Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Západní Sahara, Obratnik Raka - splněno 💪

...všem, kdo by chtěli kopírovat moji trasu, doporučuji vzít to z Marakéše přes Carrefour v Agadiru. Lepší "cukrárnu" tady těžko najdete 🍸🙏😁

Díky AlejandaS za kompliment. Hned mě to motivuje doplnit podstatné informace:

👉 Víno z letošního salónku vystačí max na přestup v Bergamu.. Mám jen příručák no.

👉 V dutty Marakeš prodají max 1 litr tvrdého alkoholu na osobu, ale pokud budete joooo milí, zabalí vám ještě druhý litr do další tašky aby na scaneru necinkal 🙏

👉 Agadir je poslední možnost nachystat se "hezky česky" na cestu🍸‼Místní marocká vína koupíte od cca 100 Kč. Nepodcenňte to! Dál už teče jen berberská whisky, káva a pomerančový fresh. Vše je sice super, ale defekt pneu s úsměvem v poušti na Západní Sahaře (coby singl cestovateli) to nezpůsobí. Vodka s džusem jo.

👉 Obratnik Raka není voňavé, lehce exotické a lehce snědé Maroko. Je to ČERNÁ AFRIKA. Tady mít smile na tváři je základ přežití. 

👉 Jelikož je v Maroku prohibice a na Západní Sahaře ani neví, že alkohol existuje, nemají na checkpointech vojáci ani policajti alkoholtestry 🙃

 

 

0 Citovat

A já si vždycky (asi bláhově) myslel, že cestování učí pokoře a respektování cizích kultur, náboženství a obecně pravidel a zákonů dané země.

0 Citovat

NZ bejby, taky jsem si jednou napakovala kabelku Heinekenama, Zapadni Sahara je sexy a taky bych tam chtela pristi rok zavitat :) Neber pls me obcasne usecne komentare moc vazne ;)

0 Citovat

Ako Catherine Sharp našla zaujímavý "niche". Lowcost alko traveleri boli vždy u mňa zafixovani Brumovia a pod. s 2 promile, sandále s ponožkami a sprcha pred týždňom. A teraz tu máme mierne sociálnu MCBP ktorá dobre pije aj píše.

 

0 Citovat

tonic napsal(a):

Ako Catherine Sharp našla zaujímavý "niche". Lowcost alko traveleri boli vždy u mňa zafixovani Brumovia a pod. s 2 promile, sandále s ponožkami a sprcha pred týždňom. A teraz tu máme mierne sociálnu MCBP ktorá dobre pije aj píše.

 

Kompliment od znalce vždy potěší ✌🙃

0 Citovat

Praha-Hamburg V Praze pri odletu OP+certifikat ockovani,pri navratu vyplneny formular. Pri odletu z Hamburgu nic videt nechteli. Byli jsme v Bremach,jsou na tom z celeho Nemecka snad nejlepe,respirator v mhd,v hotelu bez po predlozeni dokladu o ockovani. 

0 Citovat

Tirana - Vídeň. V Tiraně pouze kontrola ID a vytištění BP. Kovid nesmysly nikoho nezajímaly. Stejně tak jako roušky, které ani v terminálu nikdo nevyžadoval. Po přistání ve Vídni klasický "tranzit" a ven. Protože jsem to předpokládal a spoj do OV jel až za 4 hodiny, přišly vhod letenky do Burgasu, koupené za 120kč na Gotogate, jako vstupenka do salónku. Tam čas příjemně utekl a ty dva radlery na cestu, jsem už ani neschovával...😁

0 Citovat

Petr _45 napsal(a):

 v Bremach,jsou na tom z celeho Nemecka snad nejlepe,respirator v mhd

Uplne staci medicinske rusko, zbytocne sa dusit v respiratore

O dva tyzdne uz na tom najlepsie nebudu ked tu skonci freimarkt :)

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Tirana - Vídeň. V Tiraně pouze kontrola ID a vytištění BP. Kovid nesmysly nikoho nezajímaly. Stejně tak jako roušky, které ani v terminálu nikdo nevyžadoval. Po přistání ve Vídni klasický "tranzit" a ven. Protože jsem to předpokládal a spoj do OV jel až za 4 hodiny, přišly vhod letenky do Burgasu, koupené za 120kč na Gotogate, jako vstupenka do salónku. Tam čas příjemně utekl a ty dva radlery na cestu, jsem už ani neschovával...😁

 

I ty, Brute?! 🔝🔝🍸😁😁💛

0 Citovat

ZRH-CDG-RUN a zpět. V Curychu na odletu stačilo dvakrát pípnout mobilní BP. V Paříži ještě před checkinem (Air Austral) důsledná kontrola očkování i testu (obojí nutné). V St. Denis nic. Člověk vyleze po 11hod letu z letadla a nechtěj po něm ani občanku. :)

Na Reunionu zrovna odeznívala covidová vlna a na ubytkách se opatření řešila s různou mírou intenzity, nicméně covid pass chtěli vidět víceméně všude. Světlou výjimkou byla chata na sopce, kde svérázná paní domácí zřejmě usoudila, že nad 2000m se covid nechytá a tudíž tam žádná opatření nepřipustila. Žádné zákazy, žádné pasy, žádné roušky, nic - úplně jak za starých dobrých časů.

Když jsme pak slezli dolů, v hotelu si na roušky docela potrpěli, ale na pláži a v plážových restauracích byly vidět minimálně. Na odletu kontrola očkování.

0 Citovat

Martin Vícha napsal(a):

Tirana - Vídeň. V Tiraně pouze kontrola ID a vytištění BP. Kovid nesmysly nikoho nezajímaly. Stejně tak jako roušky, které ani v terminálu nikdo nevyžadoval. Po přistání ve Vídni klasický "tranzit" a ven. Protože jsem to předpokládal a spoj do OV jel až za 4 hodiny, přišly vhod letenky do Burgasu, koupené za 120kč na Gotogate, jako vstupenka do salónku. Tam čas příjemně utekl a ty dva radlery na cestu, jsem už ani neschovával...😁

Proc si nekoupis nejakou 10eurovku s Wizzairem a 3h pred odletem to neprebookujes (a mezitim se doplazis do salonku, samozrejme)?

0 Citovat

Ivo napsal(a):

Proc si nekoupis nejakou 10eurovku s Wizzairem a 3h pred odletem to neprebookujes (a mezitim se doplazis do salonku, samozrejme)?

To by se dalo využít jako perpetuum mobile pro alkoholika. Dokud zvládne přebukovávat, může zadarmo popíjet.

0 Citovat

Koukam ze se budu muset  s temi salonky neco naucit  Zapadni Saharu jsem projel az k Mauretanskym hranicim jako ridic starsiho busu Mercedes pro 18 +2  pri tritydenni ceste po Maroku  pred 20 lety Asi to tam vypada dneska ponekud jinak.....chlast uz byl tenkrat  obchodni artikl a lechtive casopisy taky :-) 

Je pravda ze je tehdy vic zajimaly ty  nahate slecny v casopise ,nez ten chlast ,ale ze by o nem nevedeli a neznali ho to urcite ne 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

[citace="Ivo "]

Proc si nekoupis nejakou 10eurovku s Wizzairem a 3h pred odletem to neprebookujes (a mezitim se doplazis do salonku, samozrejme)?

To by se dalo využít jako perpetuum mobile pro alkoholika. Dokud zvládne přebukovávat, může zadarmo popíjet.

[/citace]

Ja tohle teda jeste nepraktikoval, ale jestli nechat propadnout letenku a nebo ji pak ze salonku prebookovat mi uz prijde burt a aspon by Martin usetril na 2 pivka ve vlaku :-D. Kazdopadne asi bych to moc casto nedelal, hadam, ze policie na letisti by si po par pokusech vsimla pasazera, ktery chodi na letiste ale nikdy nakonec neodleti. 

0 Citovat

To přebukování je zadarmo?

0 Citovat

mirjur napsal(a):

To přebukování je zadarmo?

Jasne, Wizz flex. Muzes tak tocit jednu a tu samou letenku donekonecna, jen ji vzdy 3 hodky prebookovat nekam na rok dopredu a pak az pujdes do salonku si vyhlidnout nejaky let za 10eur +- za 4-5 hodin pred tvym prichodem na securitku a zas stejne kolecko. Nakonec to stejne skonci tak, ze ti Wizzair let zrusi a vrati plnou cenu vc. Wizz flex.. A beztak jde sehnat Wizz flex za 5 EUR na nejakych trasach, napr. Pardubice-Ukrajina, coz je cena, za kterou Martin koupil letenku, co nechal propadnout.

0 Citovat

Těch 120kč bylo za 2 letenky, ale ten nápad z wiz flex je dobrej, díky 👍, ještě tam nějaké 1eurove mám.

0 Citovat

Ryanair bratislava alghero. Sobota do alghera dnes zpět. Oproti června se ani v Bratislavě ani v algheru nemuselo k přepážce check in, když jste byli cekli online.. obojí chtěli covid pas..salonek bratislava 5 Čechů... jen sendviče a panini nějaký balený croisant..pivo víno tatratea..:) alghero-listky na autobus musíte v hale. Řidič je neprodává..na Sardinii roušky dovnitř..jinak v pohodě..moře i ke koupání, na některých plážích jsou ještě i slunečníky..

0 Citovat

Praha - Barcelona (tam s Easyjet, zpět s Vueling) minulý víkend.

Při odletu z Prahy kontrola španělského QR kodu na gatu. V Barceloně jen rychlé načtení QR kodu, covid pass nikdo vidět nechtěl. Ve městě se covid opatření v podstatě neřeší, obzvláště s porovnáním s Andalusií před měsícem. Roušky jen v MHD a vnitřních prostorách, ale nikdo nikoho neotravuje. Covid pass nikoho nikde nezajímal u žádných vstupů. Turistů bylo na můj vkus celkem dost, ale asi stále jen malý zlomek toho co před covidem. Park Guell celkem plný, nicméně vstupenky jsme kupovali až na místě v automatu a ani jsme nestáli žádnou frontu. Celkem velký fronty byly u Sagrada Familia a Casa Batllo, ale ani do jednoho jsem nešli dovnitř protože ty prachy, co to stojí (26 eur katedrála a 34 eur Casa Batllo), jsem radši utratil v baru za jídlo a pití, než se tam mačkat s hromadou lidí.

Co mě fakt naštvalo je opravdu tragický systém MHD. Město je relativně malé, ale dostat se i na krátkou vzdálenost trvá strašně dlouho. Metro má nesmyslně klikaté trasování ala pražská chalupoida, navíc je potřeba často přestupovat, kdy v některých stanicích strávíte klidně 10 minut, jen než se dostanete na druhou linku. Autobusy jsou ještě horší, protože vzhledem k tomu, jak je řešená zástavba (čtvercové bloky s křižovatkama), tak je každých 150 metrů semafor na kterým bus většinou stojí, takže ve výsledku se 1km jede klidně 10 minut.

Ještě horší je cesta z letiště. Koupili jsme online kartu Hola Barcelona, s tím že z letiště pojedeme busem A46. Jenže po přistání na T2 nikde není žádný automat na vyzvednutí. Snad se dá vyzvednout v turistických informacích, jenže tam se zavírá v 8 večer. Museli jsme tak jít přes celý terminál a pak ještě přes parkoviště, minimálně tak kilometr, do stanice metra a až tam se dalo vyzvednout. Samotným metrem pak cesta do centra se dvěma přestupama trvala 75 minut. Autem to google mapy ukazovaly 20 minut...

Moře bylo pořád dost teplé, pláže relativně plné, i když většina místních v bundách, pár lidí se koupalo. Magic fountain kvůli covidu mimo provoz :))) Jinak Barcelona na španělský poměry fakt drahá, rozhodně nejdražší místo, kde jsem ve Španělsku byl i ve srovnání s Madridem nebo San Sebastianem.

Let zpět s Vueling, v Barceloně nikdo nic nekontroloval. V Praze na T2 už konečně po roce a půl někdo zapojil hlavu a přesunul tu nesmyslnou kontrolu QR kodu až přímo k východu přes celní kontrolu u pásů s kuframa. Takže se to v klidu rozprostře mezi ty, co jdou rovnou s příručákem a těma co čekají na kufr. Nadšení paní, co to kontrolovala bylo ovšem takové, že tentokrát stačilo jen vytáhnout zhasnutý mobil z kapsy a už mávala ať pokračujeme ven.

0 Citovat

Takže Arménie a Gruzie minulý týden.

Let Vídeň-Jerevan: Vydán mobilní BP. Na bráně jen kontrola pasu a letenky.

V Jerevanu kontrola pasu a zběžná kontrola očkovacího certifikátu. Vstupní formulář nikdo nechtěl a vyhodil jsem ho na hotelu. V celé Arménii prakticky nikdo a nikde nenosí roušky. A to platí včetně metra. Nějaké rozestupy neexistují. A když jedete maršrutkou nebo busem, tak to kolem solidně kašle. Topka byla recepční na hotelu, co zvládla celou noc prokašlat suchým dráždivým kašlem. Jestli to nebyl COVID, tak jsem čínský papež.

Cesta Jerevan-Tbilisi. Pozemní vstup do Gruzie vyžaduje test, tak jsem letěl. Na letišti kontrola teploty u vstupu. Check-in otevřen cca 105 minut před odletem. Kontrola gruzínského formuláře, pasu, rezervace letenky a taky očkování (nikdo ale neskenoval QR kód). Test v tomto případě netřeba. Přistupovalo se na let Armenianu z Moskvy.

V Tbilisi na letišti kontrola pasu a očkování, ale ne tak důkladná jako v Arménii. Fronta na pasovku rozdělená jen na Gruzínce a ty ostatní. V příletové hale se na vás indickým stylem sesypou taxikáři i na autobusové zastávce s digitální odjezdovou tabulí jsou vám schopní tvrdit, že žádný bus nejezdí. Na letišti jsou dva bankomaty - modrý a oranžový. Oranžový účtuje za výběr tři lari, aniž to oznámí.

V Gruzii se roušky nosí mnohem víc. Prakticky každý ve vnitřních prostorách, ale dost často na mikira. A dokonce taková 1/4 nosí roušky i venku, a to včetně situací, když nikdo kolem nich není. Na druhu stranu, kašlací soundtrack jsem tam skoro neslyšel. Před nástupem do vlaku se kontroluje teplota a jméno v dokladu. Jízdenky jsou jen na jméno. Na letišti v Kutaisi nikdo teplotu nekontroloval.

Let Kutaisi-Praha: Na palubě snad půlka lidí bez roušek. Personál nic neřešil. Výstup autobusem. Systém LIFO. Na pasovce jsem byl mezi prvními. Znuděný pasovák naskenoval pas a nic dalšího neřešil a nechal mě jít. Teď je otázka, jestli očkování / formulář vidí v PC nebo je jen tak apatický.

Co se týče počasí, tak celý týden byl slunečný jako ze žurnálu. Přes den teploty atakující dvacítku. 

Ceny nižší v Arménii. Jídlo kolem 60 Kč a taxíky za 2-5 Kč/km. Gruzie s jídlem kolem 100 Kč a taxíky nějakých 7-12 Kč. V Arménii funguje Yandex, v Gruzii Bolt a v některých místech i Yandex. Uber se tváří, že taky funguje, ale ve výsledku jen zobrazí hlášku o potřebě aktualizaci, která vás přesměruje na Yandex.

Na gruzínský Maxim se nedá zaregistrovat s českou SIMkou. Když jsem zkusil asi 4x požádat o ověřovací kód, co nepřišel, byl jsem po posledním pokusu zablokovaný. 

0 Citovat

My měli v Tbilisi problém s baterií v autě a přijel člověk ji vyměnit, a když nás viděl stát na ulici bez roušky, tak vyloženě agresivně na nás vystartoval, ať si okamžitě nasadíme respirátor (rouška mu nestačila!), jinak že se s náma vůbec nebude bavit... jestli prý v Česku nemáme covid... idiot. Ale to byla výjimka, jinak nikdo neprudil. I když je fakt, že jsem brzy ráno viděl na liduprázdné ulici holku v roušce, i v autě samotnou řidičku v roušce... no, bez komentáře. 

0 Citovat

Oranžový bankomaty v Gruzii jsou parádní scam. Co by na to řekl Janek Rubeš?

0 Citovat

Chystám se také do Alghera příští týden, je potřeba vyplňovat příjezdový formulář před cestou tam?

0 Citovat

Dá se španělský vstupní formulář https://www.spth.gob.es/ vyplnit bez znalosti čísla sedadla, nebo je to povinná položka? Díky.

0 Citovat

Ma nekdo zkusenost jak funguje tranzit na letisti v Bratislave ?  Test asi kontroluji  ,ale je to i v pripade  testu  bez problemu pro neockovane ? Jde mi  o cestu z Bratislavy z letiste do CR verejnou dopravou  Slo by o prilet z cervene zeme  pisou sice o tom ,ze u tranzitu se nic nezmenilo ,ale u nich a u Madaru clovek nevi co to jejich vedeni vymysli  

Dneska ma Ryanair zase akci 24 hodin a  Dublin -Bratislava je za  8 euro tak nad tim  uvazuju  ,ted naposledy to bylo pres Viden super a uz jsem psal ze mi bylo az lito ,ze jsem si delal test  a dokonce i vyplnil prijezdovy formular  Pri dnesni akci jde najit Viden za 10 euro ale neni dobry cas letu  Praha je pres 20...

 

0