Ahoj, zda se mi to, nebo se neda levne letecky dostat do Beloruska? A cim to je, ze se tu na foru snad nikdy nerozebiralo? Nema zeme co nabidnout? Jen koukam na mapu kam priste a toto me trochu prekvapilo. .

Bělorusko

Založil ve fóru Tipy na levné letenky

Bělorusko za měsíc od zavedení bezvízového vstupu navštívilo přes 4000 turistů smiley

0 Citovat

takze denne navstivi Bielorusko cca 350 turistov (+ ti co uz maju viza) ... no neviem ci do Severnej Korei uz nechodi viacej ludi smiley

0 Citovat

Hlavně ten rozdíl mezi stejným obdobím loňského roku a letoškem bez víza je jen 3 500 lidí za měsíc, což je nic.

0 Citovat

Tak je to jen první měsíc a spousta lidí o tom ještě určitě neví. Já jsem rád za každou zemi, kam se dá dostat bez víza, takže tohle určitě vítám. Koupil jsem letenku v nedávné akci, takže v dubnu se do Minsku podívám. smiley

0 Citovat

Určitě to taky vítám a mám v plánu. Ty čísla jsou ale naprosto nevypovídající a nějaká statistika bude mít smysl a nějakou hodnotu tak po roce bez víz smiley

0 Citovat

Také jsem využil akce na "CestujLevně", takže už se těším na Velikonoce v Minsku. Myslím, že každé omezení byrokratických formalit, nutných k tomu, aby se člověk dostal do nějaké země, má smysl. Minimálně ušetří čas a peníze. Jen jsem si nechal od pojišťovny Axa zaslat potvrzení o cestovním pojištění v angličtině, tak doufám, že vše proběhne bez problémů.

0 Citovat

ja som pred par rokmi absolvoval 2 dni Minsk na tranzitne viza (Ukrajina-Litva) a tiez rad by som sa vratil na par dni, ale asi to vidim skor na tie narodne parky a augustovsky kanal, kde to ide aj po zemi:)

0 Citovat

To jsou tam tedy pěkní buzeranti, víza zruší ale pojistky nechají...asi poletím jinam

0 Citovat

Máte někdo aktuální info k bezvízové návštěvě Běloruska? Tedy hlavně o předkládání důkazu o cestovním pojištění? Moje pojišťovna (Kooperativa) žádné potvrzení v AJ nevydává, tak nevím, co Bělorusové na letišti vyčtou z českého papíru. Letím příští týden v pátek.

0 Citovat

Proky letíš 21-25.?
Jestli jo, tak to se uvidíme minimálně v letadle :D
Co plánuješ navštívit? My přemýšlíme i nad půjčením auta

0 Citovat

Bělorusko je boží!

0 Citovat
Proky napsal(a):

Máte někdo aktuální info k bezvízové návštěvě Běloruska? Tedy hlavně o předkládání důkazu o cestovním pojištění? Moje pojišťovna (Kooperativa) žádné potvrzení v AJ nevydává, tak nevím, co Bělorusové na letišti vyčtou z českého papíru. Letím příští týden v pátek.

Zítra letím do Minsku, tak podám info. Mně pojišťovna (Uniqa) vystavila potvrzení v AJ obratem, speciálně vyznačili, že platí v Bělorusku :-)

0 Citovat
Proky napsal(a):

Máte někdo aktuální info k bezvízové návštěvě Běloruska? Tedy hlavně o předkládání důkazu o cestovním pojištění? Moje pojišťovna (Kooperativa) žádné potvrzení v AJ nevydává, tak nevím, co Bělorusové na letišti vyčtou z českého papíru. Letím příští týden v pátek.

Ještě za víz: na hranici pečlivě zkoumali české pojištění (mám na mysli potvrzení v češtině), chtěli vidět napsáno Bělorusko, ale nakonec stačil i Svět, výši pojistného krytí (ta byla v korunách, ale co už :) a dobu trvání (kde se jim klasicky nelíbilo neomezeno).

0 Citovat

Zdravím z Minsku. Pasovka proběhla velice rychle, žádné otázky, jen zkoumání pasu pod lupou a pečlivá analýza potvrzení o cestovním pojištění. Od výstupu z letadla k zastávce autobusu i s pasovkou 10 minut ;-)
Dojmy z večer nasvíceného Minsku jsou až dechberoucí, opravdu pompézní město. Pro milovníky sorely pohlazení na duši :-)
Co se ubytování týče, doporučuji www.vip-kvartira.by, mají krásné byty v centru města (bydlím na Leningradské 3) za dobré ceny oproti hotelům, které jsou překvapivě dost drahé.
Kancelář mají otevřenou non-stop, proto není problém se kdykoliv začekovat.

0 Citovat
lobkas napsal(a):

Proky letíš 21-25.?
Jestli jo, tak to se uvidíme minimálně v letadle :D
Co plánuješ navštívit? My přemýšlíme i nad půjčením auta

jj, stejný termín ;) Ale zatím jsem ani neměl čas kouknout, co navštívit. Asi jen prostě projít vše možné v Minsku. Na ty dva dny jsme nad autem ani moc neuvažovali. Myslím, že Minsk nás dokáže na dva dny vytížit. Kam vy plánujete s autem? Na ty dva zámky nedaleko od Minsku?

0 Citovat

Jo jo ty dva zámky, ale co jsem si pročítal různé weby, tak by se to dalo otočit za jeden den maršutkou, takže si auto asi nebudem půjčovat.
Umím rusky, takže v tomhle problém mít nebudu.
Takže itinerář cca takový:
pátek 21. dubna
večerní minsk
sobota 22. dubna
ta stalinova linie, odpoledne minsk
neděle 23. dubna
celodenní výlet do Brestu
pondělí 24. dubna
Ňasviže a Mir
úterý 25. dubna
resty v Minsku

0 Citovat

Dnes jsem se vrátil z Minsku. Jak píše Lukáš, pasová kontrola proběhla bez problémů, jediné, co si důkladněji prohlédli, bylo potvrzení o cestovním pojištění. Původně jsem měl v plánu zajet také na některý zámek v okolí, ale nakonec jsem se rozhodl využít to, co nabízí samotný Minsk. Maršrutka 1400TK z letiště do centra stojí 4 ruble (3 ruble k první stanici metra Uručča). Žeton do metra 60 kopějek, lístek jedna jízda bus, trolejbus, tramvaj 55 kopějek. Veřejná doprava bezvadná, nové a zánovní vozy (s mým oblíbeným Lvovem se to nedá vůbec srovnat, tam je každá jízda tramvají nebo trolejbusem velké dobrodružství s neznámým koncem :-) ). Často se píše, že hlášení v metru je v běloruštině, ale nápisy v ruštině. Co jsem viděl ve vozech, vše už bylo v běloruštině, kromě některých starých nápisů, které jsou součástí architektury jednotlivých vstupů do metra. Pokud zůstanete jen v Minsku, ale přesto chcete navštívit šlechtické sídlo, vydejte se trolejbusem číslo 6 nebo 5, který zastavuje naproti nádraží, do palácovo-parkového komplexu Lošyca. Krásný areál drobného sídla, domu pro služebnictvo a parku (sadu). Včetně dobově zařízených interiérů. Až to tam rozkvete, bude to určitě paráda. Ujmula se mě paní průvodkyně - Irina Fjodorovna, která když se dozvěděla, že jsem z Česka, mi udělala soukromou prohlídku, i když jsem jí říkal, že "něpanimaju pa ruski". Stále vzpomínala na dovolenou v Praze a Čechy, jak k ní byli milí. Byla skvělá, pustila mě i tam, kde byl zákaz a udělala mi asi 60 fotek. Ona je jedním z důvodů, proč mám chuť se do Minsku zase vrátit. Dál bych doporučil návštěvu místního cirkusu - současný program "Show Fontán". Už proto, že u nás prostě takové cirkusy nemáme. Je to spíš jak návštěva divadla - nádherný interiér a skvělý program, světla, hudba, akrobati, silová gymnastika atd.. No jo, jen ty klauny jsem musel přetrpět :-) . A dál klasika: zbytek historického centra - Horní město, Trojické předměstí je bohužel ze strany nábřeží rozkopané. Pro milovníky Sorely doporučím budovu opery a GUM, opravdu krásný i uvnitř. A sochu Lenina na náměstí Nezávislosti s konstruktivistickou budovou úřadu jsem vyfotil, aniž by mě milice naháněla, jak často píší cestovatelé. Asi jsem měl štěstí. Na jídlo doporučím LIDO (něco jako Puzata Hata na Ukrajině). Street Food moc nečekejte, nejlepší místo pro rychlé občerstvení jsou podchody u Hlavního nádraží, v okolí stanice metra plošča Lenina (různé pirohy, jídla kavkazské kuchyně, chačapury atd.). Také dobrá pekárna Karavay na náměstí Peramohy (Pobedy). A mrkněte do některého z firemních obchodů čokoládoven Kommunarka nebo Spartak a budete mít vyřešeno, co dovézt rodině a kamarádům. Budu rád, když to, co jsem napsal, někomu pomůže při plánování. Přeji hezké dny v Minsku.

0 Citovat

Super report, mám chuť se tam zítra vydat...:-)

0 Citovat
lobkas napsal(a):

Jo jo ty dva zámky, ale co jsem si pročítal různé weby, tak by se to dalo otočit za jeden den maršutkou, takže si auto asi nebudem půjčovat.
Umím rusky, takže v tomhle problém mít nebudu.
Takže itinerář cca takový:
pátek 21. dubna
večerní minsk
sobota 22. dubna
ta stalinova linie, odpoledne minsk
neděle 23. dubna
celodenní výlet do Brestu
pondělí 24. dubna
Ňasviže a Mir
úterý 25. dubna
resty v Minsku

Ruštinu taky relativně zvládám, takže maršrutky v pohodě, nicméně jak koukám na ten tvůj program, tak mi došlo, že odlet zpátky máme v pondělí 24.4., tedy o den dřív. Takže budem muset zvážit, jestli strávit oba celé dny v pohodě v Minsku, nebo Minsk "oběhnout" za den a druhý den udělat Stalinovu linii, skanzen nebo zmiňované zámky.

0 Citovat

Zdravím a děkuji za spoustu užitečných informací. Jen bych se chtěl zeptat, jak je to s výměnou peněz - jsou na letišti stejné kurzy jako jinde nebo tam taky mají vydřiduchy?

0 Citovat

Dobrý den, omlouvám se, není k tematu. Prosím jak založím vlastní vlákno-nikde to tu nevidím...? Děkuji Honza

0 Citovat
jjachym napsal(a):

Dobrý den, omlouvám se, není k tematu. Prosím jak založím vlastní vlákno-nikde to tu nevidím...? Děkuji Honza

Přes všechna témata si najdeš kategorii https://www.cestujlevne.com/diskuze/vsechna-fora

0 Citovat

Ahoj, přidávám pár praktických postřehů z Minsku. Pasová kontrola velmi rychlá, potvrzení o cestovním pojištění v angličtině s chybějícími částkami pojistného krytí - bez problémů. Peníze jsme měnili na letišti, kde byl kurz prakticky stejný jako v centru města (pokud se nepletu, tak je daný státem o povolené variabilitě 0,01 - 0,03BYN).
Jinak, jak už psali přede mnou, veřejná doprava perfektní a levná. Na jídlo bych doporučil restauraci Vasilki na praspiekt Niezaliežnasci 16, mají místní jídla za poměrně dobré ceny, interiér je trochu kýč, ale někomu se může líbit. Taky jsme si oblíbili chodit na polední menu, které nabízí, aspoň z naší zkušenosti, velký počet restaurací (ceny cca 4-8 BYN).
Také já jsem neměl problém s focením sochy Lenina (viz. PETRaTOM) na náměstí Nezávislosti, ani jiných administrativních budov. Dokonce jsem pořídil pár fotek budovy KGB, ale tady bych mluvil o štěstí. Jinak policie je zde všudypřítomná a v nočním a liduprázdném Minsku se vám může stát, že vás sleduje neoznačený Nissan Patrol s hlídkou uvnitř, ale ani zde se není třeba stresovat :)
A pokud by to náhodou někomu pomohlo, tak na adrese vulica Kamsamoĺskaja 25 je non-stop market.

0 Citovat

Můžu se zeptat, jestli nevíte, jak se dostat na tu linii Stalina? Nevíte, na jak dlouho ta návštěva tam je?
Jinak ti kdo ted budou v Minsku - Proky :) tak právě na té linii bude 22. nějaká akce v ničení aut, tak by to mohlo být zajímavé spetření.
https://www.youtube.com/watch?v=hnN2BXv97KU

0 Citovat

Díky za info o směnárnách.
U Axy jsem si vyžebral potvrzení v AJ i s výslovným uvedením Běloruska (žádat přepočet limitů na Euro mě nenapadlo a asi už by to bylo trapné. :)
Byli jste někdo na nějaké tržnici, případně blešáku?
Taky jsem se kdesi dočetl, že by v nějakém minském parku měla být arcade hall i se starými automaty ze sovětské éry: nevíte o tom někdo něco?

0