Možná to bude pro někoho zajímavé. Let Katowice - Dortmund. Oblast je to na první pohled divná - ale lítaj z Katowic každý den - takže se dá nakombinovat (krátký) víkend a cena byla velmi nízká. Takže proč ne? Možná ještě jedna poznámka k tomu, že většina cestujících byli Poláci a odhaduji, že spíše pracující v Německu než turisté, oba lety úplně plné.  Letiště Dortmund a cesta do města Malé, přehledné, jel jsem airport expressem (od vchodu z letiště doprava, po cca 50 metrech zastávka, ani slepý nemůže zabloudit) z letiště na hlavní nádraží, cena 8,5 euro. Cesta podle jízdního řádu 30 mins - reálně počítejte s 40-45 mins, jsou docela časté kolony. Když chcete zpět na letiště, tak odjezd autobusu je ze stejného místa jako příjezd z letiště. Jasné, přehledné.  Centrum: V samotném Dortmundu toho moc není. Centrum projdete doslova za 2 hodiny včetně toho, že se někde posadíte a pojíte. Narazíte na kostel svatého Reinolda a starý trh za zmínku stojí ještě radnice a Friedensplatz kde je celkem zdařile architektonicky řešená stavba kdy se historická část napojuje na moderní - skleněnou - obdoba nádraží v OV - Svinov. Viz: http://germanculture.com.ua/trav.../dortmund/ Plno obchodů, promenády, na nákupy super. Doprava: Využíval jsem metro, cena 1.6 euro za 1 jízdu, v pohodě nákup z automatu, přehledné rychlé. Mimochodem metro vyjíždí na povrch a vypadá spíše jako tramvaj než metro. Mimo centrum: Zajel jsem si k Phoenix see kde je "hrad" Hörde, malá marina a docela posh oblast (milionářské vily na protějším břehu). Při pěkném počasí - paráda si posedět u vody. Westfalenpark: Vstupné 5,5 euro včetně věže (Florianturm). V parku je zábava pro malé - vláčky, lanovky, okrasné zahrady, dobré místo na piknik.  Věž je otevřena přes týden od 14 do 18 hodiny o víkendu dříve a déle, myslím do 20té hodiny. Výhled parádní - ale jelikož moc toho není ke koukání - tak :D  Z jedné strany stadion, z druhé nějaké težké provozy, centrum - pár jakože mrakodrapů. Ale i tak - pěkné. ZOO: Klasika, asi nezaujme a neurazí. Viděl jsem poprvé v životě orangutana, dikobraze, lenochoda a mravenečníka - spokojenost :D Cena 8 euro. Münster Zajel jsem si do starého Münsteru. Cesta trvá cca 30 minut, IC/EC vlakem, cena 16 euro jedna cesta. Samotný Münster výlet napraví - starobylé město, zničené na sklonku války a již celkově opravené. Koncetrovaná historie v docházkové vzdálenosti. Od kostela sv. Lamberta přes starou tržnicí k staré radnici - kde se můžete podívat za 2 eura na místo kde se podepisoval vestfálský mír (konec 30leté války, které začínala pražskou defenestrací) až po monumentální Münsterskou katedrálu. Celé centrum je doslova napěchováno historií. Zkušenosti s DB - vlaky zpoždění, tam 15 mins, zpět 5 mins, na cestě zpět mi bylo sděleno při koupi, že se jede z nástupiště 9, na nástupišti 9 - je oznámení, že se jede z nástupiště 3. Nemělo se přestupovat - je to přímý spoj, ale přestupovalo se, nikdo nic nesdělil, možná protože bylo ve vlaku plno lidí pod parou, kteří si pouštěli ve vlaku sve duc duc německé odrhovačky - nakonec jsem přestup stihl po haluzi po debatě s německou důchodkyní, průvodčí nevrlí. V druhém vlaku - jsem si to vynahradil první třídou - skvělá. Jízdenku nikdo nechtěl, protože průvodčí měli co dočinění s fanoušky skupiny KISS. :D  .

Německo - Dortmund - Münster

Založil ve fóru Trip reporty z letu

2 reakce

Možná to bude pro někoho zajímavé. Let Katowice - Dortmund. Oblast je to na první pohled divná - ale lítaj z Katowic každý den - takže se dá nakombinovat (krátký) víkend a cena byla velmi nízká. Takže proč ne?

Možná ještě jedna poznámka k tomu, že většina cestujících byli Poláci a odhaduji, že spíše pracující v Německu než turisté, oba lety úplně plné. 

Letiště Dortmund a cesta do města

Malé, přehledné, jel jsem airport expressem (od vchodu z letiště doprava, po cca 50 metrech zastávka, ani slepý nemůže zabloudit) z letiště na hlavní nádraží, cena 8,5 euro. Cesta podle jízdního řádu 30 mins - reálně počítejte s 40-45 mins, jsou docela časté kolony. Když chcete zpět na letiště, tak odjezd autobusu je ze stejného místa jako příjezd z letiště. Jasné, přehledné. 

Centrum:

V samotném Dortmundu toho moc není. Centrum projdete doslova za 2 hodiny včetně toho, že se někde posadíte a pojíte. Narazíte na kostel svatého Reinolda a starý trh za zmínku stojí ještě radnice a Friedensplatz kde je celkem zdařile architektonicky řešená stavba kdy se historická část napojuje na moderní - skleněnou - obdoba nádraží v OV - Svinov. Viz:

http://germanculture.com.ua/trav.../dortmund/

Plno obchodů, promenády, na nákupy super.

Doprava:

Využíval jsem metro, cena 1.6 euro za 1 jízdu, v pohodě nákup z automatu, přehledné rychlé. Mimochodem metro vyjíždí na povrch a vypadá spíše jako tramvaj než metro.

Mimo centrum:

Zajel jsem si k Phoenix see kde je "hrad" Hörde, malá marina a docela posh oblast (milionářské vily na protějším břehu). Při pěkném počasí - paráda si posedět u vody.

Westfalenpark:

Vstupné 5,5 euro včetně věže (Florianturm). V parku je zábava pro malé - vláčky, lanovky, okrasné zahrady, dobré místo na piknik. 
Věž je otevřena přes týden od 14 do 18 hodiny o víkendu dříve a déle, myslím do 20té hodiny. Výhled parádní - ale jelikož moc toho není ke koukání - tak :D 
Z jedné strany stadion, z druhé nějaké težké provozy, centrum - pár jakože mrakodrapů. Ale i tak - pěkné.

ZOO:

Klasika, asi nezaujme a neurazí. Viděl jsem poprvé v životě orangutana, dikobraze, lenochoda a mravenečníka - spokojenost :D

Cena 8 euro.

Münster

Zajel jsem si do starého Münsteru. Cesta trvá cca 30 minut, IC/EC vlakem, cena 16 euro jedna cesta. Samotný Münster výlet napraví - starobylé město, zničené na sklonku války a již celkově opravené. Koncetrovaná historie v docházkové vzdálenosti. Od kostela sv. Lamberta přes starou tržnicí k staré radnici - kde se můžete podívat za 2 eura na místo kde se podepisoval vestfálský mír (konec 30leté války, které začínala pražskou defenestrací) až po monumentální Münsterskou katedrálu. Celé centrum je doslova napěchováno historií.

Zkušenosti s DB - vlaky zpoždění, tam 15 mins, zpět 5 mins, na cestě zpět mi bylo sděleno při koupi, že se jede z nástupiště 9, na nástupišti 9 - je oznámení, že se jede z nástupiště 3. Nemělo se přestupovat - je to přímý spoj, ale přestupovalo se, nikdo nic nesdělil, možná protože bylo ve vlaku plno lidí pod parou, kteří si pouštěli ve vlaku sve duc duc německé odrhovačky - nakonec jsem přestup stihl po haluzi po debatě s německou důchodkyní, průvodčí nevrlí. V druhém vlaku - jsem si to vynahradil první třídou - skvělá. Jízdenku nikdo nechtěl, protože průvodčí měli co dočinění s fanoušky skupiny KISS. :D

1

Dodal bych k tomu, že z/do centra cesta na/z letiště je výrazně levnější kombinace tramvaj U47 na konečnou a pak bus 490. Doba plus mínus stejná a cena 2,70.
Jinak Dortmund to je hlavně fotbal a Signal Iduna Park je jeden z nej stadionů v Evropě, má nejvíc pivních stánků na světě a fakt tam člověk na pivo vůbec nečeká. Na stadionu je tak pěkný muzeum Borusie Dortmund.
S Munsterem souhlas, moc pěkný město.

0 Citovat

Super eremi, díky za doplnění. Na fotbal se chystám též.

Ještě je ve městě muzeum německého fotbalu, cena na místě 17 eur, přes internet 15 eur. Nebyl jsem.
https://www.fussballmuseum.de/

Dodám linky co jsem si ukládal při "plánování":

Doprava na/z letiště:
https://www.dortmund-airport.com...-and-train

Mapa metra:
http://mapa-metro.com/mapas/Dort...rtmund.png

Westfalenpark a Florianturm:
https://www.dortmund.de/de/freiz...reise.html

0
2 reakce