Dotaz pro frequent flyery se statusem. Setkáváte se často s nabídkou upgradu do vyšších tříd? Jak to celé funguje? Co udělá kombinace QR a Y fare se Sapphire od BA? Moje představa o tom zaplnit byznys zlatými kartičkami je asi mylná, že? Díky všem  .

Upgrade do byznysu pomocí statusu

Založil ve fóru Frequent flyer programy

12 reakcí

Dotaz pro frequent flyery se statusem. Setkáváte se často s nabídkou upgradu do vyšších tříd? Jak to celé funguje? Co udělá kombinace QR a Y fare se Sapphire od BA?

Moje představa o tom zaplnit byznys zlatými kartičkami je asi mylná, že? Díky všem smiley

Já byl akorát 3x upgradnut do Premium economy na longhaulu do New Yorku (vždy jsem byl mezi posledními na odbavení a zeptal se na možnost upgradu, po oznámené částce jsem odmítl, ale slečna vždy podlehla a upgradla zdarma na Y+) a jednou do byznysu z Helsinek do Prahy díky flexi tarifu z NY (díky ČSA za zrušení den před odletem). Takže jsem prakticky status nikdy nevyužil a ani v té době neměl.

0

Může záležet od konkrétní aerolinky, ale v obecnosti je ta představa mylná. Obecně si aerolinky chrání revenue (kdo z kartičkářů by si kupoval business za peníze, když by měl jistotu upgradu). Upgradují teprve když musí (overbooking v economy). Někdy pak zkouší nabízet i za peníze na gatu, než dojdou do bodu, kdy musí zadarmo. V takovém případě můžou mít u některých aerolinek přednost lidi se statusem (vlastní je pak většinou lepší než alianční), u některých bude záležet cena zaplacená za economy letenku, jinde úplně jiná kritéria (abeceda, náhodně, velikost skupiny, atd...).

Osobní zkušenost - během 9 let celkem častého létání 3x upgrade:
- 1x Lufthansa (BKK-FRA, frequent flyer status, krátce před vylétáním Senátora)
- 1x China Airlines (TPE-FRA, OK gold)
- 1x Emirates (DXB-PRG, zcela bez statusu)

Kromě toho ještě cca. 4 upgrady do "evropského" businessu (volná sedačka uprostřed) na kratších letech.

Šance tedy spíše v jednotkách procent...

S Qatar jsem zatím letěl jednou, pochopitelně bez upgradu - konkrétně s nimi tedy nemám zkušenosti.

0 Citovat

Podle mna, prednost na upgrade bude mat pax s Qatar Gold/Platimum statusom a az potom dalsi clenovia OneWorldu,
full flexi Y tarif bude mat tiez svoju vahu ale ak na tom letu bude "domaci",tak QR uprednosti svojho clena...
a tych Gold a Platinovych clenov ma Qatar docela hodne,ten narast za posledne 2 roky je velky,cisla nemam,ale
lounge v DOHA pre Platinovych clenov cestujucich v "Y" byva posledne mesiace zaplnena prilis...
pozn.nemam na mysli lounge pre drzitelov First class letenky (Al Safwa First class lounge),
ani lounge (Al Mourjan business class lounge) ale az tu lounge "druhej kategorie" pre clenow oneworld cestujucich v "Y"

Za seba,ako pokrocileho zaciatocnika (intenzivnejsie lietam cca posledne 3roky) a pravidelne lietam na vylety s Qatarom,
tak som dostal u Qataru "OpUp" od unora2015 do unora2017 celkovo 12x . Prvy krat mi ho dali, ked mi koncil Silver status
a dostal som prvy krat OpUp na segmente DOH-CPT (B787, letenka v promo tarife) a to ma namotivovalo nalietat body na Gold ,
a kedze som mal rok 2015 docela dobry,tak som za 7mes. po dosiahnuti Goldu nalietal aj Platinum status.

cca posledny rok uz nekupujem u QR letenky v najlacnejsom tarife "Promo" ale minimalne "Economy Saver" alebo "Economy Value"
a kombinacia QR Platinovej karty mi u kazdeho tripu "zarucila" aspon jeden segment v "C" , napr od listopadu 2016 do unora 2017
to boli segmenty SIN-DOH,DOH-HKG,DOH-ZRH,RGN-DOH-MUC, pricom o upgrade som nikdy neziadal. cca 2 tyzdne pred odletom mi QR obcas posle email,kde mi
ponuka upgrade do C pre jednotlive segmenty nastavajuceho tripu,ale za tie ceny to nekupim nikdy...
s QR Plat.statusom som este dostal za posledny rok OpUp raz u BA (LIM-LGW) a raz u CX (BKK-HKG) , tiez som o to neziadal,
a v obidvoch pripadoch sa jednalo o najlacnejsi promo tarif

miro | http://flightdiary.net/miro_just

0 Citovat

Tzn. ten upgrade obdržíš na check-inu na letišti? Pokud bys dělal online, tak jej neobdržíš? V tomhle jsem tedy fakt amatér, díky smiley

0 Citovat

Ten operational upgrade (pro případ overbooking economy) typicky obdržíš až na gatu při nástupu do letadla. Oni to chtějí rozhodovat opravdu až na poslední chvíli, protože vždy se může stát, že nějaká várka pasažérů z předchozího letu třeba nestihne přestup, apod.
Z těch mých 3 to probíhalo takto:

Lufthansa, Emirates - přišel jsem se svým economy boarding passem ke čtečce při nástupu do letadla, po načtení kódu sytém zapípal, že vydává nový boarding pass a na něm bylo nové sedadlo v businessu.
China Airlines - check-in jsem dělal už v SGN, na první let standardní boarding pass do Economy, na druhý let mi ale systém vydal boarding pass bez sedadla a slečna mi řekla, že to budu muset vyřešit v TPE na gatu. V TPE na gatu se paní podívala do počítače a normálně propiskou mi na ten boarding pass dopsala číslo sedadla, které bylo v businessu.

V případě, že budeš na check-inu těsně před zavřením se může stát, že tě upgradnou už přímo tam (viz tvé lety do New Yorku, jak jsi psal), mně se to někdy stalo s Aeroflotem z Prahy do Moskvy. Na check-inu také můžeš řešit placené možnosti upgradu (peníze, míle, vouchery, atd.)

0 Citovat

Kedze o upgrade na chekinu neziadam,tak "OpUp" dostanem az pri boardingu,
tj na gate uz vedia ako maju obsadene lietadlo, maju finalny zoznam "pacientov",
tak ak maju economy prebookovanu,tak vedia kolko pax budu davat do C

Zazil som aj to,ze economy nebola prebookovana ale mali business poloprazdny (A380 do BKK mimo hlavnu sezonu)
tak zopar statusovych pax dali "za odmenu" do C

obavam sa,ze v tej full-fare chybe "TXL-DOH-HKT" bude asi v businessu plno.. smiley

0 Citovat

Někdy i při poloprázdné economy mohou upgradovat do businessu a není to úplně "za odměnu". Bezpečnostní předpisy vyžadují určitý počet personálu na každých x cesujících v dané kabině. Někdy se tedy může vyplatit pár cestujících šoupnout do businessu (bez navýšení personálu starajícího se o business) aby zabránili potřebě navýšit personál v economy o další letušku.

0 Citovat

zkusenost z unora

Emirates DXB - BKK sli jsme dost pozde a presne ac jsme meli boarding uz z Prahy tak me slecna rekla ze budu asi prekvapen a ze mam misto v biz, na mou otazku proc ze pry je economy prebookovana, na dalsi otazku jestli se to tyka i mych spolucestovatelu ze skupiny tak pry ne, ale muzeme se zeptat jestli tam nebude misto - nebylo.
A mam jen jejich Blue, coz je nulanula nic...

0 Citovat

poslednu dobu som zacal na vychodne smery vyuzivat Qatar ( Emirates z mojho pohladu idu akosi dole vodou a uz nevedia co pytat za ich sluzby ), a pretoze uz mam Gold status, tak "cakam" pri najblizsom lete na nejaky ten upgrade do C ktory by potesil smiley ...najblizsie letim VIE-HKG-TPE a spat a aby som ich trosku postuchol k tomu upgradu, tak ako pisal miro776 na cestu tam som kupil letenky Eco Saver a naspat Business...tak teraz dufam ze tie spiatocne mi nejako pomozu aspon na jeden upgrade na ceste tam smiley

napr s Emirates som mal kedysi tiez zlaty status a nikdy sa nic nedialo ( takto s Qatar aspon zbieram mile do OW )

0 Citovat

Já jsem lětěl 24.února na Srí Lanku přes Dubaj s Emirates a v Praze na check-inu se mě ptali, jestli letim sám a že je možnost dát mě na čekačku do bussinesu, protože je plný letadlo. Musel jsem odmítnout, protože jsem letěl s kamarádem. Status jsem měl základní. Až teď po návatu mam blue.

Na cestě zpátky, kdy už jsem letěl sám, mi samozřejmě nic nenabídli smiley smiley

0 Citovat

Já si myslím, že by snad kamarád pár hodiny sám přežil, ne? smiley Bych ještě pochopil, kdyby to byla manželka/přítelkyně, pro klidný průběh dovolené... smiley

0 Citovat

Tak nevím kolik Ti je a kolik jsi jich zažil, ale věř mi, že jsou ženský (a s věkem a manželstvím se to výrazně zhoršuje standardně u všech smiley, který by Ti kvůli tomu dokázaly zlikvidovat celou dovolenou, případně by Tě to stálo výrazně víc než promiň a amenity kit smiley

0 Citovat

Jóóó, Rob je asi věčný optimista smiley

0
12 reakcí