Skopje – co vidět a navštívit

Založil LuckyB před 9 měs ve fóru Co vidět a navštívit
Ahoj, mohl by někdo poradit jak se nejlépe dopravit z Vodna k Matce? :)
Domluvit si za fix cenu taxika, ideálně přes ubytko.Zaveze vás na obě místa,vždycky počká a pak vás hodí na hotel.Nam to sami na apartmánu nabídli a bylo to za fajn cenu.
Akorát si ještě před odjezdem u taxikáře ověř, že počítá se stejnou cenou jako ty :D
Taxíku jsem se chtěl právě vyhnout :D, jiná možnost není? :D
myslím, že od Vodna jezdí autobus, tak s ním do města a pak druhým busem na Matku, zabiješ tak ale spoustu času, jen z města k Matce to jede asi 40 minut.
presne, z Vodna na Matku sa skor trekuje :D osobne by som siel (ak mas dost casu) pesi, z Millenium Cross na Matku to je pekna prechadzka vacsinou dolu kopcom.
https://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=11739226
myslim ze to trva rovnako ako zobrat bus z Vodna dolu a tam najst dalsi smerom na Matku:)
Děkuji za rady, čas by asi i byl, spíš pak záleží na počasí :D
no vsak ked bude zle pocasie, to sa neoplati ist ani na kriz a ani na Matku :D

zdravim vospolok, cez vikend idem na taku otocku do Skopje priatelka este nebola, tak ju tam beriem :D V plane klasika prezriet centrum a z Kriza sa prejst ku kanonu Matka ak bude dobre pocasie.

Sice som uz bol v meste asi 5x, ale vlastne doteraz neviem, kde sa da nejak dobre najest - zvycajne sme neboli az tak v Skopje dlho, aby sme okrem Makedonskeho Sela, alebo hotela Vodno riesili nejake velke jedla.

Prvy krat sme par rokov dozadu jedli pri stanici v Kaj Zlate, ale ak mate nejake centralne polozene tipy, dajte vediet. Rovnako ako aj niekde na pivko, vzdy sme skoncili pod Kale v tom drevenom minipivovare.

A ak by ste poznali nejaku bizarnost, ktora by stalo za to vidiet v meste, tiez by som bol tomu rad. Plan B mame akvapark Skopje ak vyjde pocasie, ale nic sa nam nebude chciet :D

Jak už jsem tu jednou psal, my jsme byli velmi spokojení v Old House. A jinak muslimské stánky/hospody ve starém městě, ale to určitě znáš.

Dik, ten old house pozriem. U mňa je najlepši deal hotel vodno, ale ten je od ruky

Ke starýmu městu...jsem teďka měsíc v Make a suveréně nejlíp jsem se najedl právě ve SM a to v "žebrající uličce", tzn ulička, kde je nejv. koncentrace žebráků, bezpečně poznáš, po pravej straně ve směru od centra, zhruba v půli ulice...měl jsem klasickou Make telecí ščorbu a tavče gravče...dokonalý, celkem 200,- denárů...typickýho jídla tam maj víc, o kus zpět ve směru do centra je pak kavárna s bezva baklavou a mléčnou rýží... ;-)

...jináč teď tu jsou 40°C horka, užijete si to :)))

Dik, už vidím ako tam zahorime na kopci

Já se byl najíst v Кај Перо a určitě nelituju. :)

20170708-200108-hdr.jpg

Ooo vyzerá fajn a ako pozerám kúsok od hostelu

Tohle se jmenovalo tusim Pero special. A doporucuju prijit na veceri vcas, kolem 8 uz lidi cekali az se uvolni stul. :))

Chystáme se v říjnu na skok ve 4 lidech do Skopje. Po pročtení diskuze + cestopisů máme následující plán. První den přiletíme v noci, takže taxi do ubytování + někam na večeři, jestli mají kolem půl noci někde něco na jídlo :D. Druhý den na hora Vodno + lanovkou na Kříž + pěšky do Matky + výlet lodí + večerní Skopje. Třetí den bude prohlídka města + pevnost Kale a kolem 14h odlet.

Doporučili byste ještě nějaké zajímavé místo, které určitě nevynechat?

Dá se tam platit kartou?

Jsou na letišti bankomaty a funguje vybírání přes Revolut? Nemám v plánu si brát hotovost, tak ať nejsem překvapený :) Předpokládám, že je stejně výhodnější mít MKD než EURa.

Moc děkuji

Ja myslím, že plán tak akurát. Bankomaty na letisku sú, revolut funguje, kartou sa dá platiť vselikde. Bol som v Skopje 5x, ale nikdy som nenavštívil akvadukt, cca 2 km od mesta. To vyzerá zaujímavo.

Dnes jsme se vrátili z víkendové otočky ze Skopje díky Wizzu, tak přidám pár aktuálních poznatků. Pasová kontrola rychlá, doprava z letiště do centra Skopje (25km) za 17€ nebo 1045 MKD. Taxi domluveno přes ubytování, prý je to výhodnější cena, neověřovali jsme. Po check inu v ubytku jsme se hned vydali na noční průzkum a zjistili jsme, že město je v noci mrtvé :-) pár barů otevřeno, ale v 1 všude zavírají.

V sobotu jsme se vydali směr Millenium Cross. Když jsme jeli doubledeckerem k lanovce tak teploměr ukazoval 30 stupňů (celý víkend bylo krásně). Lanovka stojí 50 MKD na osobu na jednu cestu. Poté přesun pěšky do kaňonu Matka. Prvních 8km nuda a poslední 2,5km opravdu hodně moc strmá cesta dolů. Stezka je špatně značená a bez maps.me bychom tam byli ještě teď :D (nejsme extra zkušení cestovatelé) Ale ty výhledy jsou pecka. U kostelíka St. Nicola je pramen pitné vody. Zakončeno návštěvou "vedlejší" restaurace Monastery Cave u které je hned zastávka autobusu. Interiér restaurace je super a přímo v ní je pramen pitné vody nazdobený sochama. Jídlo bylo ok. Ceny mírně vyšší - hlavní chod 300-400 MKD. Od Crossu jsme vyšli ve 14h a k restauraci jsme došli v 18:45. 45min nám vzaly 2 návraty na správnou cestu :-))

Poslední den jsme prošli město a obdivovali kýče. Největší dojem mám ze staré čtvrti, která má svoje kouzlo. K životu se probouzí až tak kolem 10 ráno. Jídlo fantastický a za pár korun. 2 předkrmy, 2 hlavní chody, 2 piva dohromady za 590 MKD (z toho 200 MKD je za 2 piva). Pevnost jsme nestíhali, tak jsme navštívili mešitu pod ní.

Poslední věc, která mě překvapila, byla na letišti. I přes cestování pouze s příručákem a online checkinem jsme museli dojít na klasický odbavení, kde nám dali nálepku na příruční batoh a letenku. Až pak nás pustili dále na pasovou kontrolu a kontrolu zavazadel. Před závěrečnou kontrolou vstupu do letadla jsem si ale všiml, že někteří letenku neměli a stačil vytištěný checkin. Nálepku na batohu však měli také.

Závěrem bych dodal snad jen to, že Skopje je rozhodně vyjímečné. Lidé super a takový kýče se asi jen tak nenajdou :-)

Přihlášení a registrace