Poté co jsme si před dvěma lety s přítelkyní velmi užili putování po Thajsku, věděli jsme, že se musíme do JV Asie vrátit. Po přečtení spousty cestopisů a vyhledání informací, padla volba na Filipíny. Popsal jsem v rychlosti naši cestu, nejedná se úplně o popis zážitků se spoustou vtipů, ale doufám, že to někomu pomůže, třeba i při sestavování itineráře . Ráno odpočatí odletáme v 7h směr Amsterdam a následné lety do Manili nějak přežijem. Aerolinky nás mile překvapily, celkově hodnotíme velmi kladně. V sobotu v 11h dosedáme na terminál 1 v Manile, s úlevou vyzvedáváme bágly, měníme dolary za pesos v kurzu 44,10 za dolar a přesouváme se zdarma shuttle busem na terminál 2. Typickou ťafku od tepla už jsme překonali, převlékneme se a už nasedáme do airbusu philippines airlines, který letí přímo na ostrov Bohol do Tagbilirianu. Let byl v pohodě a po dosednutí na malinké letiště začínáme poznávat krásné i úsměvné situace v této úžasné zemi. Z letiště bereme tricykla za 300php k našemu Ashyiana resortu v blízkosti Alona beach na ostrově Panglao, kde budeme ubytování 4 noci. V ceně 700kč/noc je to naše nejdražší ubytování, ale opravdu jsme byli nadšení. Snídaně na terase před pokojem, 3 minuty na pláž i do „centra“ a zároveň tam byl klid. V neděli 22.2 jsme vyrazili na 1. šnorchlovací výlet na ostrov Baligcasang, cena 400php osoba, při 6 lidech na lodi. Výlet byl super, viděli jsme i želvy, ale zároveň jsme začali zjišťovat, že Filipínci naslibují všechno . Samotné šnorchlování stojí dalších 1000php, ale je to opravdu neuvěřitelný zážitek a i přesto, že jsme tam byli až v 11h a bylo dost lidí a vlny, tak jsme si to opravdu užili. Po oběde jsme na místě nechali bágly a vyrazili za 150php osoba na výlet na Tumalog falls. Nádherný vodopád, který opravdu stojí za to. Celkem unavení jsme potom naskočili do linkového autobusu do Cebu a 3 hodky se kochali krajinou a užívali pocitu jedinečnosti, jako jediný bílý huby . Večer jsme si prošli centrum a došli na baywalk. Opravdu jsem neměl pocit turistické destinace, když jsme klidně 15 minut neviděli turistu a moje blonďatá Péťa budila opravdu pozornost. Následující den jsme vyrazili na další šnorchlovací výlet do zátoky Honda bay. 1300php osoba, ale hrozně jsme si to užili. Krásné scenérie ostrova, dobré šnorchlování, super oběd i posádka. Večer masáž a další ochutnávka jídel a plánování na další dny. Ráno 28.2. jsme se vanem společnosti lexus shuttle přesunuli do Sabangu. Cesta trvala cca 2h a cena byla 200php na osobu. V Sabangu jsme strávili 2 celé dny a noc v chatce Sunbird cottage. Pláž v Sabangu je naprosto úchvatná. Vyblbli jsme se ve vlnách, obdivovali okolní hory a dořešili výlet na podzemní řeku. Následující den jsme vyrazili na opjevovanou Undergroud river, bohužel už i v 8 ráno při otvíračce byli připraveni korejci s cestovkami a byla to celkem masovka. I přesto to určitě stojí zato a v okolí jsme viděli i varany. Kdyby bylo více času, tak je zřejmě lepší se vidat po svých tzv. Monkey trail. Odpoledne ještě válečka na pláži a poté dlouhý přesun do El Nida na sever Palawanu. Opět Lexus a cena 800php osoba. V El Nidu jsme měli rezervovaný Biolina Guest house a za cenu 800php to byla skvělá volba. Úžásní majitelé, strategická poloha a pěkné pokoje. V El Nidu jsem vyzkoušeli šnorchlovací výlety A a C, jeden den jsme na skůtru vyrazili na Nacpan Beach a jeden den se váleli na Las Cabanas beach. Nacpan beach je opravdu neskutečná a lepší pláž jsem nikdy neviděl. Výlety přes hotel za 1200 a 1400php na osobu ( +200php poplatek za vstup do NP na 10 dní ), ale byli jsme v 5 na lodi a měli super posádku. Večer jsme popíjeli drinky na pláži, nebo šli na basket, nebo do místní gamblerský ulice . Po návratu do Puerta jsme opět využili hotel quickly, tentokrát Lotus garden hotel za 369kč. Je skoro u letiště a přímo vedle něj je vyhlášená restaurace Kalui. Doporučuju zajít. Jídlo bylo skvělý a k tomu krásný interiér. V sobotu 7.3 jsme ještě před odletem stihli návštěvu krokodýlí farmy. Tricyklem za 250php zpátečka a nízký vstup to pro nás, co to ještě nevyděli, byl zajímavý zážitek. Odpoledne odlet s Cebu do Manili a z letiště přesun na Ohayami bus terminál odkud se vyráží na rýžové terasy do Banaue. Lístky jsem platil předem z čech a měl vytisklé vouchery a byla to dobrá volba. Odjezd v 22h a bohužel očekávaný 9h morbidní zážitek v mrazícím autobuse. Zimní bunda a čepice nebyla na škodu . Po návratu jsme strávili celý den v Manile a opravdu není o co stát. Do třetice hotel Executiv plaza přes hotel quickly za 700kč. Ráno odjezd na letiště a odlet vstříc dalším zážitkům do Pekingu. Celkově jsme byli z Filipín opravdu nadšení a hrozně si to užili. Byli jsme zdraví, nic se neposralo a počasí nám neskutečně vyšlo. Byl jsem rád, že jsme měli spoustu věcí dopředu zařízených a na většinu „ záludností“ jsme se připravili  .

Filipíny 19.2.-11.3. 2015

Založil ve fóru Cestopisy

5 reakcí

Poté co jsme si před dvěma lety s přítelkyní velmi užili putování po Thajsku, věděli jsme, že se musíme do JV Asie vrátit. Po přečtení spousty cestopisů a vyhledání informací, padla volba na Filipíny. Popsal jsem v rychlosti naši cestu, nejedná se úplně o popis zážitků se spoustou vtipů, ale doufám, že to někomu pomůže, třeba i při sestavování itineráře smiley

Letenku jsme kupovali v předstihu s China Southern Airlines v ceně 12 750 kč s trasováním Praha – Amsterdam – Guangzhou – Manila – Xiamen – Peking – Amstredam – Mnichov. Při zpáteční cestě nás čekala 3 denní návštěva Pekingu.

Po dlouhých a důkladných přípravách, kdy jsme se tentokrát nechali očkovat, koupili letenky, rezervovali většinu hotelů a celkem jasně naplánovali trasu, se přiblížil den odletu.

Ve čtvrtek 19.2 vyrážíme směr Praha a díky pracovním kontaktům si užijeme večeři a přespání v Marriottu přímo na letišti za velmi nízký peníz smiley. Ráno odpočatí odletáme v 7h směr Amsterdam a následné lety do Manili nějak přežijem. Aerolinky nás mile překvapily, celkově hodnotíme velmi kladně.

V sobotu v 11h dosedáme na terminál 1 v Manile, s úlevou vyzvedáváme bágly, měníme dolary za pesos v kurzu 44,10 za dolar a přesouváme se zdarma shuttle busem na terminál 2.
Typickou ťafku od tepla už jsme překonali, převlékneme se a už nasedáme do airbusu philippines airlines, který letí přímo na ostrov Bohol do Tagbilirianu. Let byl v pohodě a po dosednutí na malinké letiště začínáme poznávat krásné i úsměvné situace v této úžasné zemi.

Z letiště bereme tricykla za 300php k našemu Ashyiana resortu v blízkosti Alona beach na ostrově Panglao, kde budeme ubytování 4 noci. V ceně 700kč/noc je to naše nejdražší ubytování, ale opravdu jsme byli nadšení. Snídaně na terase před pokojem, 3 minuty na pláž i do „centra“ a zároveň tam byl klid.
V neděli 22.2 jsme vyrazili na 1. šnorchlovací výlet na ostrov Baligcasang, cena 400php osoba, při 6 lidech na lodi. Výlet byl super, viděli jsme i želvy, ale zároveň jsme začali zjišťovat, že Filipínci naslibují všechno smiley .
Další den nás čekal výlet na ostrov Bohol, kdy jsme si pronajali na celý den auto s řidičem za 2000php + cca 200php byly poplatky na osobu za vstupy. Oba výlety s námi absolovovala česká kamarádka a po návštěve Tarsierů, motýlí farmy, mini zoo a chocolate hills byly holky nadšené. Ještě jsme stihli výlet lodí s obědem po řece Loboc, ale to byl pro mě opravdu komerční shit. ( 400php osoba ).
3 den jsme měli v plánu 4 km vzdálenou pláž Dumaluan, ráno nakoupili zásoby a šli smlouvat tricykla. Domluvená sazba je prý 150php jedna cesta. My se dostali nejníž na 80, tak jsme nakonec naskočili ve dvou na motorku a za 50 nás tam odvezl. Pro filipínce je prý sazba cca 8-10p za km. Pláž je opravdu úžasná a celý den to byl parádní relax.
Ve středu 25.2. jsme se přesunuli lodí do Oslobu na jih ostrova Cebu, které je známé pro šnorchlování s velrybími žraloky. Vyráželi jsme kolem 5,30h ráno a cena za cestu byla 1000php na osobu. Museli jsme se sice vracet s dírou v lodi a nakonec vyrazit s mnohem menší, ale naštěstí jsme nějak dopluli smiley. Samotné šnorchlování stojí dalších 1000php, ale je to opravdu neuvěřitelný zážitek a i přesto, že jsme tam byli až v 11h a bylo dost lidí a vlny, tak jsme si to opravdu užili. Po oběde jsme na místě nechali bágly a vyrazili za 150php osoba na výlet na Tumalog falls. Nádherný vodopád, který opravdu stojí za to. Celkem unavení jsme potom naskočili do linkového autobusu do Cebu a 3 hodky se kochali krajinou a užívali pocitu jedinečnosti, jako jediný bílý huby smiley . V Cebu city jsme taxíkem dojeli na hotel Orchard Cebu, který jsme měli přes aplikaci hotel quickly za 250 kč. Zašli jsme na jídlo, okoukli místní 7cm šváby a po těžkým dnu zalehli.
Ve čtvrtek 26.2. jsme přeletěli s Cebu pacific na úžasný ostrov Palawan, kde nás čekalo dobrodružství po dalších 10 dní. V Puerto Princessa jsme si našli ubytování v Subly guest Cabin, což byla super volba. Opět skvělí majitelé, poradili, zařídili, odvezli nás zdrama do města i na terminál. Ostatně skoro ve všech našich ubytkách jsme byli takhle nadšení a cítili se jako doma smiley . Večer jsme si prošli centrum a došli na baywalk. Opravdu jsem neměl pocit turistické destinace, když jsme klidně 15 minut neviděli turistu a moje blonďatá Péťa budila opravdu pozornost.
Následující den jsme vyrazili na další šnorchlovací výlet do zátoky Honda bay. 1300php osoba, ale hrozně jsme si to užili. Krásné scenérie ostrova, dobré šnorchlování, super oběd i posádka. Večer masáž a další ochutnávka jídel a plánování na další dny.
Ráno 28.2. jsme se vanem společnosti lexus shuttle přesunuli do Sabangu. Cesta trvala cca 2h a cena byla 200php na osobu. V Sabangu jsme strávili 2 celé dny a noc v chatce Sunbird cottage. Pláž v Sabangu je naprosto úchvatná. Vyblbli jsme se ve vlnách, obdivovali okolní hory a dořešili výlet na podzemní řeku.
Následující den jsme vyrazili na opjevovanou Undergroud river, bohužel už i v 8 ráno při otvíračce byli připraveni korejci s cestovkami a byla to celkem masovka. I přesto to určitě stojí zato a v okolí jsme viděli i varany. Kdyby bylo více času, tak je zřejmě lepší se vidat po svých tzv. Monkey trail. Odpoledne ještě válečka na pláži a poté dlouhý přesun do El Nida na sever Palawanu. Opět Lexus a cena 800php osoba.
V El Nidu jsme měli rezervovaný Biolina Guest house a za cenu 800php to byla skvělá volba. Úžásní majitelé, strategická poloha a pěkné pokoje.
V El Nidu jsem vyzkoušeli šnorchlovací výlety A a C, jeden den jsme na skůtru vyrazili na Nacpan Beach a jeden den se váleli na Las Cabanas beach.
Nacpan beach je opravdu neskutečná a lepší pláž jsem nikdy neviděl. Výlety přes hotel za 1200 a 1400php na osobu ( +200php poplatek za vstup do NP na 10 dní ), ale byli jsme v 5 na lodi a měli super posádku. Večer jsme popíjeli drinky na pláži, nebo šli na basket, nebo do místní gamblerský ulice smiley . V El nidu je více turistů, je slyšet čeština, ale na to, že byla sezóna mi to nepřišlo nějak hrozný a člověk se cejtil tak akorát smiley .
Po návratu do Puerta jsme opět využili hotel quickly, tentokrát Lotus garden hotel za 369kč. Je skoro u letiště a přímo vedle něj je vyhlášená restaurace Kalui. Doporučuju zajít. Jídlo bylo skvělý a k tomu krásný interiér.
V sobotu 7.3 jsme ještě před odletem stihli návštěvu krokodýlí farmy. Tricyklem za 250php zpátečka a nízký vstup to pro nás, co to ještě nevyděli, byl zajímavý zážitek. Odpoledne odlet s Cebu do Manili a z letiště přesun na Ohayami bus terminál odkud se vyráží na rýžové terasy do Banaue. Lístky jsem platil předem z čech a měl vytisklé vouchery a byla to dobrá volba. Odjezd v 22h a bohužel očekávaný 9h morbidní zážitek v mrazícím autobuse. Zimní bunda a čepice nebyla na škodu smiley . Dorazili jsme v 7 ráno a ubytovali se v Brookside inn u Randyho. Skvělá volba za 400php noc. První den jsme prošli terasy v Banaue a druhý den vyrazili do dechberoucího Batadu. Nohy bolely, ale skvělé treky po terasách, zakončené koupačkou pod vodopádem s jedovatým hadem k nezaplacení smiley .
Po návratu jsme strávili celý den v Manile a opravdu není o co stát. Do třetice hotel Executiv plaza přes hotel quickly za 700kč. Ráno odjezd na letiště a odlet vstříc dalším zážitkům do Pekingu.

Celkově jsme byli z Filipín opravdu nadšení a hrozně si to užili. Byli jsme zdraví, nic se neposralo a počasí nám neskutečně vyšlo. Byl jsem rád, že jsme měli spoustu věcí dopředu zařízených a na většinu „ záludností“ jsme se připravili smiley . Filipínci jsou usměvavý a velmi milý lidé, neustále se sice smlouvá, ceny jsou každou chvíli jiný, ale když s tím člověk počítá, stojí si za svým, rozkouká se, tak už ho nemůže nic rozhodit a na spoustou věcí jsem se spíš usmíval.

Náklady : Letenka : 12 750
Letenka manila – tagbilirian 1350
Letenka Cebu – Puerto Princessa 750
Letenka Puerto Princessa – Manila 670
Přeprava Tagbilirian – Panglao 80
Výlet Balicasan : 250
Výlet Bohol : 750
Trajekt Oslob : 550
Šnorchlování se žraloky : 550
Výlet Tumalog falls : 80
Bus do Cebu : 80
Výlet Honda Bay : 650
Van do Sabangu : 110
Loď k podzemní řece: 80
Podzemní řeka permit: 150
Van do El Nida : 400
2x výlet El Nido : 1500
Van do Puerto Princessa : 300
Bus do Banaue : 270
Tricykl do Batadu a zpět: 270
Bus do Manili : 270
Taxi Manila : 3x 100
Vlak Praha : 100
Mnichov – Pce : 700
Odletová taxa 80 puerto + 300 manila
Skůtr El Nido : 350
Ubytko : Panglao : 4x 360
Cebu : 125
Puerto Princessa : 2x 160 + 180
Sabang : 1 x 180
El Nido: 5 x 200
Banaue : 1x 100
Manila: 1 x 350

Jídlo : 14 x 150 ( + několik obědů v rámci výletů a snidaně v ceně hotelů ).

Vše je uvedeno v kč na osobu. Chybí drobné vstupy či poplatky. Celkově jsme se pohybovali kolem 30 tis. na osobu za 17 dní. Rád poradím se vším co budu vědět .. smiley

0

Dobrý den,

myslíte, že 4 dny na Palawanu stačí - ze zkušenosti? Stihne se dojet na El Nido? Mám na Filipínách 14 dní, 20.2. přilétám do Puerto Princesy z Manily v 17:00 a 25.2. Odlétám v 15:30 na Cebu.. Nicméně většina itinerářů, co zahrnuje Palawan, Borocay a další je na 3 týdny a věnuje Palawanu mnohem více dnů, tak stále přemýšlím, že letenku přebookuji a prodloužím si Palawan na úkor dalších destinací (v plánu mám Manila-Palawan-Bohol(Cebu)-Borocay-Manila).. Nechci zas trávit celou dobu někde na cestách a je mi jasné, že ne vždy budou přejezdy trvat tak, jak se píše..

Děkuju za rady, Ilona smiley

0 Citovat

Ve vašem případě chytnete poslední Van do El nida ( cesta trvá 5 až 6h ). Takže dojedete před půlnocí. Následně budete mít 4 celé dny na El Nido, což jsme měli i my a myslím, že je to dostačující. 25.2 můžete jet Vanem v 5h ráno a stihnout letadlo. Na Palawanu je možností i míst spousty ( Sabang, Port Burton, Honda bay, Puerto Princessa ). Zaleží co Vás láká, Boracay je párty ostrov ( více lidí, vyšší ceny ), proto jsme ho vynechali. Bohol a panglao - Alona beach není nic moc a je tam mraky lidí. Ale nabízí se pláž Dumuluan, šnorchlovací výlety a poznávání ostrova Bohol.
Filipíny nabízí spoustu míst, ale přesuny jsou holt zdlouhavé. Pokud máte 14 dní, tak bych možná volil jenom 2 místa ať si to užijete.
Za mě osobně byl Palawan jasně nejlepší .. smiley

0 Citovat

Děkuju moc smiley Ještě to asi přehodnotím smiley

0 Citovat

Dobrý den,

Z Puerto Princessy je to na El Nido docela štreka.. My jsme to jeli na skútrech a zabralo nám to den a půl. Ale I mikrobusem nebo místním autobusem to zabere několik nepohodlných hodin. Na výlety na přilehlé ostrůvky u El Nida se odjíždí ráno. Je dobré si zajet alespoň na 2 různé výlety... Takže pokud Vás na Palawanu neláká nic jiného než jenom El Nido, pak budou 4 dny stačit. Pokud chcete vidět I něco dalšího, pak doporučuji pobyt prodloužit. Každopádně Palawan je úžasný a mi třeba připadal mnohem zajímavější než Boracay, ale je to subjektivní smiley
Přeji krásnou dovolenou.

0 Citovat

dobrý den,
můžete mne prosím nekdo kontaktovat ohledně rady z Filipín. Děkuji p.jahn@seznam.cz

0
5 reakcí