Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Nemá někdo zkušenosti s testem na protilátky (IgG, IgM), jak rychle je možné od laboratoře dostat potvrzení v AJ? 

0 Citovat

matous.pudil napsal(a):

Ze zvědavosti, byl teď někdo v nedávné době na Santorini? Letěli jsme včera do Athén s Olympic Air (operated by Aegean) a neskutečným způsobem tam lidi dusili se zavazadly. Dvě gestapačky (jinak to říct fakt nejde) důsledně obcházely každého cestujícího u gatu a vyžadovaly jen jedno palubní zavazadlo, nedovolovaly ani malou kabelku. Velkou část kufrů braly na přeměření a někomu je dokonce vážily. Spoustu lidí poslaly od gatu zpátky do haly kufr za poplatek odbavit. Před návazným letem z Athén naopak nikoho nic nezajímalo, pustili by na palubu i člověka s několika taškami.

Zajímalo by mě, jestli jsme měli jen smůlu nebo je to specialita letiště Santorini a zaměstnanci tohle předvádějí i u jiných aerolinek. Nebo je tohle naopak běžné u všech letů Olympic Air?

Psal jsem ve vlaknu k Aegeanu. Tuhle debilni policy proste maji a dodrzuji. V nasem pripade to vic hrotil Aegean v Athenach i Praze nez Olympic na Parosu, takze je to i o lidech ...

Admini, muzete pls zeditovat zavazadla u stranky Aegeanu az bude chvilku?

0 Citovat

Letošní rok je cestování náklonnostní, momentálně 15+ cesta, teď Azory a je to tu velká pohoda ☺️

0 Citovat

Dnes jsem se vrátil z dovolené v Portugalsku. Při letu z Vídně do Porta žádný problém, dokonce papír, který jsme vyplňovali pro vstup na portugalské území po nás nebyl vůbec vyžadován. Zde jsme pobyli dva dny a dost nás překvapila míra opatření proti Covidu. Všude vevnitř roušky, lidé drží distanc, 70 % lidí chodí s rouškou i venku. Pokud si objednáte Bolta, který je tu velmi levný, je limit lidí dva, takže my jsme při počtu čtyř objednávali dva, i tak se vyplatilo. Třetí den jsme se přesouvali z Porta do Lisabonu Flixbusem, vše v pohodě, vzhledem k tomu, že jsme chtěli dva dny pobýt v hlavním městě a pak letět na Azory, potřebovali jsme negativní Covid test, dělají ho po příletu zdarma, ale my jsme nechtěli zahodit den, abychom v karanténě čekali na výsledky. Proto jsme si s jednou klinikou, která byla v seznamu na azorském webu, sjednali 48 hodin před letem testování zdarma uprostřed Lisabonu, platí to azorská vláda. Všichni negativní, vyplnili jsme příslušný formulář a při příletu do Ponta Delgady na ostrově Sao Miguel jsme jen odpověděli zda se hodláme zdržet více jak 7 dní a zda pojedeme i na jiné ostrovy, oboje jsme odmítli a byli jsme vpuštěni. Celé Portugalsko i cesta zpět byla skvělá, lidi jsou velmi milý a v těchto časech opatrní a pečlivý, utírají stoly po každém hostu desinfekcí, v obchodě může být jen určitý počet lidí a lidé drží poctivě rozestupy. Pak jsme přijeli zpět do Vídně a začal jsem se rozčilovat. Rakousko zařadilo z nějakého nepochopitelného důvodu Portugalsko jako rizikovou zemi, bylo nám divné, proč jsme v letadle sami. Portugalce kontrolovali důkladně, chtěli i testy, jinak je nařízena karanténa. Češi stejně asi jako jiné národy mají právo okamžitě opustit zemi a nikde se nezastavovat. Upřímně mě to zaskočilo, protože míra nákazy v Rakousku a Česku je mnohdy několikanásobně vyšší, takže mě přístup úřadů vážně zaskočil. Ptali se nás jestli okamžitě odjíždíme, jakým dopravním prostředkem a po mě dokonce chtěli vidět jízdenku. Ve finále to ale evidentně nehrotí, protože my jeli až další den ráno, po noci strávené ve Vídni. To jsme jim taky řekli a pustili nás, ale za normálních okolností bych to asi neriskoval a dělal bych, že jedu hned pryč. Každopádně to stále nechápu, Portugalci si dávají daleko větší pozor jak Rakušani a my a přesto jsou údajně rizikovější pro Vídeň, jak někdo kdo přijede z Česka, kde to skáče po tisících. Stejně tak koukám vyjeveně, když se mě někdo z Česka zeptá, jestli jdu do karantény. Ano, země, která snad i spí s desinfekcí je strašně nebezpečná pro zemi, kde se lidi ani neobtěžují nandat roušku na nos. Notabene mám stále týden starý negativní Covid test. Každopádně Azory prázdné, nádherná příroda, milí lidé, všude levně. Rozhodně doporučuji.

0 Citovat

@ Radek Peka 

Nejsi sam ,kdo nechape   i kdyz  vím ze zase jen rypnu  do vosiho hnizda,  je to proste vsechno zmatek a nevede to k nicemu jinemu ,nez ze bude pribyvat  lidi  co nebudou dodrzovat  nic ,nebo leda pod hrozbou pokut a bude snaha obchazet vsechno jak jen to pujde 

Vcera jsem se vratil   z CR zpet do Irska  Puvodne jsem mel  letenku pres Madarsko  ¨( s Corku ) ,ale to zavreli  .nastesti byly  letenky pres Budepest jen za  25 euro, tak jsem to neresil , jestli by  uznali  muj transfer v noci  a koupil za  25 euro  primy let z  Dublinu  

Puvodne jsem chtel zustat 10 dnu , kdyz se mi podarilo chytnout  akci Ryanairu  po 5 eurech  pres Brusel Charleroi  ,ovsem Belgie vyhlasila  Prahu za cervenou   a i kdyz jsem tam mel  transfer jen 4 hodiny ,nechtel jsem riskovat  nejake dohadovani  o testu a podobne , tak jsem i tech  10 euro  ozelel  a koupil opet  primy let z Prahy do Dublinu  za   480 Kc  a zustal  14 dnu 

Takze  jsem zazil  hystericke straseni  s pribyvajicimi cisly  ( osobne  neznam ani ja, ani  moje zena nikoho ,kdo se nakazil  coronavirem ) , opet jako obvykle  vyhlaseni  opatreni  , takze jsem  musel  pristoupit k memu stylu  noseni rousky  pri vstupu do obchodu  a do MHD , na druhou stranu   prijemne posezeni  i diky pocasi,  venku na zahradkach  restauraci  ( nejen v Praze ) kde zadne nesmysly  nebyly nutne  no a  nakonec  v klidu vcera odlet 

 Letiste Praha  akorat  upozorneni  na irsky formular  ( byl k dispozici na gate  ,ale ma se vyplnovat  on line pred odletem ) jinak  zadna kontrola , v letadle  40-50 lidi  pohoda ,  rousku jsem vyresil objednanim jidla a zakoupenim  piti  

Dublin  opet  bez kontroly  ,pouze nahlednuti  do potvrzovaciho  emailu o  odeslanem formulari    a nasledna cesta busem smer Cork  ( v rousce pod nos )

Naslednych 14 dnu mam byt v karantene ...v podstate budu,  ovsem mym stylem -), s vyuzitim irskych  predpisu  

Jen pro zajimavost irsky chaos   od 4.srpna kdy vypsali  zeleny seznam ,ktery sice slibili  menit  kazdych 14 dnu,ale nezmenili nic , ( 10 zemi  s puvodnich 15 )  vcera rozhodli  pridat  dalsi zeme  .platnost od 21. 9. .ovsem, zaroven  odebrerou nektere  opet k 21.9.  takze ve vysledku jich zustane  7  ,ovsem ty co plati  ted zustanou  ty 4 dny , takze pokud treba nekdo prileti behem 4 dnu  napriklad ze Slovenska  tak  do karanteny nemusi ,ale pak uz ano ,protoze Slovensko odeberou, pridali ale  Polsko , menit to maji kazdy tyden ...myslim ,ze dalsi komentar neni treba ,,,,snad jen jeste , ze sice pridavaji Kypr ale tam bez testu nesmi  ( opatreni Kypru ) 

21.9. maji otevrit puby -))  doposud  byly otevrene jen provozovny kde podavali i jidlo  s dobou omezeni 105 minut +15 na dezinfekci 

Tak premyslim kde je vic ovci  jestli v CR nebo v Irsku    Arany jsou urcite fajn stale zustavaji mym bilym mistem  na mape ,ovsem pro testy jsem vzdal letos i Recko 

Snad nejak zvladneme jeste letos  Kanary  i kdyz  nikdo nevi co za blbost vymysli panstvo  zitra  v jakekoliv zemi ....

0 Citovat

Já taky neznám nikoho nakaženého, ale tak snad si ty čísla nevymýšlí. Většina jsou prý mladí 20-30 let. Asi z těch mejdanů.

0 Citovat

No já znám v okolí asi 15 lidí, kteří byli pozitivní, většina jen s horečkou, ztrátou čichu/chuti, nebo úplně bez příznaků. Jeden z nich (40let) je ale teď, po 3měsících od prodělání Covidu v nemocnici, protože má problémy se zrakem a dalo by se říci, že přestává vidět...jestli to má spojitost s virusem, se zatím neví...takže asi tak

0 Citovat

@ mirjur   cisla si treba nevymysleji , ovsem  kdyz  92 leta mama od me zeny byla s doprovodem  u lekare  a doktroka jim namerila obema teplotu  a kdyz se pak nekolikrat doma znovu zmerili  tak zadnou nemeli  tak ten cervicek pochybnosti zacne hlodat -) tak kdovi jak vypadaji  testy ,kdyz ani teplotu neumeji namerit

Jediny udaj ktery jsem ochoten jakz takz uznat je to cislo  na 100000 obyvatel  Irove podle nej  maji sestavovat  do budoucna zeleny seznam  a zeme pod 25 by mela byt bez karanteny  ,zatim od 21.9. ovsem zverejnili jen 7 zemi a je s toho hodne krtitiky  protoze plno zemi ma lepsi cislo nez  Irsko  ( to ma  ted asi  21  ) a v zelenem seznamu nejsou 

A kdyz se clovek zamysli  nad tim cislem a uvedomi si tech  100000 lidi  tak si musi rict  co blbnu...ale to je  muj nazor  .nekdo muze mit jiny ,ovsem kdyz bych mel jeste deti skolou povinne, tak bych je  v rousce do skoly neposlal ...

Jinak souhlasim  s temi mejdany  a pak se to svede na cestovatele ... za me je vic ucinny odstup  a  pouzivani  dezinfekce  rousky neuznavam 

0 Citovat

pouzivani  dezinfekce  rousky neuznavam  - tak aspon si ruky umyvat po srani treba :))

0 Citovat

No, já si říkám jinou věc, když pozoruji, jak je i v období rouškovém snadné chytnout virózu nebo rýmu, tak jak mě ty stejné kroky ochrání před koronavirem 😅

0 Citovat

A taky celé léto brutálně zarouškované Španělsko a jeho počty nakažených...

0 Citovat

Tak ale žltačka klesla niekoľkonásobne:)

A to Španielsko v pomere počte obyvateľov je teraz úplná selanka oproti jednému národu, ktorý vymýšľa antirúška s veľkými dierami, aby sa neudusili z CO2:))

0 Citovat

@tonic  no a po prebalovani taky  Irsko zaradilo na zeleny seznam Polsko ,tak muzu bez karanteny  pro plenky .ale vazne markantni rozdil mezi  dezinfekci  v CR a v Irsku je videt na kazdem kroku , nerikam ze v CR neni ,ovsem musi ji clovek trosku hledat  a je otazka zda to neni pancovane -))

No 14 dnu mam ted stejne po ptakach  gov.ie  jsem poctive vyplnil  a uz mi prisla i sms ze mam 14 dnu karantenu ,sportovat venku ale muzu  jem musim dodrzet  2 m od lidi  tak hura na plaz dokud neprsi -)

@ Michal ,Mandarinka dobre argumenty  -)

a od pondeli uz muze byt i  Techtle Mechtle -))

https://www.irishpost.com/news/p...day-193206

a v Anglii je k rouskam hodne kladny pristup 

https://magazin.aktualne.cz/rous...f6b220ee8/

0 Citovat

tonic napsal(a):

pouzivani  dezinfekce  rousky neuznavam  - tak aspon si ruky umyvat po srani treba :))

Mikir to raději oblízne. Vždyť je to jeho  :))

0 Citovat

tonic napsal(a):

A to Španielsko v pomere počte obyvateľov je teraz úplná selanka oproti jednému národu, ktorý vymýšľa antirúška s veľkými dierami, aby sa neudusili z CO2:))

Španělsko - 14.denní kumulativní počet případů na 100 tis. : 300,5, ČR: 178,5 (údaj k 19.9.)

To se samozřejmě může brzy změnit, ale jen ta rouškovací opatření evidentně nejsou samospásná.

0 Citovat

Ale tak v španielsku tie rúška len teraz niekedy dali povinné nie? Však to je jedno, aspoň si ľudia začali umývať ruky:))

0 Citovat

Už v půlce července byly povinné všude mimo domov, s výjimkou Madridu a Kanárů, kde se to zavedlo na konci července. Byl jsem v Madridu těsně před zavedením i venku a i tak to dobrovolně nosilo tak 90% lidí. 

0 Citovat

Roušky venku jsou nesmysl, protože k získání virové nálože potřebné k nakažení je nutný kontakt v řádu minut, hygiena ani běžně neřeší kontakty pod čtvrt hodiny (a to nejen teď, kdy nestíhá). Mohou mít venku význam jenom tam, kde je kontakt delší dobu (hromadné akce), ale těžko se nakazím tak, že na ulici někdo nakažený projde kolem mě, i blízko. Význam plošného nošení venku je jenom psychologický. Hamáček už kecá, že až se ochladí, budou se takhle zase nosit. 

 

0 Citovat

Bohužel věřím, že to tak bude, jen nás na to předem připravuje. A Babiš už mluví o znovuzavedení nouzového stavu.

0 Citovat

Z extrému do extrému prostě. Nezavedeme nic a pak najednou zase všechno, takhle to nejde. Doufám, že se to u voleb ukáže. Část lidi naštvaná na Babiše, že k tomu přistoupil laxně a čísla šla nahoru a druhá část, že jsou opatření zbytečná.

0 Citovat

Roušky venku jsou absolutní nesmysl (a i všude jinde je to diskutabilní). Data to pěkně dokazují taky na příkladech Belgie a Nizozemska. V Belgii roušky všude celé léto, za posledních 14 dnů 102 případů na 100 000 obyvatel. V Nizozemsku roušky naprosto nikde, 97 případů. Nošení roušek s sebou nese i spoustu rizik, většina lidí je nepoužívá správně a naopak kvůli nim u sebe (ale i u jiných) zvyšují riziko infekce.

0 Citovat

Dnes přílet na Krétu. Vše úplně  v pohodě, letiště bez komplikací. Roušky jsou zde vevnitř, ale všichni s úsměvem a milý a pokud ji nemáte, tak vás nikdo neukamenuje :) 

0 Citovat

tonic napsal(a):

Ale tak v španielsku tie rúška len teraz niekedy dali povinné nie? Však to je jedno, aspoň si ľudia začali umývať ruky:))

No prave ze zkusenosti ze spanelskych kempu mi prislo ze se to nenaucili. Ze zachoda bez myti rukou rovnou ven. Dalsi borec prisel bos na verejne zachody. Chrchlani a tahani soplu z paty v pritomnosti dalsich lidi atd...

0 Citovat

Ahoj, 

my se ted vratili z Ekvadoru a bylo to skvely. Vsechno levnejsi a mene lidi. Cestovani behem korony je sice malinko slozitejsi, ale ne nerealny. A stoji to za to :) 

0 Citovat

Můžu poprosit o více detailů?

0