Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Kateřina Ostrá napsal(a):

...Každá inspirace/doporučení stran Kolumbie dobrá  🙃

Pro inspiraci na Kolumbii mám fotky ze své cesty před 8 lety: https://www.zonerama.com/liborst...um/5969314

Můj itinerář od hranic s Ekvádorem po hranice s Venezuelou by ale moc použitelný nebyl. Trekový okruh v PNN El Cocuy, kde byla nejhezčí místa v Kolumbii, co jsem viděl, je zavřený.

0 Citovat

@Libor_S: Nádhera. Věřím, že jsi v El Cocuy uchcával blahem.

0 Citovat

@Libor_S

A šel jsi něco i v Los Nevados? Vybírám trek. Ve Valle de Cocora jsi podle fotek byl.

0 Citovat

Doporučuji Paramo de Oceta

0 Citovat

niemandos napsal(a):

@Libor_S

A šel jsi něco i v Los Nevados? Vybírám trek. Ve Valle de Cocora jsi podle fotek byl.

Ahoj, my na treku v NP Los Nevados byli loni, jestli potřebuješ nějaký tipy, taky ráda poradím.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

[citace="Kateřina Ostrá"]

...Každá inspirace/doporučení stran Kolumbie dobrá  🙃

Pro inspiraci na Kolumbii mám fotky ze své cesty před 8 lety: https://www.zonerama.com/liborst...um/5969314

Můj itinerář od hranic s Ekvádorem po hranice s Venezuelou by ale moc použitelný nebyl. Trekový okruh v PNN El Cocuy, kde byla nejhezčí místa v Kolumbii, co jsem viděl, je zavřený.

[/citace]

Libore, nádhera!!!!! Hlavně Laguna de la Plaza...🔝🔝🔝

0 Citovat

@Jan Vidim

Ja pujdu ze Salenta

 

@monika.novosadova1

Přečetl jsem spoustu cestopisů z treků. On většinou každý je spokojený s tím který šel :-). Chtěl jsem znát názor Libora, který toho nachodí hodně a třeba šel treků víc  a může srovnávat. Vlastně už mám trek vybraných 3denní "Nevado del Tolima". Ale díky za nabídku. Sám využiji služeb firmy Paramo Trek. Pokud jsi ale šla bez průvodce něco v okolí Salneta, a nemyslím jednodenní, tak by mě to určitě zajímalo. Cétl jsem o potížích s rezervací chat nahoře i bažinách. Ve více lidech bych to bez průvodce asi riskl, ale samotnému se mi nechce.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

@Jan Vidim

Ja pujdu ze Salenta

 

@monika.novosadova1

Přečetl jsem spoustu cestopisů z treků. On většinou každý je spokojený s tím který šel :-). Chtěl jsem znát názor Libora, který toho nachodí hodně a třeba šel treků víc  a může srovnávat. Vlastně už mám trek vybraných 3denní "Nevado del Tolima". Ale díky za nabídku. Sám využiji služeb firmy Paramo Trek. Pokud jsi ale šla bez průvodce něco v okolí Salneta, a nemyslím jednodenní, tak by mě to určitě zajímalo. Cétl jsem o potížích s rezervací chat nahoře i bažinách. Ve více lidech bych to bez průvodce asi riskl, ale samotnému se mi nechce.

 

Šli jsem právě ten 3-denní ze Salenta, kolem Nevado del Tolima a bez průvodce :) šli jsme ve dvou, žádné rezervace na chatách jsme neměli a s místem nebyl vůbec žádný problém. První noc jsme spali na Finca Primavera. Taky jsem se trochu obávala, že nás tam neubytují, ale místo tam bylo. Záložní plán byl přespat na o kousek vzdálenější chatě Finca Playa. Druhou noc jsme spali na Escuela el Salto. Tam jsme byli jediní turisté, takže opět žádný problém s místem. Pokud si to pamatuju správně, tak stezka byla celkem dobře značená, takže s orientací problém nebyl.

0 Citovat

@monika.novosadova1

Tak paráda. To je náhodička :-) Já právě četl vícero cestopisů, že nebylo místo v chatě, když šel někdo sám bez průvodce. Předpokládám, že ted tam asi ale velký nával nebude. Někdo psal, že se dá zavolat a chatu si domluvit. O té chatě  Escuela el Salto slyším poprvé. To jsem v žádném cestopisu neviděl pokud si dobře vzpomínám. Zkus prosím popsat váš trek. Klidně tady. At je to návod i pro ostatní případné zájemce. Možná ještě získám partáka a půjdu bez průvodce. Nechce se mi dávat 7 tis Kč za 3 denní trek, obzvláště když já raději chodím sám (bez průvodce). A to i přesto, že Paramo Trek má skvělou pověst.

Nebo to dej pod nějaké téma z Kolumbie, at to je umístěno tématicky.

Díky moc.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

A šel jsi něco i v Los Nevados? Vybírám trek. Ve Valle de Cocora jsi podle fotek byl.

V NP Los Nevados jsem byl jen krátce po výstupu z Valle de Cocora nad hranici lesa (asi i část lesa tam patří). Ti Kolumbijci na fotce šli pak dál s odbočkou na Tolimu a končit měli na jižním okraji parku, což se někdy chodí takto jako přechod. Kdybych měl zásoby jídla, asi bych se k nim připojil, ale potkal jsem je až u auta odjíždějícího ze Salenta. Bez průvodce se dá nad hranicí lesa v mracích snadno ztratit (něco jsem o takových příhodách četl), ale záleží asi na volbě trasy. Možná se v posledních letech zlepšilo značení, ale už název Valle de los Perdidos (Údolí ztracených) koncem 1. dne treku nebo začátkem druhého dne o něčem svědčí. Výstup na Tolimu sám by bylo rizikové už jen kvůli strmému terénu.

Chodí se i o kousek severněji. Viděl jsem nějaký krátký dokument, jak tam šli s průvodcem. Frailejony (klejovky) a jiná vegetace jsou pěkné a stojí za to se aspoň část cesty po Kolumbii mezi nimi procházet, ale pokud není slunečno a není vidět sopka (většinu roku), zas tak krásně to nepůsobí. Na 3-denní trek na Tolimu to chce výbornou aklimatizaci a kondici. Je to převýšení pěšky 3000 metrů, navíc obvykle místy bahnitým terénem (já tam byl v suchém období, tak to šlo). Tipuju, že většina klientů, kteří si tento trek koupili, na vrchol nevylezla.

V oblasti parku u Nevado del Ruiz se muselo (asi to stále platí) chodit jedině s průvodcem i na párhodinové výlety, což vycházelo draho (navíc vstupné do parku, které u Tolimy nebylo). Z Manizales nabízely CK 1-denní výlety do té oblasti, ale bylo to celkem drahé a velká část dne by byla sezení v autě.

Paramo de Oceta neznám, ale co jsem se teď díval na polohu a fotky, může to být vhodná volba, pokud bude člověk v té oblasti (Villa de Leyva atd.) Nejsou tam zřejmě ledovce ani sopky, jen paramo se skalami, ale vypadá to pěkně. Když ale bude člověk ve Valle de Cocora, tak na návštěvu parama může stačit to blízké k němu. U Villa de Leyva je také jiné blíž. Oceta je asi méně turistická. Do El Cocuy za současných omezení trvajících 7 let, což jen tak neskončí, podle mě pro většinu lidí nemá smysl jezdit.

@mirjur: El Cocuy patří k mým nejlepším trekovým zážitkům za celý život. Navíc tam bylo minimum lidí i přes končící nejvyšší sezónu a počasí vyšlo výborně (tam se občas jiným taky špatně hledala cesta v mracích, které na východních svazích kolumbijských východních horských hřebenů bývají většinu roku).

@KO: Laguna de la Plaza byla nejhezčí. Něco podobného jsem jinde na světě neviděl ani v TV. A ještě ten východ slunce z mlhavé atmosféry nad nížinami o 4000 m níže.

0 Citovat

@Libor_S

Díky. Ano četl jsem o problémech s orientací v mlze i bahně a o močálech nahoře. Proto se mi taky do solo výstupu nechce. Budu tam začátkem března, což by mohlo být fajn co se týče počasí. Teda pokud odletíme. O EL Cocuy jsem četl, že je zavřené.

Já do těch 5 tisíc  Tolima vylézt chci. Na úplný vrcholek nemusím. Myslím, že je tam potřeba i lepší vybavení (mačky, cepín, atd). Ale asi záleží na ročním období. Fyzická příprava bude nutná. Obzvláště po tomto roce s Covidem :-) Čekam až zamrzne a vletím na to. Na aklimatizaci počítám jen 3 dny před vlastním trekem v Salentu při jednodenních výšlapech. Snad to bude stačit :-) No seženu si hodně koky a budu žvýkat jak stará bezzubá babka. Jinak nahoře je opravdu krásně a nejen díky klejovkám. Sem tam se vyčasí a výhledy jsou nádherné. Aspon co jsem měl možnost vidět na fotkách.

 

0 Citovat

@niemandos: Aklimatizace v Salentu s 1-denními výlety vůbec nepomůže. Leží v 1900 m n.m. Koka trochu pomůže přes den, ale nepomůže na noc, kdy potřebuješ usnout a ne být nabuzený kokou. Jsou i nějaké prášky, ale asi mají smysl taky jen přes den. To už spíš pomůže Bogota a výlet asi na Montserrate (tam jsem nebyl). Určitě to chce spát před výstupem 2 noci ve výšce jako je ta Finca (nejlépe asi obě v ní). V Kolumbii je těžké najít vhodné místo na snadno dostupnou aklimatizaci. Asi bych doporučil 1-denní výlet z Popayánu na sopku Puracé (po té Bogotě), ale pak bys nejspíš nestíhal pobřeží. Pak už by se mohl přidat i San Agustín. Nebo můžeš spát doma v kyslíkovém stanu.

0 Citovat

No je možný, že sis našel ten trek trochu odlišnější. Ten náš začal ve Valle Cocora a končilo se v Juntas, kde si chytíš autobus do Ibague.

První den treku byla trasa následující: Valle Cocora - Finca la Montana - Estrella de Agua - nocleh Finca Primavera (nebo Finca Playa, pokud na Primaveře není místo). Druhý den se šlo Finca Primavera - Termales Canon (tam se můžeš okoupat v přírodním termálu) - Escuela el Salto (nocleh). Třetí den se šlo z Escuela el Salto do Juntas.

Já jsem taky četla o tom, že tam často bývá mlha a může být problém s orientací, takže jsem z toho měla taky dost respekt, ale nic takového se nám nestalo. Kombinace značení a map v mobilu byla dostačující. Ale mohli jsme mít štěstí. Místy bahno bylo, to je pravda, ale žádná hrůza, takže se šlo celkem dobře. Většina skupin, který jsme potkali, šli s průvodcem, ale ti nešli tento trek jako my, ti měli v plánu jít na Tolimu. My na Tolimu nešli.

Jen teda upozrňuji, že je dobrý si každý den na treku přivstat, protože musíš zdolat celkem velký převýšení i vzdálenost.

Co se týče počasí, tak my šli někdy v půlce března. Musím přiznat, že jsem se těšila, jak si udělám krásný fotky s klejovkama se sopkou a azurovým nebem, ale to se bohužel nekonalo, protože sopka byla druhý den treku v mracích. Ale měli jsme štěstí poslední den treku, to byla sopka ráno krásně vidět, takže aspoň tak :) Nejlepší doba, kdy jít tento trek, je údajně prosinec, leden, únor a pak červenec a srpen. Ale asi je to dost o štěstí.

0 Citovat

@Libor_S"”

Nic není ideální. No já myslel ty jednodenní do nějaké nadmořské výšky 3-3,5 tis. Né že se budu loudat kolem Salenta ve dvou tis.Pokud bych šel bez průvodce, není problém aklimatizovat na Finca Primavera den dva a pak to napálit nahoru, což se při těch organizovaných trecích děje, že první noc spíš, pak se  touláš po okolí a až třetí den zkouším vrchol. Nikdy jsem neměl problém se změnou nadmořské výšky o 2 tis, takže  bych se toho nebál. Četl jsem několik cestopisů, že to turisti vyšlapli bez problémů až nahoru. Jen někdo měl zdravotní problémy. Tak jeden z pěti. Maximálně to nedám :-).  Každopádně tu Bogotu uvážím. Není to špatný nápad. Výlet na Monserrate jsem měl v plánu před odletem. Kyslíkovou masku doma nemám ;-)). Každopádnem pujdu až tam, kam to půjde. Pobřeží rozhodně nevypustím. To by mi Bič boží neodpustil 😀.

 

0 Citovat

@monika.novosadova1

Díky

0 Citovat

@niemandos: Ještě co se týče problémům s nadmořskou výškou, tak za nás můžu říct, že úplně v pohodě. Je to teda dost individuální, ale třeba muž s nadmořskou výškou občas problém mívá, ale tohle zvládl bez problémů,  a to jsme na F. Primavera strávili jen jednu noc. Na Cerro Montserrate v Bogotě jsme předtím byli, ale ani jsme to nebrali jako aklimatizaci...ale je možný, že to pomohlo.

Jinak mrkni na mapy.cz, na turistické mapě je trek zaznačen, je tam i ta Esucela el Salto. Já původně o tomto místu taky nevěděla. Původně jsem si myslela, že budeme spát u těch termálů, ale až během treku jsem se dozvěděla, že tam žádná chata není a dá se spát až v té Escuele.

 


capture.png

0 Citovat

Přežil jsem letecký přesun z Limy do Cuzca. Po přistání žádné viditelné problémy. Problémy mi dělaly jen ty jejich strmé kopce, že mi z nich bylo stejně vedro jako v nížinách. Možná jsem se o trochu víc zadýchával. V Ollantataymbu jsem nedával na anonymního internetového soudruha, který zdejší ruiny doporučoval jako ideální dvouhodinový relax před odjezdem vlaku do Aguas Calientes. 

0 Citovat

A u Salenta jsou nějaké 1-denní treky do 3000 m nebo výše? Já bych řekl, že jen ten ty z Valle de Cocora, ale to nemá cenu se vracet do Salenta a další den jet a jít stejnou cestou nahoru. Pokud bys šel trek z 1900 m do 3000 m, odrovnáš se už před startem treku na Tolimu. Nemyslím, že by byla možnost vyjet autem na start výrazně vyšší než Salento. 

Pokud se jde na Tolimu 3. den, není to spíš 4-denní výlet? Je docela náročné (hlavně pro ty s problémy s koleny) ujít ráno 1500 výškových metrů nahoru a stejný den 3000 výškových metrů dolů, i když při nočním výstupu by se to dalo stihnout. Je fakt, že jsem šel na Kazbek z chaty brzo ráno 1400 m nahoru a stejný den 3300 m dolů, ale tam byl terén v pohodě a já byl mladý.

Rozdíl 2000 m je jiný třeba do 4000 než do 5300 m. Hlavně bývá problém se spaním v těch cca 3800 m n.m. pro neaklimatizované. Je to výš než např. centrum La Pazu. Monika s manželem nešli na Tolimu a zbytek trasy asi není o moc výše než chata, takže po návštěvě Montserratu se nedivím, že to bylo OK, ale části lidí by to nestačilo.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Přežil jsem letecký přesun z Limy do Cuzca. Po přistání žádné viditelné problémy. Problémy mi dělaly jen ty jejich strmé kopce, že mi z nich bylo stejně vedro jako v nížinách. Možná jsem se o trochu víc zadýchával. V Ollantataymbu jsem nedával na anonymního internetového soudruha, který zdejší ruiny doporučoval jako ideální dvouhodinový relax před odjezdem vlaku do Aguas Calientes. 

3400 m n.m. v Cuzcu ještě většinou jde (pokud nejdeš pěšky na Sacsayhuamán, ale to jsem šel jen dolů anahoru raději vyjel za pár šupů mikrobusem). Horší bývá La Paz. Ollantaytambo s 2800 m n. m. by po návštěvě Cuzca neměl být problém, zvlášť když se tam chodí většinou po rovině nebo jen s malým výstupem na jedné straně.

0 Citovat

Jako fakt cumim jak pero z divanu na vase velmi podrobne znalosti. A obdivuji vasi kondici. Nedavno jsem dal 400 vyskovych metru z 0mnm a myslel jsem ze zhebnu. Pred cca 20lety jeste jako stihly sportovec jsem po preletu z 0 do Cuzca byl hotovy, vinil jsem antimalarika. Ted mohu vinit leda tak svou lenost a nadvahu/obezitu.

0 Citovat

Dovolil jsem si z dlouhé chvíle přesunout některé postřehy z tohoto vlákna do průvodce Kolumbie / Co dělat v Kolumbii.

0 Citovat

Simča napsal(a):

Včera jsme se vrátili z Ekvádoru. Při příletu nám na letišti změřili teplotu a museli jsme předložit negativní test. Byli jsme na pobřeží, v horách i v Amazonii, městům jsme se snažili vyhýbat. Občas nám změřili teplotu při vstupu do hotelu, obchodu či národního parku nebo nám ostříkali ruce dezinfekcí. Téměř všude jsme byli sami a nepotkali jsme skoro žádný jiný zahraniční turisty. Jestli někdo zvažuje cestu do Ekvádoru, tak můžu jen doporučit. :)

Když už jsme tady offtopic u těch tipů na Kolumbii a Peru, tak co nějaké konkrétnější tipy na Ekvádor? Přeci jenom je z těch zemí asi nejméně turisticky objevena.

0 Citovat

Nesypte soli do ran, ted jsem se mel z Ekvadoru vracet..... ale muj spolucestujici dela na ARO a naznal ze nebyla vhodna doba na 3tydenni cestu

0 Citovat

Dle mého je tomu přesně naopak a samotný Ekvádor bych klidně označil na mnohem turističtější zemi (přírodovědné Galapágy, plážová kultura v Atacames a v Montañitě, koloniální města Quito, Ibarra, Cuenca, dále andský region s vulkánem Chimborazo, turisticky lehce přístupná Amazonie v Baños).

Oproti tomu ve velkých zemích jako jsou Kolumbie a Peru najdeš dost nepofláklá místa. Třeba kolumbijský Pacifik, nekonečné kolumbijské llanos se Serranía de Macarena. Nebo peruánský tok řeky Napo, kudy pluje pasažerská loď tak 2x do měsíce. A zapadlých míst v peruánských Andách je jistě také až až ...

0 Citovat

Tak jsem si myslel, jak neznam jizni Ameriku kdyz jsem to projel  s Buenos Aires az po Punta Arenas  a pak nahoru do Santiaga a dal pres Bolivii  do La Paz,  s navstevou Chacaltaya,  s mym rekoredem  5350 m.n.m. a pokracovani  pres Titicaca do Cuzca a pak do Limy a dal pres Peru do Ekvadoru ,vcetne Quita a rovniku a zakoncil to v Bogote  Casove  od prosince  do dubna  pred 18 lety ,ale kdyz to tak ctu ,tak to me  zase az takova chlouba neni  i kdyz ty vzpominky  zustanou trvale  a urcite je rozdil mit na to 5 mesicu , nez  tri tydny a taky pomalu nulovy  budget ( asi 700 USD ) a jen letenku Dublin -Buenos Aires  OW , zpet byla pak zakoupena  s Bogoty na Miami  a pak po dalsich  5 mesicich na Floride  v pracovnim procesu  s Miami do Londyna a zpet  do Dublinu  

0