Dobrý den,hrozně rád bych navštívil USA. Lákají mě země hlavně Miami, Los Angeles nebo San Francisko. Kdybych si měl z těchto volit, asi bych zvolil Los Angeles.Co je ale problém je to, že na cestování jsem sám a celkem jsem omezený. V práci si v kuse můžu vzít maximálně dva týdny. což je dle některých na USA dost málo, ale primárně bych byl v jednom městě, které bych poznával v rámci možností.Dalším problémem je to, že je mi 23 let, takže s půjčením auta při tak nízkém věku je v USA prý problém a hlavní je to, že neřídim ani u nás, natož abych řídil v USA, řidičák ale mám, ale prostě neřídím, nepotřebuji to, všude se dostanu během pár minut MHD bez kolon.Letět do USA a nepůjčit si auto je prý téměř nemožné, ale přeci v USA taky existuje nějaké MHD, veřejná doprava, ne? Vůbec nemám zkušenosti, budu rád, pokud se někdo zkušený najde a poradí, zda taková cesta má vůbec smysl a případně i do jakého města.Děkuji. .

Sám do USA, bez zkušeností a auta na max. dva týdny

Založil(a) ve fóru Co se nevešlo



Dobrý den,


hrozně rád bych navštívil USA. Lákají mě země hlavně Miami, Los Angeles nebo San Francisko. Kdybych si měl z těchto volit, asi bych zvolil Los Angeles.


Co je ale problém je to, že na cestování jsem sám a celkem jsem omezený. V práci si v kuse můžu vzít maximálně dva týdny. což je dle některých na USA dost málo, ale primárně bych byl v jednom městě, které bych poznával v rámci možností.


Dalším problémem je to, že je mi 23 let, takže s půjčením auta při tak nízkém věku je v USA prý problém a hlavní je to, že neřídim ani u nás, natož abych řídil v USA, řidičák ale mám, ale prostě neřídím, nepotřebuji to, všude se dostanu během pár minut MHD bez kolon.


Letět do USA a nepůjčit si auto je prý téměř nemožné, ale přeci v USA taky existuje nějaké MHD, veřejná doprava, ne? Vůbec nemám zkušenosti, budu rád, pokud se někdo zkušený najde a poradí, zda taková cesta má vůbec smysl a případně i do jakého města.


Děkuji.

0

Ak vieš po anglicky, naštartuj vyhľadávač, kúp si nejakého sprievodcu po Kalifornii, a keď budeš vedieť čo chceš vidieť, sprav si plán cesty, vystriehni lacnú letenku 300 - 400 € od európskej alebo americkej spoločnosti a kľudne choď. V Los Angeles, San Franciscu aj v San Diegu MHD samozrejme existuje, spojenie vlakové aj autobusové tiež, hlavne v San Diegu je veľa zaujímavých múzeí, hostely nájdeš vo všetkých troch mestách. Ak by si chcel do prírody, môžeš si kúpiť nejaké zájazdy od amerických cestoviek, napr. aj od tejto: https://greentortoise.com/

 
0 Citovat

Díky moc za odpověď. Anglicky myslím, že umím celkem slušně, nedělá mi problém se o čemkoliv s kýmkoliv domluvit. Jde mi pouze o to, zda je něco takového možné a zda má někdo zkušenosti. Každý, co vidím říká, že do USA minimálně na 2-3 měsíce, s autem atd. Ale já bohužel nemám tu možnost odletět pryč na 3 měsíce a dělat takový trip. Právě mi jde o to spíše zaletět do jednoho města, to trochu poznat a když bude příležitost, tak případně navštívit nějaká okolní města a další. 2 týdny by mohly stačit.

0 Citovat

Veľké mestá je absolútne bezproblémové navštíviť bez auta. V takom SF alebo LA ti je auto skôr na príťaž keďže pri všetkých zaujímavých miestach je katastrofálne a extrémne predražené parkovanie.


V SF si vpohode vystačíš len s MHD, v LA možno pár krát budeš musieť použiť Uber alebo Lyft, ktoré sú ale pomerne lacné. Na presun medzi mestami môžeš použiť napríklad Megabus, Greyhound, Boltbus alebo aj vlaky od Amtraku. Pri včasnom nákupe sa dajú zohnať ceny na úrovni 5$ za cestu a ponúkajú aj nočné spoje takže môžeš ušetriť na ubytovaní. Aj lety medzi mestami vychádzajú finančne ok - okolo 50$ OW.


Ak máš dva týždne, odporúčal by som kombináciu LA + SF + San Diego a teoreticky môžeš zo zaujímavosti nakuknúť do Mexika (napríklad na geniálne Taco v Taquería "El Frances" v Tijuane). Kľudne to môžeš prípadne rozšíriť aj o Las Vegas a okolie na pár dní, či už Megabusom alebo letecky za pár korún.

0 Citovat

2 týždne sú akurát, na ochutnávku stačí aj týždeň. Vo veľkých mestách MHD funguje, niekde lepšie, niekde horšie, na odľahlejšie miesto bude možno treba použiť taxi. Do prírody je problematické sa bez auta dostať, ale v niektorých národných parkoch, pozri http://www.nps.gov jazdí autobus a do niektorých parkov sa dá dostať vlakom alebo busom.Na začiatok si kúp sprievodcu USA z vydavateľstva Lonely planet alebo Roughguides, tam nájdeš veľa dobrých tipov.

 
0 Citovat


Nevím podle jakých kritérií jste uvedená města vybíral, ale Los Angeles je betonová apokalypsa a spolehlivě nejméně zajímavé město z těch tří uvedených a asi nejproblematičtější co se dopravy bez auta týče.

Ano, veřejná doprava v USA existuje, ale na rozdíl od ČR je to opravdová socka. Osazenstvem i (dys)funkčností.

Myslím že to smysl moc nemá. Bez auta jste ve Státech občan 3. kategorie. Pokud něco stojí na západě USA za to vidět, tak jsou to přírodní krásy v národních parcích. A tam je auto nezbytnost. Samozřejmě, že si můžete zaplatit různé organizované výlety, popřípadě se pohybovat letadlem, ale to vše je dost nákladné.

Na vašem místě bych asi cestu o dva roky odložil a mezitím se snažil dat dohromady více lidí (4-6), to pak náklady na dopravu a ubytování dost citelně klesají.

0 Citovat

Určite nie je nutnosť ísť na 2-3 mesiace.. Aj keď tam budeš iba 1 deň niečo predsa stihneš a uvidíš..

0 Citovat

LA , San Diego i SFO  se dá v pohodě i bez auta, pokud Ti jde o města. Vyzkoušeno.

0 Citovat

Nikto nepopiera, že pre väčšinu ľudí sú najpríťažlivejšie prírodné zaujímavosti. Ale sú ľudia, ktorých zaujíma napr. architektúra, kultúra technika apod., a pre tých je napr. San Diego so svojimi múzeami ako stvorené. San Francisco je takisto pekné mesto, v LA sa tiež nejaké zaujímavosti nájdu a keď sa tam bude nudiť, môže si odskočiť do Santa Monica alebo S. Barbara.

Na cestu je treba vyraziť, keď je príležitosť. Nevedno, čo bude za 2 roky. A je otázne, či sa mu podarí dať dokopy dobrú partiu, keď ju doteraz nenašiel.
0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Na vašem místě bych asi cestu o dva roky odložil a mezitím se snažil dat dohromady více lidí (4-6), to pak náklady na dopravu a ubytování dost citelně klesají.


Pod tohle se podepisuju. Nemusíš odkládat o dva roky, ale dokud neseženeš parťáky.

V rámci akce "letenky MUC-SFO za hubičku" mi přišlo jako skvělej nápad jet sám navštívit kamarády. Jenže ubytování zdarma asi před 3 dny bouchlo; odvoz z letiště stále nejistej; jelikož sešlo z ubytka, tak budu potřebovat auto. Na místě jsou jen šíleně drahý hotely. Nemám se s kým podělit o náklady a vzhledem k tomu, že odlítám zítra... si můžeš domyslet, co se mi honí hlavou. Vymýšlím alternativy kam bych mohl jet, abych tam nenechal majlant. Mít dva lidi s sebou, tak nic neřeším.

0 Citovat

MoonEclipse napsal(a):

Veľké mestá je absolútne bezproblémové navštíviť bez auta. V takom SF alebo LA ti je auto skôr na príťaž keďže pri všetkých zaujímavých miestach je katastrofálne a extrémne predražené parkovanie.


V SF si vpohode vystačíš len s MHD, v LA možno pár krát budeš musieť použiť Uber alebo Lyft, ktoré sú ale pomerne lacné. Na presun medzi mestami môžeš použiť napríklad Megabus, Greyhound, Boltbus alebo aj vlaky od Amtraku. Pri včasnom nákupe sa dajú zohnať ceny na úrovni 5$ za cestu a ponúkajú aj nočné spoje takže môžeš ušetriť na ubytovaní. Aj lety medzi mestami vychádzajú finančne ok - okolo 50$ OW.


Ak máš dva týždne, odporúčal by som kombináciu LA + SF + San Diego a teoreticky môžeš zo zaujímavosti nakuknúť do Mexika (napríklad na geniálne Taco v Taquería "El Frances" v Tijuane). Kľudne to môžeš prípadne rozšíriť aj o Las Vegas a okolie na pár dní, či už Megabusom alebo letecky za pár korún.


Děkuji za užitečné informace a tipy. Města jsem si vybíral sám, ani ne tak podle kritérií, ale podle toho, že bych je chtěl vidět, třeba i postupně všechna z nich. Hlavním cílem je navštívit v USA nějaké město, které jsem si vyhlídl a případně jeho okolí. Až uvidím, jak se mi bude USA líbit, co očekávat, jak vše funguje a tak dále, tak potom můžu uvažovat o další případné cesty do jiných měst.


Kdybych si měl přímo vybrat, kam bych letěl jako první, tak bych pravděpodobně volil SF. Právě mám obavy z toho, jak se dá v USA po městě cestovat, zda je to vůbec možné bez auta a další, na což jsem zde dostal odpověď.


Do New Yorku bych se třeba také rád někdy podíval, ale příliš mě aktuálně neláká, spíše některá z uvedených měst, jak jsem psal, jako první asi SF.


Ale velkým problémem, jak jsem psal je to, že nemám nikoho, kdo by se o cestu do USA nějak zajímal, pro mě to asi bude i horší skrz ubytování, ale když není kdo, vystačím si sám.



0 Citovat

Samozrejme ideál na USA je 4 ľudia a auto. Ale pokiaľ Ťa zaujímajú aj mestá, a tie zaujímajú málokoho, pozri si ich teraz. V mestách je auto  na oštaru, a ak sa Ti podarí dať v budúcnosti dokopy partiu, môžete navštevovať národné parky. Do nár. parku Yosemite sa dostaneš kombináciou vlak/bus: https://www.nps.gov/yose/planyou...tation.htm a do Grand Canyon sa dostaneš vlakom amtrak.com.

Ubytovania sa neboj, ak dokážeš prespať v hosteli, za noc zaplatíš 25 - 50 €.

Nedaj sa odstrašiť komentármi o zlej doprave a drahom ubytovaní. Starosti s dopravou a ubytovaním nech si Born2Win vyrieši sám, doprava z letiska v San Franciscu do centra stojí  10 - 17 USD  a ubytovanie v dobrom hosteli s raňajkami 43USD. Či je to veľa alebo málo, musíš posúdiť sám.


0 Citovat

Jak si psal, že umíš dobře anglicky, tak doporučuji toto video - zabývá se tím, proč MHD není v USA nic moc.

https://www.youtube.com/watch?v=-cjfTG8DbwA


Jak je řečeno v samotném videu, čím víc si na západě, tím je MHD horší. Bez auta bych fakt doporučoval východ USA. Třeba krásně a pohodově poznat během 5 dní New York, pak přeletět nebo vlakem do Washingtonu, do Buffala k Niagarským vodopádům, Toronta, Philadelphie, Detroitu, Chicaga... Stačí se jen do těch měst dostat vlakem nebo letadlem a máš vyhráno.


Západ USA chce fakt auto a více lidí. Protože západ USA je fakt hlavně o přírodě, navíc Američani mají většinou národní parky přizpůsobené jako drive through. Zajedeš na nějaké výchozí místo a dáš si tam pěkný trek a nebo můžeš celý park objet jenom autem. Města na západu jsou samozřejmě taky zajímavá a krásná - SD, SF, LA, LV mají co nabídnout, ale na západě jde fakt hlavně o tu přírodu. Ale samozřejmě záleží na tom, jaké máš časové možnosti. Veřejnou dopravou taky něco na západě zvládneš, ale bude to vždy časově komplikovanější, než když prostě vezmeš auto v SF a pojedeš k Sekvojím nebo Yosemitům a dál na jih. 



0 Citovat

Zrovna SF je tak malé, že jsem tam dokonce ani nevyužil veřejnou dopravu a pouze jsem chodil pěšky (města nevyhledávám, ale když už jsem tam, často v nich chodím a lépe je tak poznám). Byl jsem v centru, na západním a severním pobřeží včetně GGB a viděl jsem asi vše podstatné. Spát můžeš v dormitory v hostelu, kde je to v SF sice drahé v porovnání s většinou jiných měst na světě, ale hotely tam v přepočtu na osobu nejsou o moc levnější. Možná by vyšlo levněji airbnb, ale spíše ve více lidech. Můžeš zkusit couchsurfing, ale pokud s tím budeš začínat teprve tam, bez referencí asi jen tak nic neseženeš (to je spíš jen má úvaha, jednou jsem to tam i neúspěšně zkusil, odpověď byla, že má plno, ale možná nechtěl někoho bez referencí a pak jsem raději zarezervoval hostel, který před 10 lety stál jen kolem 20 USD).

Nevím, co tam chceš dělat tak dlouho. V blízkém okolí toho asi moc zajímavého není a bez auta by se tam stejně špatně dostávalo. Aspoň Yosemity by to ale chtělo vidět, když už budeš poblíž a budeš mít čas. Na 1 den by to ale bylo málo, když jsou vzdálené 4 h. jízdy. Pokud nikoho dalšího neseženeš, asi by se vyplatilo dát nějakých 500 USD za "3 Day Yosemite Camping Adventure from San Francisco". Zase ušetříš za odbavené zavazadlo, které bys jinak na kempování potřeboval (i když jsou i jiné možnosti, jak to obejít).

0 Citovat

Sice moje zkusenosti  z USA jsou tak trosku uz  retro  ,ale zase  to byl 2 x dlouhodoby pobyt  ponekud jinak nez dovolena , Miami bych asi  bez auta  nevolil bydlel jsem ve Ford Lauderdale  ,poprve jsem tam byl 2 mesice , auto jsem nemel , nejake busy jezdily .ale zadne stesti,  podruhe jsem tam byl 5 mesicu koupil si za 100 USD  starou ojetinu Volvo  a  vystacil jsem s tim  Bez auta jsem ale treba NP Everglades ,alespon projizdku zvladnul , na Miami jsem pak jezdil do prace 

Poprve jsem se pak asi mesic pohyboval po USA dalkovymi busy  a projel cele USA z Floridy az do Seattlu

Seattle bych odporucil , mestska doprava tam funguje  jako v Evrope a mesto ma krasne okoli

Saettle bych doporucil verejna doprava tam funguje a mesto ma hezke okoli 

Do SF  neni problem se dostat  a jak popisuje Libor chodil jsem taky pesky a  spal v hostelu ,navim uz  za kolik to bylo, je to dele  ,ale byllo primo vedle Golden Gate

LA neznam ,radeji jsem ze SF letel na Hawai  , dva tydny jsou skutecne malo na USA  ,ale proc ne i bez auta a sam ,dneska oproti te minulosti  jsou mozne  letecke presuny levneji  ,busy budou jiste taky fungovat  ,v SF jsem byl tehdy tyden 

Zkus si neco nacist , sestav si nejaky program , a klidne vyraz Do USA jsou dnes na to zapadni pobrezi levene lety


0 Citovat

My jeli s MHD-letadly-vlaky-busy  trasu Seattle-Sacramento-Yosemite (Cedar Lodge)-San Francisco-Las Vegas (výlet do Gran Canyonu s místní CK a následující den letecký okruh po GC)-Los Angeles a stačilo nám to na úplně první návštěvu USA (nyní se v podobném stylu chystám na východní pobřeží - Montreal-Toronto-Niagara-Chicago-Boston-NYC-Philadelphia-Washington - to se zdá být ještě více v pohodě co se týče veřejné dopravy), mám podrobný itinerář pro ten Západ, mohu Vám jej poslat pro inspiraci poslat na e-mail.

0 Citovat

Verejna doprava na zapade, no neviem ... bez auta to bude hodne neefektivne (casovo a aj financne). Podla mna nebudes mat problem zohnat partaka na zapadne pobrezie. V urcitych miestach som sa citil ako na Makarske,j samy cech a slovak.

Sprostosti typu do sveta sa ide na 3 tyzdne by som absolutne neriesil, to su take archaizmy z dob kedy letenky stali tisic a viac eur (LA sa toho roku dalo aj za 250€ RT). Za tyzden sme navstivili Las Vegas, Zion, Bryce, Grand Canyon, Death Valley a keby som uz po tomto letel domov, tak mozem napisat, ze spokojnost. SF a LA by som sa nabuduce vyhol, to su take betonove rakoviny sveta kde v podstate nic nie je (a jeden most to nespasi).


0 Citovat

No LA / SFO / SEA jsou aktualne zumpy plne bezdomovcu na ulicich, diky demoktratickym starostum (SFO / SEA jsem videl na vlastni oci a na LA doporucuju videa Michala Sopora na YT) - uprimne si moc nedovedu predstavit co tam delat dyl nez jeden den, pokud tam nejedes za nejakou konkretni zabavou (nebo jenom vyuzivas letiste na cesty do parku).. Verejnou dopravou na zapadnim pobrezi jsem zkusil jet loni v Seattlu a Portlandu a byla to hrozna tragedie - nakonec jsem narval sluzebni kreditku do Uberu a jezdil vsude Uberem - rozhodne bych to nikomu nedoporucil.. Moje zena byla par let dozadu v Seattlu na vysoke a rikala ze belosi na west coastu proste MHD nejezdi :)))) Projizdeli jsme parky ve Washingtonu a Oregonu a uprimne sem si jisty, ze do tech byses zrovna jednodusse nedostal.. :)


Nikdy jsem necestoval MHD v US mezi mesti, predpokladam ze treba Greyhound nebo Megabus budou civilizovanejsi - nicmene pri tech vzdalenostech bude kazdy prejezd minimalne jeden den..


Ja bych urcite vyrazil na East Coast - klasicky okruh Boston - NYC - Washington - Philly.. Sice to taky zabere dost prejezdu, ale dava mi to bez auta mnohem vetsi smysl nez Cali.. NYC a PHL se daji obihat klidne pesky, samozrejme zalezi na preferencich kazdeho soudruha :) Jinak ja jsem byl z Californie celkove dost zklamanej, za me urcite Florida lepsi, pokud ocekavas nejakej beach chill.. :)

0 Citovat

Prave  Greyhoundem jsem se pohyboval a prislo mi to dobre  ,ale je pravda ze to je 21 let  ..V Seattle  byli bezdomovci ale celkem v pohode , v SF mi  to prislo  horsi  .ale  to je myslim v kazdem velkem meste  i v Evrope a v Praze taky

Nemyslim , ze je lepsi Florida  nez ten zapad , samozrejjme pokud by jsi se tam jel koupat  tak to je zase jina  situace
0 Citovat

Moc všem děkuji za zkušenosti a cenné informace, znovu si je pořádně prostuduji, zvážím, co pro mě bude nejvhodnější a dle toho se zařídím. Ale dle informací mi vychází asi nejlépe nejdříve do New Yorku a třeba okolí a uviděl bych, jak by to šlo. Každopádně ale Miami nebo LA bych chtěl někdy v budoucnu určitě navštívit, třeba i s nějakou partou, kdybych někoho sehnal. I kdybych si půjčil auto sám, tak si jednak nejsem jistý tím, jestli by mi ho ve 23 letech v pohodě vyšli vstříc, co jsem nalezl, tak mladším dávají nějaké přirážky kvůli většímu riziku  nehody. Pak nevím, zda by pro mě jako jednotlivce opravdu nevyšlo levněji třeba to MHD, nějaké zájezdy v okolí a nebo přelety.




0 Citovat

No na zapadnim pobrezi bohuzel populace bezdomovcu narostla nekolikanasobne - bohuzel ruku v ruce s dekriminalizaci drobnych prestupku jdou centra tehlech velkych mest hodne dolu.. :( Me by to urcite neodradilo od navstevy zapadniho pobrezi, nicmene urcite bych se hodne rozmyslel, jestli zustat 14dnu v tehlech betonovych dzunglich, uz jenom kvuli bezpecnosti..


Nerikam ze to je jinde o tolik lepsi, ale treba v Philly nebo NYC rozhodne az na vyjimky nejsou downtowny plne zebrajicich bezdaku.. Najdes to vetsinou nekde mimo, kam se jako turista nedostanes..
0 Citovat

Ak sa rozhodneš pre NY a okolie a nezaujímali by ťa tam všetky mestá tak z NY si môžeš na pár dní odskočiť do Miami. Spiatočné letenky kúpiš už za cca 100 dolárov. 

0 Citovat

Děkuji. Ještě bych měl asi poslední dotaz a to k letenkám. Je z vašich zkušeností výhodnější kupovat přímo letenky jak tam, tak i zpáteční, nebo jen jednosměrnou a zpáteční koupit zvlášť, třeba zase ze stejného letiště, případně jiného, kdybych se přemístil? Kdyby to bylo tak nějak na stejno, tak asi není problém koupit tam i zpět a na to letiště se vždy dopravit, i když budu třeba ve vedlejším městě. Možná ale bude ještě vhodnější udělat průzkum, jak by to v daném období cenově vycházelo.

0 Citovat

Jednosměrná letenka je naprostá blbost.  Nejenže je skoro vždy výrazně dražší než zpáteční, ale automaticky to znamená problém při vstupu do USA, na imigračním. Cestování do USA je moje hobby a budu mít s tebou trpělivost ti cokoliv vysvětlit. Napiš mi na JSLIWKA@SEZNAM.CZ  zkušenosti z našich cest mám sepsané a pošlu ti to mailem. Právě jsme se vrátili, takže mám i aktuální info. Píšu si s mnoha lidmi, kteří plánují cestu, tak je i možnost, že by tě vzali s sebou. Cestovat sám je z hlediska nákladů nejdražší možnost.

0 Citovat

Jednosměrná letenka je naprostá blbost. Nejenže je skoro vždy výrazně dražší než zpáteční, ale automaticky znamená problém při vstupu do USA, na imigračním. Cestování do USA je moje hobby a cokoliv můžeš se mnou konzultovat, neboj, budu mít s tebou trpělivost.  Napiš mi na JSLIWKA@SEZNAM.CZ zkušenosti z našich cest mám sepsané a pošlu ti to mailem. Píšu si s mnoha lidmi, co plánují cestu, je i možnost se k někomu přidat. Cestovat sám je z hlediska nákladů nejhorší možnost.

0