Zdravicko, o necely tyzden budeme v Libanone na par dni, tri ciste dni, plan zatial 2 dni na "roadtrip" Bejrut-Bcharre-Bejrut (Jeita Grotto, Baatara vodopad, Qadisha, Cedar forest, Jounieh telleferique) a jeden den Bejrut samotny. Ak ste niekto boli, rad by som sa vas chcel spytat, ze na ako dlho je prehliadka jaskyne Jeita, prip. aj vodopad Baatara a vylet lanovkou v Jounieh. Dik .

Libanon

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Na dlouhé treky (Andrea uvažuje jít 3-týdenní úsek) je samozřejmě třeba mít víc času než na běžnou návštěvu země.

Podíval jsem se teď na nějaká videa na youtube, něco si přečetl a vypadá to, že optimální je duben a květen: https://www.lebanontrail.org/#!/...p;-prepare

Zřejmě to není vhodný trail na spaní ve stanu a spí se v homestays za 40-55 dolarů (v 7 let staré diskuzi se psalo 30) včetně jídla na osobu a noc:

https://www.lonelyplanet.com/tho...mendations

https://www.afar.com/magazine/wh...king-route


0 Citovat

Neviem ci mi to dneska nejak nepali, ale co je to "PŠM od KO"? Inak celkovo som prvu cast tej odpovede nepochopila. Ked ma nejaky trek 27 sekcii a kazda trva den, tak asi clovek nema velmi na vyber ako tam stravit tych 27 dni. Neplanujem mesiac chodit po pamiatkach.

Diky Libor za odpoved. Tu stranku som si pozerala, ale v nejakych cestopisoch som prave nasla, ze je v horach este v dubnu sneh. Mozno v dubnu bude lepsie zacat na juhu. No uvidime, asi sa rozhodnem az po Peru :) 

Inak by som rada zavitala z casu na cas do homestay, ale ze by som chcela kazdu noc cvakat cez 40 usd, to ma moc nelaka. V tak drahom ubytovani som snad nikdy nespala :) Myslim si, ze sa po ceste urcite bude dat najst nejake miesto na stan ci bivak, ale na druhej strane nechcem byt pred miestnymi za blbca alebo dokonca ich nejak pohorsit.

0 Citovat

Zřejmě to je politické školení mužstva od Kateřiny Ostré.

Z videí točených v dubnu je vidět, že lidi na trailu po sněhu nejdou, ale sousední hlavní hřeben má sněhu dost. Myslím, že i po něm by se dalo jít na boční výlet, protože bude slehlý. Duben je jediný termín, kdy Lebanon Mountain Trail Association organizuje "annual thru-walk", kde chodí i šedesátníci (možná i starší), takže to je určitě schůdné: https://www.lebanontrail.org/#!/...etails/236

Cena ubytování zahrnuje dle videí bohatou večeři a snídani, tak to není tak hrozné i s ohledem na asi obtížné možnosti nákupu jídla cestou. Na kempování bude asi problém kromě vhodného místa i voda. Podívej se na odpověď "spdl" na tom odkazu na diskuzi na lonelyplanet. Žádný blog o průchodu trailu se stanem jsem nenašel, ale zas tolik jsem nehledal. Trail vzniknul hlavně proto, aby dal místním možnost výdělku, takže nadšení by z takových nebyli.

0 Citovat

Andrea_Pernik napsal(a):

Neviem ci mi to dneska nejak nepali, ale co je to "PŠM od KO"? Inak celkovo som prvu cast tej odpovede nepochopila. Ked ma nejaky trek 27 sekcii a kazda trva den, tak asi clovek nema velmi na vyber ako tam stravit tych 27 dni. Neplanujem mesiac chodit po pamiatkach.

Diky Libor za odpoved. Tu stranku som si pozerala, ale v nejakych cestopisoch som prave nasla, ze je v horach este v dubnu sneh. Mozno v dubnu bude lepsie zacat na juhu. No uvidime, asi sa rozhodnem az po Peru :) 

Inak by som rada zavitala z casu na cas do homestay, ale ze by som chcela kazdu noc cvakat cez 40 usd, to ma moc nelaka. V tak drahom ubytovani som snad nikdy nespala :) Myslim si, ze sa po ceste urcite bude dat najst nejake miesto na stan ci bivak, ale na druhej strane nechcem byt pred miestnymi za blbca alebo dokonca ich nejak pohorsit.


Ano, Libor to trefil. 

Jinak já chápu, že to má 27 sekcí a trvá to skoro měsíc, ale to spíš byla obecná narážka na to, zda to má smysl zrovna tady. Peru a hory chápu naprosto, ale přece jen jsme nějak limitovaní časem a zrovna libanonské hory nejsou úplně typický turismus. Čili spíše bych to čekal od někoho, kdo se specializuje na Blízký východ, než třeba tady. 

Ale neberte to nijak zle, když to dáte, tak si rád počtu jaké to bylo. :-)


0 Citovat

Homestays (tedy často pokoje v domech, kde bydlí místní) v libanonských horských vesnicích jistě nebudou na bookingu. Jestliže tam chodí lidi a nenosí si stany, musí tam být ve všech vesnicích cestou dost možností, kde přespat (i pro skupinu o asi 20 lidech, jak je vidět na videích). Seznam je tady: https://www.lebanontrail.org/#!/...mmodations

Ceny jsou popisované na webu od těch, co tam šli, nebo na oficiálním webu LMTA: "The fees of the accommodations along the LMT varies between $40 and $60 per person/night, including dinner and breakfast."

Před 7 lety to stálo od 30 dolarů.

Pro kolik lidí to bylo v Baalbeku za 50 dolarů v hostelu?

0 Citovat

@Navaja: Já jsem v Libanonu nebyl a asi tam jen tak nepojedu, když je tam tak draho. Zajímají mě dálkové traily nebo treky v krásné přírodě kdekoliv na světě, tak jsem si o tom teď něco přečetl a shlédl na youtube. Věřím ale spíš než domněnkám někoho, kdo ten trail nešel, informacím, které jsem si přečetl na různých na sobě nezávislých webech včetně oficiálního webu asociace trailu o tom, že ty homestays tam jsou a jaké mají ceny. Navíc jsem je viděl na youtube v rámci několika delších videí z trailu, včetně rozhovoru s majitelkou jednoho z nich. 7 let stará diskuze zmiňuje cenu 30 USD na osobu, loňské info 40-55 USD a letošní z oficiálního webu 40-60 USD. Tady je odkaz na info z loňska: https://www.afar.com/magazine/wh...king-route

Ceny jsou pro každého bez ohledu, jestli jde organizovaně s asociací nebo sám či s průvodcem. Ti organizovaní na annual thru-hike platí 85 USD na den a mají to včetně průvodce (a možná něčeho dalšího).

Žádný hotel v Jezzine jsem tu neavizoval. Jestli je v tom seznamu, můžou mít různé pokoje v různých cenách (a těch 1700 Kč může být za 2 osoby, zatímco já vždy četl a píšu o cenách na osobu). Jistě v tom seznamu můžou být i nějaké dražší hotely a pravděpodobně tam nejsou všechny homestays. Že jste neviděla guesthouse (nebo homestay), neznamená, že tam není. Nejspíš mnohé nemají ceduli. Chce to asi zeptat se místních. Možná jste nebyla v těch horských vesnicích, přes které trail vede.

0 Citovat

No, já nevím, ale jestli se někomu zdá hodně nějakých 40 - 60 USD za noc se snídaní a večeří (byť asi jednoduchou), tak to bude mít na cestách asi občas hodně složité. Nepíše se přece rok 1990 a nemáme naštěstí už tehdejší příjmy a životní úroveň.



0 Citovat

@Ahmad: 40 USD za osobu a noc se snídaní a večeří by mi přišlo OK, 50 bych ještě snesl, ale Navaja psala, že pokoj v hotelu bez jídla se nesežene (mimo trail a Bejrút, tam jsem viděl na bookingu ceny nižší) pod 50 USD a že někde se nedalo sehnat pod 70 USD. To už mi přijde jako jedna z nejdražších zemí (zvlášť kdybych jel sám) a přitom je Libanon ve velké ekonomické a politické krizi.

Něco jiného jsou pocitově denní náklady u krátké dovolené než u dlouhého trailu v přírodě. Na trailu nebo dlouhém treku obvykle člověk moc neutratí, protože spí ve stanu (nebo na Novém Zélandu v chatách, na které stojí půlroční průkazka 1350 Kč, neplatí na všechny chaty, ale na asi 900 z nich ano). Jídlo si uvaří sám a občas si zajede stopem do supermarketu, případně si pošle předem někam balíček se zásobami.

Jinak já mám na cestách průměrné náklady bez velkého omezování obvykle 500 - 800 Kč denně bez zahraničních letenek a i v Japonsku jsem se vešel do 1000 Kč. Cestuju hlavně za přírodou, v dražších zemích nechodím do restaurací (ty by často ani nebyly v přírodě k dispozici, v hostelech je vždy kuchyň, v Japonsku se dají koupit, ohřát v mikrovlnce a sníst hotovky rovnou v supermarketu) a spím někdy v přírodě zdarma, což nepovažuju za újmu, ale příjemný zážitek a praktickou věc (nemusím nic řešit předem).

0 Citovat

Navaja, ja si nemyslim, ze Libor to myslel nejak zle. Cerpa z dostupnych informacii na internete, ktore sice nemusia byt vzdy pravdive, ale ked to pisu aj na oficialnej stranke toho treku, tak to znie celkom doveryhodne. Vy ste tam sice boli, ale ked sa o to clovek vyslovene nezaujima, tak mu niektore veci mozu ujst.  Ja tiez netusim ake su dobre bary v Prahe a to tu zijem. Nerozumiem preco sa musite hned tak durdit a dokonca svoj komental mazat? Pride mi to skoda.

Ahmad, nemyslim si, ze to musi mat zlozite. Ja jazdim za prirodou, takze spim vacsinou v stane alebo v dodavke ked nejdeme letecky. To co usetrime za ubytko oplieskame na jedle, ale rozhodne to nie je 40-60 usd na hlavu za den a to pocitam aj s obedom. Zlozitejsie to moze mat clovek, ktory chce byvat na cestach ako doma. A tomu sa to zdat drahe asi nebude. 

Keby si predstavim, ze budem 3 mesiace v Peru kazdy den platit min. 50 usd len za ubytko a ranajky/vecere, tak by som si to asi cele rozmyslela, minimalne tu dlzku vyletu :) 

0 Citovat

Neviem, či to ešte platí, ale čo sme boli v Libanone dva roky dozadu, tak podľa miestnych veľa ubytiek ani online nie je a domáci radšej rezervuju telefonicky.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@Ahmad: 40 USD za osobu a noc se snídaní a večeří by mi přišlo OK, 50 bych ještě snesl, ale Navaja psala, že pokoj v hotelu bez jídla se nesežene (mimo trail a Bejrút, tam jsem viděl na bookingu ceny nižší) pod 50 USD a že někde se nedalo sehnat pod 70 USD. To už mi přijde jako jedna z nejdražších zemí (zvlášť kdybych jel sám) a přitom je Libanon ve velké ekonomické a politické krizi.

Něco jiného jsou pocitově denní náklady u krátké dovolené než u dlouhého trailu v přírodě. Na trailu nebo dlouhém treku obvykle člověk moc neutratí, protože spí ve stanu (nebo na Novém Zélandu v chatách, na které stojí půlroční průkazka 1350 Kč, neplatí na všechny chaty, ale na asi 900 z nich ano). Jídlo si uvaří sám a občas si zajede stopem do supermarketu, případně si pošle předem někam balíček se zásobami.

Jinak já mám na cestách průměrné náklady bez velkého omezování obvykle 500 - 800 Kč denně bez zahraničních letenek a i v Japonsku jsem se vešel do 1000 Kč. Cestuju hlavně za přírodou, v dražších zemích nechodím do restaurací (ty by často ani nebyly v přírodě k dispozici, v hostelech je vždy kuchyň, v Japonsku se dají koupit, ohřát v mikrovlnce a sníst hotovky rovnou v supermarketu) a spím někdy v přírodě zdarma, což nepovažuju za újmu, ale příjemný zážitek a praktickou věc (nemusím nic řešit předem).

50 nebo 70 je pořád řádově stejně. Za nejdražší zemi to vůbec nepovažuji, to bych pak nemohl někde v Trondheimu ani na večeři... 

Ano, spím taky někdy venku - a rád - a někdy v autě a někdy v 4* hotelu, podle nálady. A to ještě musím uživit dvě děti a taky jim ukázat kus světa. 

0 Citovat

Andrea_Pernik napsal(a):

Navaja, ja si nemyslim, ze Libor to myslel nejak zle. Cerpa z dostupnych informacii na internete, ktore sice nemusia byt vzdy pravdive, ale ked to pisu aj na oficialnej stranke toho treku, tak to znie celkom doveryhodne. Vy ste tam sice boli, ale ked sa o to clovek vyslovene nezaujima, tak mu niektore veci mozu ujst.  Ja tiez netusim ake su dobre bary v Prahe a to tu zijem. Nerozumiem preco sa musite hned tak durdit a dokonca svoj komental mazat? Pride mi to skoda.

Ahmad, nemyslim si, ze to musi mat zlozite. Ja jazdim za prirodou, takze spim vacsinou v stane alebo v dodavke ked nejdeme letecky. To co usetrime za ubytko oplieskame na jedle, ale rozhodne to nie je 40-60 usd na hlavu za den a to pocitam aj s obedom. Zlozitejsie to moze mat clovek, ktory chce byvat na cestach ako doma. A tomu sa to zdat drahe asi nebude. 

Keby si predstavim, ze budem 3 mesiace v Peru kazdy den platit min. 50 usd len za ubytko a ranajky/vecere, tak by som si to asi cele rozmyslela, minimalne tu dlzku vyletu :) 

Však to máme podobné, často v autě mám připravené spacáky, karimatky a rozhoduji se podle počasí na posledních chvíli, jestli do lesa nebo do hotelu. Někdy to holt vyjde na pětikilo za den, někdy na pět tisíc. Důležitější je, abych po zbytek roku nemusel jíst kořínky :-)))

Libanon je středně drahá země, ale taky se tam běžně nejezdí na delší dobu. 

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

50 nebo 70 je pořád řádově stejně. Za nejdražší zemi to vůbec nepovažuji, to bych pak nemohl někde v Trondheimu ani na večeři... 

 

50 nebo 70 USD za pokoj bez večeře pro jednoho (pokud bych jel sám) je sice podobné, ale do takové země nepojedu (alespoň ne v dohledné době nebo sám). Psal jsem jedna z nejdražších zemí, ale upřesňuju, že z pohledu nízkonákladového cestovatele, který cestuje sám. V těch ještě dražších zemích jsou totiž obvykle celkem levné hostely nebo spím ve stanu či v autě nebo cestuju s dalšími lidmi.

V Trondheimu jsem si koupil předloni k večeři na vánočním trhu výborný sýr od farmářů za překvapivě nízkou cenu (a další jsem vzal domů) a k tomu koupil chleba v supermarketu (to jím běžně k večeři i doma a po návratu z delší cesty po Asii jsem se na sýr už těšil). Za ceny, co jsem koukal, že tam mají v indické restauraci od 700 Kč a 110 Kč za naan, bych mi večeře ani nechutnala.
0 Citovat

Ahoj, jak to vypadá s Libanonem?  Ryanair mi zrušil dva lety v půlce srpna. Dá se předpokládat, že tam bude v rámci jeho rebook okna (myslím 90 dnů - nebo jen 60) už povolen vstup a po karanténách?

Zatím jsem jen zběžně zkoušel change flight a vypadá to, že změna na Vídeň-Bejrút je free.

0 Citovat

Po Libanonu koukám už dlouho, ale vzhledem k tamní situaci jsem se ještě neodvážil nic plánovat. Zrovna tenhle týden tam zas vypukly protesty naplno.

0 Citovat

Uvidím. O problémech vím. Potřeboval jsem přebookovat letenky a chtěl jsem extravaganci, tak jsem to vzal na listopad. Tehdy je taky rotace už pátek až pondělí. 

0 Citovat

Ještě jedna drobnost - všiml jsem si, že Ryanairu zmizely z kalendáře lety VIE-BEY až do konce října... :D

0 Citovat

Byl někdo od poslední velké krize? Nějaké rady na co si dát pozor? Jak to funguje s bankomatama a penězi obecně? Co SIMkarta? 

0 Citovat

Zeptám se na to samé, jako můj předřečník – jak to v Libanonu teď vypadá? Jak jste se na místě přesouvali? Peníze beru v hotovosti, jinak se to asi moc nedá. Jak jste měnili USD na LBP? Dá se koupit simka na letišti i v noci?

0 Citovat

Katka Ostrá byla v Libanonu asi v listopadu a měla by mít cestopis na svém blogu cestujizakacku.

2 Citovat

Jsem v Libanonu už dva týdny a teď se budu vracet, takže ti můžu dát nejčerstvější odpovědi:

1) Situace (pokud myslíš bezpečnostní) úplně bez problémů jak v Beirutu, tak ve všech místech, který běžně navštěvují turisté.

 

2) Prakticky všude se dá dojet místními minibusy. Jsou levný a jezdí často, ale bezpečnost nic moc. :) Pokud máš jen pár dní času, tak díky tour můžeš stihnout víc míst v jeden den, což většinou busem nejde.

 

3) USD na liry směníš v klasický směnárně, všechny směnárny používají black market rate (doporučuju kontrovat každý den a směňovat vždy menší částky: https://lirarate.org/). Doporučuju vzít i menší USD bankovky, na většině místech můžeš platit i v USD.

 

4) Obchod se SIM na letišti byl otevřenej, ale prý je to tam předražený, takže jsem se ani neptal. Ceny se fakt hodně liší, někde mi nabídli i 6 GB za 50 USD! Nakonec jsem sehnal 10 GB za 16 USD. Doporučuju zkusit místa, kde se posílají peníze do zahraničí, naopak v prodejnách telefonů mi většinou řekli 40 USD a víc.

1 Citovat

My sme sa vrátili pred 10 dňami. My sme na letisku zobrali auto od Avis/Budget, úplne štandardná výpožička ako kdekoľvek inde a asi jediné miesto čo sme zažili, kde mali terminál na karty. Šoférovanie divokejšie ale nič čo by sa nedalo prežiť. 

Euro v zmenárni zmenia tiež v pohode, akurát sa neoplatí na platbu napr. za hotely, všade chcú USD, zoberú aj EUR ale za +- 1:1 k USD.

SIM ako spomínal Jáchym, čo obchod to iná cena, oni ti vlastne predajú SIM a nejako ti na nej zo svojho kreditu aktivujú balík, čiže záleží ako nenažraný je predajca. 

Bezpečnosť celkom v pohode, prešli sme to celé od severu k juhu a aj tie checkpointy sú taká formalita, nikde nás nezastavili ani nekontrolovali, všade len odkývanie takže aj to svedčí o tom že teraz je to tam vcelku OK. Akurát v Súre už vidno aj vojakov OSN.

A tým cestopisom od Kateřiny by som sa teda vôbec neriadil.

6 Citovat

Ty simkarty uvádějí ceny sice v usd, ale když platíš lirama tak se používá oficiální kurz... Tzn. Jsou brutálně levný, já ji kupoval ve městě a 30 GB stalo asi 30 korun, jak na letišti to nevím. 

1 Citovat

Díky moc za informace. Ještě mě napadla otázka ohledně těch checkpointů. Chtěli po vás někde vidět pasy a nesebrali vám je na hotelu? Je to docela běžná praxe mimo EU, v lednu jsem takhle v Íránu chodil jen s kopií a to si úplně na těch checkpointech nedokážu představit.

0 Citovat

Nestalo se nám že by nás kontrola zastavila a hotely si pas jen okopiruji

1