Hurghada je bezpečná, Taba zatím ne  .

Bezpečnostní situace v Egyptě

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Hurghada je bezpečná, Taba zatím ne smiley tak ck mají již požehnání i od MZV

http://zpravy.idnes.cz/varovani-ministe ... ranicni_hv

0

A co ted, prosim (ptam se na bezpecnost "ted" protoze koukam ze toto vlakno je z roku 2013)? Cetla jsem si o bezpecnosti na strance ministerstva, kde se rika ze kdo nemusi at nejede, ale ze se to netyka turistickych resortu a cilu.

Jeste nikdy jsem nebyla v Egypte, a uz vubec jsem nebyla ani nikde jinde na svete v takovem tom "all inclusive" (a nebo vybec nejakem) resortu, takze nemam bohuzel vubec predstavu co by tyto rady znamenaly pro me. Lezet u more nevydrzim dele nez par hodin. Spis bych se podivala na vyznamne pamatky jako jsou pyramidy, Luxor, Abu Simbel a podobne. Davy turistu pro jednou vydrzim.

Pokud jsou i tyto turisticke cile samotne jako bezpecne, tak jde hlavne o to jak se budu mezi nimi pohybovat, a jestli bych pri tom mohla prespavat na mistech typu "youth hostel" (v tom aute asi ani ne, ze :-). Ze bych si najala nejakeho "turistickeho providera," ktery by me vsude (samozrejme za patricny poplatek) vozil z hotelu, to se mi take jeste nestalo (uz proto ze to kolikrat jsem v zivote pobyvala v hotelu bych mohla na prstech spocitat). Vzdycky nekam prijedu a bud pouzivam hromadnou dopravu a nebo si pronajmu auto (hlavne tam kde hromadna doprava moc dobre nefunguje).

Ale slo by to takto udelat touto dobou ve Egypte, a nebo tedy bylo by to primerene bezpecne (ano, jsem samotna zena)...? A nebo bych holt musela zacit s ubytovanim se v nejakem resortu a jezdenim na pamatky s ostatnima turistama? Pokud by to tak delalo hodne hotelovych/resortovych hostu, kteri by snad pamatky taky meli chtit videt, tak by ty vylety treba ani nemusely byt tak drahe - pokud by treba z mesta vzdycky jel cely autobus?

Mnohokrat dekuji za jakekoliv konstruktivni postrehy.

0 Citovat

Hele dneska není už rozdíl jestli jedeš do Egypta nebo do Německa, Anglie, Francie.... stát se ti může kdekoliv cokoliv. Loni v Hurghadě borec doplaval do resortu, kde byli právě zavření ti lidi co měli AI a měli tedy být v bezpečí a ubodal tu slečnu z Česka, takže asi tak. Já osobně bych se určitě vyhnul Sinaji. A pokud píšeš že hodláš cestovat sama, tak bych se držel jen organizovaných výletů, sám bych po Egyptě asi necestoval, ale to je jen můj osobní pohled na věc, určitě se tu najde někdo kdo má s cestováním po Egyptě víc zkušeností...

0 Citovat

10-11/2017 okruh Kahira - Alexandrie - Ras Ghareb - Luxor - Aswan - Abu Simbel - Marsa Alam - Hurghada. Na vlastní pěst, ubytování v levných hotelech a pronajatých bytech. Ale po velkých zkušenostech s Egyptem a s vědomím, že za "prdelí" máme spoustu známých, na které se můžeme v případě problémů obrátit.

Egypt je jedna z mála zemí, kam vychází občas levněji all inn od cestovky než jen samotná letenka (do Káhiry lítají jen určité společnosti, cena obvykle neklesá pod 8 za zpátečku z okolí CZ), to stejné chartery +- 8 (cena je samozřejmě jiná, pokud chytnete LM a mimosezónu třeba z Německa, teď na začátek ledna byl týden all inn ve 4* za 142 EUR z Mnichova a samotné letenky).

Doporučil bych vybrat termíny, kdy bývají levné zájezdy (např. pravidelně leden nebo začátek května...), koupit něco, kde máte přístup na pláž (veřejné pláže v např. v Hurghadě už taky nepatří k nejlevnějším) a domluvit si seznam výletů / nebo nějaký okruh kdy vypadnete z hotelu už z CZ (existuje mnoho Češek, které se tam provdali a provozují místní cestovky,ale nebudu vkládat konkrétní odkazy, abych nepropagoval - pokud chce někdo odkaz nebo info, tak do soukrome zpravy).

Pronajem auta je docela v klidu - od Hurghady na jih, ale nic pro slabe povahy :D situace byla naprosto v pohodě, spousta checkpointu vsude. Na jednom checpointu jen teda psychicky nevyrzeli, ze ridila blondata manzelka a jeste v kratkem tilku.... Tak jsme se teda vymenili :D

Jeste k tomu samotna zena -> manzelka jako samotna zena tehdy ziskala spoustu kontaktu, ale dodrzovala urcite veci typu velmi stridme oblekani, spravne neprovokativni chovani k chlapum atd... Proste se nesmi stat, ze by se dostali do stadia, kdy jste "habibi" a zacnou ve vas videt evropskou bezednou penezenku.

Pokud vas zajima neco konkretniho, ptejte se.

0 Citovat

Nevím jestli Egypt je zrovna ta správná země pro sbírání ostruh coby cestovatelka na vlastní pěst.

0 Citovat

I kdyz se tesim na dalsi ohlasy, chtela bych zatim podekovat "LuckyB" a "srneceek". Pokud by "all inclusive" zajezd vcetne letenky byl opravdu lacinejsi nez samotna letenka, tak to je samozrejme velmi dobry duvod to zkusit touto cestou. A takove tedy byvaji v lednu a v kvetnu? Kdyz ja bych spis neco potrebovala tak na konec unora a na zacatek, a nebo nanejvys v prvnich 2 tretinach, brezna.

A muzu se zeptat co znamena zkratka "LM"? Ono ja bych jela i celou cestu do Egypta vlastnim autem, ale kdyz se ptam na bezpecnost, tak hadam ze to by dobry napad nebyl :-). Kazdopadne zatim planuju tak vyhledove, ale jestli neco najdu, tak bych se pak (asi zacatkem unora) s dovolenim soukrome zeptala na ta doporuceni ohledne vyletu na pamatky.

Diky take za starost ohledne toho ze jsem samotna zena, ale napriklad nejake vyzyvave obleceni vubec ani nevlastnim, a i jinak myslim ze u mne omyl nejen Egyptskych muzu nehrozi. Co je "habibi" nevim, ale jestli je to neco podobneho jako jedna Americanka se kterou jsem se seznamila na Jamajce, ktera se mi snazila z dobre vule sluzby co vyuzivala take dohodit, tak i tam "prislusni profesionalove" velmi brzy pochopili ze "z toho nic nebude" (i kdyz zbytek Jamajky nepochopil co dela jedna bila zenska ve vsech tech verejnych autobusech nacpanych mistnima lidma, se kterymi jsem cely ostrov projezdila :-).

Tak abych jeste vysvetlila "Petr-ovi76" - to ze jsem se za poslednich 20 let nezucastnila zadneho organizovaneho zajezdu a/nebo nepobyvala v hotelech, to neznamena ze se chystam nekam vyrazit az ted. Prave naopak. Pri svem drivejsim osamelem dobrodruznem cestovani jsem jiz nekolikrat mela "vic stesti nez rozumu" (nehlede na me dlouholete bydleni ve "slavnych" ghettech, napriklad v Jiznim Chicagu), ale ted jiz jsem starsi a moudrejsi, tak proto se na bezpecnost predem ptam. Kazdopadne Te (Petr76) neminim nejak odbyvat, a vazim si Tve starosti o mou bezpecnost (coz je jak jsem si Tvuj vzkaz vylozila).

0 Citovat

Lm = last minute. Unor brezen by to mohlo byt taky podobne. V tomto obdobi se daji sehnat levnejsi letenky, takze je ke zvazeni, jakou cestu zvolit... stale je moznost vyuzit program na miru. Rizeni jak jsem psal vyse je na povazenou. Pokud bych mel doporucit, tak Alexandrie, Kahira, Luxor. Pripadne k tomu Dendera ci neco podobneho. Pozemni cesta od Luxoru na Aswan a Abu Simbel stoji za houby a to stejne cesta z techto mist zpet na pobrezi. Od severu po Luxor je dobra obsluznost levnymi busy. Ale treba v Alexandrii moc taxikaru neumi anglicky a kolikrat ani nevi, kam chcete.

0 Citovat

Srneceek, diky moc za vysvetleni. LM bych to klidne zorganizovat mohla (jako pripravit se, a pak cihat na dobrou nabidku s odletem treba i hned za par dni).

A tim programem na miru se myslelo presne co prosim? Hadam ze pokud by treba mel nekdo sestavovat okruzni cestu po pamatkach jenom pro me, s tim ze by me od jedne ke druhe vozil, tak to by muselo nutne byt prilis drahe, ne? To jenom tak placam protoze vubec nevim jak takove sluzby funguji, ale kvuli uspore jsem si spise rikala ze bych se pridavala k ruznym turistickym autobusum ktere by rano sbiraly lidi po ruznych hotelech treba v te Hurghade, a pak s nimi vyrazely na ruzne denni vylety. I kdyz mi pripada ze by to bylo prilis daleko; ze mozna ze by jeste existovala takova vyprava z Hurghady do Luxoru, ale do Alexandrie tezko, ze? Jako kdyby se to takto melo udelat pokud bych zvolila nejaky hotel nabizeny cestovkou levne na pobyt u more, a skutecne v tom hotelu prespavala.

A nebo je mozne ze by cestovka sestavila pobyt ne na tyden pouze v jednom hotelu, ale treba po par dnech nejdriv nekde u Alexandrie, pak u Luxoru, a pak jeste nekde u Abu Simbel (coz by bylo skvele)? A takze z Alexandrie do Luxoru bych pak mohla autobusem, rikate (jako verejnou dopravou?).

A do Abu Simbel byste vubec nejeli protoze Vas pamatka nezaujala (ani Asuan), a nebo myslite ze je tam jako nudna cesta (a taky odtamtud do Hurghady)?

Kazdopadne jsem se tedy jeste chtela zeptat na doporuceni, jak ohledne pamatek tak i jinych tipu "ze zivota." Podrobnosti o pamatkach si samozrejme muzu vyhledat, ale myslim jako kde se Vam osobne nejvice libilo ci nelibilo, a nebo treba jestli mate nejake tipy na levne ubytovani v jejich okoli. A dalsi veci ktere bych mela vedet ("insider tips"). Tak tedy rikate ze pokud jen neco, tak Alexandrie, Kahira, Luxor, a pripadne k tomu Dendera?

Jde mi opravdu o historii a pripadne prirodu (treba koukam ze uplne na jihu u Rudeho More maji narodni park, a na Nil bych se taky koukla, ale to mozna bude stacit pri navsteve Luxoru, ne?). Nejen shromazdenim a "nocnimu zivotu," ale i mestum obecne a hlavne velkym, se rada vyhnu obloukem. Tedy pokud v jejich centru nebude dulezita pamatka. Pak bych si poradne prohledla pamatku, a zase rychle pryc. Nakupovat me kdokoliv uvidi jedine jidlo v supermarketu (ani restaurace nepotrebuju).

Taky me zajima za kolik asi dni se to da vsechno objet. Vy jste pri sve ceste leteli kam - kdyz jste zacali v Alexandrii a skoncili v Hurghade? Jo, a taxikari, tak taxikem jsem zatim jela dvakrat v zivote, a to jen jednou sama :-); tu mestskou hromadnou dopravu tam ale nemaji, ze :-)?

0 Citovat

Mikir v sukních :-( Prosím prosím, používejte odstavce. Stačí zmáčknout dvakrát enter. Tohle se fakt číst nedá.

0 Citovat

Nějakou kamarádku, co by s tebou jela, nemáš? Egypt pro samotné holky, zvláště ve větších městech, může být dost nepříjemná zkušenost, i když to neznamená, že to je nebezpečnější než jiná velká města.

Co se týký dopravy, asi bych se vykašlal na půjčení auta. Autobusy i vlaky v Egyptě fungují celkem v pohodě a pro méně zkušené řidiče je Káhira/Alexandrie na řízení dost drsná (i v centru Káhiry není problém, že ti v protisměru na šestiproudé silnici běží stádo velbloudů). Jih Egypta je pro auto klidnější, ale sama holka v autě stejně není úplně dobrý nápad. V každém turistickém centru fungují malé místní cestovky, které jsou schopny turistům nabídnout výlety "na míru" a každý hotel/hostel má kontakt na nějakého řidiče, co s tebou objede, co si naplánuješ za cenu více než přijatelnou. Místní doprava (mikrobusy, autobusy, minibusy a kdo ví co ještě, zkráceně tomu místní říkají "servís") se taky dá, lidi jsou ochotní a poradí ti, čím se kam dostaneš, ale je to spíše pro páry, samotné holce bych to moc nedoporučil. Není neobvyklé, že v autě pro osm lidí jich pojede dvacet plus ovce a slepice, takže je to někdy hodně natěsno :-)

Co se týká jídla, tak "street food" je tam tak levný, že se v podstatě nevyplatí něco si kupovat jinde a chystat si to sama.

Nejpravděpodobnější plán, které bych viděl, by bylo koupit zájezd do Hurghady (nebo pokud tam ještě z Prahy lítá Air Cairo, tak jen letenku), den dva se aklimatizovat u moře a pak vyrazit autobusem do Luxoru/Karnaku. Tam je to tak na tři dny pobytu, pokud si to chceš užít (Luxor, Karnak, Údolí králů, chrám Hatšepsut a nějaký další chrám navíc). Výlety z letoviska s cestovkou vypadají, že tě delegát honí turisty z místa na místo jak nadmuté kozy, ale tu lokalitu a co je v ní k viděni si vůbec neužiješ. Z Luxoru bych se vydal vlakem do Asuánu, odkud si zaplať výlet s nějakou místní cestovkou (to ti v každém hotelu/hostelu dohodí) na kolečeko Abú Simbelu, Asuánská přehrada, chrámy v Philae a nedokončený obelisk. Pokud budeš mít čas, západní břeh v Asuánu má také zajímavé památky, tři dny by měly stačit. Pak se můžeš vlakem (10 hodin), lodí (3 dny až týden, ale po cestě je spousta zajímavých věcí k vidění) nebo letadlem přesunout do Káhiry, kde si najdi ubytování buď na Zamáleku nebo okolo náměstí Tahrír anebo Talaat Harb, kde je relativně dost cenově přijatelných hotelů/hostelů. Po Káhiře není problém jezdit metrem, případně taxíky, opět platí, že v každém ubytovacím zařízení ti případně dohodí prověřeného řidiče. Určitě nevynechej Egyptské muzeum a samozřejmě pyramidy v Gíze, Citadelu a staré město (islámská Káhira s bazary), případně i koptskou část města. Čtyři dny by měly být úplně v pohodě. Do Alexandrie dojedeš opět vlakem nebo autobusem, stačí jednodenní výlet na otočku z Káhiry, maximálně jedna noc tam, v reálu toho tam moc k vidění není, protože většinu starého města zničilo někdy v 7. století zemětřesení a je teď 7 m pod vodou :-) Amfiteátr Kom ad-Dikka je hned vedle nádraží, pak se podívej do Kajtbejovy pevnosti, na římské katakomby, Pompeův sloup a to je v podstatě vše. Knihovna je taky fajn, pokud ti zbude čas. Pláže na jaře nebudou moc na koupání, zajímavou variantou ale může být celodenní výlet do al-Alamainu (asi 100 km od Alexandrie). Z Alexandrie můžeš teoreticky odletět zpět do Hurgády, nebo se vrátit do Káhiry a odletět z Káhiry, případně tam sjet busem. Relax u vody a zpět do ČR. Pokud poletíš do Káhiry (Alitalia mívá letenky kolem 7-8000), tak ten program jen uprav. Nejblíže moře vhodné ke koupání od Káhiry je Ain Sokhna, do Hurghády bych v tomto případě vůbec nejezdil.

Podle toho, jak dlouho tam chceš být může být určitě zajímavé projet si

a) více pyramid/památek okolo Káhiry (Sakkara, Dahshur, Abusir)

b) chrámy okolo Nilu (Esna, Edfu, al-Minya (Ammarna))

c) oázy v západní poušti (na to si vyhraď tak týden, ale dá se to projet i rychleji)

d) Port Saíd (krásné historické město na severním konci suezského průplavu)

e) jih Sinaje (je to turistická destinace, je dost hlídaná) - klášter svaté Kateřiny a Mojžíšova hora, Dahab, Sharm

Určitě doporučuju naučit se aspoň základní arabská slovíčka a hlavně číslovky (i číst), ať se ti dobře smlouvá.

0 Citovat

Tady není co řešit - Egypt - Marsa Alam seženeš za 5.300 czk / osobu na týden. V ceně jsou letenky, bus z letiště do hotelu a 4 hvězdičkový hotel se vším jídlem a pitím.

Zdržovat se tam nemusíš a můžeš využít výlety co nabízejí, nebo si vyrazit na výlet sama.

Letět můžeš už ve čtvrtek.

Individuálně to lépe neposkládáš.

0 Citovat

Inutihar, diky moc za velmi podrobne rady, a uvedene pamatky si vyhledam. Ale co je v Al-Alamainu? Jako dobre more ke koupani a nebo nejaka pamatka? A jinak, co ze vseho uvedeneho by jsi nejvice doporucil - ze by clovek nemel vynechat pokud by mel omezenejsi cas (jako treba vzdycky jen jeden ci 2 chramy a/nebo 1 - 2 pyramidy, namisto vice ruznych)?

A autobusy i vlaky v Egyptě funguji, treba ne uplne jako u nas, ale tak, ze by se dalo efektivne dopravit treba od hostelu k vlaku autobusama, takze kombinace techto prostredku by byla dostacujici? Ale jako nebyvaji ty pamatky treba pak daleko od nadrazi? A mivaji na tech nadrazich uschovnu zavazadel? A daji se jizdenky normalne koupit az na miste (ze sem pletu Cinu, ale tam jsem slysela ze na posledni chvili jizdenky uz vetsinou ani nejsou).

A co jsou teda ty vylety "na míru"? Jako ze bych mela vlastniho ridice? O tom take vubec nic nevim, ale hledala jsem jak by se dala pri prestupu v Pekingu navstivit Velka Zed a cisarske sidlo. Teda ze zase pletu Cinu do Egypta, ale vypadalo to ze jedina moznost je s firmou ktera se na tyto vylety specializuje, a nebo teda taky s vlastnim ridicem. Tak jsem se koukla na ceny, a ukazalo se ze by takto clovek ale mohl za puldanni vylet utratit temer stejne jako utrati za celou letenku odsud do Pekingu a nazpatek (a auto - bez ridice - se tam bez cinskeho ridicaku pujcit neda). Takze ze by byly ceny v Egypte vyrazne priznivejsi (kdyz jsem slysela ze tam bile turisty vnimaji jako ze prijeli rozdavat penize)? Bylo by prosim mozne uvest nejaky priklad tech Egyptskych cen “vyletu na miru”? jeste jednou mnohokrat dekuji take za trpelivost s myma historkama, ale ty alespon priblizuji co by bylo nejlepsi mi doporucit :-).

0 Citovat

OK, nez se bude nekdo dalsi siroce rozepisovat - asi by bylo vhodne uvest - jaky "omezeny" cas mas? a jaky pripadne ocekavas rozpocet? To mozna trochu pomuze s konkretnim doporucenim.

0 Citovat

Tady pomůže jedině Mikir

0 Citovat

Tak to je za 100 bodů:-) Jen by musela Ryanem na Kanáry.

0 Citovat

Srneceek, priblizne tyden az 10 dnu. Vy jste vasi cestu stihli autem za jak dlouho? Ze nestihnu vsechno, to jsem psala primo cestovateli "inutihar," ktery mel mist mnohem vice. Prosim precti si i dalsi body me reakce primo na Tvuj prispevek. Cestovateli Padrino11 jsem napsala ohledne konkretniho doporuceni osobne protoze tu asi nemame “propagovat” konkretni CK. Kdo je Mikir me zacina zajimat (i kdyz Leosovu poznamku o suknich jsem nepochopila). Kazdopadne jsem si hned na zacatku rikala ze kdo se chce vyjadrit konstruktivne, ten to udela (i kdyz odstavce jsem zase vytvorila rada, o to nejde). Za vsechny rady jsem opravdu vdecna.

0 Citovat

máš ráda i šnorchlování/potápění? Na to, kolik jsem viděl moří, tak pro mě Rudé moře stále zůstává TOP....

0 Citovat

Srneceek, jo, to jsem slysela ze jsou v Rudem Mori skvele koraly a tak; mozna se i kvuli nim jmenuje "Rude"...? To bych opravdu videt chtela - ten podmorsky zivot (to se pocita jako specificka priroda kterou neuvidim jinde, coz je pri vsech cestach muj cil, navic k zamereni na historii :-). Ale jak na to? Pokud by se dalo videt co stoji za to jenom pomoci snorchlovani z nejakeho verejne pristupneho mista, tak to by nebyl problem, ale zadne jine potapeni jsem jeste nedelala...

0 Citovat

OK, takze 2 varianty co lze podle me tak nacpat do 10 dnu. Ale myslim si, ze si v tomto pripade neuzijes spravne ani jednu.

1) prilet do Kahiry odlet z Hurhgady.

Kahira - letecky do Asuanu - objet uplny jih (Abu Simbel) - vlakem do Luxoru - busem do Hurghady a tam si udelat vylet (treba Dolphin house, ktery obsahuje i snorchlovani nebo nejaky ciste jen zamereny na more).

2) vynechat Kahiru nebo si domluvit jednodenni letecky vylet z Hurghady a objet Luxor - Aswan - Abu Simbel a zpět přes Marsa Alam (tam je šnorchlovačka dostupná téměř u každého hotelu přímo) a zpět do Hurghady k odletu (analogicky tohle v případě pořízení letenek do/z Marsa Alam).

Egypt je hned po manzelce moji nejvetsi zivotni laskou :D a proto by moje rada zněla především: zkus to tam trochu víc prožít a jestliže máš 10 dnů, nesnaž se tam narvat všechno.... Takže co bych v těch 10 dnech udělal já? Koupil superlevné LM na 10ti denní pobyt v Marsa Alam nebo jižně od Hurhgady (Makadi, Soma Bay, Sahl hasheesh - ale tady pozor na výběr, Marsa Alam jednoznačně lepší na korály) v hotelu s pěkným korálem a v rámci tohoto pobytu bych si "odskočil" do Luxoru (případně celé kolečko Luxor - Aswan - Abu Simbel) a zároveń v průběhu pobytu bych si dopřál výlet do Abu dabbab (pokud bych tam přímo nebydlel, obvykle je to první místo, kde hledám cenu) a třeba někam na moře na delfíny.......

0 Citovat

Antoniedvorak, moc by mě zajímalo, a neber to prosím jako urážku, jestli jsi při tomto způsobu cestování opravdu šťastná. Podle toho, jak to popisuješ, už mi to přijde skoro jako nějaká neuróza ( jako třeba u lidí, co mají nutkavou potřebu uklízet). Je to přesný opak toho, kam chci postupně směřovat já- zpomalení a “nic mi neuteče”. Když nestihneš těch předem určených X památek místo jídla a spánku, tak přichází frustrace?

0 Citovat

Souhlas s Mandarinkou a dalšími.

"Udělat Egypt" za týden nebo deset dní se sice dá, ale z toho nic mít nebudeš. 14 dní je pro nějaké kolečko naprosté minimum, tři týdny tak akorát. Plán "efektivních přesunů" či "za dvě hodiny jsem 200 km daleko" ti rozbije první autobus, co nepřijede, nebo policisté, kteří tě nechají s autem hodinu stát na checkpointu, nebo prostě to, že budeš dvě hodiny viset v zácpě na káhirské ring road. Nejsi v Evropě či USA, Egypt funguje způsobem "bukra inšalláh" neboli "možná zítra, pokud Alláh bude chtít". Ne vždy Alláh chce :-)

Za kratší dobu než deset dní bych volil variantu jen Káhira/Gíza + Ain Soukhna nebo jih (Luxor/Karnak + Abú Simbel) + Marsa Alam/Hurgháda. Anebo bych moře vynechal, zajet si k Rudému moři z ČR fakt není problém.

Zbytek stručně:

- ve městech s výjimkou Káhiry a Alexandrie MHD v evropském smyslu v podstatě neexistuje a i tak je to jeden velký chaos, pro neznalé prakticky nepoužitelná, hromadnou dopravu mimo velká města řeší soukromé "servís" nebo taxíky

- dálkové vlaky a autobusy fungují spolehlivě, jen je lepší nenechávat nákupy lístků na poslední chvílí, byť se dají občas koupit lístky online (https://go-bus.com/), ne vždy to funguje v angličtině (http://www.eastdelta-travel.com/) a nepřekvapivě existují i falešné stránky prodávající lístky; úschovnu zavazadel jsem v Káhiře na vlakovém nádraží viděl, ale asi bych tam nic nenechával :-)

- pokud neumíš arabsky, tak bych ti fakt nedoporučoval, abys zkoušela spát sama někde v autě, už jako samotná Evropanka budeš budit dost pozornosti, která může být až nepříjemná

- s autem si moc nepomůžeš, ano, může to být pohodlnější, ale... větší města jsou permanentně zasekané, v Káhiře je dopravní špička někdy od pěti od rána do dvou v noci, pět kilometrů přes město můžeš jet klidně dvě hodiny, zvlášť pokud jsi turistka a netušíš, kam vlastně jedeš. Přečti si třeba toto: http://samkillermann.com/driving-in-egypt/ nebo http://thegate.boardingarea.com/...-of-egypt/ ať víš, do čeho jdeš (na druhou stranu, menší města na jihu takové peklo nejsou)

- ale něco pozitivního - kromě Káhiry a Alexandrie nejsou turisticky významná místa až zase tak velká, vše se dá projít pěšky a většina levného ubytování je blízko centra nebo v okolí dopravních uzlů, třeba v Asuánu je vše zajímavé namačkáno na třech kilometrech okolo nábřeží ("korníš") mezi nádražím a Núbijským muzeem, Luxor je dost podobný

- památky mají otvírací dobu, takže když tam přijdeš brzo ráno nebo pozdě večer, tak se může stát, že budeš stát smutně u zamčené brány

- "zájezd na míru" funguje tak, že v každém hotelů má recepční bratra, bratrance, strýčka nebo někoho takového s taxíkem, takže mu zavolá a on tě ráno vyzvedne a domluvíte se, kam se chceš podívat, on tě tam zaveze a počká, než si to prohlídneš, ceny jsou samozřejmě smluvní, takže těžko říct, na kolik si to uhádáš, za den to může být jak 200 EGP tak 500 EGP. V každém případě několikanásobně víc, než by si vydělal a stejně tě natáhnou :-)

- alternativní jsou zájezdy s místními cestovky, to ti taky dohodí recepční nebo "heloumajfrend" někde na ulici nebo si do některé zajdi, jsou na každém rohu. Ty naskládají 10-15 turistů do minibusu nebo 4 do džípu a objedou s nimi okolí nebo i nějakou delší cestu podle nějakého itineráře (v některých částech Egypta to bývá jediný způsob, jak se někam pohodlně dostat), není to tak flexibilní, ale je to levnější než vlastní taxi nebo vlastní auto

- pokud nevíš, co je v al-Alamainu zajímavého, tak to není výlet pro tebe (jsou tam válečné hřbitovy a muzeum připomínající boje za 2. světové války)

Za sebe bych doporučil starou islámskou Káhiru a káhirskou Citadelu, určitě pyramidy v Gíze a Sakkáře, cestu z Údolí králů "přes hřeben" k Hatšepsutině chrám v Dér el-Bahrí a chrám v Karnaku, ideálně někdy později odpoledne, kdy odjedou zájezdy koupáků a chrám se vyprázdní. Pak teprve na tebe dýchne ta historie a ta monumentálnost (nemluvě o zlaté hodině na focení).

0 Citovat

Není to až tak stručné, jak jsem původně plánoval :-D

0 Citovat

https://cegu.ff.cuni.cz/cs/

0 Citovat

inutihar: každopádně ale díky za velmi zajímavě zpracované téma Egypt. Určitě se bude hodit i do budoucna mnoha jiným!

0 Citovat

tiez sa pridavam k podakkovaniu, z Kyjeva sa s UIA da otocit za 100 euro a je to celkom stale "neobjavena" krajina mimo prezieraciek v rezortoch a v poslednej dobe aspon vdaka Tabe

0