Pekny den. Chcel by som vas poprosit o radu ohladom cesty do norska. Kedze este stale sa daju kupit letenky do stavangeru z katowic a dovolenky je malo chceme vyrazit na par dni. Predstava je styri dni na prelome 8/9 mesiaca. Chceme ist na preikestolen a kjerag. Poradi mi niekto ubytovanie a sposob dopravy v ramci norska? A kedze ako dobry syn chcem zobrat aj moju mamu...staci na cestu do norska obciansky preukaz? Vopred dik za kazdu radu .

Norsko - průvodce

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

19 reakcí

Pekny den. Chcel by som vas poprosit o radu ohladom cesty do norska. Kedze este stale sa daju kupit letenky do stavangeru z katowic a dovolenky je malo chceme vyrazit na par dni. Predstava je styri dni na prelome 8/9 mesiaca. Chceme ist na preikestolen a kjerag. Poradi mi niekto ubytovanie a sposob dopravy v ramci norska? A kedze ako dobry syn chcem zobrat aj moju mamu...staci na cestu do norska obciansky preukaz? Vopred dik za kazdu radu

0

Ano, stačí. smiley

A co se týče dopravy, doporučuju vlaky - dají se koupit na nsb.no (Norské státní drahy) snadno - čím dřív, tím výhodněji. A nebo si můžeš klidně půjčit i auto. A co se týče Preikestolenu, tam jsem byl loni - v přístavu se dá koupit zpáteční jízdenka na trajekt+bus až k místu, jen ten výšlap nahoru i dolů je fakt mazec - takový jsem ještě nešel. smiley

Co se týče ubytování, doporučuju klasicky booking.com, kde jsem si ve Stavangeru rezervoval dvě noci a spokojenost. smiley

Jen ať nejsi překvapený s cenami - v Norsko je pro nás fakt draho, včetně ubytování. smiley

0 Citovat

S cenami pocitam. Aj preto len styri dni:)) este by som potreboval radu ako na kjerag zo stavangeru

0 Citovat

výstup na Preikestolen bych přirovnal asi u nás na jihu když jdu na Kleť smiley

0 Citovat

Na Kjerag se sice dá dojet trajektem přes Lysefjord do Lysebotnu, ale autobus nahoru na začátek stezky u Oygardsstolen Cafe jezdí asi jen v hlavní sezóně, což už v Norsku konec srpna úplně není. Jít to z Lysebotnu a zpět by bylo moc dlouhé a s velkým převýšením. Doporučuju jet autem. Je to daleko, zvlášť s ohledem na to, že vzdušnou čarou je to z Preikestolenu kousek, ale cesta stojí za to. Jen pozor na to, že je silnice v horní části velmi úzká s nepřehlednými zatáčkami. Auto se dá vzít i jedním z trajektů, ale je to na 4 h. Pro představu o časech a cenách: https://lysefjordhikes.dnt.no/timetables/

Cesta na Preikestolen je velmi přelidněná, ale snadná (na norské poměry). Na Kjerag se jde ze začátku po skále se sklonem až 40°s řetězem, který je nutný hlavně za mokra. Parkovné i trajekty lze platit kartou. S ubytováním neporadím, protože my jsme spali zdarma ve stanu přímo u Preikestolenu a u silnice pár kilometrů od startu na Kjerag.

0 Citovat

Velky dik za rady...pravdepodobne zoberieme auto v stavangeri na cely pobyt

0 Citovat

Zdravim,

zakoupil jsem letenky na ten temrin 22 – 27.9 vcetne parkovani na letisi ve Wroclawi (letim do Osla-Rygget). Muzu vas poprosit o nejake tipy na vylety a celkove co a jak predem zaridit pred odletem? Pojedeme ve 4 lidech, pocitam s pronajmem auta na letisit na ten tyden s tim, ze by bylo asi fajn zajet si na Troli jazyk (Trolltunga - coz je tura celodenni), popr. nekam jinam na podobne pekne prirodni tipy. Predpokladam, ze bychom se tak 3 dny zdrzeli v Oslu (podivat se do mesta, muzea apod.) a pak nekam za prirodou (napr. netusim, zda takhle pod polarnim kruhem bude mozne videt polarni zariú) nebo na pekne ury. Kazdou radu a tip ocenim. Dik

0 Citovat

Tak po lahvi kořalky třeba záři uvidí smiley

0 Citovat

tu ale v Norsku jen tak někde nekoupíš .....

0 Citovat

T_gon, nemáš tam nějaký překlep? Od 22. do 27.9. to je 5 dní (přílet asi ve 20,55 h.) a chceš být 3 dny v Oslu a ve zbylých 2 dnech stihnout Trolltungu? 7,5 h. čistého času nejkratší cesta tam, asi 12 h. včetně přestávek trek na Trolltungu ( v září nutné vycházet brzo ráno) a pak 1 den cesta zpět moc nevychází. Vykašli se na Oslo, to si nech jen na závěr nebo pro případ špatného počasí. Jinak spíš doporučuju výlet na horu Gaustatoppen, kam dojedeš za 4,5 h. K vysílači je to celkem snadná cesta, po závěrečném hřebínku už místy náročnější: http://www.summitpost.org/gaustatoppen/151541

Na polární záři je šance v jižním Norsku jen několikrát do roka a ještě nesmí být moc mraků. Nicméně tma bude už v 8 večer, takže není důvod, proč by září mělo být špatné. Sleduj její předpověď a když bude Kp-index aspoň 5 (možná i 4, ta předpověď není zas tak přesná), tak vyhlížejte: http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

0 Citovat

Je tam jen 1 parkoviště. 5,5 h. jen na Trolltungu, zpět to není o moc rychlejší (většina cesty je více méně po vrstevnici a závěrečný sestup je místy tak prudký, že se nedá jít moc rychle). Když budete hodně rychlí a nebudete dělat přestávky, ani čekat na Trolltunze frontu na foto bez dalších lidí (o víkendu za hezkého počasí bude přes den jistě i na konci září, možná dost dlouhá), můžete se dostat asi na 8 h. celkem. Já bych doporučil Trolltungu nechat, až někdy poletíš do Bergenu. Ale jestli bude opravdu dobré počasí, tak asi jděte a jeďte pak zpět jinou trasu, třeba tu severnější přes Hardangerviddu.

S ubytováním neporadím, my spali zdarma ve stanu. Září je mimo sezónu, takže asi nebude problém. V Oslu jsem byl už dávno, ale co si pamatuju, tak muzea, nábřeží a Vigeland Park.

0 Citovat

Ahoj. Zil som skoro 2 roky v Stavangeri a co to po okoli aj pochodil. Co sa tyka ubytovania tak skus dat request aj na FB v skupinach "Cesi a Slovaci Rogaland" a "Slovaci v Norsku" etc. Za skusku nic nedas a casto sa to tam riesi, ludia chodia domov a maju volne byty.. Nieje to nic nestandardne.

Na Preikestolen ten vystup zasa nieje az taky tazky - netreba sa toho bat. Isli sme to 2x, z toho ten druhy sme hore "na stole" aj spali (co ale pri tvojom timingu nepripada do uvahy smiley ) Trolltunga je ale ina kava. Tam to da zabrat, vystup a hlavne zostup je celkom nezabudnutelny.

Nieco o vystupoch na obe destinacie ako aj fotky mame na blogu - check it na marushka.sk
http://marushka.sk/tag/norsko/

Pred cestou odporucam pozriet POCASIE na http://yr.no a mapy na http://ut.no
Busy a trajekty ide riesit aj cez internet, aj ked to vacsinou nieje treba. Ak by si chcel nieco konkretne tak sa ozvi, mam to prelozene a v zivej pamati.

Daj vediet a uzi Norwegiu! Skoll

0 Citovat

U Preikestolenu jsme taky spali. Tam se to opravdu vyplatí, protože se vyhneš davům, které jsou tam přes den větší než kdekoliv jinde v Norsku. Světlo je brzo ráno nejlepší (pokud je hezky) a vhodných míst na spaní je celkem dost. Na Trolltunze je nejlepší světlo v létě pár hodin před západem slunce, ale v září to tak dobré už asi nebude. Spát se u Trolltungy dá, ale fouká tam více než jinde a je to celkem kamenité. Navíc je pak na tu dlouhou cestu nutné táhnout stan atd. Lepší je když tak spát asi v půlce cesty, kde jsou vhodné travnaté plochy. Na parkovišti a cestou do Oddy jsou zákazy přespávání.

0 Citovat

Ahoj, uvažuji nad trasou:
- pátek Praha-Bregen (přílet cca 23:00)
- sobota Stavanger-Praha (odlet 19:25)
V akci to vychází na něco přes 2000 Kč.
Proč tak krátce? Kvůli dovolené a taky cenám v Norsku.

Během tohoto výletu bych se chtěl podívat na fjordy - přeplavit je nebo objet je autobusem.

Je to časově možné? Nevyjde doprava z Bregenu do Stavangeru na víc než letenka? Když to vezmu autobusem - uvidím vůbec něco, jede pořád po silnici?
Zatím jsem našel trajekty za cca 120 € (zřejmě pro auta), nebo fjordline za 25 €, ale ta má jen jeden trajekt denně a ten připlouvá až v 19:00.
A z toho, co mi nabízí Rome2rio jsem zmatený. Nejspíš to nerespektuje reálné trasy a navíc to nerozeznává konkrétní dny v týdnu (https://www.rome2rio.com/s/Bergen/Stavanger)

Máte někdo s touto trasou zkušenost? Jakého dopravce vybrat?

0 Citovat

Ahoj, podle me je takovyto vylet jen plytvanim penezi za letenku a plytvani leteckym palivem. Prima trasa ani nevede pres strme fjordy, ale jen v nizinne casti. Na trase vedouci vic vnitrozemim tj. tou znamou krasnou krajinou bys utratil za autobusy spoustu penez a pokud vubec vsude jedou (jeste v sobotu), bylo by to s prestupy a asi ne moc navaznymi, i kdyz osobni zkusenost s nimi nemam. Ono i projet to za den autem by bylo narocne. Nech si tuto uzasnou trasu na jindy, az budes mit cas na vylety cestou. Ty patri k tem nejlepsim v Norsku.

0 Citovat

To už radšej doletieť do Bergenu, odtiaľ loďou do Flamu, a potom vlakom naspäť do Bergenu alebo do Oslo.

0 Citovat

Díky. Trochu jsem to tušil. Nechám si to na jiný rok.

0 Citovat

Další varianta, kterou zvažuji je v pátek večer Bergen a v neděli večer zpátky Oslo. Vycházím z tohoto tipu od CL: https://cestujlevne.com/akcni-letenky/po-nejkrasnejsi-zeleznici-sveta-z-osla-do-bergenu-3-350-kc

Bohužel s jízdenkami se nemůžu dostat na nižší cenu než 749 NOK (byl jsem až na konci kalendáře s dostupnými jízdenkami). Ta cena od 299 NOK v tipu - to je jako jízdenky za 1 zl. u PolskiBus nebo od té doby jen zdražovali?

0 Citovat
kopecky napsal(a):

Další varianta, kterou zvažuji je v pátek večer Bergen a v neděli večer zpátky Oslo. Vycházím z tohoto tipu od CL: https://cestujlevne.com/akcni-letenky/po-nejkrasnejsi-zeleznici-sveta-z-osla-do-bergenu-3-350-kc

Bohužel s jízdenkami se nemůžu dostat na nižší cenu než 749 NOK (byl jsem až na konci kalendáře s dostupnými jízdenkami). Ta cena od 299 NOK v tipu - to je jako jízdenky za 1 zl. u PolskiBus nebo od té doby jen zdražovali?

Sorry, v tipu je dokonce 249 NOK.

0 Citovat
kopecky napsal(a):

Další varianta, kterou zvažuji je v pátek večer Bergen a v neděli večer zpátky Oslo. Vycházím z tohoto tipu od CL: https://cestujlevne.com/akcni-letenky/po-nejkrasnejsi-zeleznici-sveta-z-osla-do-bergenu-3-350-kc

Bohužel s jízdenkami se nemůžu dostat na nižší cenu než 749 NOK (byl jsem až na konci kalendáře s dostupnými jízdenkami). Ta cena od 299 NOK v tipu - to je jako jízdenky za 1 zl. u PolskiBus nebo od té doby jen zdražovali?

Neviem ci to presne funguje ako Polskibus, ale cim skor kupis tym vacsia sanca ze budu lacne. Myslim si, ze potom len drazeju. My sme isli z Osla nocnym vlakom do Myrdalu, odtial peso do Flamu (nechceli sme davat tolko penazi za tu zeleznicku). Z Flamu lodou do Gudvangenu, odtial busom do Vossu a odtial zasa vlakom do Bergenu. Okrem trasy Oslo -> Myrdal sme listky kupovali v buse/vlaku. Z Flamu sa da dostat lodou aj priamo do Bergenu. Tusim ide 5 hodin. Inak k tej povodnej trase - isli sme busom z Bergenu do Stavangeru a ako uz bolo spomenute na tejto trase velmi nie je co obdivovat. Listky na bus sme kupovali na stranke Nettbuss, ale teraz tam uz zastavku v Stavangeri nevidim.

0
19 reakcí