Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Zdíša napsal(a):

Je tu prosím taky někdo , koho koupání v moři a cena kafe nebaví a někam ted jede nebo byl třeba kvůli památkám, muzeím? Kde jsou nějaké zajímavé památky otevřené, zajímavá muzea nebo něco takového? Děkuju za nápady.

Portugalsko, ve většině regionů hrají třeba i divadla, ale bohužel to i tam začíná vypadat špatně. Možná 12. ledna, možná 15. začne lockdown jako na jaře. Ale je strašně moc nejasností, jestli by se to týkalo celé země nebo jen rizikovějších regionů a co všechno by se nakonec zavřelo. Navíc podle premiéra "naděje umírá poslední" a bude se čekat aspoň do toho úterka, jestli velké nárůsty v posledních dnech nebyl jen nějaký výkyv. Osobně jsem tam chtěl letět právě toho 12. a teď vůbec nevím, jak se rozhodnout.

0 Citovat

Pořád lepší lockdown v Portugalsku jak tady 😁

0 Citovat

V prosinci jsme byl 14 dní na Sao Tome ( https://www.cestujlevne.com/cest...cipe-1900) a naprosto super. Minimum, respektive žádní turisti, poklidná až ospalá atmosféra místa. K tomu nádherná příroda, super moře a klídek, pohoda. Rozhodně všem doporučuji :)

0 Citovat

Michal napsal(a):

Pořád lepší lockdown v Portugalsku jak tady 😁

Tady aspoň není to omezení pohybu mezi regiony. To by byl dost problém, vůbec nevím, jestli bych se dostal z letiště ve Faru do jiného regionu, kde mám ubytování... Teď je to tam někde o víkendech a dost se to dodržuje, normálně jsou policejní kontroly.

0 Citovat

Tohle tu budeme mít od příštího týdne, kdy znovu zasedá Balíkova parta a vymýšlí pro plebs další omezení, na které lobbisti, politici a jejich kamarádi dlouhodobě pečou.

Prý budou diskutovat opatření v sousedních zemích. 10:1, že se vzhlédnou v Německu nebo na Slovensku.

0 Citovat

niemandosi  pred casem Sardinie Isola Rosa , apartman u plaze vybaveni  i pracka ,dva balkony kuchynka   a cena 35 euro / noc  pro dva  ,prodlouzili jsme to a dali nam to za  30  , jasne jidlo drazsi ale resil to nakup v supermarketu a spagety -)  Ta Korsika uz je na tom hur s tim vyberem neceho levnejsiho. Menorca i Ibizza taky 

Prakticky  v lete vybiram  koupaci destinace .cerven nebo zari  a cenove  do 50 euro/noc za  dva  totez lze v zime na Kanarech  a nakonec  to Thajsko v 2019  bylo co se tyka ubytovani v podobne relaci  a celkove to nevyslo mene nez Kanary ,kdyz bych srovnal pocet dnu ,pravda jidlo levnejsi  

Ono je to zhruba vsude nastejno u toho more , zalezi kolik si nastavis ten limit  a za kolik ulovis letenky 

0 Citovat

Vojta Slezko , moje vyplody te nikdo nenuti cist  a vubec ne uz  neco resit  :-)

0 Citovat

@mikir pro me teda nejvyssi cenu tvori ubytovani, jsme 2+2. Co je mi platny, ze jsou levny letenky (viz. Mallorca), kdyz solidni APT na hezkem miste (ne v prvni lajne) stoji od 30k na tyden😂, na to kaslu, letenky neletenky. Ale treba na Sardinii jsme meli moc pekny APT za 50€ na Costa Smeralda v cervnu😉. Nekdy se zadari.

0 Citovat

Jasne s tim souhlasim  ve 4 uz je to slozitejsi hlavne kdyz uz jsou pak ratolesti v puberte  -))

0 Citovat

Mallorca v sezóně je i pro 2 drahá...

0 Citovat

Zdíša napsal(a):

Je tu prosím taky někdo , koho koupání v moři a cena kafe nebaví a někam ted jede nebo byl třeba kvůli památkám, muzeím? Kde jsou nějaké zajímavé památky otevřené, zajímavá muzea nebo něco takového? Děkuju za nápady.



Koukam na pamatky v Egypte a vse by melo byt otevreno a soucasne zadny masovy turismus. Takze v teto dobe bych paradoxne jel do Egypta s cestovkou :D

0 Citovat

@ Michal bud rad ze se nezhlednou v Irsku  tu je z domu jen 5 Km - )) a stejny okres  Za chvili ale valim do Lidlu  ,ten mam 20 km a jeste prejezd s okresu do okresu   v karantene jsem od pondeli co jsem priletel tak to staci ,,,to jsem si nakoupil jen tady u me ,plaz bude ale asi zavrena  jako uz to tady bylo  

Ale zajimava je jedna vec , kdyz jsem priletel z CR z Prahy   tak se vzdycky ozvali at potvrdim adresu kterou jsem uvedl  ,ted jsem uvedl jen Nemecko a porad se jeste neozvali 

0 Citovat

Mallorcu mam za 10k pro oba s polopenzi na 5 noci ve 4* hotelu, za me uplne ok cena, letenky za 20 eur, tak mi to neprijde strasne, ale vetsinou se to tak levne nepodari

0 Citovat

Teď mně došlo, že ještě furt drží ta Zafiro Bahia Mallorca. Jestli to vyjde, bude to deal roku, 685 místo 6000 EUR:-))) Jasně, jsem realista...

0 Citovat

mikir napsal(a):

...nebo snad Azory ,ale ty maji nevyhodu  celorocniho destiveho pocasi 

Slyšel jsi Mikire o Azorské tlakové výši? Těžko bude celoročně deštivo v oblasti, kde je po většinu roku tlaková výše: https://www.in-pocasi.cz/clanky/...29.9.2014/

Na Zemi můžeme najít několik oblastí, kde se vyskytuje anticyklona téměř celoročně (pro nás je asi nejdůležitější Azorská tlaková výše)...

Prší tam víc než na Kanárech, ale tam je většinou pouštní nebo polopouštní klima, takže se s tím nic jiného v Evropě nedá srovnávat.

0 Citovat

andreko napsal(a):

Tak pokud mohu srovnavat more, tak v Evrope nejlepsi Sardinie, Korsika a Menorca👍.

Korsika na moře? Je tam místy krásné pobřeží a moře má pěknou barvu, ale moc pláží tam asi není. Na hory je Korsika jedno z nejlepších míst v Evropě a většinu z 2 týdnů jsem strávil na horách, ale když už jsme zajeli na jednu krásnou pláž na JV ostrova, tak přestože to bylo v zálivu za slunečného teplého počasí bez větru (v půlce září), voda byla dost studená. Podle statistiky mají řecké ostrovy v létě o 2-3°C teplejší vodu než Korsika s jejími maximy okolo 24°C.

0 Citovat

Co se týče Evropy, tak v létě na koupání jednoznačně Řecko. Taky se tam dají dobře pronajímat domky na samotě u moře, nejsme hotelové typy.

Pokud to chci kombinovat s kulturou a památkami, tak Itálie.

A mimo léto ty Kanáry

0 Citovat

@cali me to teda booking zrusil, dokonce volali 2x, omlouvali se😂

@Libor_S ano, mame radi tuto kombinaci more-hory, malo plazi mi nevadi, hlavne, kdyz je na co koukat, deti jsou dost prizpusobive, takze na plaz chodime i km, nebo jedeme z more. 24 st. mam jako normalni teplotu, na Kanarech se koupou ve 20st., zadny problem jim to nedela. Na Sardinii jsme more meli v 1.pol. cervna asi 22st. A koupani teda uzasne. 

0 Citovat

@Libor_S  ja vim s temi Azory ale ,..tabulky s poctem destivych dnu se lisi ,vesmes ovsem nejmene destivych dnu uvadeji cervenec ,srpen ,coz je ale  vrcholova sezona a  i tak  je tam uvadeny prumer  10 dnu ,jiny udaj je v procentech  a tam se to blizi  20%  tedy zhruba  6 dnu  ,ovsem v jine mesice to dost stoupa  a leden ma prumer 20 dnu !  

Jen proto jsem jeste do toho nesel i kdyz verim ze tam musi byt uzasne  s turistickeho hlediska ,proste mi dest na dovolene vadi i kdyz na druhou stranu  3x jsme byl v Bergenu o kterem se traduje ze tam prsi  300 dnu v roce a me tam neprselo ani jednou  Ale tady v Irsku si deste uziju az az  

Jinak jeste k te Korsice .mam popisky i s fotografiemi  a souradnicemi 35  plazi ,coz mi neprijde zrovna malo  a jedna uzasnejsi  nez druha ,nektere dosazitelne jen lodi , pokud rikas ze Korsika je jedno z nejhezcich mist v Evrope na hory ,tak podle vseho ta kombinace hory-more k tomu musi  urcite  patrit 

@Andreko ,tak zkus  La Palmu  tam je vyborna moznost pekne turistiky  i  hezke plaze , vybrali jsme  brezen-duben  Los Cancajos ,abychom to meli  na  kazdou stranu zhruba stejne  ,pluli jsme lodi s Tenerife  ,auto si pujcili az dalsi den na letisti ,ze ktereho jsme pak  odlitali  Zatim jsme tam byli jen jednou ,ale urcite se tam jeste chceme podivat 

0 Citovat

V Lisabonu jsme v nedeli chodili vecer (asi tedy platil zakaz vychazeni od 13h predpokladam) a uplne nam tohle opatreni uniklo, bylo to hned po priletu. Opravdu nikde ani noha, pouze bezdaci a policajti. Nicmene z cca 5 hlidek co jsme potkali za celou dobu si nas ani jedna nevsimla. Zadna perzekuace obcanu se zde tudiz nekona, ve smyslu pokut atd. Vse tu tak nejak berou dle selskeho rozumu. 

0 Citovat

To je jedna věc, druhá je to cestování mezi regiony. Jestli začne lockdown, tak se asi dost změní nálady, ty počty nakažených tam vážně hodně vyskočily. Je smutné, že už padá i poslední evropská destinace, kam mělo smysl jezdit. Ještě akorát Švédsko, ale co ve Stockholmu v zimě, muzea jsou zavřená, leda tak na nákupy a do restaurace.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Slyšel jsi Mikire o Azorské tlakové výši? Těžko bude celoročně deštivo v oblasti, kde je po většinu roku tlaková výše: https://www.in-pocasi.cz/clanky/...29.9.2014/

Na Zemi můžeme najít několik oblastí, kde se vyskytuje anticyklona téměř celoročně (pro nás je asi nejdůležitější Azorská tlaková výše)...

Prší tam víc než na Kanárech, ale tam je většinou pouštní nebo polopouštní klima, takže se s tím nic jiného v Evropě nedá srovnávat.

 

Byl jsi vůbec na Azorech, že můžeš tohle napsat? Tam je zeleno asi jako nikde v Evropě a srážek tam je opravdu dost. Azorská tlaková výše je sice její pojmenování, ale tato výše tam rozhodně nesedí celoročně a různě se posouvá na všechny světové strany a rozhodne na Azorech prší dost často. V letních měsících nicméně nejméně. Hele lidi údaje o klimatu jsou na anglické wikipedii dost podrobně rozepsané po měsících tak si to dohledejte. Kanáry jsou hodně suché ostrovy, ale Azory jsou úplný opak. Tím neříkám, že tam stále prší, ale riziko propršené dovolené je tam 10x vyšší než na Kanárech, kde opravdu prší jen listopad-březen a to velmi málo. Aktuálně to deštivé počasí (na Kanárech) co tam bylo a je je hodně vyjímečné a stane se to třeba jednou za rok, že prší několik dní za sebou.

0 Citovat

Asi jsem to blbe napsal , nemyslim ,ze tam prsi porad  a nebyl jsem tam , ale chtel bych , jenze nechci v hlavni sezone tedy cervenec ,srpen a kdyz mrknu na jine mesice, tak ze statistiky vidim  ten pocet destivych  dnu  ,nebo udaj v procentech ,je proste dost vysoky ,zelene krajiny si uziju v Irsku dost i v zime  a v lete toho deste taky ,,uz jsem to vysvetlil ,proc mi  vadi  letet na dovolenou  treba na 10 dnu ,kdy mi s toho polovina proprsi , Kanary nemusis vysvetlovat , byli jsme tam 11X  a jinak i mimo Evropu vybiram termin  podle nejmensi pravdepodobnosti deste  a vetsinou to vyjde 

0 Citovat

Petr napsal(a):

Si zajeďte do Bulharska na levný kafe :D 

asi najlacnejsia kava je okrem ABCciek na Ukrajine v Portugalsku

0 Citovat

Mikire, to, co označuješ jako deštivý den, je podle statistik počítáno pro dny, kdy naprší víc než 0,1 mm, což, jak jistě uznáš, je nic viz údaj v tabulce: "Average precipitation days (≥ 0.1 mm)" https://en.wikipedia.org/wiki/Po...da#Climate

Vím, že je tam zeleno a že tam je dostatek srážek, ale rozhodně tam není "celoroční deštivé počasí". Podle statistik je v Ponta Delgada v zimě asi 100 h. slunce měsíčně, což je necelá půlka průměru letního měsíce v Praze. Když se vezme procento slunečního svitu z doby od východu do západu slunce, je to asi 33% v PD v zimě oproti cca 45% v létě v Praze.

https://weather-and-climate.com/...s-Sunshine,Ponta-Delgada,Portugal

Na Azorech jsem nebyl (ale fotky jsem viděl a ani pár krátkých dovolených nezaručí, že někdo zná klima), ale strávil jsem např. během 4 cest celkem 11 měsíců na Novém Zélandu, který má pověst deštivé země a je ještě zelenější než Azory, a deště jsem tam zažil jen minimum (většinou spíš oblačno nebo slunečno) a to jsem trávil čas většinou v přírodě v horách a na západním pobřeží, které je mnohem deštivější než východní část ostrovů (tam jsem byl jen málo). Procestoval jsem i mnoho jiných "zelených" zemí (např. 2 měsíce na Havaji), a to i mimo sušší období a snad kromě ostrova Camiguin koncem monzunu mi to nikde plány výrazně nezměnilo (někdy byl třeba posun o 1-2 dny nebo drobné změny). Asi mám i dost štěstí, ale dávat rovnítko mezi zelená země a "prší dost často a je velké riziko propršené dovolené" je podle mě nesmysl.

0