Je polovina října 2009 a nízkonákladový dopravce Ryanair opětovně přichází se svým masivním, a pro mě velmi příjemným, marketingovým tahem. Nabízí totiž letenky na svých linkách za 10 Kč! Ano, za deset korun českých naleznete letenky do nejrůznějších destinací. Budu k Vám upřímný, naposledy jsem letěl s cestovkou do Tunisu za 17 tisíc a proto nabídka společnosti Ryanair se mi zdá až příliš lákavá na to, aby to byla pravda. Okamžitě však oslovuji kamarády na méně známé síti Facebook a hledám někoho, kdo by se chtěl spolu-účastnit při nákupu těchto letenek. Během pár hodin se sešlo slovo s činem a já s 2 kamarády kupujeme 3x zpáteční letenku z Prahy do Stockholmu za rovných 60 Kč. Cestu jsme si naplánovali na čtvrtek - sobotu v druhém týdnu listopadu. Vzhledem k tomu, že odlet v sobotu je již po 7. hodině ranní, volíme kombinaci jedné noci v hostelu a druhé na letišti, kde by neměl být problém přenocovat. Zavítáme tedy na portál Hostelworld.com a hledáme nejlevnější ubytování ve Stockholmu. Nacházíme hostel jménem Acco, který je hodnocen jako jeden z nejlepších a i cena je přívětivá (nyní už neřeknu kolik to bylo, asi cca 700 Kč / noc?). Rezervujeme noc z 12. na 13.listopadu a můžeme doufat, že pátek 13. pro nás nebude znamenat neštěstí Zbytek dne se potulujeme po centru a vyrážíme na konečnou jedné z linek metra, okouknout také jinou stranu Stockholmu a nakoupit v levnějším supermarketu na noční jízdu. Zde již není tak čisto jako je tomu v centru. Stockholm a Švédsko samotné je obecně známo poklidnou a přívětivou atmosférou, která je však na krajích města narušena přistěhovalci. I tak se ale se Stockholmem loučíme s úsměvem na tváři a krátce po 23. hodině nastupujeme do autobusu směr letiště. Na letišti stavíme těsně po půlnoci, právě ve chvíli kdy je odbavováno poslední letadlo a společně s ním se vylidňuje odletová hala. Na letišti jsme asi s dalšími 20 lidmi, spaní na letišti je zde v naprostém pořádku. Plní nových zážitků z cesty debatujeme a polemizujeme nad smyslem cestování. Nedokážeme najít tu správnou odpověď, tak se rozhodneme alespoň na chvíli zavřít oči. Po ne příliš vydatném spánku na ukořistěných 3 sedačkách se skrz bezpečnostní kontrolu vydáváme ke gatu a nastupujeme do nám již známého letadla. Tento krátký dvoudenní výlet v nás nezanechal jen krásné vzpomínky, ale kompletně změnil náš pohled na svět! Od této chvíle už z nás nikdo nepochyboval o tom, že cestování bude naším celoživotním partnerem. Já jsem věděl, že do Stockholmu musím ještě minimálně jednou zavítat, a tak jsem i učinil a v lednu následujícího roku se vydal znovu na stejný výlet. Jen tentokrát mě stály letenky 50 Kč  .

Jak jsem se stal cestovatelem - Stockholm 2009

Založil ve fóru Cestopisy

0 reakcí

Je polovina října 2009 a nízkonákladový dopravce Ryanair opětovně přichází se svým masivním, a pro mě velmi příjemným, marketingovým tahem. Nabízí totiž letenky na svých linkách za 10 Kč! Ano, za deset korun českých naleznete letenky do nejrůznějších destinací. Budu k Vám upřímný, naposledy jsem letěl s cestovkou do Tunisu za 17 tisíc a proto nabídka společnosti Ryanair se mi zdá až příliš lákavá na to, aby to byla pravda.

Okamžitě však oslovuji kamarády na méně známé síti Facebook a hledám někoho, kdo by se chtěl spolu-účastnit při nákupu těchto letenek. Během pár hodin se sešlo slovo s činem a já s 2 kamarády kupujeme 3x zpáteční letenku z Prahy do Stockholmu za rovných 60 Kč. Cestu jsme si naplánovali na čtvrtek - sobotu v druhém týdnu listopadu.

Vzhledem k tomu, že odlet v sobotu je již po 7. hodině ranní, volíme kombinaci jedné noci v hostelu a druhé na letišti, kde by neměl být problém přenocovat. Zavítáme tedy na portál Hostelworld.com a hledáme nejlevnější ubytování ve Stockholmu. Nacházíme hostel jménem Acco, který je hodnocen jako jeden z nejlepších a i cena je přívětivá (nyní už neřeknu kolik to bylo, asi cca 700 Kč / noc?). Rezervujeme noc z 12. na 13.listopadu a můžeme doufat, že pátek 13. pro nás nebude znamenat neštěstí smiley. Poslední věc, kterou lze zarezervovat z domova je transfer. Letiště Skavsta je necelých 70km od Stockholmu. Z letiště jezdí přímé spojení dopravce Flygbussarna u kterého kupujeme 3x studentský lístek za 550 Kč. S kluky jsme natěšení jak před Vánoci a každý den ve škole vedeme konverzace na téma levných letenek a našeho výletu. Ačkoliv nemůžeme uvěřit, že se nám takto levné letenky podařilo zakoupit, nikdo nepochybuje o úspěchu této akce.

Nadešel den D a náš výlet je tu. Scházíme se na letišti a vytahujeme palubní vstupenky, které si u Ryanairu musíte sami doma vytisknout. Čím více se blížíme k odletové bráně tím více nás napadají myšlenky, kde je ten zádrhel. Kde po nás budou chtít dodatečný poplatky, jak vůbec můžeme letět zadarmo?! Než nacházíme odpověď na tyto otázky, už stojíme před letadlem a děláme pár fotek. Náš první individuální výlet je tu!

Nástup do letadla probíhá vskutku plynule, letušky nás zkontrolují a můžeme do vzduchu. Cesta do Švédska uplynula poměrně rychle, neboť jsme znovu vedli konverzaci nad neuvěřitelnou cenou a nejméně stokrát padla věta: "Uvěřím tomu, až se vrátím zpět do Prahy."

Začínáme klesat a zpod mračna na nás vykukuje krásná skandinávská příroda. Kam oko dohlédne se nacházejí jehličnaté lesy občas lemované pobřežím Baltského moře. Nemůžeme uvěřit, že už přistáváme. Po výstupu nás ofoukne ledový vítr a my se rychle zabalujeme do šál a čepic. V terminálu letiště vidíme akci na jízdenky do centra Stockholmu za 200 Kč, mohli jsme ušetřit. Ale kdo měl vědět, že si zde budou konkurovat 2 společnosti a cenu tak tlačit na minimum? Autobusy odjíždí každou půl hodinku a tak není ani znát, že je letiště Skavsta vedlejší variantou pro Stockholm. Cesta do centra zabere něco málo přes hodinu jízdy, při které z okna pozorujeme místní přírodu - zasněžené louky s lesy v pozadí.

Přijíždíme do Stockholmu. Autobus staví na centrální stanici uprostřed města, takže odpadá přejíždění MHD. Ve městě je znatelně tepleji což samozřejmě všichni uvítáme. Je krátce po poledni a všem nám z té cesty vyhládlo, proto zacházíme do nejlevnější restaurace - McDonaldu. Po krátké přestávce se pomalou chůzí vydáváme směrem ke Starému městu - Gamla Stan. Jedná se o menší ostrůvek uprostřed Stockholmu, který je obehnaný hradbami s malebnými a zachovalými budovami ze 17. a 18.století. Přecházíme na druhou stranu a pokračujeme pěšky k našemu hostelu. Po pár radách od místních hostel nacházíme a ubytováváme se. Hostel je příjemný a čistý, alespoň do té doby než se zaplní zbývajícím osazenstvem. Náš dnešní cíl byl jediný, užít si první samostatný výlet. Proto po návštěvě místního supermarketu se vydáváme na obhlídku okolí. Směřujeme na druhou stranu od centra, kde docházíme až k místnímu sídlišti. Sídliště zde nejsou tak typické jako je můžeme znát z domova. Jsou mnohem více prostorné s travnatými prostory. Jdeme místním zahrádkářským klubem do kopce a po desetiminutovém výšlapu jsme odměněni nádherným pohledem na Stockholm. Začíná se stmívat a tak si užíváme i noční pohled. Zima se však začíná dostávat pod bundy a proto se svižnějším krokem přesouváme zpět do hostelu. Zde se seznamujeme se spolubydlícími a po krátkém hovoru nacházíme parťačku pro další den. Slečna z Brazílie cestuje napříč Evropou a aby nechodila po městě sama, domlouváme se aby se k nám připojila.



Druhý den po snídani, zbytky z předešlého nákupu v supermarketu, se vydáváme zpět do centra. Společně nakupujeme balíček jízdenek do MHD, jelikož chceme poznat místní stanice metra. Ačkoliv všichni studujeme dopravní fakultu, nejsme poznamenáni žádnou úchylkou. Důvod návštěvy metra má své opodstatnění. Město se v předchozích letech rozhodlo přenechat stanice metra místním umělcům, aby je přetvořili na kulturní zážitek. Musím uznat, že se jim práce velmi zdařila. Od barvami hýřící stanice se z ničeho nic ocitnete ve stanici, která vypadá jakoby v surovém vytesaném stavu a například v další zavítáte do časů staré Antiky. Pokud budete ve Stockholmu, nenechte se připravit o tento zážitek!



Metrem dojíždíme až na stanici Kungsträdgården T-bana, odkud jdeme pešky k místnímu parku Djurgärden. Na tomto ostrově naleznete nejen zachovalý Skansen, který je však přes zimu uzavřen, ale také muzeum Vasa muzeum - nejstarší dochovanou loď ze 17.století. Tato válečná loď nese jméno Vasa smiley Zbytek dne se potulujeme po centru a vyrážíme na konečnou jedné z linek metra, okouknout také jinou stranu Stockholmu a nakoupit v levnějším supermarketu na noční jízdu. Zde již není tak čisto jako je tomu v centru. Stockholm a Švédsko samotné je obecně známo poklidnou a přívětivou atmosférou, která je však na krajích města narušena přistěhovalci. I tak se ale se Stockholmem loučíme s úsměvem na tváři a krátce po 23. hodině nastupujeme do autobusu směr letiště.

Na letišti stavíme těsně po půlnoci, právě ve chvíli kdy je odbavováno poslední letadlo a společně s ním se vylidňuje odletová hala. Na letišti jsme asi s dalšími 20 lidmi, spaní na letišti je zde v naprostém pořádku. Plní nových zážitků z cesty debatujeme a polemizujeme nad smyslem cestování. Nedokážeme najít tu správnou odpověď, tak se rozhodneme alespoň na chvíli zavřít oči.
Po ne příliš vydatném spánku na ukořistěných 3 sedačkách se skrz bezpečnostní kontrolu vydáváme ke gatu a nastupujeme do nám již známého letadla.

Tento krátký dvoudenní výlet v nás nezanechal jen krásné vzpomínky, ale kompletně změnil náš pohled na svět! Od této chvíle už z nás nikdo nepochyboval o tom, že cestování bude naším celoživotním partnerem. Já jsem věděl, že do Stockholmu musím ještě minimálně jednou zavítat, a tak jsem i učinil a v lednu následujícího roku se vydal znovu na stejný výlet. Jen tentokrát mě stály letenky 50 Kč smiley



..... od té doby jsem procestoval spoustu míst, Stockholm je však místem, kde se zrodil můj cestovatelský duch. Úvodní pochybnosti a nedůvěřivost v podobě nízkých cen se rázem změnily na závislost, které se nehodlám vzdát.

0
0 reakcí