Ahoj, nemel byste nekdo, prosim, tip, jak s Turkish airlines docilit alespon o neco levnejsi letenky na ose Praha-Biskek/Taskent? Letet chceme v cervenci a klidne muze byt letenka open-jaw ci multicity s navratem treba do Vidne.. Dodam, ze cena RT letenky je plus minus 15k aktualne.  Predem diky za pripadne tipy.   .

Biskek/Taskent - levneji?

Založil ve fóru Tipy na levné letenky

Ahoj,

nemel byste nekdo, prosim, tip, jak s Turkish airlines docilit alespon o neco levnejsi letenky na ose Praha-Biskek/Taskent? Letet chceme v cervenci a klidne muze byt letenka open-jaw ci multicity s navratem treba do Vidne.. Dodam, ze cena RT letenky je plus minus 15k aktualne. 

Predem diky za pripadne tipy. 

0

Pokukuju po střední Asii už dloooohou dobu. A jak tak sleduji ceny můžu doporučit jen dvě věci: 1) letet jindy 2) letět do Almaty

0 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

Pokukuju po střední Asii už dloooohou dobu. A jak tak sleduji ceny můžu doporučit jen dvě věci: 1) letet jindy 2) letět do Almaty

Almaty toho moc neresi, cena skoro totozna. Biskek se da v cervenci udelat za 10k s Pegasem, ale to uz si uprimne asi radeji priplatim 4k za jidlo+kufr+rychlejsi prestupy+widebody na vsechny 4 legy (v patky lita z Prahy A330). 

0 Citovat

Chápu, že to co jsem napsal si slyšet nechtěl. Ale holt je to tak... Taky tam litá WIZZ z Dubaje, ale to je ještě větší ptakovina jak Pegasus. 

0 Citovat

Je to realita, s tim se neda nic delat. Zajimala me spis moznost, zda u Turka neni nejaky figl s multicity ci open-jaw na alespon nejake ponizeni ceny.. 

0 Citovat

a když to zadáš do Scyscanner? - mohlo by to jít i o 2k dolů teoreticky a zkus tam i to Almaty. Třeba to najde i něco bez Turka.

0 Citovat

padrino11 napsal(a):

a když to zadáš do Scyscanner? - mohlo by to jít i o 2k dolů teoreticky a zkus tam i to Almaty. Třeba to najde i něco bez Turka.

Uspora cca 1k pres Mytrip a podobne, do toho nejdu. Almaty nic neresi, stejna drahota. 

0 Citovat

Já tam byl před pár lety asi 3k (UIA), ale teď nereálné.

0 Citovat

Jo, UIA byla promarnena sance. Stejne tak jako nektera z velkych akci u Pegase..

0 Citovat

Z Budapešti mají Turci Biškek kolem 12k. 

0 Citovat

Byl jsem v Kyrgyzstánu v srpnu, tedy i červenec bude ok, leží přece jenom vysoko. V Uzbekistánu jsem byl začátkem května a to už bylo 30-35C. V červenci, zvláště od Samarkandu na západ bude peklo na zemi. 

0 Citovat

cali napsal(a):

Byl jsem v Kyrgyzstánu v srpnu, tedy i červenec bude ok, leží přece jenom vysoko. V Uzbekistánu jsem byl začátkem května a to už bylo 30-35C. V červenci, zvláště od Samarkandu na západ bude peklo na zemi. 

To je dobra pripominka. Sakra, mel jsem preferenci na Uzbekistan spis. 

0 Citovat

Tak září a budeš mít i levnější letenky :D

0 Citovat

Třeba Ivo patří mezi ty, co jezdí do Dubaje v červenci. Pak by třeba červencovou Chivu ocenil😇

1 Citovat

Uzbekistan meli nedavno akci asi za 6-7 tisic myslim, ale zrovna se mi to nehodilo :( Aktulani je nejlevnejsi asi za 12 v rijnu

0 Citovat

cali napsal(a):

Třeba Ivo patří mezi ty, co jezdí do Dubaje v červenci. Pak by třeba červencovou Chivu ocenil😇

Ivo je bohuzel dost omezen na letni prazdniny. Je to bud letet v lete a nebo nikdy… Nikdy se mi uplne nezamlouva a tak to vidim na ten Biskek v cervenci :-). 

2 Citovat

Já bych Uzbekistánu v červenci nebál. Podle statistik to tak strašně nevypadá, i když Chiva má o několik stupňů víc: https://en.wikipedia.org/wiki/Sa...nd#Climate

Noční teploty jsou příjemné (minima v průměru pod 20°C) a prohlídka měst se dá provést když tak i ráno. Předpokládám, že v dopravních prostředcích mají klimatizaci. Dubaj se s tím nedá srovnávat. Tam jsou mnohem vyšší teploty a taky vyšší vlhkost vzduchu. Příjemnější to nejspíš bude ve druhé půlce srpna, když to musí být o prázdninách. Já jsem byl v roce 1998 v půlce srpna 3 dny v Taškentu a projížděl jsem přes den neklimatizovaným vlakem Ferganskou kotlinou a s teplotou určitě problém nebyl. V Kyrgyzstánu ale bude v létě příjemněji.

Jinak vysoké teploty mohou být i dobrý zážitek sám o sobě. Když jsem viděl předpověď před mou květnovou cestou (2009) přes Údolí smrti na 46-47°C (rekord na květen 50), trochu jsem váhal, ale rád na to vzpomínám. Ještě jsem si vypnul klimatizaci, abych si pořádně užil odpoledne v nejteplejší části údolí (a abych nenastydnul z velkých změn teplot při neustálém zastavování a vylézání z auta). Akorát jsem místo spaní ve stanu či autě ve Furnace Creek raději vyjel na noc na vyhlídku v 1600 m n. m.

0 Citovat

Ivo napsal(a):

[citace="Jan Vidim"]

Pokukuju po střední Asii už dloooohou dobu. A jak tak sleduji ceny můžu doporučit jen dvě věci: 1) letet jindy 2) letět do Almaty

Almaty toho moc neresi, cena skoro totozna. Biskek se da v cervenci udelat za 10k s Pegasem, ale to uz si uprimne asi radeji priplatim 4k za jidlo+kufr+rychlejsi prestupy+widebody na vsechny 4 legy (v patky lita z Prahy A330). 

[/citace]

Já bych řekl, že řeší. Hledal jsem to před 6 týdny a nejlíp mi vyšlo PRG - SAW - Turkestan (pá), zpátky z Almaty d Wiserem do Budapešti. Nebejt vylomenýho zubu, tak už to mám proletěné. 

 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Já bych Uzbekistánu v červenci nebál. Podle statistik to tak strašně nevypadá, i když Chiva má o několik stupňů víc: https://en.wikipedia.org/wiki/Sa...nd#Climate

Noční teploty jsou příjemné (minima v průměru pod 20°C) a prohlídka měst se dá provést když tak i ráno. Předpokládám, že v dopravních prostředcích mají klimatizaci. Dubaj se s tím nedá srovnávat. Tam jsou mnohem vyšší teploty a taky vyšší vlhkost vzduchu. Příjemnější to nejspíš bude ve druhé půlce srpna, když to musí být o prázdninách. Já jsem byl v roce 1998 v půlce srpna 3 dny v Taškentu a projížděl jsem přes den neklimatizovaným vlakem Ferganskou kotlinou a s teplotou určitě problém nebyl. V Kyzgyzstánu ale bude v létě příjemněji.

Jinak vysoké teploty mohou být i dobrý zážitek sám o sobě. Když jsem viděl předpověď před mou květnovou cestou (2009) přes Údolí smrti na 46°C (rekord na květen 50), trochu jsem váhal, ale rád na to vzpomínám. Ještě jsem si vypnul klimatizaci, abych si pořádně užil odpoledne v nejteplejší části údolí (a abych nenastydnul z velkých změn teplot při neustálém zastavování a vylézání z auta). Akorát jsem místo spaní ve stanu či autě ve Furnace Creek raději vyjel na noc na vyhlídku v 1600 m n. m.

Aktuálně je v Termezu kolem čtyřiceti a to ještě není plné léto. Dobrou chuť. :-)))

Nevím z čeho přepokládáte, že v dopravních prostředcích bude klimaktérizace, ale vě většině bude najspíš maximálně otevřené okno (maršrutky, autobusy). Lepší vlaky ji mít mohou, ale nemusí (dá se někdy dohledat) a třeba u toho nového rychlíku Dušanbe - Taškent - Dušanbe jsou tádžické vozy a u těch o nějaký klimošce opravdu pochybuji (možná ten jeden řazený SV). 

Pokud to není opravdu nutné, tak jezdit tam v létě je úplná pitomost, snad až na vysoké hory (a spálíte se i tam). V dubnu bylo v Uzbekistánu, Turkmenistánu i Kazachstánu tak akorát, začínalo jaro a v Kopet Dagu či Mervu se dalo i spát venku (dneska je to blbost, příjmy máme jinde). 

Pro rodiče školou povinných dětí je to samozřejmě blbé, taky mě to štve, ale nevidím důvod se na dovolený opékat jako špekáček, zvlášť v tamních hygienických poměrech. 

 

 

0 Citovat

@Ahmad: Termez je nejjižnější město Uzbekistánu a leží v 300 m n. m., takže tam je průměrné maximum v červnu 39°C (cca o 7°C víc než v Samarkandu) a v horkých dnech 44 viz https://www.meteoblue.com/en/wea..._1215957  Tam by on určitě nejel (ani tím vlakem do Dušanbe).

Rychlé vlaky na trase Taškent - Samarkand - Buchara mají klimatizaci: ...fast trains are divided in a 3rd class without AC, a 2nd class with AC and a 1st class where it’s 2 seats in a coupe... They are not more expensive than slow trains. https://caravanistan.com/transpo...zbekistan/

Myslím, že i kdyby na tuto hlavní trasu dopravci neměli moderní busy, kde bude klimatizace určitě, nakoupí nějaké ojeté třeba z Turecka, kde bude jistě taky (už v roce 1995 jsem jel přes Turecko v busech s klimatizací). Kdo chce mít jistotu pohodlí a klimatizace, nepojede starou maršrutkou, ale najme si taxi, kde jistě taky bude (a ve více lidech to tak draho asi nevyjde).

Ve vysokých horách jsem tam v červenci a první půlce srpna byl a nespálil jsem se.

 

0 Citovat

Mně Libore občas připomínáš kombinaci Akademika Bernaua, doktora Cvacha a Černé kroniky z Ať žijí duchové😉

Průměrný turista se v Uzbekistánu pohybuje nejčastěji  mezi Taškentem, Samarkandem, Bucharou, Urgenč/Chivou a možná Nukusem. Od Samarkandu na západ se projevuje vliv obou hlavních pouští a znovu opakuji, byl jsem tam letos 2.-10.5. a teplo bylo už poměrně nepříjemné. Ano v noci je chladněji než třeba v Dubaji, ale to je nanic, když se historická centra a hlavní památky otevírají v 8-9 ráno a člověk se pohybuje v rozpáleném městě. Prostě v těch městech (ale i Taškentu) je v červenci velké horko, znepříjemňující běžný život našince. Potvrzeno od x místních obyvatel. Ano vlaky Afrosiyob měly funkční klimu, autobus z Urgenče do Buchary už ne a když jsem se v Samarkandu bavil s mladými Kazachy, ti tvrdili, že nebyla ani v normálním vlaku do Buchary. Klimu (funkční) neměla ani naprostá většina taxíků. Smysl vzniku debaty byl ten, že Uzbekistán v červenci není úplně dobrý nápad oproti třeba převážně horskému Kyrgyzstánu. Apropos také jsem čerpal před cestou infos z caravanistan.com, ale spousta informací již neplatí, nejsou přesné a spousta věcí se dá udělat lépe, což osobně mohu potvrdit. 

6 Citovat

Byla jsem v Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu téměř celý červenec a ač mám teplo opravdu nerada, tak mi to přišlo snesitelné. Ne v tom smyslu,že se to dalo přežít,ale že se to dalo v kombinaci s klimatizací v ubytování (ta byla i v levnějším ubytování) bez následků absolvovat, když se člověk nehoní. Je to suché teplo, určitě příjemnější než třeba 30C v Jakartě s vysokou vzdušnou vlhkostí. Kyrgyzstán byl ok. Rozhodně ale doporučuju, pokud je to možné,jet mimo léto.

3 Citovat

Ještě k původnímu tématu, nějaké koruny se dají ušetřit když se to u Pegasus koupi jako negarantovany přestup. Na SAW pak není potřeba opouštět trasitni zónu. 

1 Citovat

Cali, ten hloupý úvod sis mohl odpustit. Sám potvrzuješ, že do Termezu běžný turista nepojede, o běžném vlaku jsem nepsal, rychlovlak by měl jezdit i do Buchary, Azul potvrzuje ten rozdíl mezi suchým a vlhkým vzduchem. Já se do debaty přidal, když bylo jasné, že jindy to nejde, takže pro tebe mám vzkaz: Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

2 Citovat

Libore, to nebylo míněno zle. Já myslím, že pro většinu cestovatelů má větší význam osobní zkušenost než webové teoretické odkazy, které by dával Cvach;-) Afrosiyob do Buchary jede, ale z Taškentu. Pokud jedeš ze západu, jedeš prostě zmiňovaným courákem, proto jsem jel busem, což nakonec žádná výhra nebyla. Tedy naposled, Uzbekistán (města) v červenci jen pokud to je nezbytně nutné, ty nevýhody prostě převažují.

5