Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Audit napsal(a):

Info Ryanair - O’Leary, peníze budou vráceny do 10 - 12 týdnů všem.

Já už čekám od dubna.... 

O'Leary toho už napovídal... přijde mi že je častěji v TV atd. než ve své kanceláří... :-))


goro napsal(a):

jw-cz: mám stejnou situaci, Revolut mi zamítl chargeback s odůvodněním, že let byl zrušený kvůli vládním nařízením. A že tímto je to pro ně uzavřeno.  

můžeš mi prosím poradit, jak jsi formuloval odvolání, že případ znovu otevřeli? Děkuji

Poslal jsem jim jen informaci o tom co se stálo, důležité asi i bylo že prvně Ryanair slíbil peníze, ale pak přišel voucher, na začátku opravdu dával na výběr mezi změnou letu a refundací zpět na účet, až pak přešel k tomu že začal automaticky rozesílat vouchery. Takže jsem jim poslal refund claim form co jsem obdržel od Ryanairu kde bylo uveden termín že mi vrátí peníze, to se ale nestalo, tak jsem zkusil ten chargeback. Je to z dubna, takže týden dva co se přestalo lítat z Polska. Pak informace o jaký let šlo a další základní věci.

Z Revolut supportu se mi nepodařilo zjistit proč se sám Revolut odhodlal k odvolání. Buď to dostal optimistiký člověk na supportu nebo tam cití možnost na výhru. 

0 Citovat

DaveVe napsal(a):

Tlačí mě tam do vyplnění formuláře, kde ale mj. odkazují na sazebník, kde tvrdí, že když let zruším já, tak ve zvoleném tarifu mi vrátí akorát letištní poplatky (https://www.csa.cz/cz-cs/cestovn...#sec-3538). Mám to vůbec vyplňovat? Nechci těm ku*vám skočit na nějaký lep. Neřešil jste to teď někdo s nimi?


Já jsem s ČSA řešil zrušení v dubnu. Zrada byla v tom, že ten správný covidový formulář byl dostupný přes jiný link než standardní správa rezervace. Myslím, že se objevil jen při kliknutí na info o zrušeném letu nebo tak nějak. Formulář samotný vypadal skoro stejně, ale bylo tam info ve smyslu, že neplatí podmínky tarifu a jako důvod zrušení/změny letu se dalo nastavit "let zrušen leteckou společností". Voucher přišel asi za čtyři dny emailem. Že přišel jsem zjistil až před pár dny, protože se to jmenuje "Electronic Miscellaneous Document" a mail klient mi to strčil do junk mail. Ale je to regulerní voucher a ČSA se dokonce tváří, že když ho do jednoho roku neproletím, tak mi vrátí peníze. Myslím, že jsem zde o ČSA v této souvislosti psal nepěkně, teď se jim trochu omlouvám, vyřídili to značně rychleji než jiné společnosti.

0 Citovat

Ahojte, konecne som sa dockala a TAP mi poslal vouchery za zrusene lety ale jeden voucher ma hodnotu 770,- Kč, pricom jedna letenka stala 2.267,- Kč.

Tu je rozpis ceny za povodnu letenku:

AIR FARE            : EUR     33.00
EQUIV FARE PAID     : CZK     837
TAX                 : CZK     660YQ     CZK     211AT     CZK     89QD
                      CZK     470ZY
TOTAL               : CZK     2267

Je mozne ze voucher poslali len na tych 33 € ... ?

0 Citovat

Liborek napsal(a):

Zrada byla v tom, že ten správný covidový formulář byl dostupný přes jiný link než standardní správa rezervace. Myslím, že se objevil jen při kliknutí na info o zrušeném letu nebo tak nějak. Formulář samotný vypadal skoro stejně, ale bylo tam info ve smyslu, že neplatí podmínky tarifu a jako důvod zrušení/změny letu se dalo nastavit "let zrušen leteckou společností". Voucher přišel asi za čtyři dny emailem. Že přišel jsem zjistil až před pár dny, protože se to jmenuje "Electronic Miscellaneous Document" a mail klient mi to strčil do junk mail. Ale je to regulerní voucher a ČSA se dokonce tváří, že když ho do jednoho roku neproletím, tak mi vrátí peníze. 


Díky. Dám si na to pozor. Každopádně s těmi vouchery mě pijí krev. S Ryanairem to využiju, ti mají spoustu tras za dobré ceny. ČSA jsou ale čubky, které mají většinu letů do destinací za dvoj a vícenásobné ceny co lowcosty. A jen pár zajímavých destinací, ale za nelowcostovou cenu (s lowcostovou kvalitou samozřejmě).



0 Citovat

jlomnicka napsal(a):

Ahojte, konecne som sa dockala a TAP mi poslal vouchery za zrusene lety ale jeden voucher ma hodnotu 770,- Kč, pricom jedna letenka stala 2.267,- Kč.

Tu je rozpis ceny za povodnu letenku:

AIR FARE            : EUR     33.00
EQUIV FARE PAID     : CZK     837
TAX                 : CZK     660YQ     CZK     211AT     CZK     89QD
                      CZK     470ZY
TOTAL               : CZK     2267

Je mozne ze voucher poslali len na tych 33 € ... ?


Je to nějaké divné. Letenky máš přímo od TAP? To já zatím nedostal nic...
0 Citovat

Koukám, že Easyjet rozehrál zajímavou hru. Mám letenky do Ženevy na půlku července, koupené ještě před Covidem. Na webu už jsou nějakou dobu všechny termíny do Ženevy až do září označené jako vyprodané a nedají se koupit (tedy ví, že nepoletí). Ve správě rezervace se moje letenka tváří jako platná, ani mi od nich nic nepřišlo. Každý den z kalendáře vymažou let, který je přesně za 14 dní. Zároveň potichoučku zrušili možnost změnit let bez poplatku do 2 hodin před odletem, nyní už jen více jak 14 dní předem.

Preventivně jsem před časem zakoupil letenku i u Swissu, ale hned další den změnili čas odletu z 13:30 na 20:20, což je mi tedy k ničemu, dal jsem vědět, že nesouhlasím se změnou a přišla odpověď, že mám zavolat a domluvit se s nima. Je nějaká šance vyhádat letenku přes Frankfurt, ideálně s tak půldenním stopem, když už musím ten přestup absolvovat? Předpokládám, že peníze nebudou chtít vrátit a já zase nechci letět večer, takže nějakou páku mít budu.

0 Citovat

Ano, kupovala som priamo cez TAP, prislo to dnes v noci. Skusim zavolat na prazsky TAP aj ked pochybujem, ze tam nieco vyriesim ...

tramin napsal(a):



Je to nějaké divné. Letenky máš přímo od TAP? To já zatím nedostal nic...

0 Citovat

jlomnicka napsal(a):

Ano, kupovala som priamo cez TAP, prislo to dnes v noci. Skusim zavolat na prazsky TAP aj ked pochybujem, ze tam nieco vyriesim ...

Já dostala vouchery v plné výši + 20% k tomu, kupovala jsem přes Gotogate, ale žádala u TAP, přišly za 4 dny.

0 Citovat

DaveVe napsal(a):

Odpoledne mi přišel mail, že lety byly v souvislosti s covidem zrušené. Na to, že se už minimálně 2 týdny ví, že se Španělsko otevírá 1.7. ... prostě ČSA.


Vidím to jinak: super že ti přišel mail. Být to TAP Portugal, mail a/nebo SMS ti nepřijdou ani omylem. Musíš se starat sám, zjistit si ve správě rezervací co stornovali a co letí.

0 Citovat

matej15 napsal(a):

Koukám, že Easyjet rozehrál zajímavou hru. Mám letenky do Ženevy na půlku července, koupené ještě před Covidem. Na webu už jsou nějakou dobu všechny termíny do Ženevy až do září označené jako vyprodané a nedají se koupit (tedy ví, že nepoletí). Ve správě rezervace se moje letenka tváří jako platná, ani mi od nich nic nepřišlo. Každý den z kalendáře vymažou let, který je přesně za 14 dní. Zároveň potichoučku zrušili možnost změnit let bez poplatku do 2 hodin před odletem, nyní už jen více jak 14 dní předem.

Preventivně jsem před časem zakoupil letenku i u Swissu, ale hned další den změnili čas odletu z 13:30 na 20:20, což je mi tedy k ničemu, dal jsem vědět, že nesouhlasím se změnou a přišla odpověď, že mám zavolat a domluvit se s nima. Je nějaká šance vyhádat letenku přes Frankfurt, ideálně s tak půldenním stopem, když už musím ten přestup absolvovat? Předpokládám, že peníze nebudou chtít vrátit a já zase nechci letět večer, takže nějakou páku mít budu.

To samé dělá i Ryanair. Už aspoň před 3 týdny proškrtal kalendář letů PRG-CRL na srpen, ale ty lety jsou jen tzv. sold-out a rezervace tak není zrušená, ale tváří se jako živá...

Easyjet to dělá taky. Takzvaně vyprodá na měsíc dva dopředu a cca dva týdny před odletem teprve zruší. Svinstvo, no...

0 Citovat

A letenky si zrusila sama alebo ich zrusil Tap? Ja som zrusila sama, este v breznu ale uz vtedy to malo byt zadarmo, tak snad si k tomu neprihodili nejake vymyslena poplatky za storno.

Inak v prazskom TAPe mi s tym samozrejme pomoct nevedia, mam to riesit priamo s Lisabonom. Ak by sa niekomu hodilo, cislo je +351 218 431 100.

Keellim napsal(a):

Já dostala vouchery v plné výši + 20% k tomu, kupovala jsem přes Gotogate, ale žádala u TAP, přišly za 4 dny.

0 Citovat

To číslo doporučené pražským TAPem  je snad nějaká ústředna nebo co, bylo věčně obsazené. O něco snadnější je dovolat se na +351211234400, i když čekání na lince může pak být hooodně dlouhé.

0 Citovat

jlomnicka napsal(a):

A letenky si zrusila sama alebo ich zrusil Tap? Ja som zrusila sama, este v breznu ale uz vtedy to malo byt zadarmo, tak snad si k tomu neprihodili nejake vymyslena poplatky za storno.

Inak v prazskom TAPe mi s tym samozrejme pomoct nevedia, mam to riesit priamo s Lisabonom. Ak by sa niekomu hodilo, cislo je +351 218 431 100.

Zrušili TAP sami.

0 Citovat

Tiež potvrdzujem, že vouchery mi prišli o 4 dni. Požiadal som o ne 2.6. a na mail dorazili v noci z 5.6. na 6.6.

0 Citovat

I booked from the croydon taxis to take me to airport as I was about to fly in late June, But the custoemr service person denied that so I had to raise a complaint on https://www.expresscouriercars.co.uk for them to take legal action and I got my refund. 

0 Citovat

Možná blbý dotaz, ale od kdy zase platí Právo na odškodnění na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004?

Předpokládám, že teď, během celé coronacrizis ne, ale pokud si koupím třeba letenku s Wizzair na prázdniny z Vídně na Kanáry a Wizz to ve 14.denní lhůtě před odletem zruší nebo výrazně změní, mám už nárok na odškodnění nebo ne, protože je stále pandemie? 

0 Citovat

Narizeni nikdy nepozbylo ucinnosti, tedy laicky receno platilo, plati a platit bude

0 Citovat

Akorát si ho dopravci vykládají po svém...

0 Citovat

Peníze za neuskutečněný únorový let do Vietnamu s Air China dorazily na účet - konečně.

0 Citovat

@Mandarinka: dokonce byly vydání "Pokyny pro výklad nařízení EU o právech cestujících v souvislosti s vývojem situace nákazy Covid-19" https://eur-lex.europa.eu/legal-...XC0318(04) , kde se mimo jiné výslovně píše:

V případě zrušení letu leteckými společnostmi (bez ohledu na to, jaká je příčina) ukládá článek 5 provozujícímu leteckému dopravci povinnost nabídnout cestujícím, aby si mohl vybrat mezi:

a) náhradou (vrácením) ceny letenky; 

b) přesměrováním při nejbližší příležitosti nebo 

c) přesměrováním v pozdější době podle přání cestujícího.

Ale aerolinky na to kašlou.

0 Citovat

Nedávno jsem četl článek, kde se psalo, že aerolinky si nepřebírají nově vyrobená letadla (při převzetí je nutné uhradit doplatek). Myslím, že by rády platily, ale nemají cash.

0 Citovat

Tak dneska ráno mi pořádně zvýšil tlak Slevomat. Měl jsem přes ně hotel v Polsku na prodloužený víkend v květnu.  Ještě v dubnu změněno na otevřený voucher s platností do 19.6. s tím, že pokud nebudou otevřený hranice, opět se platnost prodlouží. Vzhledem k tomu, že s Polskem to moc nadějně nevypadá, napsal jsem na Slevomat, aby prodloužili o další měsíc s tím, že udělám v hotelu rezervaci na červenec. Dnes mi přišla odpověď, že platnost už se prodlužovat nebude, vzhledem k otevření hranic od 15.6. (což nevím, kde vzali, otevření Polska a nutnost testu při návratu jsou 2 rozdílný věci) a že tedy mám 4 dny na využití :D

Nicméně mohu být rád, že mi Slevomat nabízí takové nadstandardní řešení:

"Nemusíte se ale bát, že byste přišli o peníze či jiné prostředky, za které jste si voucher koupili, pokud by k jeho uplatnění nedošlo. Je tu totiž možnost refundace, což je nadstandard, který zákazníkům nabízíme. Jedná se o vrácení kreditů v hodnotě voucheru po konci jeho platnosti v době 7-30 dní na slevomatí účet, ze kterého byl voucher zakoupen. Refundované kredity jsou platné šest měsíců a lze jimi zaplatit 20 % ceny vaší příští objednávky. "

No vzhledem k tomu, že pobyt stál 3,5 tisíce, tak bych jim jako měl  narvat dalších 18 tisíc během půl roku, abych dostal svoje peníze zpět? Zákaznický přístup za 1*. To se takový Smartwings má ještě co učit :D

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Narizeni nikdy nepozbylo ucinnosti, tedy laicky receno platilo, plati a platit bude


Chápu to tak, že je právo na kompenzaci v případě zrušení letu v kratší době než 14 dní před letem? Teď už se nejedná o nahodilou situaci kdy na základě koronavirové situace musí zrušit let. Obzvlášť když jsme v době kdy se omezení uvolňují.

0 Citovat

Ráda bych to tak taky chápala. Má k tomu někdo víc info?

0 Citovat

Nejvtipnější by bylo, kdybychom k těm +20% dostali ještě kompenzace 😂

0