Změna letového řádu Istanbul->Budapešť

Napsal lubosjerabek 2014-10-06T02:09:53+02:00 ve fóru Letecké společnosti
2 odpovědí

Ahoj,
v červenci jsem objednával letenky s Wizzairem z Budapešti do Istanbulu na únor 2015. Vyšly nás hrozně hezky, s WDC asi na 900 na osobu za zpáteční let. Teď jsem se ale koukal do booking systému a vidím, že nám posunuli zpáteční odlet o den dřív – a na takové město bych si ten den navíc klidně i vyhradil. Máte nějaké zkušenosti se smlouváním letů u Wizzu? Byl bych raději, kdyby nám posunuli let spíš o den dál než o den dřív. Samozřejmě, že mi o změně bookingu nepřišel žádný mail (a to jsem pravidelně kontroloval spam).
Doplním jenom screeny:
Původní booking: http://lubosjerabek.com/cloud/public.ph ... 096750b678
Posunutý booking: http://lubosjerabek.com/cloud/public.ph ... 88af80e46e
Nabízený booking na wizzair.com: http://lubosjerabek.com/cloud/public.ph ... 2b29f2cc2b

Ahoj, mně taky změnili prosincový zpáteční let z Istanbulu, ale přišel mi email, ve kterém mě o tom informovali. Buď akceptuješ změnu, nebo máš 3 možnosti řešení:
1) provedeš rezervaci nového termínu na stejné trase (změna je možná o 14 dopředu nebo 30 dozadu oproti původnímu termínu),
2) zrušíš lety a dostaneš na účet u Wizzu 120% částky, kterou pak můžeš využít k rezervaci jiných letů,
3) zrušíš lety a vrátí ti peníze.

U všech možností byly odkazy, pod kterými to můžeš provést. U možnosti č. 1, což se tě asi týká, když budeš chtít den navíc, byl odkaz na telefonní čísla: http://wizzair.com/en-GB/useful_informa ... le_change/ Tam je třeba zavolat a domluvit si jiný let.

Tady je přesné znění emailu:

Dear Passenger,
We regret to inform you that there has been a schedule change, which affects your flight under confirmation code IBFJTN.
Wizz Air sincerely apologises for the inconvenience this change may cause.

The new flight times are:
...
...

Please check the travel dates and departure times carefully!
If the new times are acceptable to you, please confirm this by ticking the acceptance box and clicking the "accept schedule change" button. Please click here to accept this flight change online.

Please note that your confirmation code remains the same.

If the new flight times are not acceptable, you may choose from the following options in accordance with our General Conditions of Carriage.

1. REBOOK YOUR FLIGHT(s)
We re-book you on another flight operated by Wizz Air on the same or – if necessary – a comparable route, within 14 days before or 30 days after the scheduled date of departure of the cancelled flight, subject to availability of seats. Please call the Wizz Air schedule change assistance numbers (local rate) to rebook your flight. Contact telephone numbers in your country can be found by clicking the following link. (Please note that these numbers are dedicated to flight rebookings only! Should you wish to receive a refund or reservation credit, please review points 2 and 3 below)

2. CANCEL YOUR FLIGHT(s) AND RECEIVE A 120% RESERVATION CREDIT
We cancel your reservation and credit the full value of your payment for the cancelled flight plus 20% of the fare paid for the cancelled flight and also for the return sector if applicable on your "customer account" with Wizz Air. Please click here to submit your credit request online.

3. CANCEL YOUR FLIGHT(s) AND RECEIVE A REFUND
We cancel your reservation and refund the Total Fare paid for the cancelled flight and, if applicable, the return sector. Please click here to submit your refund request online.

Please do NOT reply to this e-mail, this mailbox does not accept incoming messages.
Thank you for your understanding.
Wizz Air Customer Service

Díky moc - vyřešeno po telefonu, dost jiný přístup než u Ryanairu. Trochu jsem se bál toho, že mi to prostě nezmění a basta. smiley

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!