Ahoj cestovatelé, ráda bych se s Vámi podělila o pár praktických zkušeností s mým krátkým pobytem v anglickém Southend-on-sea, kam jsem se dopravila přímým letem z Prahy se společnostní FlyBe. Začnu hned v Praze. Při odletu z pražského letiště není možnost online check-inu z pohodlí domova, ale je potřeba se dostavit alespoň hodinu před odletem k přepážce, kde se standardně bez poplatku odbavíte (ať s kufrem nebo bez). Při boardingu neprobíhala žádná důkladnější kontrola rozměrů/hmotnosti příručních zavazadel, takže jsem svůj příruční nacpaný Osprey farpoint 40 pronesla bez povšimnutí. Letělo se Embraerem E175, pro nezkušené letce to je poměrně maličký proudový letadlo se sedačkama 2+2. Letěla jsem sama a při obou cestách jsem měla obě sedačky pro sebe. Po příletu na letiště London - Southend on-sea (SEN) probíhalo vše bez problémů. Na pasovce to odsýpalo, byli jsme jediné letadlo co zrovna přistálo, takže jsme byli všichni snad do 15 minut za kontrolou. Pro cestu do města Southend-on-sea jsem zvolila z několika praktických důvodů vlak (jednak to je jednodušší než se rychle zorientovat v autobusech, většinou se nedá zblbnout směr, zastávka,... je to prostě blbuvzdorné). Vlaková stanice se nachází hned před východem z letiště, asi 100 m pěšky projdete přes příjezdové cesty, všechno je pěkně značené. Na ministanici vlaku je nutné zakoupit lístek na vlak a to buď v pokladně, nebo v automatu. Za pomocí pracovníka, který mi sám ihned nabídl pomoc jsem si koupila za 3 libry (nebo 3,5?) jednosměrnou jízdenku do stanice Southend Victoria. Je to konečná vlaku, umístěna na začátku centra města, navazující na autobusový uzel a nákupní centrum. Vlaky jedou ve všední dny co 20 minut, o víkendu co půl hodiny . Cesta mezi Southend Victoria a letištěm trvá asi 10 minut. Po příjezdu vlaku do stanice Victoria stačí vystoupit, jít rovně a hned jste u nákupního centra Victoria, na začátku High street, což je hlavní třída Southendu. Pokud jedete doslova jenom na skok, bohatě si s High street vystačíte, je tam nespočet nákupních, občerstvovacích a dalších možností. Na druhém konci High street je další nákupní centrum, Royals Shopping Centre, které ukončuje Hight street a je ve své podstatě přímo na pobřeží. Mimo jiné v Royals najedte i Primark ;) Pokračováním za Royals se dostanete k pobřeží, vlastně na břeh Temže, která v těchto místech ústí do Severního moře. Na pobřeží se nachází zábavní park. Kdo je na pražské Matějské jako doma, tak se nemá moc na co těšit, leda že byste chtěli vidět moře vzhůru nohama :) Uprostřed zábavního parku se nachází začátek slavného Southend Pier, což je více jak 2 km dlouhé molo vedoucí směrem do moře. Po mole jezdí vláček, kterým se za 5 liber svezete až na konec a zase zpátky, až se Vám bude chtít. Vláček jezdí co půl hodiny. O něco méně stojí pěškobus, to je varianta, kdy se po mole projdete tam i zpět po svých, žádný vláček. Na konci mola pořádně fouká, nenechte si zážitek z úžasného výhledu pokazit a připravte se na to předem. Nebo se můžete schovat v kavárně s free wifi, ale moc toho neuvidíte, což by byla škoda. V kavárně se dá pořídit i malé občerstvení, bagety, sendviče, káva, čaj, studené nápoje... Celou dobu jsem se po městě pohybovala pěšky, žádný lístek na MHD jsem nepotřebovala, není to velké město, ale záleží co od svého výletu čekáte. Při zpáteční cestě na letiště jsem využila autobus X30 provozovaný společnostní First, který odjíždí od Travel centra, což je autobusový uzel umístěný přímo u Royals nákupního centra. Letadlo mi odlétalo už v 6:30 h ráno, první vlak jel až později, proto jsem musela využít autobusu, který vyjížděl v 5:00 a na letišti byl asi 5:15. Lístek na cestu jsem si koupila u řidiče za 3,5 liber. Autobus stojí na letišti mezi terminálem a vlakovou stanicí, takže vám hned bude jasné, kde jste. Opět blbuvzdorné. Odbavení z toho letiště lze udělat online a to nejdříve 36 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. S boarding passem v telefonu jsem prošla letištěm asi za 20 minut. Není potřeba se obávat nějakého časového presu, letiště má celkem 4 gate, takže všechny kontroly probíhají opravdu rychle, nikde nejsou fronty. Při boardingu opět žádné kontroly rozměru a hmotnosti zavazadel, takže můj Osprey nacpaný na 150% prošel suverénně. Tolik moje stručné poznatky z cesty, snad to někomu bude užitečné :) Cestovní zdar!Marie .

Z Prahy do Southend-on-sea s FlyBe

Založil(a) ve fóru Cestopisy

0 reakcí

Ahoj cestovatelé, ráda bych se s Vámi podělila o pár praktických zkušeností s mým krátkým pobytem v anglickém Southend-on-sea, kam jsem se dopravila přímým letem z Prahy se společnostní FlyBe.

Začnu hned v Praze. Při odletu z pražského letiště není možnost online check-inu z pohodlí domova, ale je potřeba se dostavit alespoň hodinu před odletem k přepážce, kde se standardně bez poplatku odbavíte (ať s kufrem nebo bez). Při boardingu neprobíhala žádná důkladnější kontrola rozměrů/hmotnosti příručních zavazadel, takže jsem svůj příruční nacpaný Osprey farpoint 40 pronesla bez povšimnutí. Letělo se Embraerem E175, pro nezkušené letce to je poměrně maličký proudový letadlo se sedačkama 2+2. Letěla jsem sama a při obou cestách jsem měla obě sedačky pro sebe.

Po příletu na letiště London - Southend on-sea (SEN) probíhalo vše bez problémů. Na pasovce to odsýpalo, byli jsme jediné letadlo co zrovna přistálo, takže jsme byli všichni snad do 15 minut za kontrolou.

Pro cestu do města Southend-on-sea jsem zvolila z několika praktických důvodů vlak (jednak to je jednodušší než se rychle zorientovat v autobusech, většinou se nedá zblbnout směr, zastávka,... je to prostě blbuvzdorné). Vlaková stanice se nachází hned před východem z letiště, asi 100 m pěšky projdete přes příjezdové cesty, všechno je pěkně značené. Na ministanici vlaku je nutné zakoupit lístek na vlak a to buď v pokladně, nebo v automatu. Za pomocí pracovníka, který mi sám ihned nabídl pomoc jsem si koupila za 3 libry (nebo 3,5?) jednosměrnou jízdenku do stanice Southend Victoria. Je to konečná vlaku, umístěna na začátku centra města, navazující na autobusový uzel a nákupní centrum. Vlaky jedou ve všední dny co 20 minut, o víkendu co půl hodiny . Cesta mezi Southend Victoria a letištěm trvá asi 10 minut. Po příjezdu vlaku do stanice Victoria stačí vystoupit, jít rovně a hned jste u nákupního centra Victoria, na začátku High street, což je hlavní třída Southendu. Pokud jedete doslova jenom na skok, bohatě si s High street vystačíte, je tam nespočet nákupních, občerstvovacích a dalších možností. Na druhém konci High street je další nákupní centrum, Royals Shopping Centre, které ukončuje Hight street a je ve své podstatě přímo na pobřeží. Mimo jiné v Royals najedte i Primark ;)

Pokračováním za Royals se dostanete k pobřeží, vlastně na břeh Temže, která v těchto místech ústí do Severního moře. Na pobřeží se nachází zábavní park. Kdo je na pražské Matějské jako doma, tak se nemá moc na co těšit, leda že byste chtěli vidět moře vzhůru nohama :) Uprostřed zábavního parku se nachází začátek slavného Southend Pier, což je více jak 2 km dlouhé molo vedoucí směrem do moře. Po mole jezdí vláček, kterým se za 5 liber svezete až na konec a zase zpátky, až se Vám bude chtít. Vláček jezdí co půl hodiny. O něco méně stojí pěškobus, to je varianta, kdy se po mole projdete tam i zpět po svých, žádný vláček. Na konci mola pořádně fouká, nenechte si zážitek z úžasného výhledu pokazit a připravte se na to předem. Nebo se můžete schovat v kavárně s free wifi, ale moc toho neuvidíte, což by byla škoda. V kavárně se dá pořídit i malé občerstvení, bagety, sendviče, káva, čaj, studené nápoje...

Celou dobu jsem se po městě pohybovala pěšky, žádný lístek na MHD jsem nepotřebovala, není to velké město, ale záleží co od svého výletu čekáte.

Při zpáteční cestě na letiště jsem využila autobus X30 provozovaný společnostní First, který odjíždí od Travel centra, což je autobusový uzel umístěný přímo u Royals nákupního centra. Letadlo mi odlétalo už v 6:30 h ráno, první vlak jel až později, proto jsem musela využít autobusu, který vyjížděl v 5:00 a na letišti byl asi 5:15. Lístek na cestu jsem si koupila u řidiče za 3,5 liber. Autobus stojí na letišti mezi terminálem a vlakovou stanicí, takže vám hned bude jasné, kde jste. Opět blbuvzdorné. Odbavení z toho letiště lze udělat online a to nejdříve 36 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. S boarding passem v telefonu jsem prošla letištěm asi za 20 minut. Není potřeba se obávat nějakého časového presu, letiště má celkem 4 gate, takže všechny kontroly probíhají opravdu rychle, nikde nejsou fronty. Při boardingu opět žádné kontroly rozměru a hmotnosti zavazadel, takže můj Osprey nacpaný na 150% prošel suverénně.

Tolik moje stručné poznatky z cesty, snad to někomu bude užitečné :)

Cestovní zdar!

Marie

0
0 reakcí