Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Peťa napsal(a):

Zdravim, riesite teraz pred cestami okrem klasickeho cestovneho poistenia aj specialne poistenie proti covidu? Mate s tym nejake skusenosti? Diky moc za odpoved.

U pojisteni od CSOB mi rekli, ze klasicke cestovni pojisteni dal plati na vse krome covidu samotnyho. Takze jsme to dal neresili.

0 Citovat

Tak nakonec se mi podařilo a 11.-25.1. jsem navštívil Mexiko. Lety byly:

1)Praha - Frankfurt (Lufthansa) - 1h malým letadlem, které bylo plné. Bez problémů. Letiště Praha zcela vylidněné.

2)Frankfurt - Mexico City (Lufthansa) - Na letišti Frankfurt více lidí než jsem čekal, ale asi normálně bývá mnohem více. Let 12 h velkým A-350. Byl to můj první takhle dlouhý let v životě a místa teda nic moc v Economy class s mojí výškou extrémně nepohodlný let. Letadlo bylo narvané. Servírovali se dvě jídla (hlavní jídlo, salát a desert), která byla tak průměrná.

3)Mexico City - Cancun (Viva Aerobus) - 2h už jsem byl tak k.o. že mi to bylo jedno, ale letadlo poloprázdné a měl jsem trojku pro sebe.

 

V Mexiku to bylo super celkem 14 dní. Nejprve jsme byli ve státě Quintana Roo, kde byl žlutý stupeň na Mexickém semaforu a zcela všechno otevřené prakticky nonstop. Roušky nosili Mexičani naprosto všude, turisté moc ukáznění nebyli a venku je příliš nenosili. V restauracích a obchodech roušky a dezinfekce u vstupu všude. Navštívili jsme ty profláklé místa Cancun, Playa Del Carmen, Tulum a různé cenoty a památky. Poté přesun do státu Yucatán, kde byl oranžový stupeň a to znamenalo pouze zavírání restaurací ve 22 hodin. Jinak vše otevřené a samozřejmě navštívení Chichen Itza a dalších zajímavých míst. Na posledních pár dní opět návrat ke Karibskému moři, kde to akorát poslední den skočilo také do oranžového stupně, tak nám akorát neprodali po 17h v supermarketu pivo, ale restaurace dle všeho v 10 zavírat nemuseli. No jiný kraj jiný mrav. :) 

Jinak celkově turistů tam bylo docela dost. Nicméně řekl bych z 80-90% to byli domácí turisté (bohatší Mexičani) + Amíci. Evropani tam nějací byli, ale ne až tak moc. Sem tam někdo z jižní Ameriky. Argentice poznám po přízvuku jasně.

No jo Mexiko je jedna z mála zemí na světě, kam se dá normálně jet, takže se není čemu divit. I když normálně tam je asi ještě více lidí. Takto to bylo tak nějak v mezích a kromě několik profláklých pláží a Chichen Itza vlastně nikde žádné davy nebyli. Počasí bylo super cca 25-30°C ve dne.

Jinak žádné testy nebyli potřeba jenom vyplnění nějakého zdravotního formuláře pro Mexické celníky a pak klasicky po návratu do ČR příjezdový formulář a test nebo karanténa.

Zpáteční lety stejný harmonogram jako lety tam, ale byly mnohem prázdnější a hlavně ten dlouhý byl fajn mít celou trojku pro sebe a navíc dobrý vítr v zádech (tzn. letělo se místo 12h jen 10h) bylo hodně příjemné a uteklo to jako voda. 

 

0 Citovat

Mám za sebou lednový týden na Maltě a na Gozo. Paráda, pohoda. Žádné zákazy, jen doporučení - ale místní přesto (nebo možná právě proto) neuvěřitelně zodpovědní. Na rozdíl od nás chápou, že mít roušku pod nosem je k ničemu, v hospodách a barech se neshromažďujou víc, než je nutný - a tak tam mají jen zhruba 1500 případů covid na půl miliónu obyvatel. Když tam jdete s rouškou napůl žerdi, tak vás první nebo v horším případě druhý kolemjdoucí upozorní, že takhle to fakt nefunguje... Jinak pokud jde o počasí, příjemné jaro (vzduch kolem 20, moře 17), prázdná města a památky bez turistů, ceny níž než v sezóně (týden pronájmu auta za cca 2000 Kč) a vcelku pohodová covidová administrativa - jen PCR při cestě tam, při návratu není potřeba nic. Letenky za rozumné ceny, zkrátka na zahnání cestovatelského absťáku ideál :-) 

0 Citovat

Tomáš L. napsal(a):

Mám za sebou lednový týden na Maltě a na Gozo. Paráda, pohoda. Žádné zákazy, jen doporučení - ale místní přesto (nebo možná právě proto) neuvěřitelně zodpovědní. Na rozdíl od nás chápou, že mít roušku pod nosem je k ničemu, v hospodách a barech se neshromažďujou víc, než je nutný - a tak tam mají jen zhruba 1500 případů covid na půl miliónu obyvatel. Když tam jdete s rouškou napůl žerdi, tak vás první nebo v horším případě druhý kolemjdoucí upozorní, že takhle to fakt nefunguje... Jinak pokud jde o počasí, příjemné jaro (vzduch kolem 20, moře 17), prázdná města a památky bez turistů, ceny níž než v sezóně (týden pronájmu auta za cca 2000 Kč) a vcelku pohodová covidová administrativa - jen PCR při cestě tam, při návratu není potřeba nic. Letenky za rozumné ceny, zkrátka na zahnání cestovatelského absťáku ideál :-) 

Ahoj, odkud to v současné době létá na Maltu? A jak bylo plné letadlo?

0 Citovat

C -19 napsal(a):

[citace="Tomáš L."]

Mám za sebou lednový týden na Maltě a na Gozo. Paráda, pohoda. Žádné zákazy, jen doporučení - ale místní přesto (nebo možná právě proto) neuvěřitelně zodpovědní. Na rozdíl od nás chápou, že mít roušku pod nosem je k ničemu, v hospodách a barech se neshromažďujou víc, než je nutný - a tak tam mají jen zhruba 1500 případů covid na půl miliónu obyvatel. Když tam jdete s rouškou napůl žerdi, tak vás první nebo v horším případě druhý kolemjdoucí upozorní, že takhle to fakt nefunguje... Jinak pokud jde o počasí, příjemné jaro (vzduch kolem 20, moře 17), prázdná města a památky bez turistů, ceny níž než v sezóně (týden pronájmu auta za cca 2000 Kč) a vcelku pohodová covidová administrativa - jen PCR při cestě tam, při návratu není potřeba nic. Letenky za rozumné ceny, zkrátka na zahnání cestovatelského absťáku ideál :-) 

Ahoj, odkud to v současné době létá na Maltu? A jak bylo plné letadlo?

[/citace] My letěli z Vídně s Air Malta, letadlo poměrně plné (každá prostřední sedačka volná), možná by se dalo prodat tak 20 dalších letenek. Ale už je to 14 dní.

0 Citovat

My jsme si tak nějak spočítali, že letos už se lyžovat nebude, takže jsme v 1. půlce ledna zvládli 10 dní lyžování ve Švýcarsku. Trochu jsme se báli, že tam bude moc lidí, ale lanovky a sjezdovky jsme nakonec měli skoro jen pro sebe. Bohužel, od 15. 1. je při cestě do Švýcarska nutná 10 denní karanténa.

0 Citovat

Milka napsal(a):

My jsme si tak nějak spočítali, že letos už se lyžovat nebude, takže jsme v 1. půlce ledna zvládli 10 dní lyžování ve Švýcarsku. Trochu jsme se báli, že tam bude moc lidí, ale lanovky a sjezdovky jsme nakonec měli skoro jen pro sebe. Bohužel, od 15. 1. je při cestě do Švýcarska nutná 10 denní karanténa.

Jak se to dalo zvládat bez hospod? Uvažovali jsme o Bulharsku, ale tohle mi přijde jako zásadní překážka, že se člověk nemá kde ohřát a odpočinout si...

0 Citovat

Ahoj,

nebyl někdo z Vás v poslední době na Kapverdách a mohl by případně poskytnout info o opatřeních, které tam jsou ?

 

Díky

0 Citovat

Matouš napsal(a):

Jak se to dalo zvládat bez hospod? Uvažovali jsme o Bulharsku, ale tohle mi přijde jako zásadní překážka, že se člověk nemá kde ohřát a odpočinout si...

No, my do restaurací na svahu nechodíme ani normálně, takže pro nás to bylo bez omezení. Na svahu byla otevřená výdejní okýnka, venkovní terasy a samozřejmě toalety.

0 Citovat

Áčko napsal(a):

K tomu testu ze slin.. ani jedno z toho, co jste tu zmínili. Prostě mi strčili něco jako uchošťour mezi tvář a dáseň - do toho místa, kam dávají zubaři ty polštářky kvůli slinám. Vteřinu tam zašmátrali - jen jednou a na jedné straně - a hotovo. 

Ale vzhledem k tomu, že jsem vyšel pozitivní a nemám vůbec žádný příznak, naopak se cítím velice dobře, tak kdovíjak je to důvěryhodné. Navíc to ve mně akorát vzbudilo paranoju, když mi test dělá spřátelená laboratoř s cestovkou - která si nechá 100% mé platby a já od pojišťovny dostanu vyplacené storno. Vrtali byste se v tom, nebo to nechali být a přijali svůj osud? :D 

A je to tahle společnost:

https://www.goparking.cz/covid-testy/

 

 

K tématu tento zajímavý článek: https://cnn.iprima.cz/lidi-kteri...2101311440

0 Citovat

No ty vole, díky za tu reportáž, myslím, že si na to ještě posvítím. 
Já byl několikrát za týden s přítelkyní, poté jsem měl tady v tomto stánku positive test, ona negative, zase jsme spolu byli celý den, pak sem šel do svého bytu, ona šla po 5 dnech na přetestování PCR od hygieny a zase negativní. Tzn. jestli já byl pozitivní, rozhodně sem nebyl infekční. 

Tak další důvod si myslet, že to Fischer/Exim může ovlivňovat. Přecejen, oni dostanou za zájezd 100%, klient pak od externí pojišťovny 80%. Pokud mají free storno na hotel a teoreticky i na smartwings, pak je to docela slušnej business.

0 Citovat

Včera návrat po desetidenní dovolené v Keni.

Letenky s Qatar zpáteční do Nairobi za 12k, k tomu zpáteční vnitrostátní přelet k moři za další 3k. Ceny ubytování velmi příznivé, kupovali jsme až pár dní před odletem, vyprodání opravdu nehrozí. Důrazně bych doporučoval si zařídit eVisa už před odletem, vyřízena byla do druhého dne.

V Keni důsledně nosí roušky všichni (v silném kontrastu se sousední Tanzánií). Restaurace zavírají oficiálně v 21:00 (+ noční zákaz vycházení). Obchody bez omezení, jen u vstupu měření teploty a desinfekce rukou.

Pláže v Diani Beach vylidněné, některé hotely zavřené. Restaurace ale fungují všechny. Všichni místní si stěžují na extra slabou sezonu. Pokud nějací turisté jsou, pak jsou to Poláci. Beach boys vás rovnou nahánější "dzien dobry / czesc".

Testy pro návrat zpět se dají pohodlně vyřídit v místní nemocnici za cca 2,2k CZK. Objednání dopředu, výsledek ranního testu přišel emailem stejný den (v neděli ale např. netestují), na letišti stačilo ukázat email v mobilu.

Po příletu do Prahy kontrola QR kódu příletového formuláře a negativního testu (opět stačil email v mobilu).

Příjemným bonusem na závěr byla nabídka Qataru na upgrade zpáteční cesty do business v ceně kolem 5k CZK za jeden segment (tak levnou nabídku jsem nikdy nezažil).

Za mě náklady navíc v podobě 3 povinných testů (1 před, 1 v Keni, 1 pátý den po návratu) bohatě vykoupeny prázdnými plážemi a nižšími cenami (safari, výlety, ubytování). Kdo se nebojí a může po návratu týden povinné karantény strávit na home office, toho to může zaujmout jako alternativa profláknutého Zanzibaru...

 

0 Citovat

Včera návrat z Madeiry, lidi nula. Asi snad jen pár Čechů. Mohu porovnávat, byli jsme potřetí za sebou ve stejném období. Bavili jsme se s místním, lidi neřeší,  zda je nějaké nařízení správné nebo špatné, prostě  je to nařízení a podle toho jedou. Roušky všichni, dezinfekce všude, měření teploty před vstupem do obchodu, do restaurace. Nikdo se neohání "omezením svobody". Po jednom dni mi to vůbec nepřišlo, že tam kde se to mělo, že nosím roušku. Prostě jiná mentalita a začínám na to mít jiný názor. Kdybychom se takhle chovali u nás a nehráli si na machry, tak to vypadá jinak. Spousta lidí dělá tajné večírky atd.

Akorát PCR test mazec, jeden za 125eur, před cestou zpět do ČR. Při příletu udělají zdarma na letišti. Než přijdou výsledky, tak na pokoj a nikdo se s vámi nebaví  a nic nemůžete. 

U nás ukázat výsledky testu a qr kód,  keterej nikdo neověřoval, jen borec řekl, že věří, že to máme dobře.

Jak je to s tou karanténou a testem 6.den ? Je potřeba se sám hlásit na hygienu nebo se ozvou sami ?

0 Citovat

Poslat jim ten negativní test... 

ad @jonapet výstižně napsáno, taky jsem tam teď 14 dní byl a celkem pohoda... 

 

0 Citovat

Předpokládám tedy, že jsi letěl se Smartwings? Mám totiž letenky na Madeiru na duben s Tapem, ale jsem si téměř jistý, že lety Praha - Lisabon se zruší, respektive že 28.3. ani létat nezačnou. A vyhadat si rerouting s někým jiným ze Star Alliance, notabene, když přestupy v Německu jsou taky momentálně mimo hru, bude těžký boj. 

0 Citovat

matej15 napsal(a):

Předpokládám tedy, že jsi letěl se Smartwings? 

ano, Sw

0 Citovat

danny napsal(a):

Poslat jim ten negativní test... 

to jo, ale jestli už to někdo absolvoval. Nebo kontaktovat hygienu a nechat si nařídit karantenu, izolaci ? S tím není problém. 

Stejně by ten test vycházel nejdřív 8.den po příjezdu vzhledem k víkendu. To už můžeme zůstat rovnou doma ještě pár dní. 

0 Citovat

V sobotu 20.2. z Marsa Alam, Egypt. Prvních pár dní 30, pak ochlazení na 22, studený vítr, moře a bohužel i bazény, taky. Ještě, že tam měli vířivku. Jinak teda azuro! Test 2 dny před odletem na Go Parkingu, výsledky za 4 hodiny ! V letadle striktně roušky. Po příletu přímo ve dveřích letadla kontrola vstupního protokolu. Rozdávali ho i v letadle, my ho měli už předem. Většina z letadla už měla testy předem. Kdo neměl, vystupoval poslední. V hotelu všichni zaměstnanci roušky, rukavice, turisté nikdo. Středa večer test v hotelu, zařizovala cestovka, PCR z nosu, celkem friendly. Info o výsledku poslala delegátka v noci na sobotu. Certifikát jsme dostali až v autobusu na letiště. Na check-in chtěli vidět QR kód z CZ online formuláře a test. V Praze na letišti opět kontrola testů a QR kódu. Měli jsme ho jen na mobilu, nevytištěný. Teď sedíme doma a ve čtvrtek znovu na test.

0 Citovat

mil.maccza napsal(a):

Včera návrat z Madeiry, lidi nula. Asi snad jen pár Čechů. Mohu porovnávat, byli jsme potřetí za sebou ve stejném období. Bavili jsme se s místním, lidi neřeší,  zda je nějaké nařízení správné nebo špatné, prostě  je to nařízení a podle toho jedou. Roušky všichni, dezinfekce všude, měření teploty před vstupem do obchodu, do restaurace. Nikdo se neohání "omezením svobody". Po jednom dni mi to vůbec nepřišlo, že tam kde se to mělo, že nosím roušku. Prostě jiná mentalita a začínám na to mít jiný názor. Kdybychom se takhle chovali u nás a nehráli si na machry, tak to vypadá jinak. Spousta lidí dělá tajné večírky atd.

Akorát PCR test mazec, jeden za 125eur, před cestou zpět do ČR. Při příletu udělají zdarma na letišti. Než přijdou výsledky, tak na pokoj a nikdo se s vámi nebaví  a nic nemůžete. 

U nás ukázat výsledky testu a qr kód,  keterej nikdo neověřoval, jen borec řekl, že věří, že to máme dobře.

Jak je to s tou karanténou a testem 6.den ? Je potřeba se sám hlásit na hygienu nebo se ozvou sami ?

Při nástupu do letadla zpět do ČR test vidět nechtěli? Vzhledem k ceně testu na Madeiře přemýšlím, že bych doletěl do Prahy a z letiště rovnou na nejbližší PCR test. Karanténa mě čeká tak jako tak dalších 5 dnů až do výsledku druhého PCR testu, takže pokud by mě na Madeiře pustili do letadla, tak mi to zní jako příznivější varianta.

0 Citovat

mil.maccza napsal(a):

[citace="danny"]

Poslat jim ten negativní test... 

to jo, ale jestli už to někdo absolvoval. Nebo kontaktovat hygienu a nechat si nařídit karantenu, izolaci ? S tím není problém. 

Stejně by ten test vycházel nejdřív 8.den po příjezdu vzhledem k víkendu. To už můžeme zůstat rovnou doma ještě pár dní. 

I o víkendu se dělají testy. Já byl v sobotu v 8 ráno v ÚVN v Praze. Výsledek v 16:30. Poslat na hygienu na e-mail k tomu určený podle krajské příslušnosti. Pražská hygiena má na svém webu ještě předdefinovanou tabulku - jméno, datum narození, návrat odkud, datum návratu. Tu poslat spolu s přiloženým negativním testem. Reagují až v pracovní den - a vůbec ne hned ráno. Předpokládám, že není nutné čekat, až se uráčí na ten e-mail odpovědět. 

Jinak do databáze hygieny se dostanete tím vyplnění QR kódu na https://plf.uzis.cz/ a jste prostě 10 dní v izolaci. Pokud si to chcete zkrátit, pošlete jim negativní výsledek toho testu, absolvovaný 6. den. Tzn. tu 10-denní karanténu máte automaticky, nemyslím si, že je nutné jim aktivně volat.

0 Citovat

fredsnotdead napsal(a):

Při nástupu do letadla zpět do ČR test vidět nechtěli? Vzhledem k ceně testu na Madeiře přemýšlím, že bych doletěl do Prahy a z letiště rovnou na nejbližší PCR test. Karanténa mě čeká tak jako tak dalších 5 dnů až do výsledku druhého PCR testu, takže pokud by mě na Madeiře pustili do letadla, tak mi to zní jako příznivější varianta.

I kdyby tě na Madeiře pustili, tak tipuju, že narazíš na provizorní pasovce, co je na T2. Tam chtějí test vidět.

0 Citovat

matej15 napsal(a):

[citace="fredsnotdead"]

Při nástupu do letadla zpět do ČR test vidět nechtěli? Vzhledem k ceně testu na Madeiře přemýšlím, že bych doletěl do Prahy a z letiště rovnou na nejbližší PCR test. Karanténa mě čeká tak jako tak dalších 5 dnů až do výsledku druhého PCR testu, takže pokud by mě na Madeiře pustili do letadla, tak mi to zní jako příznivější varianta.

I kdyby tě na Madeiře pustili, tak tipuju, že narazíš na provizorní pasovce, co je na T2. Tam chtějí test vidět.

[/citace]

Jasně, s tím počítám. Nemám v plánu nijak obcházet testování. Spíš mě zajímá, co se stane pak, když na té pasovce test mít nebudu. Pošlou mě ho udělat rovnou na letišti? Nebo mě pošlou do karantény (která mě tak jako tak čeká) s tím, že si mám v co nejkratší době udělat test?

Předpokládám, že zpět na Madeiru mě nepošlou :-) 

0 Citovat

Karanténa v tranzitním prostoru. Zpátky tě nikdo posílat nebude. Jenom si ten pobyt na letišti budeš muset zaplatit sám. 

0 Citovat

fredsnotdead napsal(a):

[citace="matej15"]

[citace="fredsnotdead"]

Při nástupu do letadla zpět do ČR test vidět nechtěli? Vzhledem k ceně testu na Madeiře přemýšlím, že bych doletěl do Prahy a z letiště rovnou na nejbližší PCR test. Karanténa mě čeká tak jako tak dalších 5 dnů až do výsledku druhého PCR testu, takže pokud by mě na Madeiře pustili do letadla, tak mi to zní jako příznivější varianta.

I kdyby tě na Madeiře pustili, tak tipuju, že narazíš na provizorní pasovce, co je na T2. Tam chtějí test vidět.

[/citace]

Jasně, s tím počítám. Nemám v plánu nijak obcházet testování. Spíš mě zajímá, co se stane pak, když na té pasovce test mít nebudu. Pošlou mě ho udělat rovnou na letišti? Nebo mě pošlou do karantény (která mě tak jako tak čeká) s tím, že si mám v co nejkratší době udělat test?

Předpokládám, že zpět na Madeiru mě nepošlou :-) 

[/citace]V tom případě tě spíš na Madeiře nepustí do letadla. 

0 Citovat

floodland napsal(a):

Karanténa v tranzitním prostoru. Zpátky tě nikdo posílat nebude. Jenom si ten pobyt na letišti budeš muset zaplatit sám. 

O tomhle jsem teda ještě neslyšel. Přijde mi to jako nesmysl, že by tam měli nějaké prostory, kam by všechny bez testu umístili na 1-2 dny než budou mít výsledek testu.

 

Michal napsal(a):

V tom případě tě spíš na Madeiře nepustí do letadla. 

Ano, to je možné. A proto se na to tady ptám někoho, kdo tam včera byl :-) 

0