Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Modlin - meranie teploty za pomoci ramu, bolo treba zdvihnut ruku ako pri prisahe a prilozit k cindlu, inak no problem akurat do madrid kontrolovali qr kod v specialnej budke

Vieden bez problemov a cul hor sa do nudzoveho stavu :)

0 Citovat

Danny.709 napsal(a):

Španělsko - Tenerife

Letiště Vídeň - Cesta z Vídně s W6 na 14 dní (čtvrtek 24.9. - čtvrtek 8.10.). Roušky povinné v letadlech a pochopitelně i na letištích. Do Vídně jsme jeli v autě a parkovali na ParkTiger. Na letišti jsem měl místo roušky šátek (tunel) a naprosto bez problémů. Salónek v provozu a vstup na MC World stále funguje. Před odletem kontrolovali QR kódy do Španělska a hodně se kontrolovala zavazadla. Doplácelo min. 5 lidí. My byli přes limit na váhu i rozměr, ale prošli jsme, když kasírovali skupinku před námi.  

V letadle a po příjezdu - V letadle mě hned po nástupu upozornili, že musím tunel vyměnit za roušku (může být látková). Pokud nemám - můžu koupit. Let plný z cca 50 %. Během letu neustále kontrolovali, jestli všichni mají roušku přes pusu i nos a napomínali. Po příletu skenování QR kódů, ale nikoho netestovali, proces byl rychlý. Auto jsme měli na celých 14 dní za cca 200€ u Cicar vč. full pojištění. Celý proces vyřízení (příchod, ukázání rezervace, kopie pasu a řidičáku, platba, převzetí klíčů) trval 4 minuty - systém je naprosto super. Měli jsme Fiat 500X a pro místní podmínky je to ideální, dali jsme i pár km přes nezpevněné cesty.

Roušky a Covid - Na Tenerife nosí roušku 99,9 % lidí a na situaci dohlíží policie. Kontroluje se, upozorňuje, ale nepokutuje. Např. když jsem vystupoval v Los Cristianos z auta bez roušky, hned u mě projíždějící policie zastavila a upozornila mě, ať si roušku vezmu (tunel byl OK), podobně se nám to stalo asi třikrát - vždy to ale probíhá na přátelské úrovni, nikdo nestojí o problémy. Roušky jsou samozřejmostí ve městech, na promenádách a pro mnoho místních i na plážích nebo v restauracích. Tunelový šátek byl tolerován všude kromě obchodu Hiperdino. Covid omezení je v obchodech (pouští omezené množství lidí, počet uveden vždy před vstupem), dezinfekce naprosto všude a povinná. Na všech veřejných WC se smí používat jen každý druhý pisoár, každé druhé umyvadlo.

Turismus - 95 % dovolenkářů tvoří Španělé, češtinu jsme mimo letiště neslyšeli za dva týdny ani jednou. Sem tam němčina, polština. Spousta atrakcí zavřených - Loro Park, Siam Park, pyramidy v Guimar. Při výletu na moře (pozorování delfínů a velryb) se roušky požadují i v menších člunech např. pro 10 lidí, kdy všichni cestují do půli těla. My vyrazili na kajaky a šnorchlování, tady nikdo nic nechtěl. Ceny nejsem schopen srovnat, noc v guest house od cca 700 na pokoj, hotely (***) od cca 1200, airbnb vycházelo levněji okolo 1000. Vše jsme rezervovali 2 dny až 12 hodin před nástupem. Jídlo v restauraci okolo 10€, fast food okolo 5-8€, Natural 95 okolo 0,85€, plechovka Heinekenu okolo 0,5€.

Národní parky - V NP El Teide nebyl problém zaparkovat naprosto kdekoli, na 60 % treků jsme nikoho nepotkali. Tady roušky většina lidí (vč. nás) odložila. Dali jsme noční výstup na Pico El Teide s východem slunce na vrcholu, i tady jsme cestou potkali několik lidí s rouškou! Přespání v NP na parkovišti v autě bylo bez problémů. NP Anaga nás nadchl snad ještě víc, hlavně neoficiální trek kolem Mt. Taborno (opět jsme nikoho nepotkali); na El Pijaral to bez permitu nešlo, jedině při ceně 600€ na os. :D

Pláže - Úžasné a poloprázdné. Na Los Cristianos i 5 metrů od břehu rejnoci o velikosti přes metr, lidé si lehají asi 5 m od sebe. Las Teresitas beach poloprázdná, lidi si lehají tak 10 m od sebe; lehátko a slunečník každý za 2€. Na parkovišti spousta karavanů, v San Andreas nebylo problém kdykoli přes den zaparkovat.

Letiště TFS - Vrácení auta bez problémů, na přepážce se jen zeptali, jestli je nádrž plná - stačilo říct, že ok a záloha na PHM vrácená. Odbavení u W6 jedině s papírovou letenkou, ale někdo měl PDF v mobilu a vzali to bez problémů. Letenku je možné mimo recepci hotelu vytisknout v řetězci obchodů Mr. Snack - k nalezení ve všech letoviscích (0,15€ za černobílou stránku). Na security jely dva pásy, při kontrole vyžadovali roušku místo tunelu. Na letišti 0,5 litru vody za 1€. U gatu nikdo zavazadla nekontroloval a nepřeměřoval, nebyla tam ani klec.

V letadle a přesun do Prahy - Let plný ze 45 %, opět vyžadovány roušky, prochází i látkové. Kdo spal a měl roušku pod nos, toho nechali být. Na letišti šlo přespat v neveřejné části a ráno posnídat v salónku před odchodem. Teď dospávám v RJ na cestě do Prahy.

Celkový verdikt - Naprosto super, Tenerife (a Kanáry obecně) zařazujeme s Islandem a Jordánskem mezi naše top destinace. Poslední týden pobytu jsme měli částečně dovolenou a částečně pracovali na HO, přičemž v pracovní dny jsme náklady srazily k cca 700 Kč na os. na den; ráno na chvíli do moře, v 15:00 místního (16:00 českého) času jsme vypli počítače a vyrazili za dobrodružstvím. Lidé na ostrově příjemní a vděční za každého, kdo sem zavítal (naprostý opak toho, co jsem zažil před měsícem). Rouškou ani Covid omezením jsem se necítil nijak limitován. Jako bonus za prodloužení pobytu jsem dostal od pana Prymuly zrušení PCR testů po návratu z Kanárů. Více bude v cestopisu.

 

Můžu se prosím jen zeptat, jak to bylo s Vídní a testováním? Četla jsem, že jste jeli autem, byl potřeba test na  letiště? Podle ministerstva povolují tranzit ale moc nerozumím, jestli je povoleno i auto. Děkuji moc za info. 

0 Citovat

@Petr. andreko - záleží na aktuálním vytížení, hodina je údajně reálná, ale připravte se i na několikanásobně delší čekání. Držím Vám palce, ať Vám to riziko s testem na místě vyjde;) Já si to radši udělal v Praze, nechtěl jsem do případného covid vězení:) Pokud letíš z Rakouska, tak si test předem samozřejmě nedělej.

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

@Petr. andreko - záleží na aktuálním vytížení, hodina je údajně reálná, ale připravte se i na několikanásobně delší čekání. Držím Vám palce, ať Vám to riziko s testem na místě vyjde;) Já si to radši udělal v Praze, nechtěl jsem do případného covid vězení:) Pokud letíš z Rakouska, tak si test předem samozřejmě nedělej.

Takže při odletu z Vídně na Maltu není test třeba a záleží jenom na zemi odletu? 

0 Citovat

Cestovatelka28 napsal(a):

[citace="Danny.709"]

Španělsko - Tenerife

Můžu se prosím jen zeptat, jak to bylo s Vídní a testováním? Četla jsem, že jste jeli autem, byl potřeba test na  letiště? Podle ministerstva povolují tranzit ale moc nerozumím, jestli je povoleno i auto. Děkuji moc za info. 

[/citace]

Letěli jsme v době, kdy test nebyl ještě potřeba, takže nemohu podat aktuální informace.

Nicméně tranzit autem, busem i vlakem by měl bez problémů fungovat. Tranzit na letiště Vídeň se tady na CL řeší hodně dlouho a hodně často a s příjezdem ani odjezdem jsem nikdy problém nezaznamenal.

0 Citovat

Itálie - Sardinie 7.10 - 11.10

PRG - BGY - CAG - BGY - PRG

Po příletu do Bergama po nás nikdo nic nechtěl a to samé i v Cagliari (prohlášení do Itálie ani QR kod připravený na Sardinii), stihli jsme ale odletět poslední možný den bez testu, takže je teď situace asi jiná. Měření teploty v Bergamu i Cagliari. 

V Itálii roušky dodržují, jediné místo kde je větší množství lidí bez roušek jsou pláže. Počasí super, moře teplé, turistů všude minimálně, ceny oproti sezoně nízké. Jediné negativní - pláže už neudržované, občerstvení pozavírané, ale s tím jsme počítali.

Po cestě zpět zastávka na dopoledne v Bergamu, turistů opět celkem málo, většina místních. Ovšem v obchodním centru naproti letišti hlava na hlavě.

0 Citovat

@Petr - https://www.visitmalta.com/en/covid-19

"Travellers coming to Malta from the ‘Green List' of safe countries will NOT be subjected to a swab test on arrival. There will only be thermal screening at the airport and persons arriving will be asked to fill a self-declaration form requesting information on their travels in the previous 30 days. Specifically, they will be asked to confirm that they have not travelled anywhere outside the safe countries listed."

Jinak na tohle téma diskutují členové FB skupiny Češi a Slováci na Maltě, zkus tam poptat aktuální zkušenosti;)

 

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

@Petr - https://www.visitmalta.com/en/covid-19

"Travellers coming to Malta from the ‘Green List' of safe countries will NOT be subjected to a swab test on arrival. There will only be thermal screening at the airport and persons arriving will be asked to fill a self-declaration form requesting information on their travels in the previous 30 days. Specifically, they will be asked to confirm that they have not travelled anywhere outside the safe countries listed."

Jinak na tohle téma diskutují členové FB skupiny Češi a Slováci na Maltě, zkus tam poptat aktuální zkušenosti;)

 

 

Tohle jsem samozřejmě četl, a pochybnosti mám tím spíš, prptože v Health Declaration Form prohlašuju jenom pobyt za posledních 14 dnů, že jsem byl v "corridor" (to jsou "green" i "amber"). Jde mi o to, zda za "arriving from amber" nebudu považován díky tomu, že jsem občan a rezident ČR. To, že jsem nebyl v "amber" nikde neuvádím, takže "amber" se týká jenom země, odkud startuje letadlo na Maltu?

 

0 Citovat

@Petr - nerad bych ti podal zavádějící informace a už vůbec tě nechci navádět, abys jim na letišti o svém pobytu v předchozích týdnech lhal. Být tebou, tak zkusím zavolat s dotazem na TMI, zástupce Air Malta pro ČR - 224 815 378 - jsou tam ochotné dámy, které poradí, i když se přes ně letenku nekoupíš;) Nebo výše zmíněné FB stránky...

0 Citovat

Zdravím ze Sicílie, včerejší let  Vídeň - Catania byl poloprázdný, na letišti nikdo nechtěl test ani formulář pro vstup. Dnes bylo sluníčko, 26 st a foukalo. 

0 Citovat

Paráda. A kde tam jste?

0 Citovat

Tak jsem začal brzdit s plánováním.

Ryanair zavírá 1/3 tras a bázi na zimu.

https://www.fly4free.pl/ryanair-....seznam.cz

0 Citovat

[citace="jakob"]

Paráda. A kde tam jste?

Aktuálně Cefalu, zítra startuje Targa florio clasico.

0 Citovat

Audit napsal(a):

Tak jsem začal brzdit s plánováním.

Ryanair zavírá 1/3 tras a bázi na zimu.

https://www.fly4free.pl/ryanair-....seznam.cz

vidím, že jsou už seškrtané lety Praha - Bergamo

0 Citovat

Wizzair tiez skrka a vo velkom :(

0 Citovat

Martin napsal(a):

[citace="jakob"]

Paráda. A kde tam jste?

Aktuálně Cefalu, zítra startuje Targa florio clasico.

Tak užívejte.

My máme zatím sježděné východní pobřeží a na severu jen od Palerma na západ. Druhá strana nás snad brzy čeká. :)

0 Citovat

V opacnem gradu vcera odlet z Prahy do Dublinu  predposlednim primym rijnovym letem ,  na letisti  v 1 odpoledne ( odlet ve 3 ) uz jen 8 letu do vecera ,na tabuli  vypsanych  42 letu na dalsi den 

V letadle  asi 1/3 kapacity, tedy asi okolo 65 lidi ,  restaurace nahore v patre  jen pro zamestnance letiste ,ostatni obcerstveni  ( kava,, zakusek ,,,) mozne .ale sezeni u toho opaskovane, fronata u testu ,jinak klid 

Kontrola veskera zadna ,minule se ptali zda mam povinny formular do Irska ,vcera ani to ne ,jinak pro technickou zavadu nam menili letadlo ,ale zvladli to za pul hodiny ,takze prilet do Dublinu jen o par minut pozdeji 

V letadle  spravne noseni rousek nijak nijak nekontrolovali, nakonec staci si dat jidlo  nebo piti a je klid 

V Dublinu rovnez zadna kontrola ,posledne mi taky pripominali 14 dnu karanteny ,tentokrat  jen zbezna kontrola toho jejich  potvrzeni co prijde na email okamzite po vyplneni formulare 

Cele Irsko ma level 3 ,ale dva nebo tri kraje maji uz 4 ,od vcerejska plati plosny zakaz navstev  doma 

 

 

0 Citovat

Vrátil jsem se před pár dny letecky z Ostravy s LOT do Prahy (jednodenní výlet). Za těch pár stovek, co to stálo, tak to bylo příjemné připomenutí a osvěžení cestovatelských zážitků. :-D Aneb Pendolinem tam a letecky zpět. Pokud jste se někdo odněkud ted vrátil, určitě dejte vědět. I když je to ted fakt mrtvé...

0 Citovat

V sobotu do Vidne z Tenerife. Bylo to fajn 14 dni!

0 Citovat

Ivo napsal(a):

V sobotu do Vidne z Tenerife. Bylo to fajn 14 dni!

Ivo, jak to probihalo po priletu do Vidne? Byly nejake problemy? A museli jste v Cesku do karanteny nebo na testy? 

0 Citovat

Lucie B napsal(a):

Ivo, jak to probihalo po priletu do Vidne? Byly nejake problemy? A museli jste v Cesku do karanteny nebo na testy? 

To by mě taky zajímalo.

0 Citovat

Při návratu z Kanárských ostrovů se test ani karanténa nevyžadují:

https://www.mzv.cz/madrid/cz/kon...bcanu.html

 

0 Citovat

Super, díky! Člověk chvilku nesleduje...

0 Citovat

Mimochodem, vypadá to, že od prosince bude k cestě na Kanárské ostrovy z rizikových zemí stačit antigenní test;)

https://www.canarianweekly.com/p...-tests#ath

0 Citovat

Presne tak, test ani karantena netreba. Po priletu do Vidne jsem cekal na Airside do 6:00 do rana (na letisti jsem byl uplne sam). Pote odchod na Railjet od CD. Za celou dobu ani jedna kontrola, nic. Nikde ani noha. Spar na Hbf otvira v 6:00, jinak uplny mrtvo..

0