Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

@floodland To jako že v Praze ho nechají 10 dnů hnipat na letišti na zemi a ještě za to bude platit, nebo v nějakém dedikovanem hotelu.... Bizar hraničící s utopií. 

Další volovina je, že člověk by si měl "doma" nechat udělat za své šestý den PCR test. Neurčité výklady typu a/nebo ohledně vyvázání se z izolace. Ve skutečnosti nikdy nikomu se hygiena aktivně neozvala a žádný test nechtěla... Pasivně max poděkovali za zaslání testu a tím to zhaslo. Mluvím nejen že své osobní zkušenosti... 

0 Citovat

@fredsnotdead: Podstatné je, co bude v době odletu v TIMATICu. Jestli to, že každý přilétající potřebuje test, nepustí, ani když jim budeš ukazovat český paragraf s výjimkou pro české občany.

0 Citovat

Mimochodem pokud jste někdo zaměstnanec v kritické infrastruktuře, tak se na vás karanténa ani test po 6 dnech od příletu nevztahuje, stačí jen ukázat test při vstupu. Zjistil jsem to náhodně, když jsem pročítal tu šílenou 17 stránkovou vyhlášku. Tak aspoň v tomhle mi to moje práce ulehčí :D

0 Citovat

Můžeš prosím dát link na vyhlášku? Je tam upřesnění toho, co je pracovník v kritické infrastruktuře? Zákon je k tomu takový vágní.

0 Citovat

Je to napsáno v ochranném opatření MZ. Konkrétně bod I.5. písmeno i).

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...volani.pdf

Jinak pracovník v kritické infrastruktuře je dle zákona č. 240/2000 (krizové řízení), případně 181/2014 (kybernetická bezpečnost). Obecně třeba energetika, telekomunikace, veřejná doprava, pošta, soudy atd... Plus samozřejmě zdravotnictví, policie, armáda... My jsme třeba od firmy všichni dostali potvrzení, které stačí po příletu poslat na hygienu místo druhého testu.

Konkrétní kritéria pro subjekty kritické infrastruktury jsou uvedeny zde:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-432

0 Citovat

Na Madeiru ne. Pošlou tě rovnou do uranových dolů. A na cestu ti dají přes držku za to, že jsi potenciálně nakazil spolucestující v letadle. 

0 Citovat

matej15 napsal(a): Konkrétní kritéria pro subjekty kritické infrastruktury jsou uvedeny zde:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-432

Díky za konkrétní odkazy. A teď ještě extra špek. Když pracuji v IT na plný úvazek v datovém centru nejmenovaného operátora, ale prostřednictvím jiné firmy, která mě tam zapůjčuje, jsem z hlediska zákona pracovník v kritické infrastruktuře? 😅

0 Citovat

V Timaticu je dnes toto:

Passengers arriving from a country other than Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland (Rep.), Italy, Korea (Rep.), Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, New Zealand, Norway, Poland, Romania, Singapore, Sweden, Switzerland, Thailand, Vatican City (Holy See) or the islands of Azores (Portugal), Balearic (Spain) or Canary (Spain) must have medical certificate with a negative Coronavirus (COVID-19) PCR test result. The test must have been taken at most 72 hours before departure from the first embarkation point.

This does not apply to nationals of Czechia with a medical certificate with a positive Coronavirus (COVID-19) RT-PCR test result issued by a medical facility in Czechia or another EEA Member State at most 90 days before arrival. The certificate must be in Czech or English. 

 

Takže kdo přílétá ze země, která není uvedena v seznamu, test mít musí. Pozitivní je, že pokud někdo prodělal v posledních 90 dnech covid, testu (a následně i karanténě) se vyhne. :-)

0 Citovat

@Michal

No pokud bys byl kmenový zaměstnanec, tak to je jasný. Pro firmy typu Accenture a podobně, který půjčují svoje lidi, tam těžko říct. Nicméně v tom potvrzení je přímo napsáno, že vykonáváš činnost pro subjekt kritické infrastruktury, takže imho se to vztahuje i na externisty. Každopádně ten vzor potvrzení je ke stažení třeba na webu Ministerstva dopravy:

https://www.mdcr.cz/getattachmen....docx.aspx

Takže pokud ti to HR, respektive bezpečnostní oddělení potvrdí, tak máš vyhráno.

0 Citovat

@matej15: Díky za odpověď. Zkusím to sehnat. Do centrály totiž teď mají všichni zakázáno chodit.

Výhledově by to dost pomohlo s očkováním.

0 Citovat

Je neskutečný, jak Covid některým jedincům naprosto vymyl mozek. Čest těm, kteří to pochopili jako nadsázku. 

0 Citovat

S tím očkováním to u nás bylo tak, že firma poslala státu seznam zaměstnanců (těch co o to stáli), s tím, že až přijde řada na kritickou infrastrukturu, tak ten registrační systém podle rodnýho čísla umožní registraci. Nicméně s tím potvrzením by se na to očkování přednostně asi taky dalo dostat.

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Další volovina je, že člověk by si měl "doma" nechat udělat za své šestý den PCR test. Neurčité výklady typu a/nebo ohledně vyvázání se z izolace. Ve skutečnosti nikdy nikomu se hygiena aktivně neozvala a žádný test nechtěla... Pasivně max poděkovali za zaslání testu a tím to zhaslo. Mluvím nejen že své osobní zkušenosti... 

Hygiena se nikomu ozývat nemusí, to jde za cestovatele. Mě teda vždy pak přijde "Děkuji za zaslání výsledku testu. Vše je v pořádku, není již nutno nadále dodržovat karanténní opatření." 

0 Citovat

matej15 napsal(a):

Je to napsáno v ochranném opatření MZ. Konkrétně bod I.5. písmeno i).

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-c...volani.pdf

Jinak pracovník v kritické infrastruktuře je dle zákona č. 240/2000 (krizové řízení), případně 181/2014 (kybernetická bezpečnost). Obecně třeba energetika, telekomunikace, veřejná doprava, pošta, soudy atd... Plus samozřejmě zdravotnictví, policie, armáda... My jsme třeba od firmy všichni dostali potvrzení, které stačí po příletu poslat na hygienu místo druhého testu.

Konkrétní kritéria pro subjekty kritické infrastruktury jsou uvedeny zde:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-432

jasně, pokud jsi vyslaný do zahraničí svou firmou, ale řekl bych že při vycestování na soukromo to potvrzení neplatí, nebo by alespoň platit nemělo. Přinejmenším Ti stejně firma nařídí home office pokud je to možné, případně překážky v práci na straně zaměstnavatele - nepustí si Tě do práce roznášet virus. Momentálně musíme i zahraniční soukr. cesty hlásit zaměstnavateli, když je stejně téměř vše červeně na mapě. 

0 Citovat

O tom, že to musí být pracovní cesta, se ale v tom opatření nepíše ani slovo, takže to platí pro jakékoliv cesty.

0 Citovat

Taky bych řekl, že to platí pro jakékoliv cesty. Pokud jsi opravdu kritická infrastruktura pro stát, tak není relevantní, jestli tvá cesta byla pracovní nebo ne, prostě doraž plnit svou povinnost.

Druhá věc je samozřejmě praxe. Například můj zaměstnavatel je považován za prvek kritické infrastruktury, ale i tak po jakékoliv cestě do zahraničí máš prostě přikázáno ("po dohodě s nadřízeným :)") být na HO, případně máš překážku na straně zaměstnavatele (pokud nejsi schopný obstarat svou práci z domova) a žádná potvrzení o kritické infrastruktuře se nevydávají. To platí i pro pracovní cesty (kterých je teď ale samozřejmě pomálu).

0 Citovat

Na Madeiře před odletem samozřejmě test kontrolovali, jinak nástup do letadla není možný. Já mám covid za sebou ve lhůtě 90dní, tak jsem měl papír od doktora, bez problémů,  jak na Madeiře při příletu, tak při odletu a i při příletu v Praze.

0 Citovat

myslím si, že jsem ani nemusel dělat příjezdový formulář, někde o tom byla zmínka,  ale na Madeiře ho chtěli vidět,  teda ten QR kód.

0 Citovat

Klidné odpoledne všem, jen krátký dotaz - jsme momentálně v Bukovelu na Ukrajině, zítra odjíždíme zpět do ČR. Jeli jsme sem přes SK, ale kvůli ukr silnicím to chceme vzít zpět přes Polsko. Dcera si dnes asi zlomila ruku, prostě blbě spadla a nechceme absolvovat vyšetření ve zdejší nemocnici - zafixovali jsme jí to a musíme počkat. Platí, že tranzit přes Polsko je bez testu, když vše uděláme až doma? Rozumím tomu, že je potřeba mít test při vstupu do ČR, ale vzhledem k okolnostem se chceme dostat domů co nejdříve...

0 Citovat

Ano tranzit zatím bez testu, Poláci ale od soboty zrejme zavedou povinnost testu/karanteny/ockovani pri vstupu z CR a SR a mluvi se i o zavedení kontrol na hranicích. Zítra by jste ale neměli mít problém, pokud se dostanete z Ukrajiny do Polska.

0 Citovat

eremi@ - díky za odpověď, pro nás je zítřek a dostat se přes ukr do eu, poté na rentgen...

0 Citovat

ještě jednou díky eremi@ za odpověď, pomohla nám v rozhodování, jak jet domů - to je snad i smysl této platformy, aby si lidi dokázali předat informace.

výsledek rtg - naštíplá kost v zápěstí, fixace, sádra, vše v klidu - nechtěli jsme to řešit na ukr, protože poslední den před odjezdem. I díky zkušenosti při návratu - ukr / polská hranice na jednom z hlavních přechodů ( auto ), kolona cca 25 - 30 aut, během hodiny žádný pohyb, na dotaz jak dlouho budeme čekat, prý 8 hodin a více...přejeli jsme o pár km vedle na menší přechod, tam 15 aut, po 5 hod čekání u závory, než "pustí" auto na pasovou a celní kontrolu dotaz, že potřebujeme řešit tranzit do ČR. Ukr celník nabídl se slovy "můžu vám pomoci zkrátit čekání, "budet blagadarnosť" :-)? Za 10 usd jsme se dostali hned na řadu a poté pochopili, že dané zdržení a celé čekání je pouze kvůli postupu polských celníků, připomínka starých časů pro ty, kteří ještě pamatují cestování s výjezdní doložkou a kontroly s tím spojené. Měli jsme před sebou 500 km a v autě 2 ženské, které ne vlastní vinou přišly k úrazu na sjezdovce ( náš problém ), kdy do nich narazil jiný lyžař a blbě spadly, takže jsem v mylném předpokladu očekával, že vše brzdí ukr, ale když tam stojíte a vše vidíte, napadne vás jediné - poláci jednají na základě nějakého příkazu, aby každému dali najevo, že se cestovat nemá...pominu vyskládání celého auta a "hledání něčeho", moje argumentace, že jedeme do špitálu v čr a nechceme nikoho zdržovat ani zatěžovat, měla nulový výsledek.

Shrnutí - lyžování v Bukovelu, kvalita ubytování, služby a přístup i s ohledem na opatření na špičkové úrovni za ceny, o kterých si jinde můžeme nechat zdát. Cesta autem 800 km by normálně trvala po dálnici max 9 hod, reálně 16 hod. pouze kvůli polské hranici.

0 Citovat

Hlavně že vse klaplo a jste v pořádku doma.

Diky za info o lyžování na Ukrajině, sice tam jezdím několikrát ročně, ale na lyžích jsem tam ještě nebyl a doted by me to ani nenapadlo, takže zajímavy podnet.

0 Citovat

eremi@ díky moc ještě jednou! Pokud jezdíš na ukr, znáš některá specifika, ale pokud to nebudou brát jiní jako plevelení vlákna, přiložím nějaká fota... lyžařský areál https://www.skiresort.info/ski-r...t/bukovel/

Ubytování klasicky přes booking.com, přístup na sjezdovku přímo od apartmánů, dojezd také. Snídaně v ceně, naprosto luxusní, narozdíl od jiných jsme ráno vynechávali šampaňské a kaviár :-), bazén 38st, sauna, pára, relax zona v ceně na 2 hod, ski pas cca 700,- Kč / celý den, dodržování roušek, odstupů, u stánků na svahu občerstvení za pohodové ceny a vždy po jednom, žádné fronty...měli jsme na apartmánu kuchyň, takže jsme nevyužili žádné jiné stravování kromě snídaně, kde vždy omezený počet lidí s podmínkou roušek, dezinfekce, rukavic - profesionální přístup, všichni hosté chápali omezení a chovali se dle toho. Osobně jsem byl překvapen z kvality a úrovně - viz fota


bukovel.jpg
bukovel1.jpg
bukovel2.jpg
bukovel3.jpg
bukovel4.jpg
bukovel5.jpg
bukovel7.jpg
bukovel9.jpg
bukovel10.jpg
bukovel11.jpg
bukovel12.jpg
bukovel13.jpg
bukovel15.jpg
bukovel16.jpg
bukovel17.jpg
bukovel18.jpg

0 Citovat

diky za info a rychle uzdravenie dievcatam. aku trasu ste zvolili po Ukrajine a v akom stave boli cesty? Kedze tie zakarpatske su legendarne, aj ked teraz sa rekonstruuje o 106.

0