Plánujeme dovolenou v Nepálu a vzhledem k tomu, že to bude zřejmě na nějakou dobu poslední vzdálenější cesta, rádi bychom této cesty využili k nakouknutí do Indie (chápu, že Indie by si zasloužila několik týdnů i samostatně, ale takové možnosti teď prostě momentálně nejsou). Chci se proto zeptat cestovatelů, kteří Indii nějak více projeli, nebo to plánují a mají třeba na rozdíl ode mě více načtené, která místa jim v Indii přijdou nejzajímavější. Prostě - kdybyste měli jenom týden a měli ho strávit v Indii s tím, že už se tam třeba znovu nepodíváte, co byste zvolili:)?Na Indii nás láká především kultura, chrámy a města, o pláže příliš nestojíme a přírodu asi zvládneme hlavně v tom Nepálu, takže pokud nepůjde o něco specifického must-see pro Indii, můžeme ji taky vynechat.Pro spojení s Nepálem se ideálně nabízí Dillí, které by se snad za týden dalo navštívit i s Tádž Mahalem a možná Jaipurem. Kamarádi mi ale hodně doporučovali Kalkatu (ti ale zase nebyli jinde, tak to nemají s čím srovnat), osobně mě láká třeba i Váránasí, které se mi asi za týden moc nepodaří s ničím spojit, tak nevím... .

Indie na týden

Založila ve fóru Co vidět a navštívit

24 reakcí

Plánujeme dovolenou v Nepálu a vzhledem k tomu, že to bude zřejmě na nějakou dobu poslední vzdálenější cesta, rádi bychom této cesty využili k nakouknutí do Indie (chápu, že Indie by si zasloužila několik týdnů i samostatně, ale takové možnosti teď prostě momentálně nejsou). Chci se proto zeptat cestovatelů, kteří Indii nějak více projeli, nebo to plánují a mají třeba na rozdíl ode mě více načtené, která místa jim v Indii přijdou nejzajímavější. Prostě - kdybyste měli jenom týden a měli ho strávit v Indii s tím, že už se tam třeba znovu nepodíváte, co byste zvolili:)?

Na Indii nás láká především kultura, chrámy a města, o pláže příliš nestojíme a přírodu asi zvládneme hlavně v tom Nepálu, takže pokud nepůjde o něco specifického must-see pro Indii, můžeme ji taky vynechat.

Pro spojení s Nepálem se ideálně nabízí Dillí, které by se snad za týden dalo navštívit i s Tádž Mahalem a možná Jaipurem. Kamarádi mi ale hodně doporučovali Kalkatu (ti ale zase nebyli jinde, tak to nemají s čím srovnat), osobně mě láká třeba i Váránasí, které se mi asi za týden moc nepodaří s ničím spojit, tak nevím...

0

Procestovala jsem severní část Indie od Bombaje nahoru, hlavně Rádžasthán. Jestli máš čas, podívej se na fotky a nějaké postřehy na mém webu doindieazasezpatky.wordpress.com, třeba ti to pomůže při rozhodování.

0 Citovat

Tyzden je fakt malo, ale ak chcete stihnúť aspoň niečo čo je relatívne blízko od seba a je zaujímavé a tiež blizko od Nepálu neviem ako sa dostanete z Nepálu do Indie a naspäť ale navrhoval by som Vám jaipur -> agra -> varanasi -> Delhi mali by ste to všetko stihnúť aj keď to bude veľmi unavujuce

0 Citovat

Amritsar+Attari, Agra, Jaipur. :)

0 Citovat

pozeram ze co je v Attari, lebo vcera som pozeral indicky film Bajrangi Bhaijaan, kde zobrazuju len prechod pre vlaky a teraz vidim, ze tam je ta hranicna sou :D

0 Citovat

https://www.youtube.com/watch?v=1vfhLK1VTzE

0 Citovat

Pronajali jsme si auto s řidičem a za 5 dní projeli Dillí - Agra (Tadžmahal) - Jaipur - Dillí

0 Citovat

Tomáš napsal(a):

Pronajali jsme si auto s řidičem a za 5 dní projeli Dillí - Agra (Tadžmahal) - Jaipur - Dillí

A kdo se necítí na indické silniční dobrodružství, může si to objet vlakem. Jen upozorňuji, že vyznat se v jejich jízdních řádech, tarifech, slevách apod. vyžaduje málem vysokoškolské studium. Bolí mě z toho hlava ještě teď. :D

0 Citovat

Urcite Varanasi

0 Citovat

hanca.zlamalova napsal(a):

Procestovala jsem severní část Indie od Bombaje nahoru, hlavně Rádžasthán. Jestli máš čas, podívej se na fotky a nějaké postřehy na mém webu doindieazasezpatky.wordpress.com, třeba ti to pomůže při rozhodování.

Díky za report, mně to pomohlo při rozhodování, že do Indie fakt ne. ;)

0 Citovat

Díky moc všem za tipy! Silniční dobrodružství teda asi zkoušet nebudem, i to, co si pod tím dokážu představit, je dost divoké a v reálu to určitě bude ještě o pár levelů dál, tak uvidím, co se mi podaří seskládat vlakem:).

0 Citovat

Vlakom krasne Jaipur Agra Varanasi Delhi

0 Citovat

Seskládat vlakem se dá v Indii leccos, jen se v tom vyznat. :) Pro registraci je potřeba buď indické telefonní číslo; SIMka jde asi sehnat lehce, ale četl jsem moc nepěkných příběhů o její opožděné (či žádné) aktivaci, nebo si chvíli dopisovat s Indy a poslat jim kopii pasu apod. BTW SIM karta se vyplatí i jindy, při pokusu o využití wifi zdarma na nádraží nebo u McD jsem taky narazil na nutnost mít indické číslo. A jako třešničku na dortu musím upozornit, že zřejmě nejlepší mobilní síť využívá frekvence, kterou mimo Indii nenajdete a pokud nemáte mobil, který ji podporuje (a ten s největší pravděpodobností nemáte), tak musíte vzít za vděk ostatními.

Na rezervaci vlaku je potřeba vyplňovat otravné formuláře, které nejsou v různých státech stejné. Je dobré rezervovat místa co nejdřív a rovnou si předvyplnit další formuláře pro případ, že by už v konkrétním vlaku bylo plno a člověk musel u okýnka improvizovat, zatímco se za ním vine šílená fronta. :). Vyznat se v různých vlakových třídách 1, 2, 3tier AC, non AC, Sleeper, General atd. atd., které nejsou ve všech vlacích a někdy ani nejsou stejné (staré vs moderní vozy), pak v různých druzích vlaků, všemožné kvóty (Foreign Tourist Quota, Tatkal), dále kdovéjaké waiting listy (GNWL, RLWL.....), o nutnosti vědět, kde jsou pokladny pro cizince a jak k nim trefit, aniž by se člověk musel ptát příšerně prolhaných domorodců, kteří vás klidně zavedou/zavezou do celkem věrohodně vypadající, ale úplně falešné kanceláře drah, protože za to dostanou provizi.... na co jsem ještě zapomněl, hm třeba na jídlo ve vlaku - ne vždy je jedlé (já jsem měl jen jedno zkažené, ale četl jsem před pár dny v indických novinách o "vegetariánském" pokrmu s přidanou ještěrkou zdarma. :D Web indických drah je taky kapitola sama o sobě a asi není divu, když člověk uváží, kolik vlaků musí ta firma denně vypravit a kolik lidí se na ten web najednou hrne. Pro hledání jsem si musel nainstalovat plugin, který fungoval jenom v Chrome a i tak to někdy dlouho trvalo a občas jsem se prostě nedočkal výsledku. :) Při rezervaci offline je dobré se vyhnout všem agentům, protože jsou schopni nasadit šílené přirážky.

Doufám, že jsem od cestování vlakem nikoho neodradil. Stojí to za námahu, ale čekejte problémy. :D

0 Citovat

Taky je dobré sehnat si tuto knížku: http://www.indianrailways.gov.in...6,537,1774

Já to štěstí neměl, protože zrovna koncem září končila platnost staré, kterou už nešlo sehnat a novou ještě nikde neměli (jak jinak :D ).

0 Citovat

No mě jsi teda trochu odradil, jestli to je vážně takto složité, tak to abych tu dovolenou přesunula z října radši na příští rok:D.

0 Citovat

A není teda lepší jezdit na slonovi?

0 Citovat

Nie je to nic komplikovane, ja som si listky rezervoval z pohodlia domova. Je jasne ze som musel najprv poslat naskenovany pas, aby SMS kody presmerovali na mail, ale potom to uz islo vsetko v pohode. Stranok o Indickych vlakoch a ich triedach je mnoho ... Nemusi ta to odradzat...

0 Citovat

Stránek je hodně, ale nikde není všechno. Chce to trochu víc námahy, obzvlášť pokud se člověk nespokojí s libovolným vlakem, třídou a časem, ale výsledek je za všechny prachy. :D

0 Citovat

To bylo myšleno samozřejmě s nadsázkou, ale děkuju za uklidnění. Nějak to snad půjde, a když nebude čas to moc zkoumat, tak nějak zaimprovizujem na místě (a pojedem třeba někam na slonovi:D)

0 Citovat

Díky za report, mně to pomohlo při rozhodování, že do Indie fakt ne. ;)

A děláš velkou, opravdu velkou chybu, Indie je prostě srdeční záležitost .-)

0 Citovat

J0x napsal(a):

Seskládat vlakem se dá v Indii leccos, jen se v tom vyznat. :) Pro registraci je potřeba buď indické telefonní číslo; SIMka jde asi sehnat lehce, ale četl jsem moc nepěkných příběhů o její opožděné (či žádné) aktivaci, nebo si chvíli dopisovat s Indy a poslat jim kopii pasu apod. BTW SIM karta se vyplatí i jindy, při pokusu o využití wifi zdarma na nádraží nebo u McD jsem taky narazil na nutnost mít indické číslo. A jako třešničku na dortu musím upozornit, že zřejmě nejlepší mobilní síť využívá frekvence, kterou mimo Indii nenajdete a pokud nemáte mobil, který ji podporuje (a ten s největší pravděpodobností nemáte), tak musíte vzít za vděk ostatními.

Na rezervaci vlaku je potřeba vyplňovat otravné formuláře, které nejsou v různých státech stejné. Je dobré rezervovat místa co nejdřív a rovnou si předvyplnit další formuláře pro případ, že by už v konkrétním vlaku bylo plno a člověk musel u okýnka improvizovat, zatímco se za ním vine šílená fronta. :). Vyznat se v různých vlakových třídách 1, 2, 3tier AC, non AC, Sleeper, General atd. atd., které nejsou ve všech vlacích a někdy ani nejsou stejné (staré vs moderní vozy), pak v různých druzích vlaků, všemožné kvóty (Foreign Tourist Quota, Tatkal), dále kdovéjaké waiting listy (GNWL, RLWL.....), o nutnosti vědět, kde jsou pokladny pro cizince a jak k nim trefit, aniž by se člověk musel ptát příšerně prolhaných domorodců, kteří vás klidně zavedou/zavezou do celkem věrohodně vypadající, ale úplně falešné kanceláře drah, protože za to dostanou provizi.... na co jsem ještě zapomněl, hm třeba na jídlo ve vlaku - ne vždy je jedlé (já jsem měl jen jedno zkažené, ale četl jsem před pár dny v indických novinách o "vegetariánském" pokrmu s přidanou ještěrkou zdarma. :D Web indických drah je taky kapitola sama o sobě a asi není divu, když člověk uváží, kolik vlaků musí ta firma denně vypravit a kolik lidí se na ten web najednou hrne. Pro hledání jsem si musel nainstalovat plugin, který fungoval jenom v Chrome a i tak to někdy dlouho trvalo a občas jsem se prostě nedočkal výsledku. :) Při rezervaci offline je dobré se vyhnout všem agentům, protože jsou schopni nasadit šílené přirážky.

Doufám, že jsem od cestování vlakem nikoho neodradil. Stojí to za námahu, ale čekejte problémy. :D

Rezervovat není třeba, tedy pokud se netrefíš do nějakých svátků. Lístek předem koupíš v každé cestovce za pár šupů. Moje zkušenost je taková, že naše dráhy by se od indických měly učit .-) Jo a v mnohých případech domorodci nejsou prolhaní, prostě je jim jen trapné říct že něco neví tak plácnou nějakou blbost, není nic jednoduššího než se pro jistotu zeptat jinde a jiných, ta správná informace k nám nakonec vždycky přišla .-)

0 Citovat

Ahojte,

Nema nahodou niekto k dispozicii indicku SIM?

Ak nahodou, tak mi napiste na matusfbn@gmail.com

Vdaka :)

0 Citovat

Petrmach napsal(a):

Rezervovat není třeba, tedy pokud se netrefíš do nějakých svátků. Lístek předem koupíš v každé cestovce za pár šupů. Moje zkušenost je taková, že naše dráhy by se od indických měly učit .-) Jo a v mnohých případech domorodci nejsou prolhaní, prostě je jim jen trapné říct že něco neví tak plácnou nějakou blbost, není nic jednoduššího než se pro jistotu zeptat jinde a jiných, ta správná informace k nám nakonec vždycky přišla .-)

Rezervovat možná není třeba, pokud se spokojíš s tím, co zbyde a nechceš jet konkrétním vlakem a třídou. V některých vlacích jsou dynamické ceny, takže čím později jízdenku koupíš, tím může být dražší. Pak taky existuje tzv. tatkal quota, která je pro lidi cestující narychlo - prostě je určitý počet sedadel uvolněn do prodeje až po 10. ráno den před odjezdem vlaku a jízdenky jsou dražší. I na tatkal existuje waiting list.

Mám sice tušení, že v Indii je každou chvíli nějaký svátek, ale do ničeho významného jsme se koncem září netrefili (nebo jsem si aspoň nevšiml), takže bych ty svoje problémy s rezervací na svátky nesváděl. Indické dráhy mají vůbec spousty různých waiting listů; proč by je měly, kdyby bylo tak jednoduché si koupit lístek, kdy si člověk vzpomene? :)

Lístek si určitě koupím v každé cestovce, všude je jich spousta a mnoho z nich se tváří jako oficiální kanceláře Indických drah. :D V jedné, do které jsme ani nechtěli jít, ale prolhaný tuktukář nás tam zavedl s tím, že je pravá, se nás snažili pěkně natáhnout, takže o těch pár šupech bych si dovolil pochybovat. ;)

V mnoha případech domorodci prolhaní jsou, obzvlášť když vidí, že je tam turista poprvé. Zdaleka nejvíc nás vodili za nos v Dillí. Už v bráně do nádraží postávají nadháněči soukromých cestovek a předstírají, že kontrolují lístky, bez kterých údajně člověk nesmí ani na dvůr. Když jim neuvěříte, určitě si vás najde nějaký podvodník v nádražní budově a bude vám vykládat, jak má za rohem kancelář a kde je nebo není Tourist Information Office; také vám velice ochotně domluví prolhaného taxikáře, který vás do falešné kanceláře rád zaveze. :)) Za den a půl v Dillí jsme potkali na ulici snad jen jednoho člověka, který nám nelhal.

Vím, že v Asii je zvykem snažit se neztratit tvář, když něco nevím, ale tohle opravdu nebyl ten případ. :)

Naše dráhy by se od těch indických rozhodně měly co učit (přece jen jsou to čtvrté největší dráhy na světě a jeden z největších zaměstnavatelů na světě a přesto se kupodivu ještě nezhroutily), ale určitě ne všechno. Po ČR bych vlakem v indickém stylu opravdu cestovat nechtěl. :D

Jak už jsem psal výše: pro úspěch mise vřele doporučuji a) registraci na webu indických drah, b) pořízení indické simky, c) obrnit se trpělivostí a d) nikomu moc nevěřit. :)

0 Citovat

Tak jenom update, nevím, jestli už se to sem na fórum dostalo, ale rezervace indických vlaků je možná v pohodě i bez indické simky či skenování pasů, jen musí člověk zaplatit asi 120 rupií za to, že pošlou ověřovací kód na české číslo. Více info na blogu https://www.seat61.com/India.htm. Platba českou kartou proběhla taky v pohodě.

0 Citovat

smittinka napsal(a):

Tak jenom update, nevím, jestli už se to sem na fórum dostalo, ale rezervace indických vlaků je možná v pohodě i bez indické simky či skenování pasů, jen musí člověk zaplatit asi 120 rupií za to, že pošlou ověřovací kód na české číslo. Více info na blogu https://www.seat61.com/India.htm. Platba českou kartou proběhla taky v pohodě.

Díky za tip!!!

Jen bych chtěl dodat, že i když chlap ze sedadla 61 radí napsat jako PIN (=PSČ) 123456, tak mně to nefungovalo a prošel mi až skutečný indický PIN, konkrétně Dillí, nalezený zde: https://www.indiapost.gov.in/VAS...ncode.aspx :-) Taky dávejte pozor na instrukce ke všem políčkům, třeba Flat no. či co chce min. 3 čísla (nelze aktualizovat v profilu na kratší) a State/Other zase nesnáší mezeru. PSČ v profilu na české upravit šlo (což byla zřejmě zbytečná námaha, mohl jsem jim nakecat kdovíco :))).

0
24 reakcí