TAP Air Portugal

Založil před 10 lety David Eiselt ve fóru Letecké společnosti

Nikola _8 napsal(a):

Ahojky. Ráda bych si koupila letenky z Prahy na Madeiru v tarifu Basic. V Lisabonu by bylo na přestup pouhých 45 min. Chtěla jsem se zeptat, jestli letecká společnost přestup garantuje, zda-li je to dostatek času a co by se dělo, kdybych přestup nestihla. Díky moc.

Milá Nikolo. Pokud si chceš ušetřit nervy s běháním po letišti a popřípadě vyřizováním následného letu a všeho ostatního po tom, co ti ten tvůj uletí, tak si kup raději ten přestup se dnem v LIS. Budeš s tím počítat, užiješ si večer a dopoledne v LIS. Nebo zvol nějaký delší přestup, než je 45 min a kukni na pár hodin mrknout do města, nebo sedni do salonku. To je třeba při odletu z PRG v poledne. Vidím, že při tvém odletu z Prahy 19:20 hod, pokud se nepletu,  to letí další den třeba 15:40 hod z LIS.  Povídačky, že je to v pohodě a super, že se o tebe aerolinka postará, jsou dost mimo mísu. Jsou to takové teoretické řečičky, které jsou sice pravdivé, ale realita je trošku nepříjemnější. Pánové to zřejmě nezažili, nebo to bylo vyřešeno u Leoše rychle a k jeho spokojenosti.  Rozhodně to nebude příjemný večer a a už vůbec si ho neužiješ. Nepíšeš kdy chceš letět, a tak jsem se mrkl na TAP jak to létá. Vypadá to, že  někdy od února dál z PRG v 19:20 hod s příletem do LIS ve 22 hod. Odlet na FCN máš 22:45 hod. Další let letí TAP z LIS v 7:30 hod ráno. Řeknu ti, jak bude tvůj "příjemný večer" asi vypadat, pokud ti to uletí. Než se s blbounama z TAP domluvíš co a jak, než ti zařídí nějaký hotel a odvoz, pokud vůbec, a nebudou tvrdit, že jsi to nestihla ty a že je to tvoje chyba, pokud bude zpoždění třeba 15-20 min a ty nestihneš doběhnout (to by ale na tebe možná počkali), tak v lepším případě přijedeš na ten hotel, kde budeš 2-3 hod spát, aby tě následně v 5 hod ráno zase vezli zpátky na letiště na ten ranní let. Nevím, jestli je toto příjemně strávený večer, ale já o něm mám jiné představy. Něco maličko jiného je, když je spojení do destinace jednou denně, ale kdyby se mistr Vlastimil ráčil podívat, tak by viděl, že na Madeiru to létá min 5x denně nebo kolik těch letů je. Pokud budeš mít nějaké menší zpoždění a navazují let stihneš, tak v případě, že připlatíš nějaké zavazadlo do podpalubí, tak počítej s tím, že ho nestihnou přeložit. Takže po příletu na Madeiru první co budeš řešit je, že nemáš zavazadlo. Vskutku fajn začátek dovči.

No chtěl jsem ti nastínit, jak to v praxi reálně vypadá. I z daleko lepšími aerolinkami to není žádný zážitek, ale zdržení a opruz a ani to, že tě zavezou do 5* hotelu na tom nic nemění. Což se ti samozřejmě s TAPem nestane (myslím ten 5* hotel)  :-)))).

No ono asi je lepší ti poradit, aby ses úplně na TAP vykašlala. Do toho února, března, nebo kdy chceš letět, klidně mohou časy letů ještě několikrát změnit, popřípadě zrušit, což je jejich běžná kratochvíle a většinou to dělají tak, že ten navazující nestiháš vůbec a budeš stejně řešit změnu. I z tohoto pohledu je lepší koupit delší přestup hned. 

Takže to uzavřu. Stejně jako Leoš si nikdy nekupuju letenky s přestupem kratším jak 1,5-2 hod. Pokud nejsou za nějakou extra výhodnou cenu samozřejmě. Už se mi to stalo 4 nebo 5 krát, že mi bud navazující letadlo uletělo, nebo neletělo už to první a můžeš mi věřit, že to není opravdu, ale opravdu vůbec nic příjemného.  Taky se mi stalo, že při krátkém přestupu mi nepřeložili zavazadlo a já byl pak půl dovolené bez slivovice, což je velká katastrofa a prakticky zkažená dovolená :-). Tož si dobře promysli co koupíš. Ano těch 45 min většinou stačí, ale ne vždy. Riziko je prostě daleko větší, než při přestupu 2 hod a víc. Záleží na tobě, ale když jsem se díval na ty lety a ceny, tak ty další varianty, které jsem zminoval, jsou za stejnou cenu, takže v tomto případě bych vůbec o té tvojí neuvažoval.

0 Citovat

Tak hotel zdarma je sice fajn, ale jak tu bylo zmíněno, těch komplikací, co to přinese je víc. Propadne mi jeden den v půjčovně i jedna noc v hotelu, protože ani jedno mi nikdo kompenzovat nebude a navíc to budu muset všechno telefonicky vyřizovat, což může být pro někoho také problém. O tom, že přijdu o den plánovaných aktivit nemluvě. 

0 Citovat

Nikola_8: Jestli jsi flexibilní a máš trochu dobrodruznější povahu, tak bych to riskl. Zejména, pokud je pro tebe zajímavá případná kompenzace. Podmínkou je, že máš oba segmenty na jedné letence (přes Kiwi  a podobné šmejdy nic nekupovat!).

Před odletem z Prahy si prohlédni plánek letiště a zjisti odletovou gate. Počítej s tím, že možná bude potřeba běžet. Lisabonské letiště je, odhadem, o něco větší než pražské. 

Když budeš mít první let zpožděný a druhý let ti uletí, tak se budeš asi chvíli dohadovat na přepážce. Pak dostaneš náhradní letenku, většinou na první následující let, což může být za 2 hodiny nebo déle nebo i přes noc (pravda, často pak letí něco v 6, takže vstáváš před 4 a jdeš bez snídaně). Já takhle jednou zůstal na jednom místě 2 dny, protože Air France stávkovali a ostatní společnosti měly plno.

Pak je dobré zmínit, na co máš nárok. Letecká společnost se o tebe musí postarat v místě. Tzn. občerstvení, když je zpoždění delší než 2 hodiny. Když musíš přespat, tak platí hotel (3-4* v pohodě), jídlo, taxi. A pokud je zpoždění vinou letecké společnosti a je delší než 3 hodiny (přílet do cílové destinace), tak máš nárok na kompenzaci podle EU směrnice 250 až 600 Euro. Když nestihnou přeložit zavazadlo, tak ti jej dovezou na určenou adresu. Do té doby máš nárok na proplacení věcí, které si musíš "nezbytně" koupit.

Je na tobě, jestli ti to stojí za ten risk. Může to být stresující. Nebo to může vyjít pěkně (4* hotel, dobrá večeře, večerní procházka Lisabonem a ráno taxi na letiště). 

0 Citovat

Tolik super informací a ztratí se ve fóru. Davide, potřebujeme wiki. Existují hromady hotových zdarma produktů, které lze zaintegrovat. MVP = subdoména wiki.cestujlevne.com, napojení přihlašování, CL branding a barvičky (CSS). Vím, vývojáři nejsou levní, ale google bude k vám směrovat traffic.

0 Citovat

No to jsou Nicolo právě dva náhledy na věc. Ten můj, který vychází z toho, že si letíš na dovolenou odpočinout a nestojíš o stres a komplikace a ten druhý, který se na to dívá trošku pohledem strýčka skrblíka, co za tím vidí možnost nějakých zlatáků a výhod.  Za mě je ten druhý pohled někoho, kdo nemá peníze nebo je skrblík, ale má moře času a není unavený. Ale je to jen můj dojem :-). Nevím, jestli bych něco takového nazval dobrodružstvím. Záleží, do které kategorie spadáš.

A ta kompenzace je opravdu jenom "případná". Většinou na ni nárok není. 

T_1 by taky měl, když už píše nějaké čísla o kompenzaci, uvádět je správně a ne polovičatě. Určitě tam není limit tři hodiny pro každou vzdálenost. A když už to nakousl, nějak nechápu, proč neuvede konkrétní částku, když ví odkud a kam letíš. Ale asi neví :-)))

0 Citovat

Ano, jsou tu krásně popsaný obě varianty, s čím případně počítat a zda to za to stojí. Já si naposledy při letu Praha- Lisabon- Salvador nechala na přestup 1h 40min, ještě než let proběhl, tak mi Tapáci posunuli odlet z Lisabonu o 20min dopředu, nakonec jsem z Prahy odstartovala s víc jak hodinovým zpožděním a už tak nějak byla smířená, že přípoj nestihnu, což mě štvalo, zaplacenej hotel, odvoz z letiště...po přistání v Lisabonu na ploše přesně v době odletu přípoje, ještě zdržení díky odvozu k terminálu busem, ale tam něčekaně stál pikolík, se kterým jsme doslova běželi přes celý letiště k tomu přípoji, kterej na nás počkal, dohromady jsme přestupovali 3 lidi. Takže se jim asi raději vyplatí pozdržet odlet třeba o 1h., protože tuší, že to dožene, než platit hotely, taxi atd. Po zapnutí mobilu v Salvadoru, jsem tam měla od Tapáků zprávu, že mi přesouvaj let na další den přesně o 24h. Odbavený kufry jsem neměla, jinak by asi došel až druhej den, to by přeložit určitě nestihli.

0 Citovat

Nikola _8 napsal(a):

Ahojky. Ráda bych si koupila letenky z Prahy na Madeiru v tarifu Basic. V Lisabonu by bylo na přestup pouhých 45 min. Chtěla jsem se zeptat, jestli letecká společnost přestup garantuje, zda-li je to dostatek času a co by se dělo, kdybych přestup nestihla. Díky moc.

Nikolo, absolvoval jsem to před 14 dny. Praha - Lisabon přílet v 16:00, odlet z LIS na Madeiru v 16:45. Stíhali jsme v pohodě, i když byl návazný let asi o 20 min. opožděný z důvodu nějakých problémů s posádkou, jak mi řekla agentka v gatu. Stihli dokonce přeložit i kufry, i když z ohlasů z FB skupiny "Česká Madeira" vyplývá, že občas kufry pošlou až dalším letem. Každopádně na Madeiru pokračovalo z Prahy snad 30 Čechů a to už se domnívám, že by let do Funchalu trochu zpozdili, aby nemuseli řešit přebookování tolik lidí na jiné lety. Samozřejmě, pokud nebude let z Prahy zpožděný třeba o 2 hodiny. Každopádně před půlnocí letí další let z Lisabonu na Madeiru. Good luck.

0 Citovat

@niemandos - "mistr Vlastimil" se skutečně neráčil podívat na konkrétní odlety/přílety;) Jen jsem nastínil jednu z možností, jak by to mohlo dopadnout. S časy letů, které uvádíš, to samozřejmě ztrácí veškerý glanc. Sám bych si to také naplánoval se stopoverem v Lisabonu, protože mám to město rád.

0 Citovat

Kufry dokáží přeložit taky. V Zurichu na nás s odletem počkali a ještě zvládli i kufry. Od dosednutí prvního letadla po odlepení druhého to bylo přesně 20 minut. Každé letiště/letecká společnost má přesné informaci o všech nákladech, které by případné přesměrování cestujících znamenalo. Takže počkat s odletem i víc než půl hodiny není problém. Samotná doba letu na letence je včetně časové rezervy, takže stihnout se to dá. 

0 Citovat

@Vlastimil B.

To nebylo myšleno negativně :-).


To že pozdrží let je naprosto běžná věc. Obzvláště v případě, když je lidí víc, no a samozřejmě, když by  museli platit kompenzace, protože je to jejich vinou ;-). 

0 Citovat

U Tap je úplně jedno co si koupíš, protože ti to stejně několikrát změní. Pokud nechceš stopover, tak ho dostaneš, přestup ze dvou hodin je náhle 33 hodin a také záporné časy na přestup jsou u této aerolinky běžná věc. Přiletíš do LIS v poledne a návazný spoj odlétá ten samý den už v 9 ráno.

Po emailu nic nevyřídíš, je potřeba volat do Lisabonu a je to tak vždy min. na hodinu, z toho 90% čekáš na spojení s operátorem. A až to vyřídíš, tak ti to opět za čas změní a celé se to opakuje...

Změny má smysl řešit až tak týden před odletem, ale zase riskuješ, že některý spoj který chceš může být už vyprodaný. 

 

0 Citovat

Já jsem řešil změnu TAPu přes email globair v Praze a paní mi to bez problému ještě ten den přerezervovala.

0 Citovat

Pokud jsi kupoval přes TAP tak ano :-)

0 Citovat

No jasný   :) Tak v téhle době by byl opravdu blázen ten, který by to kupoval jinde než na stránkách TAPu

Nicméně v minulosti jsem koupil přes studentagency a tam mi to zdarma taky perezervovali. Ale už je to nějaký ten rok zpátky. 

0 Citovat

Michael. napsal(a):

No jasný   :) Tak v téhle době by byl opravdu blázen ten, který by to kupoval jinde než na stránkách TAPu


+1

0 Citovat

Za mě je blázen ten, kdo kupuje v dnešní době  u TAPu, ale to je věc názoru :-) Samozřejmě ta Madeira je trošku něco jiného.

0 Citovat

Jasně,  je to věc názoru. Ale zase letenka za 2,5k z Prahy na Kanáry v tarifu plus (s odbavenym zavazadlem a vyberem sedadla) a bezplatným stopoverem v Lisabonu za ten risk stála :) . 

U dražších letenek bych se asi taky zdráhal. 

0 Citovat

jojo

0 Citovat

Já nevím proč furt ten TAP tak řešíte..Já bych si na Madeiru vybral co bude kombinace nejlevnější / nejrychlejší. Ano, pořád optimalizujou a ruší některý lety, ale to Lufthansa dělala taky. Navíc ty lety z FRA a MUC na Madeiru nelítají denně a z nejlevnějších taky nebudou. TAP má tu výhodu, že z LIS do FNC lítají x krát denně a v připadě, že se něco zruší, je am víc možností. Že nekomunikujou a nevraceli peníze je ovšem druhá věc. Customer support je úplně na nule, ale pokud vyjde vše tak jak má, je to zrovna na Madeiru decentní produkt.

0 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

@Vlastimil B.

To nebylo myšleno negativně :-).

Jojo, beru to tak, že se tady pořád ještě dá s pár lidmi špičkovat s humorem a bez urážek;)

0 Citovat

niemandos_1 napsal(a): T_1 by taky měl, když už píše nějaké čísla o kompenzaci, uvádět je správně a ne polovičatě. Určitě tam není limit tři hodiny pro každou vzdálenost. A když už to nakousl, nějak nechápu, proč neuvede konkrétní částku, když ví odkud a kam letíš. Ale asi neví :-)))

Mám moc rád lidi, kteří vědí, co bych já měl napsat nebo udělat jinak. Takový trochu patent na rozum..

Jsme na cestuj levně, tak někoho může zajímat i varianta cesty s možností "vydělat" pár set Eur za cenu změny plánů. 

Limit 3 hodiny JE podstatný pro jakoukoliv vzdálenost, protože pro trasy nad 3500 km vzniká nárok minimálně na 50% že 600 Eur. 

0 Citovat

To není úplně pravda, pokud je to let v rámci EU, tak i když je delší než 3500 km, tak je nárok jen na 400 EUR.

0 Citovat

Ok. Ale stále platí limit 3 hodiny. 

0 Citovat

Nepotřebujete se tu někdo zbavit voucheru od TAP? 

0 Citovat

Spousta lidí tady má zkušenost s přebookováním letenek od TAP. Měli jsme letět v březnu na Azory, změnily se časy, návazný let odlétá asi o deset hodin dříve než by měl být náš přílet do Lisabonu. Přišlo oznámení o změně, ne zrušení, ale je jasné, že takhle to opravdu nejde proletět. Jaké mám možnosti, dá se měnit jen datum? Nebo i destinace? Mělo to být přílet tam na Terceiru a odlet z Ponta Delgady, půjde to obráceně? Případně, pokud jde změnit i destinace, bylo by reálné to přehodit i na nějakou long-haul destinaci?

0