Cestu do Káhiry s British Airways jsem absolvoval v lednu jako součást mé velké cesty první třídou u Qatar Airways z Káhiry do Bangkoku (trip report doplním později). Jako přípoj posloužily britské aerolinky zejména pro získání zlatého statusu v rámci aliance One World opravňujícího k návštěvám salónkům. Společně s Qatarem a 4 BA lety jsem byl kvalifikován a status vydrží celé 2 roky. Bonusem celé anabáze byla navíc 3X Avios akce, tedy trojnásobné bonusové body.Itinerář je jednoduchý, bez delších přestávek, následovně:- Praha – Londýn 14:20 – 15:35- Londýn – Káhira 17:35 – 00:30a zpět stejně, jen s 6 hodinovým přestupem.Původně jsem zvažoval dopolední odlet z Prahy v 11h, abych měl případnou časovou rezervu při přestupu. Historie ale poukazovala na bezproblémovost linky, proto jsem zvolil jen 2 hodinový přestup na londýnském letišti Heathrow.Letiště PrahaJak už bývá zvykem, na oběd si dojdu do letištní kantýny a zbývající minuty strávím v salónku na T1, který se kupodivu velmi zlepšil. Nově nabízí grilovaná kuřecí stehýnka, obalované stripsy a zbytek jak už známe, jen v lepší podobě – teplá polévka, bagetky, studený talíř, croissanty, džemy atd. Oběd jsem si mohl ušetřit :)Praha – Londýn (BA0859 – Airbus A320)Nástup na let začíná přesně půl hodiny před odletem. Fronta na bezpečnostní kontrolu ubíhá poměrně rychle a po jejím průchodu ihned mohu přejít k finální kontrole palubní vstupenky a nastoupit do letadla.Proces byl svižný, ale to jen díky tomu že jdu mezi posledními a tři čtvrtiny letadla již sedí. To se bohužel odráží na volném prostoru ve skříňkách pro odložení zavazadel. Batoh proto nechám někde za 16. řadou a vracím se zpět do přední části na mé sedadlo 8A u okénka.Posádka je milá, pozdraví a sem tam se i usměje.Usedám… a jsem spokojen. Prostor na nohy je nadstandardní. Poznáte to tak, že se vaše kolena nemusí zabořit do sedadla před vámi, ani když si uděláte pohodlí. Letadlo je plné, load–factor se pohybuje někde mezi 95–100%. Klobouk dolů.Od stojánky vyjíždíme 5 minut před plánovaným odletem a do 15 minut jsme již ve vzduchu. To jen z toho důvodu, že jsme na vzlet museli dorolovat na opačný konec dráhy, než se běžně vzlétá.Odlétám 26.1.2017, proto se už nedočkám cateringu zdarma na evropských letech, který BrItish Airways k 19.1. zrušily. Na rozdíl od tuzemských ČSA si však daly BA na přípravě placeného občerstvení záležet a nabídkou neurazí chuťové buňky, ani peněženku.Občerstvení můžete platit kromě liber a platebních karet také Aviosy (věrnostními body), což dává nový rozměr využití jinak téměř bezcenných bodů.Průběh letu se dá sledovat na společných monitorech.Let probíhá nerušeně a zhruba po 1 a půl hodině přistáváme 30 minut před plánovaným příletem na letiště Heathrow.Přestup na Heathrow z T3 na T5Díky předčasnému přistání a rychlému přesunu z Terminálu 3 na Terminál 5, který mi zabral cirka 35 minut, mi zbývají více než 2 hodiny do dalšího odletu. Tento čas je pro mě hraniční k návštěvě salónku, proto tasím svůj Priority Pass a ženu se do Aspire Lounge na T5.Aspire je pro mne zklamáním. To, že bude plno se dalo čekat, ale že míst je pomálu a celý salónek je situován do úzké nudle, takže kdykoliv chcete dojít doplnit občerstvení, musíte se prodírat mezi protijdoucímí a sedícími, to je nešťastné řešení.Na odletové tabuli se objevuje můj let BA155 do Káhiry z gatu B45, který se nachází v satelitu B. Bude tedy potřeba se ještě svézt automatizovaným vláčkem. Cesta má trvat 15 minut, proto se zavčasu přesouvám k odletové bráně.Koupí kávy ve Starbucksu finišuji svůj pobyt na LHR a jdu se prokázat pasem a palubní vstupenkou k odletu. Lidí je tu pomálu, mohlo by být dost místa v letadle říkám si. Omyl. Let je znovu z 90% plný.Londýn–Káhira (BA155 – Airbus A321)Současná posádka by si zasloužila projít školením zákaznické péče. Blbě koukat a neotevřít pusu s obyčejným “Hello” je neakceptovatelné i u Travel Service, natož k prémiově se prezentujícím BA.Sedím nad křídlem v místě 17A, které jsem si vybral jako jedno z posledních míst u okýnka během bezplatného check–inu 24 hodin před odletem. Nevím proč, ale naše řada mi přijde opticky užší a v porovnání s letem z Prahy tu i místa na nohy je poměrně méně.Krátce po vzletu proběhne rychlý servis, který proklimbám, ale soudě dle stolečků spolucestujících se podávaly pouze nápoje.Než dojde na řadu klasických catering, okoukávám zábavní systém. IFE od BA mě příliš nenadchlo, ale zřejmě jen kvůli tomu, že za poslední 2 měsíce jsem letěl již několikrát a nejnovější filmy jsme zhlédl. Hudební kanál je obstojný, ale nejvíc mne zaujala letová mapa. Poprvé si s ní mohu hrát – přibližovat, oddalovat, pohybovat napříč planetou, měnit nastavení atd. Je to zábavné, ale rychle se okouká. Není nad to, když člověk musí čekat minutu na správnou obrazovku a tu si pak vyfotit.Catering. Jako vždy na výběr chicken/pasta. Volím kuře, které dle nápisu na víku mělo být v mangovém sosu. Chuťově mi velmi připomnělo Asii, což mi na letu do Afriky moc nesedělo. Navíc mi nikterak nechutnalo a proto jsem se pustil do zbytku – salátu a desertu. Dá se říci, že občerstvení neurazí, ale ani neuchvátí. K pití se nabízelo a rozlévalo především víno, příležitostně džus o který si člověk musel vyloženě říci.Během letu není problém si v zadní části kabiny poprosit o další nápoje.V Káhiře přistáváme na čas, což je vůči půlnočnímu příletu vítané.ZávěrBritish Airways se se svými aktuálními změnami přiřadilo na úroveň lepšího low–costu na letech po Evropě. Na středně–dlouhé trase neurazí, ale vyloženě je preferovat nemá význam. Jedná se o standardní produkt, který je ohrožen přílišným stávkami a zbytečně vysokými cenami.Pokračování z paluby QR zase příště... .

Praha–Londýn–Káhira s British Airways (trip report v eco)

Založil ve fóru Trip reporty z letu

1 reakce

Cestu do Káhiry s British Airways jsem absolvoval v lednu jako součást mé velké cesty první třídou u Qatar Airways z Káhiry do Bangkoku (trip report doplním později). Jako přípoj posloužily britské aerolinky zejména pro získání zlatého statusu v rámci aliance One World opravňujícího k návštěvám salónkům. Společně s Qatarem a 4 BA lety jsem byl kvalifikován a status vydrží celé 2 roky. Bonusem celé anabáze byla navíc 3X Avios akce, tedy trojnásobné bonusové body.

Itinerář je jednoduchý, bez delších přestávek, následovně:

- Praha – Londýn 14:20 – 15:35

- Londýn – Káhira 17:35 – 00:30

a zpět stejně, jen s 6 hodinovým přestupem.

Původně jsem zvažoval dopolední odlet z Prahy v 11h, abych měl případnou časovou rezervu při přestupu. Historie ale poukazovala na bezproblémovost linky, proto jsem zvolil jen 2 hodinový přestup na londýnském letišti Heathrow.

Letiště Praha

Jak už bývá zvykem, na oběd si dojdu do letištní kantýny a zbývající minuty strávím v salónku na T1, který se kupodivu velmi zlepšil. Nově nabízí grilovaná kuřecí stehýnka, obalované stripsy a zbytek jak už známe, jen v lepší podobě – teplá polévka, bagetky, studený talíř, croissanty, džemy atd. Oběd jsem si mohl ušetřit :)

Praha – Londýn (BA0859 – Airbus A320)

Nástup na let začíná přesně půl hodiny před odletem. Fronta na bezpečnostní kontrolu ubíhá poměrně rychle a po jejím průchodu ihned mohu přejít k finální kontrole palubní vstupenky a nastoupit do letadla.

Proces byl svižný, ale to jen díky tomu že jdu mezi posledními a tři čtvrtiny letadla již sedí. To se bohužel odráží na volném prostoru ve skříňkách pro odložení zavazadel. Batoh proto nechám někde za 16. řadou a vracím se zpět do přední části na mé sedadlo 8A u okénka.

Posádka je milá, pozdraví a sem tam se i usměje.

Usedám… a jsem spokojen. Prostor na nohy je nadstandardní. Poznáte to tak, že se vaše kolena nemusí zabořit do sedadla před vámi, ani když si uděláte pohodlí.

Letadlo je plné, load–factor se pohybuje někde mezi 95–100%. Klobouk dolů.

Od stojánky vyjíždíme 5 minut před plánovaným odletem a do 15 minut jsme již ve vzduchu. To jen z toho důvodu, že jsme na vzlet museli dorolovat na opačný konec dráhy, než se běžně vzlétá.

Odlétám 26.1.2017, proto se už nedočkám cateringu zdarma na evropských letech, který BrItish Airways k 19.1. zrušily. Na rozdíl od tuzemských ČSA si však daly BA na přípravě placeného občerstvení záležet a nabídkou neurazí chuťové buňky, ani peněženku.

Občerstvení můžete platit kromě liber a platebních karet také Aviosy (věrnostními body), což dává nový rozměr využití jinak téměř bezcenných bodů.

Průběh letu se dá sledovat na společných monitorech.

Let probíhá nerušeně a zhruba po 1 a půl hodině přistáváme 30 minut před plánovaným příletem na letiště Heathrow.

Přestup na Heathrow z T3 na T5

Díky předčasnému přistání a rychlému přesunu z Terminálu 3 na Terminál 5, který mi zabral cirka 35 minut, mi zbývají více než 2 hodiny do dalšího odletu. Tento čas je pro mě hraniční k návštěvě salónku, proto tasím svůj Priority Pass a ženu se do Aspire Lounge na T5.

Aspire je pro mne zklamáním. To, že bude plno se dalo čekat, ale že míst je pomálu a celý salónek je situován do úzké nudle, takže kdykoliv chcete dojít doplnit občerstvení, musíte se prodírat mezi protijdoucímí a sedícími, to je nešťastné řešení.

Na odletové tabuli se objevuje můj let BA155 do Káhiry z gatu B45, který se nachází v satelitu B. Bude tedy potřeba se ještě svézt automatizovaným vláčkem. Cesta má trvat 15 minut, proto se zavčasu přesouvám k odletové bráně.

Koupí kávy ve Starbucksu finišuji svůj pobyt na LHR a jdu se prokázat pasem a palubní vstupenkou k odletu. Lidí je tu pomálu, mohlo by být dost místa v letadle říkám si. Omyl. Let je znovu z 90% plný.

Londýn–Káhira (BA155 – Airbus A321)

Současná posádka by si zasloužila projít školením zákaznické péče. Blbě koukat a neotevřít pusu s obyčejným “Hello” je neakceptovatelné i u Travel Service, natož k prémiově se prezentujícím BA.

Sedím nad křídlem v místě 17A, které jsem si vybral jako jedno z posledních míst u okýnka během bezplatného check–inu 24 hodin před odletem. Nevím proč, ale naše řada mi přijde opticky užší a v porovnání s letem z Prahy tu i místa na nohy je poměrně méně.

Krátce po vzletu proběhne rychlý servis, který proklimbám, ale soudě dle stolečků spolucestujících se podávaly pouze nápoje.

Než dojde na řadu klasických catering, okoukávám zábavní systém. IFE od BA mě příliš nenadchlo, ale zřejmě jen kvůli tomu, že za poslední 2 měsíce jsem letěl již několikrát a nejnovější filmy jsme zhlédl. Hudební kanál je obstojný, ale nejvíc mne zaujala letová mapa. Poprvé si s ní mohu hrát – přibližovat, oddalovat, pohybovat napříč planetou, měnit nastavení atd. Je to zábavné, ale rychle se okouká. Není nad to, když člověk musí čekat minutu na správnou obrazovku a tu si pak vyfotit.

Catering. Jako vždy na výběr chicken/pasta. Volím kuře, které dle nápisu na víku mělo být v mangovém sosu. Chuťově mi velmi připomnělo Asii, což mi na letu do Afriky moc nesedělo. Navíc mi nikterak nechutnalo a proto jsem se pustil do zbytku – salátu a desertu. Dá se říci, že občerstvení neurazí, ale ani neuchvátí. K pití se nabízelo a rozlévalo především víno, příležitostně džus o který si člověk musel vyloženě říci.

Během letu není problém si v zadní části kabiny poprosit o další nápoje.

V Káhiře přistáváme na čas, což je vůči půlnočnímu příletu vítané.

Závěr

British Airways se se svými aktuálními změnami přiřadilo na úroveň lepšího low–costu na letech po Evropě. Na středně–dlouhé trase neurazí, ale vyloženě je preferovat nemá význam. Jedná se o standardní produkt, který je ohrožen přílišným stávkami a zbytečně vysokými cenami.

Pokračování z paluby QR zase příště...


p1260011.jpg
p1260014.jpg
p1260017.jpg
p1260018.jpg
p1260021.jpg
p1260026.jpg
p1260023.jpg
p1260031.jpg
p1260033.jpg
p1260035.jpg
p1260036.jpg
p1260045.jpg
p1260041.jpg
p1260046.jpg
p1260047.jpg
p1270088.jpg

0

fajn, vsak po europe uz je to jedno s kym sa lieta v economy, nejaka "svacinka" v hodnote par euro to uz nezachrani... a po vikendovom faux pas budu British Airways musiet riadne zamakat :)

0
1 reakce