Ahoj cestovatelé, před několika týdne jsme se vrátili z Íránu, kde jsme strávili 2 týdny, během kterých jsme poznávali krásy této země s neuvěřitelně milými lidmi. Mnoho cestovatelů říká, že právě v Íránu narazili na ty nejlepší lidi ze všech svých cest. My to můžeme potvrdit. Během naší cesty jsme objeli města Teherán, Šíráz, Yazd, Esfahán, Persepolis a několik menších vesnic ležících poblíž. Nechyběly ani hory nebo poušť. Deník 1. Jak se z nás stali milionáři 2. Očima Evropana: Íránská příprava na válku 3. Z Kashanu do Esfahanu 4. Do Shirazu přes hory Zagros 5. Jak jsme si z mikrobusu udělali taxík 6. Jak jsme se ocitli na íránské domácí párty 7. Návštěva Persepole a taxikář s nečistým svědomím 8. Yazd a úprk do nočního Teheránu 9. V Teheránu s vykloubeným kolenem 10. Konec expedice v Íránu Hezké Vánoce a hodně šťastných návratů v roce 2014! Kluci ze Zirhamie  .

Írán: Za kulturou starodávné Persie

Založil(a) ve fóru Cestopisy

13 reakcí

Ahoj cestovatelé,
před několika týdne jsme se vrátili z Íránu, kde jsme strávili 2 týdny, během kterých jsme poznávali krásy této země s neuvěřitelně milými lidmi. Mnoho cestovatelů říká, že právě v Íránu narazili na ty nejlepší lidi ze všech svých cest. My to můžeme potvrdit.

Během naší cesty jsme objeli města Teherán, Šíráz, Yazd, Esfahán, Persepolis a několik menších vesnic ležících poblíž. Nechyběly ani hory nebo poušť.



Deník
1. Jak se z nás stali milionáři
2. Očima Evropana: Íránská příprava na válku
3. Z Kashanu do Esfahanu
4. Do Shirazu přes hory Zagros
5. Jak jsme si z mikrobusu udělali taxík
6. Jak jsme se ocitli na íránské domácí párty
7. Návštěva Persepole a taxikář s nečistým svědomím
8. Yazd a úprk do nočního Teheránu
9. V Teheránu s vykloubeným kolenem
10. Konec expedice v Íránu

Hezké Vánoce a hodně šťastných návratů v roce 2014!
Kluci ze Zirhamie smiley

0

Dotaz k referenčním vízům - kde a přesně za kolik jdou vyřídit? Musí to být přes ty cestovky?

0 Citovat

Hmm, dejte vědět. Určitě uvítáme všichni smiley

0 Citovat

Dave, ta víza už jsou skoro připravená, ještě ladíme poslední drobnosti.

Jinak deník z Íránu je tímto finální. Pokud máte jakékoliv dotazy, tak klidně pište a ptejte se.

0 Citovat

zatím není kam spěchat - pegasus pořád nenasadil lety do Prahy :/

0 Citovat

Jak je to s bezpečnosti v Íránu? Mluvil jsem s jedním Íráncem, který mi řekl, že ještě pár roku nazpět vyjet tam (jako turista) nebyl žádný problém, dnes už je to hodně horší. Má smysl tam vyrazit bez cestovky?

0 Citovat

Dave, tak hlásím, že naše zprostředkování íránských vízových referenčních čísel jsme dnes spustili. Věříme, že to bude ku prospěchu cestovatelům, kteří nechtějí riskovat nevpuštění do země.

File, je potřeba si dopředu zjistit, které oblasti jsou vyhodnoceny jako nebezpečné nebo rizikové a těm se raději vyhnout. Trasa, kterou jsme jeli my, tj. Teherán, Shiraz, Esfahan a Yazd, je ale v pohodě a netřeba se jí obávat.

0 Citovat

Jak je to pak s procedurou na letišti? Doplácí se něco i tam či už jde jen o razítko do pasu?

0 Citovat

Přiletíš, u okýnka Visa on Arrival ukážeš dokument s vízovým referenčním číslem, pán si to ověří, pošle Tě vedle do okýnka, kde zaplatíš 50 eur za vízum, vrátíš se do prvního okýnka, předáš potvrzení o zaplacení a dostaneš pas s nalepeným vízem.

0 Citovat

Dobrý deň,

Ja sa chcem dotazovať. Aká je momentálne situácia v Iráne? Lebo z nášho zastupiteľského úradu v Teheráne som dostal odpoveď, ktorá ma vôbec nepotešila. Mé tu voľakto aktuálne skúsenosti s návštevou Iránu. Lebo oni mi tvrdia, že teraz cestovať do Iránu v žiadnom prípade, že na letisku v Teheráne už neexistuje možnosť získania víz po prílete, a že ma po prílete dobreže hneď nezatknú. Ako to tam vyzerá naozaj? Aké sú momentálne podmienky vstupu? Ako si mám najlepšie vybaviť víza? A čo sa týka COVID-19, čo treba spĺňať? Veľmi pekne ďakujem.

0 Citovat

Ahoj, ptáš se na situaci v posledních dnech vzhledem k těm protestům, nebo obecně situaci po covidu? 

 

Pokud na aktuální situaci: Hádám, že cestu teprve plánuješ, takže dřív než za pár týdnů se do Íránu nevydáš. Do tý doby se to tam nejspíš uklidní, stejně jako už mnohokrát v posledních letech. 

 

Pokud se ptáš na situaci obecně: Navštívil jsem Írán letos v květnu/červnu. Do země mě pustili, nikdo mě nezatknul a dokonce jsem potkal i dost dalších Evropanů. Nevím, jestli myslíš slovenský zastupitelský úřad, ale všechny tyhle oficiální informace je vždycky lepší brát s rezervou. Pokud máš nějaký cestovatelský zkušenosti z podobných zemí, tak bych se toho nebál.

Je pravda, že vízum na letišti se už nevydává, ale vyřízení na ambasádě bylo rychlý a bezproblémový (nejdřív pošleš žádost online a vízum si pak vyzvedneš). Pokud máš ale slovenskej pas, tak se to myslím vyřizuje ve Vídni, takže to tam třeba tak pohodový být nemusí. Ohledně covid dokumentů jsem se dočetl, že bych měl mít PCR a očkování. Na ambasádě v Praze mi bylo řečeno, že jen PCR. Měl jsem radši oboje, ale nakonec myslím nikoho nezajímal ani ten výsledek testu.

 

Pokud tě ještě zajímá něco konkrétního, můžeš se zeptat. Zrovna jsem koukal, že tam teď letí Jan Rendl (autor knížky 10 000 km pěšky Jižní Amerikou). Prý ho nechtěli pustit, protože neměl zpáteční letenku. Ale to zas asi záleží na konkrétním úředníkovi, mě zkontroloval vízum a pas, ani se na nic neptal. Takže se můžeš mrknout na jeho FB/IG.

0 Citovat

Dobrý deň,

Ďakujem za komentár. Zaujímala ma aktuálna situácia posledných dňoch. Ale verím, že sa to tam ukľudní. Plánujem vycestovať až začiatkom novembra. Letenku som si už zakúpil. Takže by som veľmi nerád teraz šaškoval.  A čo sa týka víz. Takže ich musím mať zabezpečené už dopredu cez veľvyslanectvo. Ako si ich vybavím? Čo  k tomu potrebujem? Ja som očkovaný tromi dávkami, ale asi sa pred cestou otestujem, pre istotu. A pri odchode z krajiny bolo všetko v pohode? Lebo ja som čítal, že sa môže vyžadovať test aj pred odletom domov. Ďakujem. 

0 Citovat

O vízum zažádáte online tady https://evisa.mfa.ir/en/. Vyřídí ho přímo v Íránu a následně pošlou na vámi vybranou ambasádu, kam přijdete s originálem pasu a zaplatíte poplatek (v Praze jde zaplatit jenom osobně v ČSOB a na ambasádu přinesete potvrzení o vkladu). Žádné pozvání ani nic podobného už potřeba není.

 

O žádném testu při návratu jsem v Íránu nikdy slyšel. Tuhle absurdnost jsem zažil jenom v Iráckém Kurdistánu, ale v Íránu bych se toho určitě nebál.

0 Citovat

Ahoj, 

máme koupené letenky na 16.-26.1.23. Ano, leden není nejideálnější, víme. 😅 Jen kdyby náhodou někdo letěl nak ve stejném termínu a měl chuť spojit síly a pobavit se ohledně cestování v téhle zemi. Už mám tak nějak hotový itinerář, tak i rád poradím. Kdyžtak soukromé zprávy. :) 

0
13 reakcí