Vietnam - díky Cestujlevne.com!

Založil před 7 lety Petr Vokál ve fóru Cestopisy

12 reakcí

Fáze plánování, zařizování a balení
Zhruba v květnu 2016 jsme spolu s přítelkyní začínali plánovat další dovolenou. Jelikož máme poměrně dost procestovanou Evropu a nikde "dál" jsme zatím nebyli, tak jsme přemýšleli nad variantami USA (mám zde dobrého kamaráda a mohli bychom část pobytu bydlet u něj), Kuba a Vietnam. Ano, jsou to velmi odlišné varianty. Nakonec jsme na základě zhlédnutých videí na youtube, přečtených informacích o jednotlivých zemích a nalezení poměrně levných letenek s Turkish Airlines z Vídně do Hanoje zvolili variantu Vietnam. Období jsme měli stanovené (a oba dva schválenou dovolenou) na 5.10. – 28.10.2016, tedy něco málo přes 3 týdny.

Po zakoupení letenek jsme přes internet objednali tzv. schvalovací dopis, na základě kterého a po zaplacení poplatku obdržíte po příletu do Vietnamu vízum a pak jsme ještě zařídili cestovní pojištění. Protože jsme plánovali i půjčení motorky, tak jsem si pro jistotu vyřídil mezinárodní řidičák.

Očkování povinné není a v mém případě jsem „pouze“ se čtyřročním opožděním absolvoval tetanus, vzali jsme si sebou lékárničku s běžnými léky, obvazy a samozřejmě dva litry slivovice, která léčí vše smiley

Jak už je to zřejmě jasné z předešlých vět, tak nejsme klasičtí turisti, kteří využívají služeb cestovních agentur, ale vše si raději plánujeme sami a nechceme být závislý na tom, že tady máte 15min a vyfoťte si to, protože je to pěkné, pak pokračujeme dále, v 18hod budete mít večeři atd. Jinými slovy, jsme baťůžkáři smiley Každý máme 45l batoh, do kterého jsem si já sbalil šest triček, troje kraťasy, plavky, dlouhé kalhoty, softshellku, lékárničku, čelovku, nožík, powerbanku, GoPro, nabíječky (redukce nejsou potřeba), pláštěnku, spodní prádlo, žabky, ručník, toaletní potřeby a již zmíněnou slivovici. Dále jsem si sebou do letadla ještě bral iPad.

Poměrně dost využíváme stránky Booking.com, přes které jsme si na první 3 noci zarezervovali Golden Palace Hotel na ulici Bat Su, pokoje Deluxe Double Room (vlastní koupelna, televize, klimatizace, snídaně) za cenu 35USD/pokoj za noc. Další ubytování jsme chtěli řešit až na místě. Po rezervaci nám z hotelu nabídli odvoz z letiště za cenu 20USD/auto, což jsme využili, protože jsme po 20 hodinách na cestě a neznalosti Hanoje nechtěli shánět něco na místě. Teď už bychom zvolili jinou variantu, ale o tom dále.

Cesta Olomouc – Vídeň – Istanbul – Ho Chi Minh - Hanoj
Do Vídně nás vezl taťka od přítelkyně, kdy z Olomouce jsme vyjížděli něco okolo 15hod a letadlo A330-200 z Vídně do Istanbulu odlétalo v 20:15hod. Cesta byla pohodlná, bez větších turbulencí, dostali jsme večeři a na výběr byly alko i nealko nápoje. Jelikož jsme velcí milovníci vína, dali jsme si červené, suché francouzské víno. Přílet do Istanbulu byl v 23:35hod (+1hod) a čekali jsme do 2:20hod na další let, nyní v A330-300. Po vzletu jsme dostali další jídlo (a další víno), toaletní taštičku obsahující papuče, kartáček, pastu, škrabošku na spaní, špunty do uší, lůj na rty a také polštářek a deku. Uchýlili jsme se tedy ke spánku a ráno jsme byli probuzeni snídaní. Před stopem v Ho Chi Minh City jsme ještě dostali svačinu ve formě bůlky. Stop trval kolem 1hod, kdy naběhli zaměstnanci úklidové firmy do letadla, někteří cestující vystoupili, někteří nastoupili a pak jsme pokračovali dále do Hanoje, kam jsme přiletěli v 19:55hod (+5hod). Zde jsme si vystáli krátkou frontu na víza, kdy doporučuji mít sebou vyplněnou žádost a připravené fotografie, které vám čekání podstatně urychlí. Pokud mít nebudete, čekání se prodlouží. Za zhruba 20min už jsme pokračovali dále, kdy jsme prošli pasovou kontrolou, vzali batohy a šli najít řidiče s naší cedulkou. Už samotná cesta z letiště Noi Bai do centra Hanoje byla pro nás zážitkem. Neustálé troubení, předjíždění ze všech stran, všude skůtry, projíždění křižovatek na červenou, jízda na kruhovém objezdu ve všech směrech,… Doposud jsme toto znali pouze z videí.

Řidič za zhruba 45min dorazil před hotel, kdy zaměstnanci ihned vyběhli ven a pomáhali nám s batohy. Po vstupu na recepci jsme ukázali pasy, dostali talíř s čerstvým ovocem, fresh a šli nám ukázat pokoj. Pokoj byl relativně čistý, ale koupelna už měla viditelně něco za sebou a všude vodní kámen. Dali jsme si sprchu a natěšení na Hanoj bylo větší než únava z cesty, tak jsme alespoň na chvíli šli ještě obhlédnout okolí a dali si první pravou vietnamskou polévku ve street foodu blízko našeho hotelu. Milujeme pálivé a toto bylo něco pro nás. Nechceme jíst v turistických restauracích a nedej bože například v Burger Kingu, ale chceme jíst tam, kde jí praví vietnamci.

První 4 dny v Hanoji
Ráno jsme šli na snídani, která byla formou bufetu a obsahovala spoustu ovoce (dračí ovoce, papaya, ananas, banány,…), vajíčka, nudle, polévku, párky, toasty, freshe, kafé a čaje. Zaměstnanci do této chvíle byli ještě příjemní a v pohodě. Po otázkách typu odkud jsme však začaly otázky, co máme v plánu, co budeme dělat, kam jdeme, jestli nechceme přes ně nějaký zájezd a že bychom měli jet tam a tam. Toto se opakovalo každou snídani a vlastně každým průchodem přes recepci. Pak už jsme jen vždy slušně řekli, že nemáme zájem a ignorovali tyto otázky.

Po snídani jsme šli do Vietcom bank vyměnit dolary za vietnamské dongy. Dostali jsme poměrně dobrý kurz (1USD = 22500VND) a směnili většinu peněz. Dá se vybírat i z bankomatu, ale většinou je maximální výběr 2.000.000 dongů a poplatek činí cca 125CZK za výběr. Výměna peněz z USD mi tedy přišla nejlepší variantou. Můžete peníze směnit i v nějakém office centre nebo přímo v hotelu, ale nikde nám nenabídli více než 22.000VND za 1USD.

V hotelu jsme obdrželi poměrně podrobnou mapu staré čtvrti, ve které jsme se nacházeli, která nám byla velkým pomocníkem v prvních dnech. Každý hotel, ve kterém jsme bydleli, nějakou mapu měl, avšak někde jsme si o ní museli říct. Pokud ji tedy nedostanete, zeptej se.

První dny jsme byli na těchto místech:
- Jezero Hoan Kiem, kde je od pátečního večera do neděle zakázán pohyb aut a motorek a funguje zde bezplatná volně přístupná Wi-Fi. Večer je navíc krásně nasvětleno. Na začátku jezera je pár stánku se zmrzlinou a prodávají zde spoustu druhů, kdy cena je 6.000-6.500VND, čili něco kolem 7CZK a je opravdu výborná. Je to nepřehlédnutelné a kdyžtak se dívejte, odkud chodí lidi se zmrzlinou. Nejlepší je peprmint-mentol  Zde jsme byli téměř každý večer při nočních procházkách.
- Chrám nefritové hory – Ngoc Son na jezeře Hoan Kiem
- Vodní loutkové divadlo u jezera Hoan Kiem – vstupné je zde zřejmě nejdražší ze všech památek, které jsme viděli, 100.000VND (100CZK), ale určitě stojí za ten zážitek. Délka představení něco přes hodinu, doprovázena živou tradiční vietnamskou hudbou a vše je pochopitelné i bez znalosti vietnamštiny. Obsahem je život na vesnici, pěstování rýže, chov bůvolů, draci,…
- Vojenské historické muzeum – složeno ze dvou vnitřních částí a jedné vnější. Ve vnitřní části jsou růžné obrázky, zbraně, sochy ve válce proti Francii a USA. Ve vnější části je nejznámější imperiální citadela, různé stíhačky, letadla, vrak letadla, tanky a ostatní vozidla, které sloužili ve válce.
- Ho Chi Minh mauzoleum – je zde uchováno balzámové tělo prvního prezidenta Severního Vietnamu. Myslím si, že se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších památek a není zde vstupné. Pozor však, na zemi jsou nakreslené čáry, přes které nemůžete jít a pokud za ní vstoupnete, už na vás pískají a běží za vámi vojáci, kteří střeží tuto památku.

Samozřejmě dále jsme ochutnali spoustu místních jídel (polévky, maso na špejli, bagety, barbecue,…) a také jsme často chodili na vietnamskou kávu blízko našeho hotelu, která stála 6.000VND, s mlékem 8.000VND (6-8CZK). Někde chtěli za jídlo přemrštěné ceny, které nemají však problém zaplatit lidé z řad německých a anglických turistů. Myslím si, že takové standardní ceny jsou 25.000-40.000VND za velkou obědovou polévku, 10.000-15.000VND za bagetu s masem a vším možným, láhev vody 0,5l 3.000VND – 5.000VND, láhev vody 1,5l 10.000VND, čerstvý kokos 20.000VND (objevili jsme i za 12.000VND!!! smiley ), 1ks dračího ovoce 15.000VND, papaya 1ks 10.000VND, vstupné do památek 10.000-40.000VND,… To jsem vypsal jen, co mě napadlo. Klidně se mě ptejte, když budu vědět, rád odpovím. Pokud někde chtěli například 80.000VND za polévku, poděkovali jsme a šli do dalšího stánku. Dá se poměrně hodně smlouvat, avšak na klasickém zboží a ne na jídle. Za tričko s nápisem Vietnam chtěli původně 120.000VND, řekl jsem 60.000VND, prodavačka že v žádném případně, tak jsem poděkoval a odcházel, hned mě chytla za ruku, že si to rozmyslela a prodala za 60.000VND smiley Toto jsem využil ještě několikrát při nákupu suvenýru a dárků domů. Ve většině případů se nám podařilo ukecat až 50% z původní ceny dolů a všichni jsme se usmívali a byly spokojeni. Můžu říci, že mě toto ukecávání začalo i bavit.

Před poslední nocí v hotelu jsme začali vymýšlet, kam se posuneme dále. Měli jsme v plánu navštívit asi nejnavštěvovanější místo a to Halong Bay. Toto bylo jediné místo, na které jsme chtěli využít službu místních turistických center. Po obejití pár prodejen zájezdů jsme zjistili, že ceny jsou opravdu dost odlišné. Nakonec se nám podařilo domluvit 3 denní výlet na jedné z lepších lodí za cenu 125USD za osobu z původní ceny 220USD. Jak jsme později zjistili, někteří lidé cestující s námi zaplatili 165USD, 200USD,… a my jsme měli zřejmě nejlepší cenu. Nutno podotknout, že tato cena obsahovala vše, tzn. vyzvednutí u hotelu, cestu, všechno jídlo, cestu lodí, spaní první noc v kajutě, kayaking, vstupné do jeskyní, druhou noc spaní v bungalovu na Monkey Island, trekking na Monkey Island za opicemi, cooking lesson na lodi, cestu zpět až před hotel. Pozor, někdy po domluvení ceny při placení zkouší fintu s daní. Tzn., že domluvíte se na ceně 100USD za výlet, ale účtenku vám dají na 110USD, protože přičtou 10% tax. Ihned je na to upozorněte, že cena se říká s daní a že s tímto nesouhlasíte a zaplatíte domluvenou částku a pokud ne, tak odejděte.

Jelikož jsme věděli, že po návratu z tohoto výletu už nebudeme chtít být dále v hotelu, ve kterém jsme byli nyní ubytování, tak jsme si vyhlídli jiný, který byl na stejné ulici pouze o dva baráky vedle a už od pohledu vypadal mnohem čistěji. Hotel se jmenuje Milton Boutique Hotel na ulici Bat Su, pokoje typu Superior Double Room, cena za noc byla 25USD, což je o 10USD za noc méně, takže jsme si jej zarezervovali na další dvě noci po návratu z Halong Bay.

3 dny Halong Bay, Cat Ba, Monkey Island
Ráno po snídani nás dle domluvy na recepci přišel vyzvednout průvodce, který nás doprovázel po celou dobu. Byla před námi cesta kolem 4hod minibusem spolu s ostatními účastníky zájezdu. Celkem nás bylo 11 + průvodce. Průvodce nám řekl lámanou angličtinou základní informace a také se zeptal, zda má někdo omezení v jídle, zda je někdo vegetarián, nebo nejí mořské plody.

V polovině cesty jsme měli 20min přestávku, kdy jak je standardní, tak vás autobus vyhodí na jedné straně budovy a čeká na druhé straně, abyste záměrně museli projít celou prodejnou, ve které bylo vše od jídla, oblečení, upomínkových předmětů, vše ale tak za 3x vyšší ceny než v Hanoji.

Po 4 hodinách jsme dorazili do přístavu Halong Bay a čekali na naši loď. Nakoupili jsme si v marketu ještě vodu a zhruba za půl hodiny už jsme byli na lodi, kde nás hned čekal oběd ve formě kuřecího, vepřového masa, závitků, rýže, mořských plodů, hromady zeleniny a ovoce. Jak jsme zjistili, tak pití v ceně zájezdu nebylo a bylo poměrně dost drahé. Navíc v nápojovém lístku a i v kajutě byly upozornění, že pokud si někdo donese vlastní vodu, tak se platí poplatek 1USD za láhev. Naštěstí po nás nic nechtěli.

Po chvíli cesty už jsme projížděli úžasnými scenériemi, leželi nahoře na lodi na lehátkách a vše si fotili a natáčeli. Dorazili jsme na jeden ostrov, kde jsme měli prohlídku jeskyní a pak pluli na jeden menší ostrov, kde jsme vyšli nahoru na krásný pohled na Halong Bay při západu slunce a měli cca 2hod volného času na pláži a večerní koupání. Pak jsme se přesunuli zpět na loď, následovala večeře a přesun do kajut a spánek, protože další den (v 6:00hod ráno!!!) byl budíček a následoval kayaking, poté rychlá snídaně a už nás vyhazovali na ostrově Cat Ba, odkud jsme se menší lodí přesunuli na ostrov Monkey Island. Nyní už jsme si říkali, jak toto nesnášíme a že toto je náš poslední výlet přes agenturu smiley Jak jsme dorazili na Monkey Island, byli jsme však ohromeni. Nádherná pláž, kde nebylo více než 10 lidí, opravdu výborný oběd, nádherný bungalov a téměř celý den jsme strávili na pláži. Před večeří ještě následoval lehký trekking na druhou stranu ostrova, kde se nacházeli opice a kradli lidem z rukou, co se dalo. Byli jsme svědky toho, jak jedna opice vytrhla nový iPhone jednomu japonskému turistovi a odběhla s ním do stromů a už ji samozřejmě nikdo nenašel. Pak nám pomalu docházelo, proč má každý vietnamec nový iPhone smiley Večer jsme měli opět společnou večeři, kde bylo navíc barbecue a bylo to opět výborné. Ráno už jsme se přesunuli zpět na ostrov Cat Ba, dále Halong Bay a absolvovali cestu zpět do Hanoje.

V Hanoji jsme řidiči rovnou řekli, aby nás vyhodil už u nového hotelu. Proběhlo standardní předložení pasů, dostali jsme fresh z melounů, ananas a banány. Jak jsme zjistili, tak tento hotel vlastní a pracují zde dva manželé, strašně moc obětaví, i když jejich angličtina není na moc velké úrovni. Před ukázáním pokoje jsme se museli před ním vyzout a šlo vidět, že se snaží udržovat pořádek opravdu na vysoké úrovni. Navíc nám za celou dobu nic nevnucovali a za to mají velké plus. Snídaně zde byly formou bufetu + si každý může vybrat z lístku, na kterém je výběr asi z 10 jídel a pak kafé, čaj, vždy minimálně 4 druhy freshů z čerstvého ovoce, pečivo, máslo, džem a různé ovoce. Dá se říci, že jsme se s nimi skamarádili a pokud by měl někdo zájem, tak mohu zde zkusit domluvit lepší cenu než je na bookingu a případně i odvoz z/na letiště. Dopravu nabízejí za 15USD z letiště a za 12USD na letiště. Pod 12USD jsme cenu nikde neviděli a pokud někdo využívá službu Uber, tak se dá domluvit odvoz přes tuto aplikaci za zhruba 265.000VND. 20USD které jsme zaplatili prvnímu hotelu je opravdu dost a tolik bych už nyní nezaplatil.

1 den Hanoj
Tento den jsme částečně využili k relaxaci po návratu z Halong Bay, ale ještě jsme stihli i navštívit muzeum vězení Hỏa Lò, které bylo používáno francouzskými kolonisty ve Vietnamu pro politické vězně a později severním Vietnamem pro americké válečné zajatce během války ve Vietnamu. Během tohoto pozdějšího období bylo sarkasticky nazýváno jako "Hanoi Hilton". Vevnitř vám jde sice mráz po zádech, ale určitě doporučujeme!

Další den jsme měli naplánován přejezd do Sa Py, ale jelo se až nočním vlakem do Lao Cai a následně autobusem do Sa Py a přemýšleli jsme jak využít čas před den. Nakonec padla varianta jednodenního výletu do Perfume Pagody, který nás vyšel na 22SUSD z původních 35USD, tak proč ne.

1 den Perfume Pagoda, cesta nočním vlakem do Lao Cai
Protože jsme další noc už v hotelu nebyli, tak jsme se alespoň domluvili, že si všechny věci necháme zde uložené a po návratu z Perfume Pagody si je jen vyzvedneme a půjdeme na vlak. Výlet byl naplánován tak, že v 8:00hod nás průvodce vyzvedne v hotelu, v 19:00hod je návrat a v 21:40hod nám odjížděl vlak směr Lao Cai.

Jeli jsme opět minibusem, avšak účastníků zájezdu bylo pouze 6 + průvodce. 2 vietnamky z Ho Chi Minhova města, anglický pár a my. Cesta trvala 2hod s klasickou zastávkou u marketu.

Po příjezdu jsme nastoupili na menší loďku, kdy pádlovala vietnamka ve středních letech a úsek byl dlouhý něco přes 3km proti proudu. Myslím, že se musela celkem spotit. Po cestě jsme ještě navštívili jednu menší pagodu, která však byla rovněž velmi pěkná a přítelkyni vyděsila volně pohybující se tarantule u jídla, které je součástí každé síně.

Po zhruba hodině jsme dorazili na místo, absolvovali oběd v restauraci, který byl v ceně. Jak jsme zjistili, tak tato restaurace patří našemu průvodci. Vietnamky, které s námi cestovaly, všem rozdaly misky, doplňovali jídlo a starali se o nás. Pěkný zážitek takto poobědvat s vietnamci, jak jsou zvyklí.
Následovala cesta lanovkou nahoru, kde se nachází posvátná jeskyně, kam chodí stovky tisíc poutníků. Cestu dolů jsme jako jediní absolvovali pěšky (proto jsme měli i lepší cenu), která trvala zhruba 40min a byly jsme dole dokonce rychleji než cestující lanovkou, protože museli čekat, než pojede a není puštěna pořád.

Nyní jsme šli do Perfume Pagody, parfémové pagody, která je nejslavnějším budhistickým poutním místem Vietnamu, kam zavítají tisíce poutníků, aby se modlili za šťastný a úspěšný rok. Obrovský zážitek a toto místo bylo nejkrásnější pagodou, které jsme viděli ve Vietnamu. Pozor, do většiny pagod je zakázán vstup v kraťasích a musíte mít dlouhé kalhoty. My jsme to bohužel nevěděli a nebyli jsme na to upozorněni, ale náš průvodce nám naštěstí domluvil vstup. Pro jistotu doporučuji tedy dlouhé kalhoty, i když v tom horku je to nic moc. Po prohlídce následoval návrat zpět do Hanoje.

Na hotelu jsme si vyzvedli věci a vydali se pěšky na vlakové nádraží. Cesta trvala zhruba 20min, takže není nutné brát si taxi. Předem přes stránky Baolau jsme zakoupili jízdenky pro cestu tam i zpět. Cesta tam nočním lůžkovým vlakem za 400.000VND za osobu, kdy jsme zvolili, že upřednostňujeme horní lůžka. Toto se však ukázalo jako špatně rozhodnutí, protože celou noc jela klimatizace, která nešla vypnout, a akorát nás z toho bolelo v krku. Příště bychom zvolili spíše preferenci dolních lůžek.

4 dny Sa Pa
Cesta vlakem byla poměrně v pohodě, s námi v kupé ještě cestovala paní z Francie a pán ze Skotska. V 5:15hod procházel průvodčí vlak a budil nás. Zároveň nabízel lístky na autobus z Lao Cai do Sa Py za zhruba 60.000VND, ale toto jsme odmítli. Je zde spousta prodejců jízdenek na autobus a mnoho čekajících minibusů na turisty před nádražím. Do Lao Cai jsme dorazili dle plánu v 5:35hod a šli před nádražím doleva cca 100m k zastávce místního autobusu, kdy cena je 28.000VND za osobu a jezdí poměrně často. Do Sa Py jsme dorazili kolem 7:30hod a byli hned svědkem „nahánění“ turistů ženami z etnické skupiny Hmong. Jakmile vidí turisty v přijíždějícím autobusu, hned se seběhne kolem 20-30 žen k autobusu a pomalu vás nenechají ani vystoupit a nabízí ubytování v homestay a trekkingové tůry. Toto na nás působilo velmi negativně a byly opravdu dotěrní. Dokonce za námi chodily a museli jsme je slušně požádat, aby nás nepronásledovaly. Šli jsme do místní kavárny na snídani a poté našli taxíka, který nás za 180.000VND odvezl do předem zamluveného homestay opět přes stránky Booking.com Toto homestay jsme měli na doporučení naší kamarádky, která poměrně dlouhou dobu žila ve Vietnamu a navštívila i toto místo. Check-in byl až ve 14hod, ale požádali jsme o dřívější mezi 9:00-10:00hod, s čím nebyl problém. Ubytování se jmenuje Hoang Kim Homestay a cena byla 33USD/pokoj se snídaní za 3 noci. Po příjezdu pro nás přišla slečna Kim, která nás zavedla do homestay, protože se nenachází přímo u cesty, ale zhruba 3min cesty pěšky nad cestou. Byli jsme překvapeni opravdu krásným výhledem na rýžová pole, klidem, který tu panoval a celkově uvolněnou atmosférou. Pokoj byl čistý, s teplou přikrývkou, protože je zde větší zima. Sprchy a záchod společné, avšak vše čisté. Snídaně jsou poměrně jednoduché, na výběr byla omeleta nebo lívance a ke snídani jsme dostali výborný zázvorový čaj s citronovou trávou. Za peníze, které stojí toto ubytování dostačující. Večeři jste si mohli vybrat společnou s ostatními ubytovanými, kdy například jeden večer bylo společné barbecue a bylo zde 6 párů, každý pár z jiné země. Zažili jsme tedy česko-švýcarsko-finsko-polsko-kolumbijsko-německo-vietnamskou večeři a byl to další z krásných zážitků. Byla zde i možnost každé ráno odejít za drobný poplatek na nějakou trekkingovou tůru, avšak toto jsme nevyužili a šli raději po vlastní ose na výšlap a pak k vodopádům. Ostatní čas jsme relaxovali a užívali si klid a pohled na krásnou přírodu.

Čtvrtý den jsem si ráno domluvili taxíka za stejnou cenu pro odvoz do centra Sa Py, následovala cesta místním autobusem do Lao Cai, která byla velmi záživná. Zjistili jsme, že když jsme jeli nahoru do hor, tak cesta byla sice klikatá, ale autobus do kopce jel velmi pomalu a vše bylo v pořádku. Po cestě dolů, když autobus jel rychleji, tak postupně začínali cestující zvracet do připravených pytlíků na sedadlech a završil to řidič, který pod kopcem při stání na červené otevřel okýnko a vyhodil to také.

Pro cestu denním vlakem z Lao Cai do Hanoje jsme zvolili sedadla soft-bed, kdy cena byla 133.000VND za osobu a cesta trvala téměř 9 hodin. Ještě byla možnost zvolit sedla hard-bed, kdy sedíte na dřevěné lavici za cenu 100.000VND, ale to jsme skrz délku cesty raději vynechali. Možná příště. Po příjezdu do Hanoje jsme se vrátili zpět do našeho oblíbeného Milton Boutique Hotelu, kde jsme strávili ještě 2 noci.

2 dny Hanoj
Tyto dny jsme využili pro návštěvu chrámu literatury, což je chrámový komplex, který je rozdělen stěnami na 5 nádvoří. Vstupné je 30.000VND (30CZK). Jsou zde hlavně kamenné desky, na kterých je zaznamenané původní vietnamské písmo (podobné čínským znakům), které nesou sochy ve tvaru želvy, což je znakem dlouhověkosti. Dále zde uvidíte pagody a zvonice.

Pak jsme navštívili pagodu Tran Quoc, která j nejstarším budhistickým chrámem v Hanoji a leží na ostrůvku Západního jezera. Není velká, ale historicky velmi cenná. Pozor, opět zde kontrolují dlouhé kalhoty, pokud nemáte, tak striktně všechny u vchodu vyhazují. Vstupné není.

Jako poslední jsme navštívili Dong Xuan market, který je největším marketem v Hanoji. Otevřeno je denně od 7:00hod do zhruba 17:00hod (pak už to tady uklízeli a stánky postupně zavírali). Nakoupíte zde úplně vše, my jsme zde nakoupili spoustu dárků domů. Nezapomeňte smlouvat ceny.

Nyní jsem musel ustoupit přítelkyni a koupili jsme letenky přes Vietnam Airlines do Da Nangu a z tama jeli do Hoi Anu k moři. Původním plánem bylo koupit letenky přes VietJet Air nebo Jetstar, kdy cena letenek byla nižší, ale platil se poplatek za zavadlo a konečná cena byla vyšší než u Vietnam Airlines, kde je 1 zavadlo do 20kg v ceně. Cena zpáteční letenky byla v přepočtu 1622CZK za osobu.

8 dní Hoi An
Letecká společnost Vietnam Airlines je mi velmi sympatická a líbí se mi jejich sladění. Let byl letadlem A321 a po cestě byly poměrně velké turbulence. Na palubě každý obdržel láhev 0,5l vody. Ubytování jsme měli v Blue An Bang Ville, která je vzdálena 400m od pláže. Cena za 7 nocí byla 154USD za Double room se snídaní. Vila čistá, vlastní ji paní Dao, která je na první pohled taková hodná, upovídaná babička. Ubytovali jsme se a šli se podívat na pláž. Na recepci nás hned paní Dao zastavila a ptala, se kam jdeme, tak říkáme na pláž. Dostali jsme hned vizitku, kam máme jít, tak jsme poděkovali a šli. Hned u pláže na nás už volala její kamarádka, že ji paní Dao volala a máme jít k ní. Výhodou bylo, že jsme zde měli lehátka a slunečníky zdarma. Jak jsme zjistili, každý barák zde má kousek své pláže, kde má lehátka, slunečníky a nabízí jídlo a pití. Pláž pěkná, relativně čistá, voda také.

Ceny byly však zděšením. Vše je zde nasazené na turisty, za dvě jídla a dvě piva jsme zde nechali téměř 400.000VND, což je oproti cenám v Hanoji tak 4x, 5x více. Navíc kvalita jídla, které se představovalo jako best fresh seafood, byla příšerná. O polévce Phó nemluvě.

Paní Dao nás zřejmě brala za klasické německé turisty, kteří zde byli s námi ubytovaní. Když jsme ji řekli, že to jídlo je nic moc a chceme jíst klasickou vietnamskou kuchyni, tak se na nás dívala pohledem, jestli jsme normální a proč chcete toto, když kousek ve městě máte Burger King. V ceně ubytování bylo zdarma půjčení kol, které sice nebrzdily a byly v hrozném stavu, ale do centra města nás dopravily. Zde jsme nalezli pár klasických street foodů, kde jedli opravdu vietnamci a procházející turisti se na nás dívali divně. Dále jsme našli vegetariánskou restauraci, kde jídlo chutnalo dobře (i když jíme vše) a měli zde točené pivo za 3.000VND, takže jsme zde byli téměř každý večer.

Snídaně v hotelu byly dalším zklamáním. Na výběr byly míchané vajíčka, omeleta nebo hemenex a ke všemu bageta. Nic víc, takže po pár dnech nám vajíčka lezla krkem.

Při jedné projížďce do centra jsme si zakoupili klasické vietnamské kloboučky, kdy původní cena byla 100.000VND, my už znalí jsme nakonec domluvili cenu 70.000VND za dva. Při návratu na hotel se nás paní Dao ptala, kolik jsme za ty kloboučky dali, tak říkám pravdu a ona po nás pomalu vyjela stylem, jak jsme si to mohli dovolit, koupit to tak levně, když se ten klobouček vyrábí ručně a výroba trvá celý den … No nemuseli nám ho přeci prodávat za takovou cenu. Toto už bylo vyvrcholením.

Dokonce jsme byli i svědky situace, kdy dvě němky šli za paní Dao, že by chtěly dvoudenní výlet, ona jim řekla cenu 240USD za jednu a ony jen kývly ano a hotovo. Takto se to přece ve Vietnamu nedělá a možná proto jsou ty ceny tady takové.

Když to shrnu dohromady, tak Hoi An byl pro nás obrovským zklamáním a pokud bychom si mohli vybrat, tak sem jedeme maximálně na 2-3 dny, abychom to zde viděli a pak se vrátili zpátky do Hanoje. Bohužel už jsme měli koupené zpáteční letenky a také zaplacený hotel, kdy nešlo změnit datum a v případě storna byl poplatek 100%. Takže bychom museli stejně zaplatit celou částku a to by se nevyplatilo. Pokud někdo hledá válení na pláži a nevadí mu připlatit si, tak bude spokojený. Pokud někdo hledá typický Vietnam a vietnamské jídlo, tak bude zklamaný. Takový je můj názor.

Zpáteční let byl rovněž A321, který byl zhruba půl hodiny opožděn z důvodu nepřízně počasí (poměrně dost to foukalo) a po startu to dost házelo. Zbytek letu už byl v pořádku.

Následoval let z Hanoje zpět do Istanbulu a Vídně. Pozor, u Turkish Airlines není možné dělat on-line check-in při letu z letiště Hanoj a je potřeba být 3hod předem na letišti a doporučuji pro jistotu ještě dříve. My jsme po příletu z Da Nangu jeli ještě do centra Hanoje dokoupit poslední dárky a byly jsme zpátky na letišti až 3hod před odletem a vystáli jsme si zhruba hodinou frontu.

Celkově tuto dovolenou hodnotíme velmi kladně, poznali jsme novou zemi, která je velmi odlišná, viděli spoustu zajímavých míst, poznali mnoho nových lidí a místní kulturu. Už nyní víme, že jsme zde nebyli naposledy a chceme se minimálně do Hanoje znovu podívat a třeba to i spojit s návštěvou okolních států Laos a Kambodža.

Kompletní náklady (všechny částky jsou za osobu):
- Letenka 13539CZK
- Schvalovací dopis (approval letter) 230CZK
- Poplatek při příletu za víza 25USD
- Pojištění 774CZK
- Mezinárodní řidičák 50CZK
- Výměna cca 15000CZK na dolary
- Vlak Hanoj – Lao Cai a zpět 710CZK
- Letenky Hanoj – Da Nang a zpět 1622CZK
- Výběr z bankomatu skrz vyšší náklady v Hoi Anu 2312CZK (2.000.000VND)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Suma sumárum zhruba 34650CZK

Vybrané fotky najdete na https://goo.gl/photos/mjPMK2R9d7u4gztA8
Na videu nyní pracuji a jak budu mít dokončené, tak sem doplním odkaz.

Jedná se o můj první cestopis, tak se předem omlouvám za případné nedostatky smiley

0

Dobrej cestopis. smiley My se chystáme do Vietnamu a přilehlých zemí na leden, únor, březen smiley

0 Citovat

Díky! Pokud budeš také psát nějaký cestopis, tak budu rád, protože okolní země rovněž plánujeme smiley

0 Citovat

Díky za krásný cestopis.

Kupovali jste místní SIM kartu? Pokud ano, od jakého poskytovatele a za kolik VND?
Výměna ve Vietcombank byla bez poplatků?

Jak jste se zbavili žen v Sa Pa a dotěrného hotelového personálu (vnucovali výlety)?

Děkuji moc.

0 Citovat

Děkuji za pochvalu cestopisu.

Místní SIM jsem měl v plánu kupovat, ale po tom, co jsme zjistili, že opravdu na každém rohu je volně přístupná Wi-Fi, tak jsem ji nekupoval a ani jsme ji nepotřebovali.
Výměna ve Vietcombank byla bez poplatku a co jsem si všímal, tak sem chodilo hodně turistů měnit a nebo vybírat peníze.
V Sa Pě jsme jim řekli, že nemáme zájem (někdy i 5x po sobě) a pokud šli za námi, tak jsme je slušně požádali, aby nás nenásledovali. Jednou ani toto nepomohlo a jedna paní za námi šla snad 20min po cestě k vodopádům a já už jsem začal chytat nerva, ale naštěstí si pak všimla jiných turistů a přesídlila k nim. V homestay v Sa Pě nám jen na začátku řekli, že dělají každé ráno trekkingové tůry a večer se jen zeptali, jestli máme zájem další den jít, ale nijak se nevnucovali. Naše homestay zde hodnotím velmi kladně a určitě doporučuji, pokud plánujete i Sa Pu. Vše si zde jednoduše zařídíte sami a ušetříte spoustu peněz oproti nějaké cestovní agentuře.

0 Citovat

Děkuji moc.

0 Citovat

Ahoj, jeli jste opravdu jako baťůžkáři bez odbaveného zavazadla? Jak jste vyřešili ty 2l slivovice?

0 Citovat

@ My sme kupovali SIM Viettel za 10USD, 10GB 3G data, na mesiac. Zdaleka nie vzdy sa totiz pohybujeme na miestach s pokrytych wifi signalom, vlastne.. casto nefunguje ani telefon a 3G smiley

@ Sranda, ake rozne dojmy mozu mat ludia z toho isteho miesta. Toto prave pisem z Hoi An a hoci vobec niesom klasicky "dovolenkar" tak mne sa tu celkom paci. Sme tu na mesiac ako dobrovolnici cez workaway.info, byvame v paradnom baraku na ulici medzi plazou a starym mestom a za mna super. Ban Mi na ulici za 10k, ovocne a zeleninove trhy denne s ferovymi cenami. Ale, tiez to nebolo hned, bolo si to treba trochu vychodit smiley

@ Dobry cestopis, vdaka zan. Ak sa mozem spytat, co si za profesiu? Nie si uctovnik, danovy poradca alebo tak ? smiley Btw. tie klobuciky ste brali za ferovu cenu. Vietnamec by ti nikdy nepredal nic, na com by nemal zisk (hned, alebo aspon najneskor zajtra).

A ozaj, to miesto v HOI AN s tocenym pivom za 3k bolo kde ? Skusim tam skocit pozriet ! smiley

Budem sa tu este vracat. Budeme mesiac v Hoi An, ale potom zdvihneme kotvy, nastartujeme nase Hundy Japa a pojdeme hore na sever - DANANG, HUE, HANOI, SAPA....

Sin ťao ci ako sa to tu povie smiley

0 Citovat

Vdaka Peter.
Vyzeras teda ako clovek na spravnom mieste - konzultant so zameranim na ekonomiku celkom k tomu cestopisu sedi.
+ teraz dost prsi, ale ked prestane tak ficime vyskusat to tocene pivko smiley Snad este nevyschli.

0 Citovat

Konečně jsem se dostal k sestříhání videa, takže kdo bude chtít, můžete se podívat na https://youtu.be/TIVtajVtbbw

Omlouvám se za případné nedostatky, je to mé první video smiley

0 Citovat

Dobré, vidieť že chutilo smiley. Inak, včera sme boli (vlastne už druhý krát) v tej tvojej krčme a fajn - pivko za trojku, special hoian nudle boli tiez viac ako jedlé. Ešte sa svet točí správne smiley

0 Citovat

Vietnamská káva z vás zaručeně udělá sovu tak na 2 dny minimum. Ač velký kávopijec, toto už skoro nepraktikuju, a spíš si dávám florenckou kávu - http://www.consulta.cz/prava-ita...-florencie

0 Citovat

tieto PR sracky :D to uz CK Arkadia robi aj do kavy ?

0
12 reakcí