Ahoj, při zpátečním letu do Prahy mi Brussels ztratili kufr. V tuto chvíli je pátrání ukončeno a je oficiálně prohlášen za ztracený.Společnost si po mne vyžádala úplný seznam věcí, které v kufru byly + značky, ceny a datum nákupu. Seznam pochopitelně nebyl z mé strany úplný, protože si nevybavím každou věc a už vůbec ne cenu a datum nákupu. Cca po měsíci se ozvali s tím, že kufr je tedy ztracený, ne pouze zpožděný, a chtějí po mne účtenky, na základě kterých mi proplatí ztracené věci.Účtenky pochopitelně nemám ke všemu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o pracovní cestu, v rámci které jsem se účastnila i společenských akcí, obsah kufru měl nemalou hodnotu. Na netu jsem našla pár kusých informací, které se ale rozchází. Někdo radí sehnat co nejvíce účtenek, někdo zase říct, že nemám žádnou a dožadovat se proplacení nákladů na základě odhadu ceny obsahu (tedy do ceny limitu, který má společnost nastavený, cca 38 000 Kč).Jak tedy dále postupovat? Máte někdo zkušenost?Předem díky za všechny komentáře!Smutná zkušenost s pojištěním zavazadla na závěr - přestože jsem si připlatila za toto pojištění, bylo mi sděleno, že pojištění platí pouze při cestě TAM a nikoliv zpět. Ano, mají to ve smlouvě. Ano, nečetla jsem ji. Ale přesto si myslím, že pokud si výběru připojištění doplácím pojištění zavazadel, pak tak nějak počítám s tím, že to pokryje obě cesty. .

Ztracené zavazadlo - jak postupovat?

Založila ve fóru Letecké společnosti

7 reakcí

Ahoj,

při zpátečním letu do Prahy mi Brussels ztratili kufr. V tuto chvíli je pátrání ukončeno a je oficiálně prohlášen za ztracený.

Společnost si po mne vyžádala úplný seznam věcí, které v kufru byly + značky, ceny a datum nákupu. Seznam pochopitelně nebyl z mé strany úplný, protože si nevybavím každou věc a už vůbec ne cenu a datum nákupu. Cca po měsíci se ozvali s tím, že kufr je tedy ztracený, ne pouze zpožděný, a chtějí po mne účtenky, na základě kterých mi proplatí ztracené věci.

Účtenky pochopitelně nemám ke všemu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o pracovní cestu, v rámci které jsem se účastnila i společenských akcí, obsah kufru měl nemalou hodnotu.

Na netu jsem našla pár kusých informací, které se ale rozchází. Někdo radí sehnat co nejvíce účtenek, někdo zase říct, že nemám žádnou a dožadovat se proplacení nákladů na základě odhadu ceny obsahu (tedy do ceny limitu, který má společnost nastavený, cca 38 000 Kč).

Jak tedy dále postupovat? Máte někdo zkušenost?

Předem díky za všechny komentáře!

Smutná zkušenost s pojištěním zavazadla na závěr - přestože jsem si připlatila za toto pojištění, bylo mi sděleno, že pojištění platí pouze při cestě TAM a nikoliv zpět. Ano, mají to ve smlouvě. Ano, nečetla jsem ji. Ale přesto si myslím, že pokud si výběru připojištění doplácím pojištění zavazadel, pak tak nějak počítám s tím, že to pokryje obě cesty.

0

Můžeš prosím napsat o kterou pojišťovnu se jedná, nebo přímo odkaz na ono "jednosměrné" pojištění ztráty zavzadla?

Mohu Ti připsat jen moji letošní zkušenost se dvěma poškozenými zavazadly, což je hodně jiná situace, kdy letecká společnost požadovala taky účtenky, ale jelikož jsem ani k jednomu účet neměl, stačilo jim moje čestné prohlášení, a jelikož na kufrech nebyla žádná značka výrobce, neměli možnost si uvedenou pořizovací cenu ověřit, na letišti mi pracovník u přepážky řešící problémy se zavazadly uvedl "obvyklou cenu" zavazadla této úrovně kvality - její rozsah min. a max., a dali jsme tak po vzájemné dohodě maximální cenu. Tu nám následně letecký dopravce ponížil o 20% amortizaci a proplatil na účet. U druhého zavazdla nám zas rovnou nabídli částku v přepočtu 1.800 Kč bez jakéhokoliv prokazování, a jelikož pořizovací částka byla přibližně poloviční, nebyl důvod tuto nabídku nepřijmout a chtít z toho vytřískat víc, proplatili hned na letišti v hotovosti.

0 Citovat

Ahoj, určitě dodej co nejvíc účtenek k věcem, které jsi na seznam napsala. Dle stávající judikatury po tobě nemohou vyžadovat všechny účtenky (tedy proplatit jen ty věci, od kterých účtenku dodáš), ale aspoň nějaké bys dodat měla. Ten limit 38t nemá nastavený dopravce, ale je stanoven Montrealskou úmluvou. Přesná výše je k dnešnímu dni 35.966,- Kč (1131 jednotek zvláštních práv čerpání SDR, kurz SDR je dnes 31,814 Kč). A jen doplním, že kufr je ztracený, pokud není nalezen do 21 dnů od data, kdy měl být dodán. A pojem škoda zarhnuje jak majetkovou, tak nemajetkovu újmu - neuvádíš, jestli jsi nějakou nemajetkovo újmu utrpěla (při návratu zpět spíš ne).

0 Citovat

Jedná se o Allianz. Ale tuším, že to tak má nastaveno více pojišťoven, ne-li všechny...

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Ahoj, určitě dodej co nejvíc účtenek k věcem, které jsi na seznam napsala. Dle stávající judikatury po tobě nemohou vyžadovat všechny účtenky (tedy proplatit jen ty věci, od kterých účtenku dodáš), ale aspoň nějaké bys dodat měla. Ten limit 38t nemá nastavený dopravce, ale je stanoven Montrealskou úmluvou. Přesná výše je k dnešnímu dni 35.966,- Kč (1131 jednotek zvláštních práv čerpání SDR, kurz SDR je dnes 31,814 Kč). A jen doplním, že kufr je ztracený, pokud není nalezen do 21 dnů od data, kdy měl být dodán. A pojem škoda zarhnuje jak majetkovou, tak nemajetkovu újmu - neuvádíš, jestli jsi nějakou nemajetkovo újmu utrpěla (při návratu zpět spíš ne).

Pokud se mezi nemajetkou újmu počítá i ten čas, který trávím komunikací s Brussels, agenturou, která letenku kupovala, neustálé dokola vyplňování formulářů a čas, který trávím tím, že sháním nové oblečení, které potřebuji, tak ano. A samozřejmě jsem tam měla pracovní věci - typu prezentace, poznámkové bloky atd. a je těžké vyčíslit.

Já to případné odškodnění vnímám jako nespravedlivé, protože nejde jen o hodnotu ztracených věcí, ale i o ten čas a komplikace, které ti společnost způsobí tím, že zavazadlo ztratí.

0 Citovat

No hele, nárok musíš uplatnit a prokázat co do základu i výše, což v sobě samo zahrnuje čas strávený řešením věci, takže za to nemajetková újma nevzniká. Na ty pracovní věci by to teoreticky natáhnout šlo, když k tomu budeš mít nějakou tklivou historku (že jsi tu prezentaci musela vytvářet znovu po večerech mimo pracovní dobu, že v bloku byly důležité informace pro tvoji práci, které jsou nenávratně ztraceny, což tě vystavilo v práci tlaku a stresu, zda bez nich zvládneš pokračovat v rozjetých projektech, atd.)

0 Citovat

A nezapomeň na zdravotní následky, vlivem stresu ze ztráty trpíš nespavostí, kterou řešíš nočním přejídáním a pak následně trpíš nočním pomočováním. Vše se dá doložit účtenkami ze supermarketu a prádelny. Možná by na to šly napasovat i dlouhodobé deprese se sebevražednými sklony, které je nutné řešit ozdravným zahraničním pobytem s leteckou přepravou a z té máš následný stres a obavy z recidivy ztráty zavazadla...

0 Citovat

padrino11 napsal(a):

A nezapomeň na zdravotní následky, vlivem stresu ze ztráty trpíš nespavostí, kterou řešíš nočním přejídáním a pak následně trpíš nočním pomočováním. Vše se dá doložit účtenkami ze supermarketu a prádelny. Možná by na to šly napasovat i dlouhodobé deprese se sebevražednými sklony, které je nutné řešit ozdravným zahraničním pobytem s leteckou přepravou a z té máš následný stres a obavy z recidivy ztráty zavazadla...

Díky, určitě to při nárokování odškodného zmíním ;-)

0
7 reakcí