Dobry den, Myslite, ze se da stihnout prestup za 1:05 min? Mate nejake skusenosti. Let PRG-IST-BKK a zpet, let je z TK Dekuji .

IST prestup

Založil(a) ve fóru Letiště

Nebál bych se toho. Když to sami nabízejí, tak no stress, navíc je to na cestě zpátky. 

0 Citovat

Vubec bych to neřešil. Za 40 minut se dá přestupit i na větších letištích. I s pauzou na cígo.

Když to nestihnete, poletíte dalším letadlem.

0 Citovat

Pokud by navíc bylo zpoždění je možné, že vás u gatu při východu bude čekat asistent, který vás popožene přímo k druhému letadlu. 

0 Citovat

Pokud chcete mít klid v duši, stačí zavolat na Turkish a nechat si přebookovat na alternativu. Na kdy jsou letenky? Občas je lepší si ten schedule change nechat a počkat, kdyby se náhodou něco ještě změnilo. (díky schedule change můžete refundovat letenku zdarma apd.)

0 Citovat

Změna času letů (čili posun letu), pokud číslo letu zůstalo stejné, v žádném případě neznamená automaticky právo na refundaci.

Toto právo vzniká až v případě, že díky změně letu by došlo ke zpoždění o minimálně pět hodin.

Navíc, zde se bavíme o non-EU aerolince při letu do EU, takže se EU směrnice neaplikují vůbec.

0 Citovat

Já bych tu změnu nepřijímal, nejspíš je to renonc. Turci jsou známí, že při změnách časů letů jsou schopni přeházet itineráře tak, že při přestupu je odlet dřív než přílet.

Pokud se dobře pamatuju, v IST se při přestupu (aspoň při letu zpět do Evropy) jde přes security. Dá se to urychlit sledováním značek Short International Connection (a ne Arriving/Transfer passenger), čímž se člověk vyhne centrální security, ale i tak je 40 minut málo.

Napsal bych na pražské zastoupení TK, ať navrhnou rozumnější itinerář. I když, jestli je ta cesta až skoro za rok, nechal bych to zatím vyhnít. Těch změn do té doby může být vic.

0 Citovat

mxp: Podle mne už pražské zastoupení nefunguje.

 

0 Citovat

Nevím, jak teď, ale před rokem a půl ještě fungovali a pomohli mi vyřešit podobnou situaci.

0 Citovat

Taky bych neřešil. Oni vám jsou schopny říct, ze vás stejně prebukovali nez vystoupite z prvního letu

0 Citovat

Zkušenosti z IST letiště z posledního roku:

  • je obludně a neprakticky velké
  • posledně při letu z Asie do Evropy bylo potřeba projít novou security + od výstupu z letadla k další bráně to trvalo asi 65 minut. A prakticky jsme pořád někde chodili
  • nikde cedulky na short connection nebyly
  • při výstupu z letadla na nikoho nikdy nečekali žádní agenti, ačkoliv pasažéři měli krátké časy na přestup
  • maximálně zaměstnanci kontrolovali letenky, tj. koho poslat do města a koho nechat jít na přestup.
0 Citovat

Beáta napsal(a):

Už nefungují, vše nutné řešit přes web nebo třeba přes call centrum nám vždy poslali tohle číslo, ale řešili jsem radši přes web.

Jo jo, už nefungují, ale pořád mají lidi, co dělají handling na letišti a s těmi se před tím rokem a půl dalo po mailu domluvit rozumněji než s callcentrem, kde je to čistě loterie, jestli člověk narazí na někoho, kdo je schopen a ochoten něco udělat, nebo na matlala, který pošahá rezervaci tak, že už pak ani nejde v systému dohledat.

Jinak koukám, že MCT (I-I) v IST je 75 minut. Takže těch 40 minut na přestup je opravdu renonc a itinerář se bude muset změnit.

0 Citovat

Pokud si to aerolinka změnila sama a výsledkem je čas pod MCT, tak to nutně není důvod ke změně.

Maximálně si to v průběhu příštích dnů sami opraví a posunou / přesunou i ten druhý let.

0 Citovat

mxp napsal(a):

[citace="Beáta "]

Už nefungují, vše nutné řešit přes web nebo třeba přes call centrum nám vždy poslali tohle číslo, ale řešili jsem radši přes web.

Jo jo, už nefungují, ale pořád mají lidi, co dělají handling na letišti a s těmi se před tím rokem a půl dalo po mailu domluvit rozumněji než s callcentrem, kde je to čistě loterie, jestli člověk narazí na někoho, kdo je schopen a ochoten něco udělat, nebo na matlala, který pošahá rezervaci tak, že už pak ani nejde v systému dohledat.

Jinak koukám, že MCT (I-I) v IST je 75 minut. Takže těch 40 minut na přestup je opravdu renonc a itinerář se bude muset změnit.

[/citace]Fungující kancelář s možností osobní návštěvy mají v centru Vídně a taky přepážku na tamějším letišti. Takhle jsem řešil náš problém s rezervací, když jsem projížděl přes Vídeň kvůli jiné cestě.

0 Citovat

Lord Pitzbudka napsal(a):

Pokud si to aerolinka změnila sama a výsledkem je čas pod MCT, tak to nutně není důvod ke změně.

Maximálně si to v průběhu příštích dnů sami opraví a posunou / přesunou i ten druhý let.

Tím bych si nebyl jistý. Minule mi posunuli čas odletu návazného letu z IST o pár minut a zároveň datum o den dopředu. Takže bych z IST odlétal o den dřív, než bych tam vůbec přiletěl. Já jsem si v oznamovacím mailu všimnul jen té změny času a jelikož mi nijak nevadila, nechal jsem to být. Že se změnil datum jsem vůbec nezaregistroval. 

Přišel jsem na to náhodou až pár dní před odletem, když jsem si kontroloval rezervaci a ten nesmysl tam pořád svítil jako platný itinerář. Vzledem k tomu, že tou dobou byly jiné lety už dost plné, byl docela problém vymyslet náhradní variantu. Já to řešil změnou místa odletu (Vídeň místo Prahy), kámoš změnou termínu.

Dost jsem se tehdy divil, že to jejich systém v té nesmyslné podobě nechal až vlastně do odletu. Kdybych si toho náhodou nevšimnul, asi bych se na letišti dost divil, až by mi řekli, že můj návazný let z IST odletěl už den předem.

0 Citovat

Jo, to mi udělali taky. Odlet z Hanoje do Istanbulu posunuli o den později, než byl let Istanbul-Praha. Ve směru Praha > Hanoj vytvořili 26 hodin na přestup.

0 Citovat

Mıchal napsal(a):

  • nikde cedulky na short connection nebyly

Short connections jsou na koncích prstů, ještě před napojením do hlavní budovy. člověk se dostane na odlety bez toho, aby musel přes centrální security. Výhodné zejména pokud návazný let se odbavuje ze stejného nebo blízkého prstu.

 


istconns.jpg

1 Citovat

Díky za vysvětlení, ale tuhle fialovou cedulku jsem nikde nezahlédl. Zřejmě i to má své výjimky.

0 Citovat

Záleží odkud člověk přiletí. Pokud z civilizace, vyplivne ho to rovnou na odletové patro a přes žádnou security už nejde.

0 Citovat

My jsme letěli z Bali a tohle se nestalo. Nicméně při letu z Taškentu jsem přes žádnou dodatečnou kontrolu nešel.

0 Citovat

Normálně se na security nechodí po příletu z EU, UK, US. Ale jak přesně to mají definovaný, nevím.

Ty short connections vlastně propojují příletové a odletové patro v rámci prstu, mají svoji malou security a jsou umístěny různě. Někde to může být až na vzdáleném konci prstu.

1 Citovat

Mıchal napsal(a):

My jsme letěli z Bali a tohle se nestalo. Nicméně při letu z Taškentu jsem přes žádnou dodatečnou kontrolu nešel.

 

Zajímavé...asi to úplně podle logiky nebude :D My totiž po příletu z TAS přes centrální security šli..:)

0