasich cilu - jak moc se kde prosim plave a jak jste to resili s vecma - klice od auta,mobil..?

0 Citovat

Misfat je kousek..je to cca 15 min od hlavní cesty..

Jebel je jen horský masiv a Birkat za mě je celkem zklamaní.. 

Z názvu smer východ určitě Babi Khalid a pak stop over u dun v Bidiah

0 Citovat

Ivo napsal(a):

wadi jsou jedny z nasich cilu - jak moc se kde prosim plave a jak jste to resili s vecma - klice od auta,mobil..?

Ty wadi..je v nich čím dál méně vody..poprvé když jsem byl v jeskyni v Shaabu tak se muselo plavat celý úsek pod vodou..Tak pět metrů.. teď už se nemusíš vůbec potápět.. jsou to jednotlivé bazény..max tak dvacet metrů.. Khalid je od jeskyne k mostu tak 200 metru..ale zabere to cca 15 minut prolezt a proplavat

0 Citovat

A klice a  veci..vzdy musi jeden zůstat.. sice se nekrade ale klice od auta nechceš ztratit..jinak samotné věci nechávám vždy ležet bez dozoru

0 Citovat

Jiri Sindelar napsal(a):

A klice a  veci..vzdy musi jeden zůstat.. sice se nekrade ale klice od auta nechceš ztratit..jinak samotné věci nechávám vždy ležet bez dozoru


Mě se osvědčil takový ten voděodolný pytlík s tkaničkou na krk. Do Wadi Shab rozhodně doporučuji. Dostaneš tam telefon i klíč od auta. Doklady necháš v autě. S sebou jenom 1 peníz pro převozníka. Platí to pro převoz oběma směry. Tričko a ručník vám určitě nikdo nesebere. 

0 Citovat

Ivo napsal(a):

...nicmene chteli bysme bez extra spechu projet a vychutnat si vyhledy, vesnicky, hrady...

Ted uz tomu teprve nerozumim. Nejdriv napises toto a pak, ze bys chtel za 1 den projet to, co bych doporucil na min. 2 dny. Plus dalsi den na hrady v okoli Nizwy a 1 den na Jebel Akhdar, kde je 4x4 povinne (kdyz uz ho mate). Jestli jsi offroadak a pamatky te moc nezajimaji, tak snad by se to dalo projet a kdyz tak aspon prespat v hotelu na Jebel Shams. Tma bude po 17,45 h. Nesouhlasim, ze Nakhl a Rustaq jsou na chvilku, i kdyz na pamatky moc nejsem (treba Taj Mahal mi stacil z hotelu ze 700 m). Google maps mozna funguji na rychlost jizdy nekde po rychlych asfaltkach, ale ne po uzke sterkove ceste v horach, kde je realna rychlost tak 10-30 km/h.

Je to Snake Gorge jako rokle (ne Jirka). Nasleduje odbocka do vesnice Bilad Sayt, coz je hlavni atrakce (ne ale moc turistu) te oblasti. Da se dojet oklikou nebo dojit kratkou dobrodruznou stezkou v uzke rokline. 

Pri zapadu slunce nebude uz moc nasviceny ten Grand Canyon Arabie, coz je skoda. Odpoledne je to v pohode, kdyby jste to stihali. Vyhledy jsou stejne pekne, ne-li lepsi, od silnice a da se tam podel okraje propasti kus jit. Balcony walk je pod vyhlidkami nize a pro nedostatek casu jsme ji nesli.

Nevim presne, ale podle zkusenosti od jinych mori bych rekl, ze meduzy jsou sezonni zalezitost, takze ted treba uz nejsou. My je jinde nemeli.

Misfat je vesnice v horach nad roklinou s palmovou zahradou a vyhledy.

Viza zdarma cestou z Dubaje byly pred vice lety (myslim, ze ne jen pri pouhem razitku Dubaje v pasu). Pokud jsi je mel nedavno, jsi prvni, kdo to zminil na netu.

Kubo, na pousti je zivo asi jen na par mistech. Je videt, ze jsi nebyl v jizni pulce Omanu. Tam jsme i na hlavni silnici potkavali nekde auto za 30 az 45 minut.

0 Citovat

Mno Nakhlal je pro mě tak na 15 minut..Dieta a co ho opravili tak na půl vodku.. ale oproti Jabreen Nize či Náhlé jsou pro mě horsi

0 Citovat

Rustaq je na půl hodky:) 

0 Citovat

Ja totiz porad bojuju s tim, zda to proletet a nebo si tam dat o den na vic.. Kdybych mel prijit o neco vylozene krasnyho jen kvuli tomu abych stihl dojet do Nizwy, tak bych plan asi prehodnotil. Pamatky mam rad zvenku, spis jsem milovnik prirody a vyhledu. Plan je takovy, ze bych rad vyjel kolem 7 -8 rano, abych stihl oteviracku Nakhl a Rustaq, oboji vidim max na 30min a hned dale na Snake George. Tam Libore, ted se omlouvam, ale nerozumim tomu jak to myslis. Bilad Sayt doporucujes kvuli vyhledum? Do Jebel shams bych rad dojel cca do 16:30h max, spis na 16:00 abych stihl i trochu slunicka.. Al hoota kdyztak vynecham kdyz nebudeme stihat a radeji ji nahradim vyhledama - Misfat, Jebel Shams..

0 Citovat

V Nakhal jsou i horké prameny, dá se tam i vykoupat nebo spojit s "rybí pedikůrou" v přilehlém potoce..

Třeba Nizwa zase nenadchla mě.

0