Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

andreko napsal(a):

@Libor_S ano, mame radi tuto kombinaci more-hory, malo plazi mi nevadi, hlavne, kdyz je na co koukat, deti jsou dost prizpusobive, takze na plaz chodime i km, nebo jedeme z more. 24 st. mam jako normalni teplotu, na Kanarech se koupou ve 20st., zadny problem jim to nedela. Na Sardinii jsme more meli v 1.pol. cervna asi 22st. A koupani teda uzasne. 

mikir napsal: Jinak jeste k te Korsice .mam popisky i s fotografiemi  a souradnicemi 35  plazi ,coz mi neprijde zrovna malo  a jedna uzasnejsi  nez druha ,nektere dosazitelne jen lodi , pokud rikas ze Korsika je jedno z nejhezcich mist v Evrope na hory ,tak podle vseho ta kombinace hory-more k tomu musi  urcite  patrit.

S takovým pohledem u obou souhlasím (až na úžasnost teploty vody 22°C, i když párkrát jsem se koupal v moři i za polárním kruhem). Jen mi nesedělo, že by měla být Korsika nějaká typická plážová destinace, která by se dala doporučovat komukoliv.

0 Citovat

Libore na Zelande  jsem  zil ctvrt roku  v hlavni sezone a taky jsem toho deste zazil minimum .spis byl problem se sluncem a velkou ozonovou dirou  ,pracoval jsem mesic na vinicich a na ovoci v oblasti Malborough v Renwicku a  i kdyz jsem predim byl na Floride , pak  v Seattle kde jsem delal cele leto zahradnika a priletel jsem pak s Hawaie a Cookovych ostrovu  ,tak i  25 byla pekota  a pekne vedro  

Myslim ,ze Zeland je atypicky a nejde to porovnavat , ale jinak asi mas pravdu , stejne na ty Azory jednou dojde a uvidim jestli budu nadseny nebo budu nadavat ,navic asi kazdy ten ostrov bude jiny i z hlediska toho pocasi ,na poprve zkusime asi jen dva ,ovsem zatim je treba pockat az prestanou ty jejich prisna opatreni 

A s Korsikou mas pravdu  takovym  plazovym povalecum co vylezou jen pred vratka hotelu na prvni plaz  to sedet nebude ...My ted v posledni dobe delame  spis takove Tour of Beach  nez ty hory  i kdyz je mame radi za zady , ale to neznamena ,ze vylezeme na prvni plaz .casto ta  u ktere bydlime slouzi pro prvni vykoupani po prijezdu a posledni pred odjezdem a  jinak probadavame ty co na ne musime jit  dal 

Bohuzel loni bylo koupani jen v Irsku a v CR ,tak snad se to letos  posune i jinam 

 

0 Citovat

Mikire, tak leť na ty Azory třeba v dubnu, květnu nebo v září, když se chceš co nejvíc vyhnout dešti a zároveň asi nechceš letět o prázdninách nebo v době, kdy je počasí v Irsku nejpříjemnější. Tady píšou, že přeháňky od dubna trvají jen pár hodin a pak zas vyjde slunce: https://www.geekyexplorer.com/azores-climate/

Pár hodin denně, které přečkáš někde schovaný (nebo s pláštěnkou, pokud tě to chytne na výletě), ti dovolenou nezkazí. Výhledy a fotky, kdy je část oblohy tmavá a část modrá, bývají hezčí než při bezoblačném počasí. A ještě je šance na duhu. Propršená dovolená může být (mimo tropy) tehdy, pokud se v oblasti delší dobu udrží tlaková níže nebo zvlněná studená fronta. To ale na Azorech nehrozí.

0 Citovat

Libore  diky za radu ,ovsem asi neznas Irsko ,duhy fotim kazdou chvili ,stejne jako ty tmave a modre casti oblohy ,o prazdninach nechci letete kvuli cen letenek a hodne turistu na Azorech a nejen tam v Irsku neni uplne nejlepsi mesic cervenec ,mozna  spis srpen ale urcite kveten  ,nebo zari  ,ale taky to neplati vzdycky  

Uvidime jak to dopadne s testy  na Azorech je to zatim neprijatelne

0 Citovat

Včera odlet z Tenerife, letadlo mělo 1h. sekeru, asi 30minut dohnal, takže jsme měli necelou hodinu od přistání do odjezdu vlaku z hl.nádraží. Kontrola na letišti vojáci, ukázali jsme lístky na vlak, žádný papíry pro transit nechtěli, pak jsme běželi na vlak na nádr, to bylo taktak. RJ naštěstí jel, kontrola žádná, vlak v podstatě prázdnej, myslím, že bylo víc posádky než cestujících :-) 

Jinak ke Kanárům... celkově jsem byla spokojená, hlavně ty ceny za kafe :-D :-D  počasí by mohlo být lepší, už jsme se nedostali poslední dny ani nahoru k Teide, napřed zavřeli lanovku, nakonec i silnici, takže se tam musím vrátit v nějakým lepším období. Hodně hotelů, restaurací, obchodů je zavřených, celkově je tam dost mrtvo, ale to byl asi spíš plus, kdo chce hodně lidí, tak stačí zajet do Santa Cruz a tam je lidí dost všude. Co mi trochu štvalo, tak ty roušky všude, hlavně jak já mám malej nos, tak mi leze rouška neustále dolů, tak jsem byla denně peskováná, ať si tu roušku dám nahoru, to pak pro změnu nic nevidím, protože mi leze do očí :-) Jak u nás nosí roušku každej druhej pod nosem, tak to tam absolutně nehrozí, to vás nepustí ani do obchodu. Na letišti nám kontrolovali komplet batohy, oblečení,  asi jsme vypadali podezřele :-D . Letadlo plný asi 80%, našli jsme si trojsedačku pro sebe a já to po dvou neurolech úspěšně let díky bohu, prospala. 

0 Citovat

A chtěli při cestě z Vídně vlakem od RJ nějak doložit, že se na návrat do ČR nevztahuje povinnost vyplnit příjezdovy formulář? 

0 Citovat

Ne, nikdo se nás na nic neptal, odkud jedem a zda máme něco vyplněnýho.

0 Citovat

Ahoj, Bráchovi uletělo poslední letadlo z Londýna do Phy v tomto měsíci. Prý byla jen 1 bezpečnostní lajna plná lidí.. asi propustili hodně personálu na Stenstad.

Máte někdo zkušenost z poslední doby  s cestováním z Británie do Polska, nebo Rakouska a pak transfer domů? Jak se na to tváří na letišti odletu i potom příletu? Protože není občas VB ani Polska či Rakouska s ohledem na covid..

0 Citovat

Tak ulet letadlo muze kazdemu ,vzpominam , jak se jeste litalo Cork-Dublin  a v klidku jsme sedeli  s zenou v Corku  na letisti na kavicce a najednou  byly hodiny jinak a bylo pozde a na gate ji uz nepustili Nastesti se dalo jeste sednoout do auta a pri soustavnem prekracovani rychlosti  byt v Dublinu  driv ,nez odletela Praha 

Nebo se stalo ze zene zrusili let z Brna  na Stansted a ze Stanstedu do Corku  ,nejakym stylem se mi podarilo ukecat at mi to vymeni za Praha -Dublin  ,jenze ,zeny jsou zeny i kdyz nenastoupila jeste do vlaku do Brna ,misto aby jela rovnou na letiste v Praze, stavila se k mame ,zakecala a opet pozdni prichod na letiste a letadlo v cudu ,stalo to polovinu kompenzace a dalsi vydaje jine varianty cesty ,kterou jsem musel narychlo vymyslet

A pojistka ? Nikdy se na zadny let nepojistuju , pokud nepoleti ,nebo bude zpozdeni vic jak 3 hodiny  tak kompenzace  250 euro musi byt i bez pojistky a kdyz je to moje chyba ,tak mi stejne nikdo nic neda 

Vlastne i me uletelo jednou letadlo z Londyna  do Irska ,,jel jsem z centra vcas ,ale ucpany Londyn a prijezd az po 3 hodnach cesty na letiste a letadlo v haji ,nastesti letelo dalsi  i kdyz zadarmo ne , nahradu jsem zadal po autobusove spolecnosti , ale nejak jsem uz pak dohadovani vzda,l  nestalo to za tech par liber 

Pres Stansted jsem letel v prosinci ,ale byl to vlastne jen tranzit  tak pak v Praze nikdo nic nechtel ,ted nevim, ale sam bych se ted UK radeji vyhnul  at uz by byl prilet do Polska nebo jinde  Je to ted v lednu stejne  bida ,tranzit by ale mel jit a pak se uz asi testu nevyhne leda ze ten prilet z UK zapre  ,nebo si ho nechat udelat v UK 

0 Citovat

Keďže autor operatívne zmazal chválospev na zimné Tatry bez testov a možno aj bez poistenia, nech sa páči

V nedeli jsem byl na jeden den ve Vysokych Tatrach, jsem ze severu Cech, mam to tam pres 700 km, ale jezdim tam rad. Napadlo me to v sobotu odpoledne, napsal jsem kolegovi, ten souhlasil a v sobotu vecer jsme vyrazili. Povinny test jsme takhle narychlo nikde samozrejme nestihli, tak jsme to riskli s tim, ze kdyby byla nekde nejaka kontrola, rekneme, je jen tranzitujeme a pokracujeme dal do Polska. Nocni regiojet ve 21:50 z Prahy komfortne poloprazdny, v celem vlaku neco pres 20 lidi, v nasem vagonu krome nas jeste asi 3 lide. Rano ve 4:30 prijezd do Strby (kontrola na test nikde po ceste zadna), v 5:02 jsme byli na Strbskem Plese. Prevlekani v budove nadrazi, svacina a v 6 h jeste za tmy vzhuru do hor. Nejprv na Popradske pleso, tam uz se rozednilo, krasny zazitek svitani v horach. Pak vystup nahoru na Ostrvu, luxusni slunecne pocasi, mraz a azurove nebe. Nikde ani zivacek, to je jasne - takhle rano uprostred zimnich hor, parada. Pak jsme pokracovali po magistrale smer Batizovske pleso, byla neproslapnuta, borili jsme se do skoro metroveho prasanu skoro pri kazdem kroku a casto jen tipovali cestu. Narocne, ale svym zpusobem perfektni. Hory patrily jen nam. Nakonec sestup do Vysnych Hagu na elektricku, presun do Popradu a pendolinem Kosican zpet domu. Na Slovensku pendolino plne z poloviny, v CR se pak zaplnilo (Ostrava, Olomouc) skoro nadoraz. Pak jeste prazdnym vlakem pozde vecer z Prahy do Usti. Takze jak je videt, da se na Slovensku udelat zimni vysokohorsky vystup v Tatrach v pohode i bez testu.

 

 

0 Citovat

+1  hezke , tak se musi na ty nesmysly  co narizuje ta banda nahore at uz v CR nebo na Slovensku i jinde   

0 Citovat

To je prdel Tonicu :-))

0 Citovat

No nasralo ma to s prepáčením. Ja s malou dušičkou sa idem s malou sánkovať 700 metrov do vedľajšieho okresu, keďže policajti kontrolujú pohyb, v meste nám pristavili na cintorín chladiarenský prívesy na mŕtvoly a tu sa bude "koumák" chváliť ako sa dá bez testov pekne prechádzať v Tatrách. Ešte šťastie že pre nich nešiel vrtuľník, mám pocit, že turistické chodníky ktoré spomínal síce nie sú v zime uzatvorené, ale hrozí na nich lavínové nebezpečenstvo. Ktovie čo by potom na nich povedala poisťovňa.

0 Citovat

Postnout i s nickem do cestujdementne...

0 Citovat

@Tonic

No boží mlýny bohužel,pokud už melou, tak hodně pomalu. Já spíš myslel tu reakci Mikira :-). Je stejně srandovní, že to sem nekdo tak veřejně dá. Škoda, že nejsme tak důslední jak v Singapuru, kde panicka dostala myslím půl roku, že zatajila jeden kontakt, nebo jak to bylo :-)

0 Citovat

tonic napsal(a):

No nasralo ma to s prepáčením. Ja s malou dušičkou sa idem s malou sánkovať 700 metrov do vedľajšieho okresu, keďže policajti kontrolujú pohyb, v meste nám pristavili na cintorín chladiarenský prívesy na mŕtvoly a tu sa bude "koumák" chváliť ako sa dá bez testov pekne prechádzať v Tatrách. Ešte šťastie že pre nich nešiel vrtuľník, mám pocit, že turistické chodníky ktoré spomínal síce nie sú v zime uzatvorené, ale hrozí na nich lavínové nebezpečenstvo. Ktovie čo by potom na nich povedala poisťovňa.

Mno, chápu, že Vás to sere, ale co jako čekáte. Lidi nejsou ovce, nenechají se zavřít do basy v limitovaném okruhu pár km. Zvlášť když vidí jak chaoticky je to ve východní Evropě řízené a výsledky "moderování" pandemie jsou v celý střední Evropě zhruba stejné (Maďaři zabouchli dveře už někdy koncem léta a pochybuji, že by byli výrazně lepší). Pojišťovka by jim dala prd, to je jasný.

Já spíš nechápu, když už chce jet takovou dálku, proč si nedali třeba Beskydy po hřebeni nebo nějaký méně profláknutý slovenský hory. Takto to měli fajn jen štěstí.

 

0 Citovat

Ahmade souhlas , s Usti to je trosku na hlavu , ale proste  Tatry jsou Tatry  ,kdyz se jeste nedalo do Rakouska najezdil jsem se tam az az , vic na Chopok v zime ,ale taky byly Vysoke Tatry  Vyber te jejich tury taky nebyl uplne idealni,  ale nejak uz zvolili tak sli  Spis jsem ocenil  ze se nezalekli tech opatreni  co jsou na Slovensku ,ne kazdy by mel takovou odvahu  Je pravda ze mohli blize ,ale asi volili  vyhodu te prime cesty  az do Strby bez nutnosti nekde prestupovat  ,tedy pokud nepocitam to Usti  

0 Citovat

Takze: to s temi Tatrami jsem napsal ja. Chtel jsem povzbudit lidi, co ziji radi aktivne a jsou jako ja uz unaveni soucasnou dobou, neustalymi restrikcemi a negativnimi zpravami v mediich, ze neni vse tak bezvychodne a ztracene, jak se na prvni pohled zda a jak to vypada na papire. Ja mam take vzdy radost, kdyz se tu doctu, ze nekdo nekde byl a bylo to v pohode. Kdyz ale za par minut prisla prvni a hned silne negativni reakce, rozhodl jsem se muj text smazat, protoze jsem si uvedomil, ze plno lidi ma k covidu jiny pristup, nez ja a misto, aby je to do zivota povzbudilo, budou nastvani, co jsem si to hrozneho dovolil. 

Kdyz ale rozlobeny diskuter muj prispevek do fora sam vratil a strhla se tu sirsi debata, tak jeste par mych reakci: pojisteni jsem mel, i s pripojistenim na vysokohorskou turistiku. Vzhledem k memu veku chodim po horach mnohem dele, nez nastvany reagujici mlady muz a samozrejme dobre vim, jak jsou hory vseobecne zradne. Neni problem pojisteni za pet minut naklikat na internetu a castka je smesna. Pojisteni si delam vzdy.

Tatry jsou ze severu Cech sice daleko, ale kdyz se vecer nasedne v Praze na primy vlak, po ceste clovek odpociva, pospava a rano vystoupi v Tatrach, tak neni s tou vzdalenosti problem, takze proc ne...

Kdyz jsme se s kolegou rozhodli bez predchoziho planovani v sobotu odpoledne a v sobotu vecer nam jel vlak, samozrejme jsme povinny test nestihli. Stejne je to ale s temi testy blbost, promorena je plus minus stejne komplet cela Evropa, vcetne statu, ktere dlouhodobe velmi prisne dodrzuji vselijaka opatreni. Test by byl logicky na nejaky odlehly ostrov, kam virus jeste nedorazil. Ale aby clovek musel mit test ruzne do okolnich zemi nebo i v ramci skoro cele Evropy a naopak pri navratu skoro ze vsech zemi po prijezdu zpatky do CR, to je proste v soucasne situaci hloupost. 

Trasu jsme sli takovou, ktera je povolena a takovych je v Tatrach v zime minimum. I v lete je ve slovenske casti Tater naprosta vetsina vrcholu a uzemi se zakazem vstupu, narozdil od polske casti se v te slovenske nesmi skoro nikam. A v zime to plati uplne. Takze kdyz jsme chteli nekam alespon ke 2000 metrum nad morem, moznosti bylo minimum. Bud na nejakou horskou chatu (Teryho, Zbojnicka), ale tam se musi jit v zime zase stejnou cestou zpet. Tak jsme si vybrali trasu, kde dojdeme z bodu A do bodu B a jeste se dostaneme do zajimave vysky ke 2000 m. 

Na zaver chci rict, ze jsme opravdu covidove nikoho neohrozili, kdyz jsme z prazdneho vlaku vystoupili v pul pate rano v Tatrach, za tmy jsme sli lesem vstric horam, za rozbresku zacali stoupat a pres den jsme putovali liduprazdnymi horami, kde by ani v dobe necovidove skoro nikdo nebyl, protoze to je v tom snehu a tech mistech pro netrenovane jedince fyzicky narocne. 

Takze opravdu nevidim zadny duvod, abych tu dostaval nakladano a nekteri diskutujici byli rozcileni, ze jsem si dovolil udelat bez testu vylet v horach. Ale vim, ze populace je rozdelena na dve poloviny, jedna pulka bere covid jako ja se selskym rozumem a nadhledem, druha pulka je vystrasena a dogmaticky posloucha vsechna narizeni, ktera  kdokoliv vymysli. A jelikoz v diskuzich se vzdy spise ozyvaji ti s opacnym nazorem, je pravdepodobne, ze tu zase budou posmesne a rozhorcene reakce. Na muj vkus je toto forum zbytecne moc konfliktni, pisu sem zridka, ale procitam to tu casto. Nevim, proc se tu lidi casto napadaji mezi sebou a chovaji se k sobe arogantne. Kdyz jsem forum puvodne objevil, mel jsem za to, ze je tu parta virtualnich kamaradu, kteri si vzajemne radi, davaji tipy a podporuji v cestovani. To sice z velke casti plati, ale i tak je tu tech nazorovych konfliktu, urazek, vysmivani az az. 

Omlouvam se za dlouhy prispevek, uz se k tomu dalsimi reakcemi nebudu vracet, klidne si me tu rozcupujte, ze jsem se prosel jeden den po horach...

0 Citovat

Dobrý den, nevíte zda je možný přestup v Paříži ? Přiletět jeden den, vyzvednout zavazadlo, noc v hotelu na letišti a druhý den ráno znovu odbavit odlet mimo EU? Děkuji mnohokrát

0 Citovat

@suomi.finland

já ti to přeju a při zachování určité opatrnosti, jak píšeš, není problém.

Sama si o testování v rámci EU myslím totéž, EU by měla postupovat jednotně a řešit vnější hranice.

Na druhou stranu ten opruz s testy vnímám jako snahu omezit pohyb osob. Tj. ne „máš test - vítej,“ ale „čím víc překážek naklademe, tím míň lidem to bude stát za to.“

0 Citovat

macela.jan napsal(a):

Dobrý den, nevíte zda je možný přestup v Paříži ? Přiletět jeden den, vyzvednout zavazadlo, noc v hotelu na letišti a druhý den ráno znovu odbavit odlet mimo EU? Děkuji mnohokrát

Hotely zavřené. 

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

[citace="macela.jan"]

Dobrý den, nevíte zda je možný přestup v Paříži ? Přiletět jeden den, vyzvednout zavazadlo, noc v hotelu na letišti a druhý den ráno znovu odbavit odlet mimo EU? Děkuji mnohokrát

Hotely zavřené. 

[/citace]

Ve vedlejším vláknu "Opuštění letiště Charles de Gaulla během COVIDU" je psáno, že hotely zavřené nejsou.

0 Citovat

Ahmad Masúd napsal(a):

 

macela.jan napsal(a):

Dobrý den, nevíte zda je možný přestup v Paříži ? Přiletět jeden den, vyzvednout zavazadlo, noc v hotelu na letišti a druhý den ráno znovu odbavit odlet mimo EU? Děkuji mnohokrát

 

 

Hotely zavřené. 

Ve vedlejším vláknu "Opuštění letiště Charles de Gaulla během COVIDU" je psáno, že hotely zavřené nejsou.

Ubytování přes Airbnb 19.12. proběhlo bez problémů, ve městě byly jednotky turistů.

0 Citovat

Hotel zavřené plosne již nejsou,da se normalne provést rezervace. To,ze některé hotely zatím neotevrely, je věc jina.

0 Citovat

Mravokarca/karec (?) nie som, len ma to tak asi zamrzelo ze niekto sa spaciruje po horach a my tu musime striehnut na fizlov :) ono suomi.finland si mal aj celkom stastie, v tychto dnoch su policajti aj vo vlakoch. Keby ste kazdy dostali par stoviek eur pokuty, asi by ste tu tento vylet neodporucali. Ale tak dnes som si aj ja vybehol aspon vramci okresu, aj ked len do vysky nieco nad 550 m.n.m no s celovkou na hlave

a aj kratky timelapse 

https://www.youtube.com/watch?v=74J98i5dLzQ


havrania-skala.jpg

0