Ahoj, ráda bych se s Vámi podělila o dosud nepopsanou destinaci- Malta. Malta je bohužel ne příliš českými turisty objevená destinace- a to je škoda. Navíc, teď jsou i letenky za fajn ceny. Dá se letět v sezoně (od dubna) s Air Malta- vlajkovým dopravcem ostrovů. Ceny jsou vyšší, ale občas se vyskytne akce. Nebo se dá letět z Budapešti s Wizzama a nebo, kdo je od východu Čech, z Wroclawi s Ryanair. Na Maltě je letiště malinkaté a přehledné, jako ostatně vše (kolikrát ani nepoznáte, že se nacházíte v jiném městě). Strávila jsem tam 4 měsíce, věcí, co navštívit a objevit, je hromada. Pokusím se je níže vypsat. Malta je malinkatá (rozloha je 316km2, což je jen o trošku víc, než má Brno) a má vymakanou síť autobusů. Jízdenka na celý den stojí 1,5E (týdenní stojí 6e) a platí na všechny spoje po ostrově a je naprosto dostačující. Auto se půjčit dá, ale je to poměrně drahé, musí Vám být 23 (záleží kde, ale zpravidla musí být 23-25let) a navíc je to džungle. Jezdí se nalevo, jako v Anglii a benzín je také drahý = kolem 1,6e, někde i víc. Pozor: zvykněte si, že Malta je jih. Nic tam není pravidlem- autobusy sice mají jizdní řády, ale někdy má zpoždění 10 minut, někdy hodinu, někdy prostě nejede. Ptejte se řidičů, kam jedou. Stávalo se, že jsem jela 45 a vystoupila z autobusu 44 a to jsem nepřestupovala! Musíte si mávnout, jinak nezastaví. A taky zmáčknout čudlík, že chcete ven, jinak nezastaví. Může se stát, že vás do budu nepustí "pushmeni"- stojí v předu busu a říkají "move back, please!"- prostě je bus nacpanej a podle jejich dobrý vůle se tam buď vejdete, nebo ne. Když stojíte někde v divočině, kde bus projede jednou za hodinu a je zrovna plnej, máte smůlu, protože nezastaví Na Maltě je všechno dražší než u nás, ale pro jiné je levná. Jídlo v restauraci kolem 10-20e, je drahé maso. Pinta piva bez pěny a téměř bez bublin je 3,5e (místní Cisk, ale to je taková dešťovka), dražší Heineken a Carlsberg nebo Guiness. České pivo je drahocenný artikl především pro místní Čechy- je jich tu docela hojná komunita. Super je ovoce a zelenina- je na ulicích a je levnější, než u nás a 100% čerstvá. DOPORUČUJI OCHUTNAT místní Pastizzi a meatpies (pastizzi mají na každém rohu, cena 80c-2.5, je to jakési těsto podobné listovému a je plněné masovou směsí, kozím sýrem, zeleninou, v podstatě čímkoli) a super je i jejich hranatá pizza, cca 80 c v pizzeriích Maxim. Dejte si něco v Marsaxlokk na místních trzích. V létě tam stánkaři i grilují čerstvé ryby a maso. Hotel s 5* kolem 100 e/noc, ale pokud chcete jen místo na přespání, dá se sehnat postarší hotel se s nídaní kolem 10/15e/noc. Apartmány ve Vallettě jsou poněkud dražší (v sezoně minimálně 70-15 e noc/2 os). Super na ubytování je určitě Sliema nebo St. Julians, kde to žije. Je možné, že červen-září budete slyšet hudbu i v noci, ale člověk si na to celkem rychle navyká. Pokud nejste party-lidi a chcete spíš klid a projet si Gozo a vidět spíše ty přírodní věci, pláže a památky, je možné si sehnat levně ubytování na severu- Bugibba, Qawra, St.Pauls bay, popřípadě pokud chcete klid největší, lze si pronajmout farmu na Gozu. Sever je ale opravdu klidný. Jedině snad Bugibba- takové to wannabe město, co má i pár barů- doporučím v Bugibba reagge bar na pláži u akvária. Pokud chcete zažít párty, jděte do Pacevillu. Je to partyzone Malty- ale pozor, v sezoně a v pátek/sobotu se tam nehnete. Je to ulice asi 200m dlouhá s cca 100 bary a kluby a „bordely“. Určitě vybírejte termín dobře, Malťané hodně slaví. Podívejte se, co je kdy za svátky (festas, feasts), bývají hodně slavené a vyzdobené ulice plne lidí a umělců, většinou doprovázené ohňostroji a bujarým veselím. V sezoně jsou každý týden (čt-ne) v jiném městě. Na http://www.whatson.com.mt je kalendář akcí. Mají i vlastní mistrovství světa v ohňostrojích Ostrovy Gozo a Comino- Gozo je vůbec relax. Tam se čas doopravdy zastavil. Projeďte ho třeba na skútru- ale nespěchejte. A nezapomeňte na Azure Window. Comino je další ostrov a je to v podstatě jen kámen ve vodě s Blue lagoon- snad nejznámější lagunou. Navšitvte jakýkoli kostel, jsou krásně zdobené, prortože Malta ve svých slavných dobách byla hodě bohatý stát. Někde se platí vstup a někde je vstupné dobrovolné (Dome v Mostě- dobrovolné, St.Paul's ve Vallettě 6e) Mellieha- nejsevernější město, kde jsou pláže, dá se dělat kite a wind surfing a potápění. Popeye Village, kde se natáčel Pepek námořník. Golden Bay- největší 2 pláže na ostrově, v sezoně plno turistů. Pozor na medúzy! (vůbec na Maltě je spoustu plochých kamenů u moře, kde se dá opalovat a koupat, ale je třeba sledovat medúzí předpovědi podle větru- žahnutí je nepříjemné a na plážích nejsou sprchy a nebo jsou placené, voda je tam velmi cenný artikl- dováží se a nebo se vyrábí desaltací a z kohoutků není pitná!) St.Peter's Pool v Delimara- pokud si rádi skočíte z útesu do moře, na jihu je tento přírodní bazén s útesem cca 5m, kde je naprosto bezpečné si skočit dolů, do azurově modré vody. Počasí: Malta má teplé podnebí, ale velmi vlhké (až 90%) a tudíž je i při 15'C zima. Nicméně v létě se teploty pohybují kolem 40'C (léto=červen-září) a moře má příjemných 28. Pozor ale na studené větry, které přivanou i studenou vodu. Na Maltě téměř neprší a pokud ano, stojí to za to. (mohutné záplavy, ale to je výsada zimních měsíců, za 4 měsíce, kdy jsem tam byla-konec března až červenec-sprchlo jednou a to na asi 10 minut...) Malta stojí za návštěvu, ale týden nestačí. Pokud máte jakékoli dotazy, napište. užitečné informace o cestování, památkách, ... http://www.mta.com.mt http://www.heritagemalta.org http://www.visitmalta.com .

Malta (Maltese Islands)

Založil(a) ve fóru Cestopisy

20 reakcí

Ahoj, ráda bych se s Vámi podělila o dosud nepopsanou destinaci- Malta.

Malta je bohužel ne příliš českými turisty objevená destinace- a to je škoda. Navíc, teď jsou i letenky za fajn ceny. Dá se letět v sezoně (od dubna) s Air Malta- vlajkovým dopravcem ostrovů. Ceny jsou vyšší, ale občas se vyskytne akce. Nebo se dá letět z Budapešti s Wizzama a nebo, kdo je od východu Čech, z Wroclawi s Ryanair. Na Maltě je letiště malinkaté a přehledné, jako ostatně vše (kolikrát ani nepoznáte, že se nacházíte v jiném městě).

Strávila jsem tam 4 měsíce, věcí, co navštívit a objevit, je hromada. Pokusím se je níže vypsat.

Malta je malinkatá (rozloha je 316km2, což je jen o trošku víc, než má Brno) a má vymakanou síť autobusů. Jízdenka na celý den stojí 1,5E (týdenní stojí 6e) a platí na všechny spoje po ostrově a je naprosto dostačující. Auto se půjčit dá, ale je to poměrně drahé, musí Vám být 23 (záleží kde, ale zpravidla musí být 23-25let) a navíc je to džungle. Jezdí se nalevo, jako v Anglii a benzín je také drahý = kolem 1,6e, někde i víc.

Pozor: zvykněte si, že Malta je jih. Nic tam není pravidlem- autobusy sice mají jizdní řády, ale někdy má zpoždění 10 minut, někdy hodinu, někdy prostě nejede. Ptejte se řidičů, kam jedou. Stávalo se, že jsem jela 45 a vystoupila z autobusu 44 a to jsem nepřestupovala! Musíte si mávnout, jinak nezastaví. A taky zmáčknout čudlík, že chcete ven, jinak nezastaví. Může se stát, že vás do budu nepustí "pushmeni"- stojí v předu busu a říkají "move back, please!"- prostě je bus nacpanej a podle jejich dobrý vůle se tam buď vejdete, nebo ne. Když stojíte někde v divočině, kde bus projede jednou za hodinu a je zrovna plnej, máte smůlu, protože nezastaví smiley Otevírací doba je taková, jak uzná majitel stánku za vhodné (u těch malých local shopů, Lidl je nejrozšířenější a nejlevnější řetězec na Maltě a otevírá jak má). Taky jsou všichni věřící a povětšinou je v neděli zavříno. Na Maltě je 365 kostelů, které zvoní každou hodinu, ale zvyknete si a jeden už to nevnímá smiley

Na Maltě je všechno dražší než u nás, ale pro jiné je levná. Jídlo v restauraci kolem 10-20e, je drahé maso. Pinta piva bez pěny a téměř bez bublin je 3,5e (místní Cisk, ale to je taková dešťovka), dražší Heineken a Carlsberg nebo Guiness. České pivo je drahocenný artikl především pro místní Čechy- je jich tu docela hojná komunita. Super je ovoce a zelenina- je na ulicích a je levnější, než u nás a 100% čerstvá. DOPORUČUJI OCHUTNAT místní Pastizzi a meatpies (pastizzi mají na každém rohu, cena 80c-2.5, je to jakési těsto podobné listovému a je plněné masovou směsí, kozím sýrem, zeleninou, v podstatě čímkoli) a super je i jejich hranatá pizza, cca 80 c v pizzeriích Maxim. Dejte si něco v Marsaxlokk na místních trzích. V létě tam stánkaři i grilují čerstvé ryby a maso.

Hotel s 5* kolem 100 e/noc, ale pokud chcete jen místo na přespání, dá se sehnat postarší hotel se s nídaní kolem 10/15e/noc. Apartmány ve Vallettě jsou poněkud dražší (v sezoně minimálně 70-15 e noc/2 os). Super na ubytování je určitě Sliema nebo St. Julians, kde to žije. Je možné, že červen-září budete slyšet hudbu i v noci, ale člověk si na to celkem rychle navyká. Pokud nejste party-lidi a chcete spíš klid a projet si Gozo a vidět spíše ty přírodní věci, pláže a památky, je možné si sehnat levně ubytování na severu- Bugibba, Qawra, St.Pauls bay, popřípadě pokud chcete klid největší, lze si pronajmout farmu na Gozu. Sever je ale opravdu klidný. Jedině snad Bugibba- takové to wannabe město, co má i pár barů- doporučím v Bugibba reagge bar na pláži u akvária.

Pokud chcete zažít párty, jděte do Pacevillu. Je to partyzone Malty- ale pozor, v sezoně a v pátek/sobotu se tam nehnete. Je to ulice asi 200m dlouhá s cca 100 bary a kluby a „bordely“. Určitě vybírejte termín dobře, Malťané hodně slaví. Podívejte se, co je kdy za svátky (festas, feasts), bývají hodně slavené a vyzdobené ulice plne lidí a umělců, většinou doprovázené ohňostroji a bujarým veselím. V sezoně jsou každý týden (čt-ne) v jiném městě. Na http://www.whatson.com.mt je kalendář akcí. Mají i vlastní mistrovství světa v ohňostrojích smiley

Navštivte Vallettu- hlavní město a taky terminál hromadné dopravy před branami města. Nesmí v ní jezdit auta (jen ta s povolením a těch je pár). Je v ní spousta krásných památek a majestátní hradby na Hasting Gardens, ze kterých je vidět téměř celé východní pobřeží. Je zde i mnoho muzeí i pro nadšence pro II světovou. (Malta byla údajně nejbombardovanější místo na světě- všichni ji chtěli kvůli strategické poloze) Miluju malé kavárny na hlavní ulici, kam si sednete na kávu a pozorujete cvrkot- těch je to spousty.


Jeďte do Marsaxlokku- malebné rybářské vesnice na jihu ostrova, kd to vypadá, že se tam zastavil život. Moje nejoblíbenější místo na Maltě. Konají se v neděli a jeďte brzy. V poledne se tam přes ten smrad z ryb nedá dýchat

Navštivte Temply, starší než pyramidy v Gize a Stonehange- místa se musí ae do některých zarezervovat kvůli regulacím státu a místa jsou mnohdy vyprodaná i měsíce dopředu (červen/červenec/srpen)

Město Mosta s majestátním kostelem- Mosta Dome. Úžasná záležitost, Mosta Dome má 4. největší kopula na světě a je v ní vystavěná 200 kilová puma, kterou tam shodili za války Němci, ale naštěstí nevybuchla a ani nikoho nezabila.

Mdina a Rabat- bývalé hlavní město, které je jakási konzerva- jezdí tam koňské povozy, co vozí turisty a vůbec žádná auta! A Z hradeb Mdiny je vidět celá půlka ostrova. V Rabatu jsou spletité katakomby.

Dingli Cliffs- legendární vysoké útesy. A zároveň nejvyšší body ostrova smiley

Ostrovy Gozo a Comino- Gozo je vůbec relax. Tam se čas doopravdy zastavil. Projeďte ho třeba na skútru- ale nespěchejte. A nezapomeňte na Azure Window. Comino je další ostrov a je to v podstatě jen kámen ve vodě s Blue lagoon- snad nejznámější lagunou.

Navšitvte jakýkoli kostel, jsou krásně zdobené, prortože Malta ve svých slavných dobách byla hodě bohatý stát. Někde se platí vstup a někde je vstupné dobrovolné (Dome v Mostě- dobrovolné, St.Paul's ve Vallettě 6e)

Mellieha- nejsevernější město, kde jsou pláže, dá se dělat kite a wind surfing a potápění. Popeye Village, kde se natáčel Pepek námořník.

Golden Bay- největší 2 pláže na ostrově, v sezoně plno turistů. Pozor na medúzy! (vůbec na Maltě je spoustu plochých kamenů u moře, kde se dá opalovat a koupat, ale je třeba sledovat medúzí předpovědi podle větru- žahnutí je nepříjemné a na plážích nejsou sprchy a nebo jsou placené, voda je tam velmi cenný artikl- dováží se a nebo se vyrábí desaltací a z kohoutků není pitná!)

St.Peter's Pool v Delimara- pokud si rádi skočíte z útesu do moře, na jihu je tento přírodní bazén s útesem cca 5m, kde je naprosto bezpečné si skočit dolů, do azurově modré vody.

Počasí: Malta má teplé podnebí, ale velmi vlhké (až 90%) a tudíž je i při 15'C zima. Nicméně v létě se teploty pohybují kolem 40'C (léto=červen-září) a moře má příjemných 28. Pozor ale na studené větry, které přivanou i studenou vodu. Na Maltě téměř neprší a pokud ano, stojí to za to. (mohutné záplavy, ale to je výsada zimních měsíců, za 4 měsíce, kdy jsem tam byla-konec března až červenec-sprchlo jednou a to na asi 10 minut...)

Malta stojí za návštěvu, ale týden nestačí.
Pokud máte jakékoli dotazy, napište.

užitečné informace o cestování, památkách, ...
http://www.mta.com.mt
http://www.heritagemalta.org
http://www.visitmalta.com

0

Jake je to prosim na Malte se sezonou na koupani?

0 Citovat

ahoj,na koupání to je června do září, to je voda teplá, odvážliví turisté (jako já) se koupou i v dubnu/květnu. Je dobré sledovat předpovědi, jelikož je Malta hodně větrnná a vítr dokáže být hodně studený a silný a pak se u útesů koupat nedá i když je moře teplé. Teď má voda kolem 15'C. Mrkni na http://www.maltaweathersite.com

0 Citovat

Lze si na Maltě bezproblémů půjčit skůtr a projezdit si celý ostrov na skůtru?? smiley

0 Citovat

Lze, ale bála bych se. Na silnici vládne pravidlo džungle smiley My jsme měli skútr na Gozu, kde potkáš 3 auta za den, tam to šlo, ale i přesto (zmatní evropané) jsme vjeli několikrát na kruháči do protisměru smiley

Je to docela drahé (my 35e/den/skútr a 2 řidiči, s polnou nádrží, ale měli jsme slevu, pujčili jsme si dohro 5 skútrů) a musíš mít 21, nezapomeň, že mají jiné zákony než my pro řízení skútru, ale mě ho půjčili (měla jsem 21 a mám řidičák B, podle jejich zákonů to nejspiš možné není, nebo resp. každý mi tvrdil něco jiného). A policie tam moc nefunguje a mají i nějakou toleranci v alkoholu. Musíš si to al zjistit..

0 Citovat

Uvažuji mezi skůtrem a autem. U skůtru se mi líbí, že člověk nemusí řešit parkování. Chci si celý ostrov porjet a nechci se "drncat" v autobuse.. Máte někde na internetu více fotek nebo nějaký blog??

0 Citovat

Nemám, ale napište mi na mail bareskristina@gmail.com a mohu něco poskytnout a nebo nějak poradit/ najít kontakty a podobně smiley

0 Citovat

Ahoj, a co Malta a kolo? Uvažujeme, že bychom si tam raději půjčili kola.

0 Citovat

ač se to zdá býti nemožné při rozměrech Malty (hl. ostrova), cca 30 km * cca 15 km, dá se najezdit několik stovek km a i si kolo můžete vzít na trajekt a projet Gozo (táta můj Maltu projel na kole, já nejsem fandfa cykloturistiky). Ve středu země je i jeden kopec, jinak je to placka, ale krásná. Dá se určitě, ale volila bych mimosezóní výlet- v létě je až přes 40'C. Na kole s báglem, spát třeba párkrát pod širákem na pláži, nebo v některé z camping sites ve stanu, barbecue na útesech- to zní hezky, ne? smiley
Akorá neporadím s vypůjčením ani cenou, nemám tu zkušenost. Stan jsme půjčovali za 20e/víkend.

0 Citovat

Díky, asi bychom volili jednu základnu a šlapat nalehko. Ale Gozo určitě bude stát za to smiley

0 Citovat

Jezdím všude nejraději na skútru, ale na Maltě jsem to fakt vzdal - opravdu drahý půjčovný, řidiči aut tě max.ignorujou, značení nic moc... busy jsou celkem bezproblémový, a celodenní jízdenka za cca 1a půl eura, tj.sranda...

0 Citovat

no, dovolím si oponovat. měli jsme skútr na Gozu a projeli jsme dost ( nádrž jsme projeli za den, sice skútr, ale můžeš tankovat tuším nejmíň za 10€), abychom to objeli všecko smiley A ani mým rodičům se moc nechtělo do řízení, ale pokud někdo jezdí denně 100 kiláků po Praze ve špičce, tak budiž (mě to teda přišío na Maltě co se dopravy týče,dost hardcore) smiley i záloha na auto 600€ ve Sliemě v rentalu je dost... Já bych do toho teda nešla ani za zlatý prase smiley smiley

0 Citovat

Fůůůj, Praha fůůůůj. smiley Jsem z Ostravy, tak pozor. smiley
No, podívej, skútr nejspíš nemá nádrž na 500 km, to je jedna věc smiley Druhá věc je to s tím řízením - jasně, já taky v průvodci četl, jak je to šílené, ale já neviděl jediný problém. Bydleli jsme v centru Paceville, tak tam si vybavuju jednu dost rušnou křižovatku a pár úzkých uliček, které by někomu mohly dělat problémy, ale jinak jsem tam fakt neviděl problém. Do Melliehy na sever až k terminálu na Gozo se jede neustále po jedné hlavní cestě a v ostatních částech Malty, například směrem na západ nebo na jih, mi přišel provoz celkem malý. Nevím, mám pocit, že většinu toho respektu dělá ten fakt, že se tam jezdí vlevo (a nebudu tvrdit, že jsem z toho poprvé taky neměl obavy, ale sám jsem byl překvapený, jak rychle jsem si zvykl).

A ještě k té poznámce s tou špičkou v Praze – určitě to nemyslím nějak negativně, ale pokud se člověk necítí za volantem úplně v kramflecích (a jízda pražskou špičkou vzbuzuje hrůzu), tak je asi vážně půjčování auta v zahraničí napováženou. Ale určitě tím nepoukazuju na tebe nebo rodiče. Myslím to celkově. smiley

0 Citovat

Re: Mandarinka

ahoj znovu, zjišťovala jsem ta kola- a je to prý trošku problém. Nějak mi nedošlo, že jsme na Maltě viděla za celé 4 měsíce asi tak 5 cyklistů. Hledala jsem půjčovny a je jich tam jenom pár, tak jsem se ptala dál- Čechů, co tam bydlí a prý je to trága a řekli mi že cyklisti jsou dárci orgánů. Že je ůepší si kolo vzít odsud, protože ty braky co tm půjčujou se nedají použít. Ale asi bych to neviděla tak černě, jen bude potřeba hodně hledat a vybrat vhodné lokality k projetí. Nedoporučuji města- spíš projeďte sever a jih. A hlavně opatrně!!!!

0 Citovat

My sme si požičali bicykle na ostrove Gozo hneď v prístave, neboli najnovšie, ale v pohode sa s nimi dal prejsť celý ostrov, dokonca sme dostali defekt, zavolal som majiteľa a do 20minut prišiel na aute s druhým bicyklom a my sme mohli pokračovať. Trajekt naspať sme mali naplánovaný až na večer, úplne mu stačilo nechať bicykle v stojane v prístave, nám sa to páčilo, Gozo môžem odporúčať na bajk, hlavný ostrov je dobre pospájaný aj miestnou autobusovou dopravou.

0 Citovat

Moc díky za info smiley

0 Citovat

tak, opět AirMalta opakuje akci Crazy mondays- letenky se daají sehnat až o 100E méně než normálně (já loni plaila za jednosměrnou v sezoně 170e).
Zaleťtě se mrknout třeba na koncert Isle of MTV, který je zdarma a účinkují na něm hvězdy světového formátu (loni např. Martin Garrix, Enrique Iglesias, dříve Lady Gaga atd., údajně 7/72015 ) http://www.isleofmtv.com

letenky jsem našla např. na červen za příjemných 130 E, ale dajíi se najít i levnější, bohužel nemám teď čas, jem v práci smiley

0 Citovat

Maltu jako destinaci vřele doporučuju, všude se dá dostat pěšky nebo extrémně levným MHD. Jestli si dobře pamatuju, byla celodenní jízdenka za cca 2 eura. Můžu doporučit hotel Porto Azzurro, který zejména mimo sezonu nabízí fantastické ceny, my jsme tam byli za 110Kč/noc s polopenzí loni v únoru. Btw. na Maltě bylo v tu dobu už 20-25 stupňů, moře sice studený, ale vlezli jsme tam smiley

0 Citovat

Ahoj,

nějaká doporučení na půjčení kola na Gozu? :)

0 Citovat

Ahoj, letíme na MLA ex VIE za 2 týdny a přílet je někdy ve 23:30.Pak se přesouváme na Gozo. Díval jsem se na mhd a busy v noci vůbec nejezdí, zatímco trajekt ano, takže se ptám, dá se do přístavu dostat taxi/shuttle nebo dá se třeba někde kolem ležet"odpočívat" a počkat do cca 5 ráno, kdy by měl bus X1 jet? Je na letišti nějaké zázemí/obhod/pivo nebo tak něco?Díky 

0 Citovat

PULPAN napsal(a):

Ahoj, letíme na MLA ex VIE za 2 týdny a přílet je někdy ve 23:30.Pak se přesouváme na Gozo. Díval jsem se na mhd a busy v noci vůbec nejezdí, zatímco trajekt ano, takže se ptám, dá se do přístavu dostat taxi/shuttle nebo dá se třeba někde kolem ležet"odpočívat" a počkat do cca 5 ráno, kdy by měl bus X1 jet? Je na letišti nějaké zázemí/obhod/pivo nebo tak něco?Díky 


Když se podíváš na web letiště, tak taxi na trajekt: Ċirkewwa 32.00, pak taxi po Gozu, zvaž jestli se vám to vyplatí. Na letišti je dole food court, který měl ale vloni přes noc zavřeno. 

0
20 reakcí