Plánujeme cestu na Balkán: Cheme doletět do Skopje, odtamtud do Kosova, přes Černou Horu, možná Srbsko nebo Albánie, Zajímalo by mi jednak: Letiště ve Skopje, zda se zavírá na noc, protože let z Prahy přilétá v 0:50. Jak je to tam se stopem? Co vidět v Kosovu? Někde jsem četla, že se tam lidé necítili bezpečně? Máme na cestu cca 10 dní. Chceme se vrátit po zemi do ČR.  .

Kosovo a okolní země

Založila ve fóru Co vidět a navštívit

23 reakcí

Plánujeme cestu na Balkán: Cheme doletět do Skopje, odtamtud do Kosova, přes Černou Horu, možná Srbsko nebo Albánie, Zajímalo by mi jednak: Letiště ve Skopje, zda se zavírá na noc, protože let z Prahy přilétá v 0:50. Jak je to tam se stopem? Co vidět v Kosovu? Někde jsem četla, že se tam lidé necítili bezpečně? Máme na cestu cca 10 dní. Chceme se vrátit po zemi do ČR.

0

Letiste by melo byt otevreny nonstop, prip. je resenim aut. nadrazi, kde se da bez problemu prespat...ze Skopje do Kosova bych doporucil jet busem, nez se vymotate ze Skopje na vhodnou vypadovku, bude vam to trvat stejnej cas, jako busem do Pristiny, stoji to par euro a jezdi to casto, doba jizdy myslim hodka a pul? Jinak stopovani je tam v pohode, obcas po tobe ale budou chtit penize...co to vzit pres Kosovo a Cernou horu do Chorvatska, prostopovat to vnitrozemim pres hory k Zahrebu a pak pres Slovinsko a Alpy domu...tuhle cestu jsem absolvoval stopem v kvetnu a vnitrozemi Chorvatska mi nadchlo...navic jsem to dostopoval za dva dny a to nebyla sezona, vy byste meli cas i se nekde zdrzet ;)

0 Citovat

...jinak Balkan, vc. Kosova, je absolutne bezpecnej...smulu na lidi muzes mit vsude na svete

0 Citovat

Celkom dobrý plán, Kosovo je úplne v pohode, len neviem čo je to za módu v čase keď je cestopis sprievodcov po internet kopec sa pýtať "čo vidieť v xxxxxx?" :)

0 Citovat

Jakub napsal(a):

Letiste by melo byt otevreny nonstop, prip. je resenim aut. nadrazi, kde se da bez problemu prespat...ze Skopje do Kosova bych doporucil jet busem, nez se vymotate ze Skopje na vhodnou vypadovku, bude vam to trvat stejnej cas, jako busem do Pristiny, stoji to par euro a jezdi to casto, doba jizdy myslim hodka a pul? Jinak stopovani je tam v pohode, obcas po tobe ale budou chtit penize...co to vzit pres Kosovo a Cernou horu do Chorvatska, prostopovat to vnitrozemim pres hory k Zahrebu a pak pres Slovinsko a Alpy domu...tuhle cestu jsem absolvoval stopem v kvetnu a vnitrozemi Chorvatska mi nadchlo...navic jsem to dostopoval za dva dny a to nebyla sezona, vy byste meli cas i se nekde zdrzet ;)

Díky za tip to vzít přes to Chorvatsko a ten bus do Pristiny. Co jsem dělala research tak to fakt vypadá asi jako nejefektivnější varianta.

0 Citovat

tonic napsal(a):

Celkom dobrý plán, Kosovo je úplne v pohode, len neviem čo je to za módu v čase keď je cestopis sprievodcov po internet kopec sa pýtať "čo vidieť v xxxxxx?" :)

Tak nemyslím si, že by to byla móda... Mě taky nepřijde divné, že se mi lidé ptají kam jet v místech, které jsem sama dobře procestovala, protože osobní doporučení je pro mě víc než nějaký anonymní průvodce. Při cestování většinou jezdím do míst o kterých se běžně v průvodcích nepíše... Proto se ptám zde těch, kteří s tím mají zkušenost a mají tip na nějaké super místečko, které není ještě tak prozkoumané, aby se o něm všude psalo.

0 Citovat

jasne, len to tak blbo znie. a tato otazka "hele cestovatele, co videt a nevidet v ...cuuuuz" sa tak opakuje casto na nete ze to je uz doplacu:) Najlepsie sa pytat na nieco specificke, lebo takto tazko odhadnut, ci si skor na historiu, mesta, prirodu, trekovanie, alebo popijanie kavy pri nejakych rozpadnutych socreal budovach :D

Při cestování většinou jezdím do míst o kterých se běžně v průvodcích nepíše - tak to v Kosove je jedno, nikde nenarazis na hufy turistov :D Osobne som bol len Pristina a Prizren, hlavne mesto je tak na pol dna , ale Prizren je velmi pekny, take male Sarajevo. A kusok opodial na hraniciach s Macedonskom je hned narodny park Malet e Sharrit, ktory tiez netrha rekordy v navstevnosti. Cestou do Ciernej Hory mas na hraniciach dalsi pekny park Bjeshkët e Nemuna/Prokletje - tu dokonca mapy.cz ukazuju aj par turistickych chodnickov

1 Citovat

z Pristiny este ist cca 10 km do Gracanice kde je stredoveky klastor zaradeny do UNESCO, a asi 2 km peso za dedinou je Ulpiana, take vykopavky

v Prizreni urcite ist hore na kopec k pevnosti, v zime pri vyhode slnka je paradny vyhlad, verim ze aj v lete bude okej ;)

0 Citovat

vidis, na Gracanicu som zabudol :) tato srbska enklava kusok od Pristiny je velmi zaujimava. Da sa tam platit aj dinarmi aj eurami, a ked sa srbskej babky z kostola opytas kde je posta, tak sa len odpovie, nasa, alebo ich? :D

0 Citovat

Ahoj, 30.6 do Tuzly - 7.7 z Prištiny - stopem jsme jeli se 14letým synem z Tuzly přes Srbsko až do Kosova. Vše v poho, občas někdo chtěl peníze za svezení, ale vždy si řekl předem. Spali jsme pod širákem v Srbsku a v Kosovu a taky v poho. Pár nocí po motelech nebo jednou u místních. Jen u Noveho pazaru bylo v noci slyšet asi střelba. V Kosovu kolem mladého procházel trošku větší pes, ale toho jsem zahnal :-D. Jako turisti jsme v pohodě. Tím chci říci, že to pořádá mezi národnostmi na Balkáně je a bude "ostré". Průchod Mitrovicí byl zajímavý :-D "kosovské" město plné srbských vlajek a po přechodu mostu těžce albánské. :) Cesta https://mapy.cz/s/1PVu1

0 Citovat

Ahoj, i když sem se dočetl v průvodci , že by to mělo být ok, raději se zeptám :

Mám v plánu trip

 Bts-Skopje-Priština-Niš-Bts 

a jde mi o to , zda opravdu nebude problém prokázat se na hranici Kosova se Srbskem pouze občankou, jelikož v pase bych měl razítko z Kosova(nevím, zda to teď píšu správně) a v podstatě bych tam vstoupil nelegálně. Upřímně sem se v tý problematice krapet ztratil a o té možnosti prokázat OP sem se dočetl jen tady. Díky za jakoukoliv kloudnou odpověď.

0 Citovat

Fakt  by mi nemohl nikdo potvrdit nebo vyvrátit, zda je cesta z Kosova do Srbska ( i když sem do Kosova nevkročil ze Srbska) při prokázání na hranici OP v pohodě či nikoliv.

Díky moc

0 Citovat

co viem, tak to by nemal byt problem, ale musi to byt novy obciansky s cipom. 

0 Citovat

A potom ten cip strcia do citacky a si v prdeli :)


Kamos tak isol do chorvatska a na hranicach ho otocili. Neziaduca osoba :)

0 Citovat

tak nic :D

0 Citovat

Pro neznalého, který přechod je nelegální a proč? Resp. proč a pro koho se stal kamarád nežádoucí osobou? 

0 Citovat

Lebo robil bordel a dostal zakaz vstupu do chorvatska , o rok myslel, ze prejde, no nepresol, bo po kontrole obcanky v systeme im vsetko vybehlo, vratane vsetkych predoslich navstev :)


No ale to neznamena, ze ak clovek nelegalne vstupi do srbska z kosova na obcanku, ze neprejde.


Osobnu skusenost z hranice kosovo - srbsko nemam, mam ju len v opacnom smere srbsko-kosovo-macedonsko, kde to slo bez problemov na obcanku. 

0 Citovat

Přátelé, plánuji na přelomu roku cestu do Kosova. Prosím o radu někoho, kdo si v půjčovně bral automobil. V jiných zemích jsem si vystačil s klasickou debetní kartou, projde mi to i v Prištině nebo je skutečně zapotřebí kreditka, tak jak uvádí půjčovny. Máte někdo zkušenosti? Díky moc předem.

0 Citovat

Hertz 5/2018 vyžadoval kreditku.

0 Citovat

Jakub napsal(a):

Hertz 5/2018 vyžadoval kreditku.

Díky za zkušenost. 

0 Citovat

Má někdo v těchto dnech/týdnech zkušenosti s cestováním do/z Kosova? Zejména mi jde o to, zda při příletu do Vídně stačí pouze vyplnit prohlášení o tranzitu:) Díky moc

0 Citovat

Z Albánie stačilo 

0 Citovat

To asi stačí, spíš jak je to s nástupem na palubu, aby mě pustili do Vídně. Plánuji Skopje - Vídeň... jinak po příletu z Addis Abeba do Vídně chtěli jen prokázat nejbližsí odjezd do ČR... ale po cestující přede mnou i test a byla z toho hádka, jestli pro tranzit (do Maďarska) potřebuje nebo ne. Nakonec ji pustili i bez...

0 Citovat

Nevim jak do Vidne, ale z Tirany do Berline striktne test pri odbaveni, pres to nejel vlak. 

0
23 reakcí