Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Kos, počasí nádherný. Povinný formulář, po příletu test - stěr z krku a jednodenní karanténa (čekání na výsledek). Bohužel od pondělí to bude jinak :-(


greece.png

0 Citovat

DimikUK napsal(a):

S zanetem zubu do nemocnice? Vy nemate sveho zubare? ze s timto otravujete ve spitale.

Nemám momentálně zubaře, můj zemřel, nikde mě vzít nechcou, maj plno, takže jsem samozřejmě šla k prvnímu zubaři, co mě akutně ošetřil, ta mi dala antibiotika, povrtala se mi v puse, ale bylo mi pak ještě hůř, otekl mi celek krk, že jsem nemohla ani jíst, pít, chtěla mi volat záchranku, což jsem odmítla a jela tam sama. Dostala jsem další antibiotika, něco mi tam vyčistili a asi po týdnu na tekuté stravě, jsem se konečně najedla.

0 Citovat

Nekrm to

0 Citovat

Aluška napsal(a):

[citace="DimikUK"]

S zanetem zubu do nemocnice? Vy nemate sveho zubare? ze s timto otravujete ve spitale.

Nemám momentálně zubaře, můj zemřel, nikde mě vzít nechcou, maj plno, takže jsem samozřejmě šla k prvnímu zubaři, co mě akutně ošetřil, ta mi dala antibiotika, povrtala se mi v puse, ale bylo mi pak ještě hůř, otekl mi celek krk, že jsem nemohla ani jíst, pít, chtěla mi volat záchranku, což jsem odmítla a jela tam sama. Dostala jsem další antibiotika, něco mi tam vyčistili a asi po týdnu na tekuté stravě, jsem se konečně najedla.

[/citace]

Na zuby pro mne nejlepší první pomoc propolis. U mne funguje naprosto spolehlivě a rychle.

0 Citovat

Držme se tématu, zuby už nezlobí :-D 

Momentálně sedím ve vlaku do Stockholmu, vlak plnej :-) a ani psi tu nemaj náhubky :-D

0 Citovat

[/citace]

 

Nikde vas vzit nechcou? Ale no tak, nesirte tady hen ten fake news.

 

https://www.dent.cz/zubni-lekari...mp;filter=

[/citace]

 

Hele, obešla jsem o obvolala cca 15 zubařů v okolních městech, takže vím svoje, realita je taková. Berou jen soukromný kliniky, kde se platí jen, co vlezeš do dveří. Všude ti řeknou, zkuste to za měsíc, za dva...

0 Citovat

Preto som Cinu uviedol ako taky sekundarny priklad ... ved to je tiez sen alternativy

DimikUK ... radsej nam povedz o sebe, ked tak vies dobre o Svedsku a zlyhaniach zapadu :)) naco si vlastne pises UK a nie napr. BY

0 Citovat

By som ťa asi vedel skôr pochopiť. Na Slovensku bol pekný príklad. Nejakí Hejslováci zo Švajčiarska volili Kotlebu, lebo ten je proti emigrácii. Tak mám tu teraz flashback

0 Citovat

@tonic: s Dimikem je zbytečné diskutovat. Kdysi jsem ho slušně požádal, ať necituje příspěvky, pokud na ně bezprostředně odpovídá, že to zapleveluje a znepřehledňuje vlákno. Ale bylo to marný, na Ukrajině je zjevně jiný způsob diskuse...

0 Citovat

Deny napsal(a):

Tohle je ale klíčové. Tady se každej zaklíná rouškou a myslí si, že s hadrem na hubě může dělat všechno jako obvykle, jako by se nic nedělo.

Aluška napsala: "...nemyslím si, že by roušky a rukavice bylo něco spásnýho, kdyby si každej myl ruky a dodržoval základ hygieny, tak by to mělo fungovat."

Je vidět, že to lidi špatně pochopili. Asi tu problematiku roušek vláda a epidemiologové vysvětlují blbě. Třeba tady se v obrázku píše: "Ochranné obličejové pomůcky lze chápat jako doplňkové opatření, a nikoli jako náhradu zavedených preventivních postupů, jako jsou omezení fyzického kontaktu, pravidla dodržovaná při kašlání a kýchání, hygieny rukou a nedotýkání se obličeje." https://ct24.ceskatelevize.cz/ve...material-a

Ve čtvrtek Prymula v rozhovoru na youtube kanálu reflex_cz ve 2. minutě říkal, že i malý přínos roušek v jednotkách procent nebo třeba 20% pomáhá zploštit ten exponenciální nárůst. Čísla tomu nasvědčují, když se porovná nárůst do minulého týdne s nárůstem v posledním týdnu, kdy se efekt roušek (ze zpožděním s ohledem na inkubační dobu) mohl projevit. Dodávám, že se asi projevilo i to, že si lidi začali dávat větší odstupy a omezili rizikové aktivity, když viděli, jak se covid opět rychle šíří. Nedá se experimentálně prokázat, jak přesně který vliv zapůsobil, když je vlivů více.

Podle mě je důležité i to, že se díky rouškám sníží (i kdyby to bylo jen o pár desítek procent) virová nálož, která spolurozhoduje o intenzitě onemocnění nebo jestli se vůbec projeví. Chytit malou nálož a mít díky svému dobrému zdraví asymptomatický průběh nebo jen malé projevy (samozřejmě doufejme, že bez pozdějších následků) se může ukázat i jako výhoda, protože člověk tak získá imunitu, která nejspíš vydrží přes zimu (nebo aspoň sníží projevy další infekce). Nebude pak obava, že má člověk covid při chřipce nebo viróze. Roušky mají samozřejmě i nevýhody, je třeba se o ně správně starat a účinnost záleží na materiálu (viz odkaz výše).

@Zdíša: Celý segment HORECA - https://cs.wikipedia.org/wiki/Horeca - jde do p...dele. S tím se nedá nic dělat, to je téměř všude na světě. Nějaká opatření proti exponenciálnímu šíření viru se zavést musejí a v tomto segmentu je asi největší riziko přenosu a není nepostradatelný, takže je logicky první na ráně. I kdyby je nezavedla vláda, stejně budou hotely téměř bez hostů, mnohé restaurace a bary budou mít nedostatek hostů k zajištění ziskovosti a catering nebude mít odběratele, protože firmy omezí akce atd. Nějaká pomoc od státu je a bude. O tom, že tento segment nemá pohodu ani ve Švédsku, svědčí zvýšený počet bankrotů už v březnu: https://www.fxstreet.cz/ve-sveds...otelu.html

Švédský přístup by pro tento segment byl jistě lepší, ale nemáme tu tak vysoké procento zodpovědných občanů (nezodpovědná menšina je už z velké části asi promořená), důvěryhodnou vládu neměnící často přístup ke covidu s odborníkem v čele, kterému do toho nikdo nekecá, řídké osídlení, tak rozšířenou možnost práce z domova a promoření z jara (sice spíše malé, ale v rizikových skupinách a ve městech zřejmě znatelné). Hlavně si Švédové můžou dovolit chodit celkem bez obav do restaurací i teď, jak popisuje Aluška, a nepotřebují roušky díky tomu, že virus je tam málo rozšířený. V létě totiž na rozdíl od nás příliš nepolevili v opatřeních, neměli moc turistů a většinou ani sami necestovali. Do ČR, kde koncem května už virus tolik necirkuloval, ho zavlekli zahraniční turisti a pracovníci a pár stovek případů zajistily výjezdy Čechů do zahraničí. Pak se rozšířil během léta např. na různých hromadných akcích a v zaměstnání.

 

0 Citovat

Ty seš ale hňup. A posluž si s reakcí. Já už nebudu odpovídat. Budeš mít poslední slovo. Hurá...

0 Citovat

Po emotivnom statuse nasho premiera zacali ludia nosit masky aj vonku.

Z 10 ich ma 8. 

Ahoj z bratislavy

0 Citovat

A taky je mají pod nosem jako u nás? 

U nás existuje celkem významná skupina (cca 1/10), která je má i na liduprázdné ulici, ale nosí ji při tom pod nosem. To jim ale nebrání se u toho velice důležitě tvářit 😁

0 Citovat

Svk rak hranice.

Bus odstaveny, dnu nabehol vojak, kontrola pasov a otazka kde som bol poslednych 10dni

Saskaren pokracuje

0 Citovat

Michal napsal(a):

A taky je mají pod nosem jako u nás? 

U nás existuje celkem významná skupina (cca 1/10), která je má i na liduprázdné ulici, ale nosí ji při tom pod nosem. To jim ale nebrání se u toho velice důležitě tvářit 😁

Když musím během půl hodiny do dvou tří budov, tak jí mám na krku venku taky a nemusím se u toho důležitě tvářit. 

0 Citovat

To už je lepší italský způsob. Navléct si ji na předloktí.

0 Citovat

Není tady někdo, kdo v nedávné době jel na nějaké německé letiště? Vztahuje se na to výjimka z povinnosti předložit negativní test? Na všech oficiální zdrojích se píše o tom, že transit výjimku má, dopravní prostředek se nikde nespecifikuje, tak by to snad mělo jít, ale rád bych slyšel nějakou osobní zkušenost...

0 Citovat

Na schwechate pri odlete vsetko postarom ale v letadle (w6) som si musel kupit rusku za 1€, bo satka(taky ten tunel, z ktoreho sa da sprqvit ciapka) im nestaci

Letisko bremy v pohode, zadne kontroli.

V bremach ma vonku masku z 10 ludi 0.5ks


img-20200928-135937.jpg

0 Citovat

Včera návrat z Bari. Letěli jsme na prodlouženej víkend pá-po z Vídně. "Povinné" papíry italské vlády ani Ryanairu (resp. Laudy) nikdo vidět nechtěl.

V Bari pouze měření teploty jak při odchodu z letiště, tak při příchodu na letiště. Letadlo naplněné v obou směrech z cca 80 %. Roušky si hodně lidí sundávalo a nikdo to moc neřešil, jen občas nějaké napomenutí.

Trochu nás nasralo při boardingu v Bari, že na palubu mohli lidi jen se zdravotnickou rouškou, takže jsme museli do lékárny si koupit roušky. To by samo o sobě ještě nebylo tak hrozný, jako kdyby nám v lékárně neřekli, že to prodávají pouze po 10 kusech :) Asi tam mají taky nějakou italskou verzi Romuluse Prymuluse, který si tam jede byznys s těmahle zdravotnickýma potřebama. Naštěstí za těch 10 ks chtěli jen 5€. 

Jinak v Apulii jsme dali takovou základní klasiku - Materu a Alberobello. V Alberu bylo celkem dost lidí (navíc tam měli nějakej svátek), ale dovedu si předtavit, že v předcovidovské době to tam bylo 3x horší. V Bari po setmění v centruhlava na hlavě, to mě celkem překvapilo.

0 Citovat

Návrat ze španělské Málagy přes Vídeň dnes, v Malaze roušky uvnitř i venku, jinak pohoda, stejně jako pohoda ve Swechatu ve Vídni. Do ESP QR kódy klasika, termokamery, pak klídek, jen v hospě už se nesmí kouřit, uvnitř ani na terase, venku jen s odstupem. Po návratu jsem se ukázněně napráskal na KHS a podrobil testu, výtěr nic moc příjemnýho, tyčinka do půlky hlavy a stereo do obou dírek..:-(

0 Citovat

O vikendu let PRG-CIA-PRG

Je to stale stejna pisnicka - letiste v Praze absolutne prazdne,letadlo tam obsazene tak ze 60%,na Ciampinu nikdo nemeril zadnou teplotu,nikoho nezajimaly nejake papiry.Rousky v MHD, v obchodech a na letisti,jinak nic.Řím prakticky vylidnen.Nikde zadne fronty atp.Let zpet situace stejna,jen na CIA u checkinovych prepazek distance,nedistance hromada lidi na sobe :D Bo letet chce kazdy,korona nekorona :D

0 Citovat

Včera přílet z prodlouženého víkendu na Mallorce.

Cesta tam:

  • V česku se na gate ptali, jestli máme připravený QR kód pro vstup do Španělska
  • Letadlo tak ze 3/4 plné
  • Při příletu nejdříve průchod kontrolou, kde se pouze dívali, jestli QR kód máš (když ne, musíš vyplnit na místě papír)
  • Další kontrola, před kterou je měření teploty kamerou a následuje scan QR
    • Za stanovištěm stojí člověk, co si náhodně vybral jednoho pasažéra. Proč nevím, šel jsem dál.

Mallorca celkově:

  • Roušky uvnitř budov i venku na ulici (🙄)
  • Všude liduprázdno, určitě více jak polovina podniků zavřena
  • Lidl, Mercadona otevřeno
  • Restaurace fungují (taky ne uplně všechny)

Cesta zpět:

  • Na letišti funguje jen pár obchodů/restaurací
  • Teplotu nikdo neměřil
  • Letadlo max z 1/2 plné
  • Při příletu nás autobus odvezl až na konec haly D, při vchodu do haly hned první kontrola dokladů
  • Další kontrola dokladů před vchodem do baggage claim zóny
  • Nikdo se neptal na Příjezdový formulář - https://plf.uzis.cz/

Test na letišti:

  • Bylo před náma asi 20 lidí, čekal jsem asi hodinu
  • Výsledek přišel ještě v 11 večer (asi 7 hodin po odběru) bez placení express doručení atd..
0 Citovat

Tom napsal(a):

O vikendu let PRG-CIA-PRG

Je to stale stejna pisnicka - letiste v Praze absolutne prazdne,letadlo tam obsazene tak ze 60%,na Ciampinu nikdo nemeril zadnou teplotu,nikoho nezajimaly nejake papiry.Rousky v MHD, v obchodech a na letisti,jinak nic.Řím prakticky vylidnen.Nikde zadne fronty atp.Let zpet situace stejna,jen na CIA u checkinovych prepazek distance,nedistance hromada lidi na sobe :D Bo letet chce kazdy,korona nekorona :D

Na CIA meří teplotu při příletu i odletu pomocí kamer. Týpek sedí a kouká na tablet, kde má video z kamery a u každého cestujícího mu vyjede teplota.

0 Citovat

Vojtech napsal(a):

[citace="Tom"]

O vikendu let PRG-CIA-PRG

Je to stale stejna pisnicka - letiste v Praze absolutne prazdne,letadlo tam obsazene tak ze 60%,na Ciampinu nikdo nemeril zadnou teplotu,nikoho nezajimaly nejake papiry.Rousky v MHD, v obchodech a na letisti,jinak nic.Řím prakticky vylidnen.Nikde zadne fronty atp.Let zpet situace stejna,jen na CIA u checkinovych prepazek distance,nedistance hromada lidi na sobe :D Bo letet chce kazdy,korona nekorona :D

Na CIA meří teplotu při příletu i odletu pomocí kamer. Týpek sedí a kouká na tablet, kde má video z kamery a u každého cestujícího mu vyjede teplota.

[/citace]

Tak to jsem si ani nevsiml,coz je dukaz jak nenapadne to delaji :)

0 Citovat

My ze Spanelska, procestovana temer cela Andalusie, bylo to bozi, za tyden jsem neslysel slovansky jazyk (krom nas) asi jednou nemcinu a anglictinu...99% tutistu tvorili spanele...takze tam kde dle tripadvisoru byva prelidneno, bylo poloprazdno...rousky se nosi na ulici a v uzavrenych budovach (na ulicich ji obcas nekdo nema)...za me bozi cesta, jenda z nejlepsich...pote presun do Barcelony, kde uz bylo nespanelskych turistu vice a tam me to nechytlo, takove probuzeni ze snu...zde hodne pozaviranych podniku...jinak let VIE-AGP naplnen ze tretiny, AGP-BAC temer plny, BAC-VIE uplne prazdno...letiste mesta duchu...QR kod jsme ukazovali na letsiti v Malaze, zdrzeni na 3 sekundy...v Barcelone jej nikdo nechtel...ve Vidni formular a dolozeni jizdenky, zdrzeni minimalni...

0