Dobrý den, ráda bych se zeptala kde je nejvýhodnější si vyměnit Indonéské rupie, nebo spíš zda je dobrá volba do Indonésie letět s dolary a případně tam si je vyměnit? Ráda bych se dozvěděla tipy jak jste to dělali Vy. Díky moc Lenka .

Kde vybrat/směnit indonéské rupie (IDR)

Založila ve fóru Co se nevešlo

14 reakcí

Dobrý den, ráda bych se zeptala kde je nejvýhodnější si vyměnit Indonéské rupie, nebo spíš zda je dobrá volba do Indonésie letět s dolary a případně tam si je vyměnit? Ráda bych se dozvěděla tipy jak jste to dělali Vy. Díky moc Lenka

0

No nejdřív jsme tam přiletěli a pak si je vyměnili, popřípadě vybrali v bankomatu. Pokud chceš měnit, tak si vem nepoškozené, nejlépe nové 100 dolarovky. Co jako myslíš tím: " jak jsme to dělali my"?  :)

0 Citovat

Rupie směníš jen v Indonésii a okolních státech. Nech to na místo – na letišti vybereš z bankomatu (banky, ne soukromníka) a zbytek třeba směníš v centru města u oficiálních směnáren.

Dolary, eura... je to jedno.

0 Citovat

Děkuji za odpovědi :-) Blbě formulovaná otázka .) Myslela jsem tím,  kde jste si vybírali peníze atd. :) 

0 Citovat

To bylo jen takové rýpnutí :). Pokud ti můžu radit, tak vybírej z bankomatu. Je to pohodlnější a bezpečnější. Pokud teda nemáš příjmy v dolarech. V Indonésii  poplatek za výběr místní bance neplatíš oproti třeba takovému Thajsku, takže pokud máš dobrou banku s kartou s výběrem v zahraničí bez poplatku,a ucházejícím kurzem, tak je to nejlepší řešení :). Kam letíš?

0 Citovat

Akurát bacha na to, ze (napr na Bali) boli bankomaty obmedzene co do vysky maximálnej sumy na jeden vyber. Napr mBank ma vybery zdarma aj v zahranici, ALE az od 70e vyssie, pricom v niektorých bankomatoch si vybral napr max milion IDR, co je cca 60eur, takze uz by to bolo s poplatkom nejakym. Kazdopadne by som nemenil KC na USD/EUR a tie potom na IDR, to uz mas dalsiu vymenu a tym padom dalsiu stratu na kurzoch. Ries to vybermi z bankomatov, akurát vychytat tie podmienky a poplatky

0 Citovat

Tady to máš v souhrnu: https://www.mesec.cz/clanky/jak-...bankomatu/

0 Citovat

Díky :) Nakonec do Manada to je cíl   a odtud dále kam mě vítr zavane :)

0 Citovat

Kilecko napsal(a):

Akurát bacha na to, ze (napr na Bali) boli bankomaty obmedzene co do vysky maximálnej sumy na jeden vyber. Napr mBank ma vybery zdarma aj v zahranici, ALE az od 70e vyssie, pricom v niektorých bankomatoch si vybral napr max milion IDR, co je cca 60eur, takze uz by to bolo s poplatkom nejakym. Kazdopadne by som nemenil KC na USD/EUR a tie potom na IDR, to uz mas dalsiu vymenu a tym padom dalsiu stratu na kurzoch. Ries to vybermi z bankomatov, akurát vychytat tie podmienky a poplatky

V Jindřišské jsem schopný vyměnit koruny na eura I dolary prakticky za středový kurz, tak s dobrou směnou je to lepší než bankomat bez poplatku. Ačkoliv, kdo by v těchto destinacích tahal s sebou stovky nebo tisícovky dolarů, že? 

0 Citovat

Ahoj, loni v létě v Manadu přímo jak vyjdeš z letiště, po levé straně je banka. Měnil jsem za eura, na to, že to bylo na letišti, velmi slušný kurz, byl tam i bankomat. 

0 Citovat

Pokial sa da menit za stredovy, tak je to tiez moznost ako vyriesit zmenu aspon casti predpokladanych nakladov. Pozor si treba ale dat potom na to menenie hotovosti na mieste, v zmenarnach ktore lakaju na podstatne lepsi kurz ako offic banky dost casto pracuju zamestnanci so sikovnymi prstami a zaujimavou matematikou :) 

0 Citovat

To je taky důvod, proč raději preferuji výběr exotičtějších měn z bankomatu a ty, co jdou, si v rozumném množství vezu už z domova. Naposledy jsem si zašel pro pár hřiven do Jindřišské. Pouhé 2 haléře nad středem. Ale je fakt, že přístup k Jindřišské má tak 1/10 republiky.

0 Citovat

Děkuji za veškeré cenné názory :) 

0 Citovat

Michal napsal(a):

To je taky důvod, proč raději preferuji výběr exotičtějších měn z bankomatu a ty, co jdou, si v rozumném množství vezu už z domova. Naposledy jsem si zašel pro pár hřiven do Jindřišské. Pouhé 2 haléře nad středem. Ale je fakt, že přístup k Jindřišské má tak 1/10 republiky.


Tak ono v Praze ti směnárníci spíš vydělávají na těch zahraničních turistech :). V Brně se taky dá ve Vankovce při větším obnosu výměnit, ale za blízký střed to není nikdy :)


@selena.hr: Jak jsem psal, raději si vybírej z bankomatu. Já mám osobní zkušenost, kdy mě na Kutě obrali o milion IDR. Měnil jsem tehdy (no už je to 14 let) hodně peněz, páč jsem měl namířeno přes Lombok, Gillis na Flores a měnil jsem pro dva lidi a  nedal jsem si pozor. Teda já pozor dával, ale kluci byli velmi zdatní na ruce. Při druhém přepočítávání jaksi milion spadl pod stůl :(.  Jediné co mě omlouvá je, že jsem si přivezl z Hongkongu 40 horečky, takže jsem asi moc dobře neviděl. Proto píšu, že bankomat je jistota, i když možná maličko nevýhodněji. Ale nemusíš sebou tahat velkou hotovost a nikdo tě neobere jako mě :). Jediná nevýhoda je ta výše výběru, ale jsou bankomaty co dávají 1,5 mil a jednoduše vybereš opakovaně. Každopádně pár set dolarů si vem jako rezervu. Ty bankomaty jsou někdy  prázdné :)
0 Citovat

selena.hr napsal(a):

Děkuji za veškeré cenné názory :) 

 pridám tiež, k  tu zmienovanim  výberom z bankomatov nie je to úplne jednoznačné aby to bolo vždy výhodne ,výber bez poplatkov je jedna vec,samotný kurz druha a večina bezpoplatkových sa zahoji na horšom kurze, najlepšie na tom budu karty "bežných" bank vydane k prémiovým účtom. 

 Výhodnejšie ako výber je platit kartou,použitý výhodnejší kurz ,bez poplatku za výber. Samozrejme hraje rolu aké su zvyklosti v tej danej krajine niekde(skor večinu) za použitie karty pripláca.(ale ajtak by to malo byt výhodnejšie)

 A čo krajina to iné podmienky : Guatemala,jediná firma provozujúca zmenárne(čo som postrehol),a iba niektoré banky menia valuty (a neako o to nestoja).

  Je to trocha alchýmia ,:) ale trend smeruje k viac použivaniu kárt (tak ako  tu , dovody sú zrejme že)a tím ústupu zmenárni (nakolko ním klesá objem a následne zhoršovaniu kurzu a ústup z trhu)

 A snád vec ktorá platí na 99% najhoršie kurzy v zmenárnach sú na letisku.

0
14 reakcí