https://www.idnes.cz/ekonomika/d...oprava_divMně to přijde jako takový švédský eko fundamentalismus. To jako budou Švédové na dovolenou do jizni Evropy jezdit auty, vlakem či co? Nebo budou sedět doma, protože by se jinak hanbou propadli?! Jak to máte vy?  .

Stydíte se za létání?

Založil ve fóru Co se nevešlo

Zůstanu raději u té vodky.

0 Citovat

60 centov v hostinci Aragonit v Štítniku

0 Citovat

Eda Novak napsal(a):

ja bych asi uvital kdyby se zavedl fee 10-20eur za one way a nejak se ty penize smysluplne vyuzili... kdo/jak se me neptejte.-)

A proč?

0 Citovat

ja by som prijal 10 euro fix one way fare, keby prestali traposiny s prirucnou bagazou a rozsadzanim :D

0 Citovat

No však to máš už aj teraz ako priority+výber miesta. Len trochu viac ako 10 eur one way :)

0 Citovat

Deny napsal(a):

Však to já taky nedělám, s těma botama. A vlastně všechno, co jsi popsal, je životní styl, který je mi cizí. Vážně někdo tráví víkendy po nákupákách? Je vážně pro spoustu lidí samozřejmé, že za volný čas se platí? To létání kamkoli stylem "sice mě tam nic neláká, ale přece nebudu sedět doma" do toho spadá.

To jsme jediní, kdo se s dětmi vyškrábe o víkendu zadarmo na kopec nebo se jde vykoupat do rybníka?

Jinak každému co jeho jest, samozřejmě. Já to mám prostě takhle. Dopřávám si spoustu věcí, ale s mírou.



Já se taky vyškrábu na kopec.. a když se mi chce, tak si zaletím třeba do Švédska a tam se vyškrábu na kopec.. Bývá tam míň lidí :-) Jen si dovoluji podotknout, že ta míra je různá a´ jedinec/aktivita/situace. Každý se musí posoudit sám a svůj život a srovnat si své priority. A hlavně si nenechat radit od druhých, co ještě může a co už ne..

0 Citovat

Rozvržení produkce CO2 v Česku. Letectví: 0,7%., energetika 41,5%. Tak kde je problém? Velcí kluci ale raději budou křičet fuj letadla, fuj auta, jen abychom ji nešáhli na jejich elektrárny. https://www.facebook.com/Michal....mp;theater

0 Citovat

jery napsal(a):

No však to máš už aj teraz ako priority+výber miesta. Len trochu viac ako 10 eur one way :)

ved jasne, ale podvedomie je silna vec. by to aspon vyfiltrovalo trochu osadenstvo :D

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Rozvržení produkce CO2 v Česku. Letectví: 0,7%., energetika 41,5%. Tak kde je problém? Velcí kluci ale raději budou křičet fuj letadla, fuj auta, jen abychom ji nešáhli na jejich elektrárny. https://www.facebook.com/Michal....mp;theater

A hlavně že máme nadprodukci elektřiny a přebytky prodáváme do zeleného Rakouska. A jak se mi vybavují novinové titulky, mnohdy i pod cenou.
0 Citovat

Vyvážíme naše životní prostředí a přírodní zásoby do Německa. 

0 Citovat

Leoš Literák napsal(a):

Rozvržení produkce CO2 v Česku. Letectví: 0,7%., energetika 41,5%. Tak kde je problém? Velcí kluci ale raději budou křičet fuj letadla, fuj auta, jen abychom ji nešáhli na jejich elektrárny. https://www.facebook.com/Michal....mp;theater

Tohle má smysl psát do debaty o tom, co může udělat pro snížení emisí CO2 vláda ČR. Sorry Leoši, ale psát to sem zavání neznalostí nebo demagogií. Tady šlo o příspěvek obyvatel ČR ke změnám klimatu a 0,7% podílu letectví by platilo tehdy, pokud by Češi létali jen s ČSA/Smartwings (i kdyby do toho byly započítané i jiné odlety z ČR, třeba přes načerpané palivo, pořád je to malá část z toho, co proletí Češi). Naopak 15,8% z loňské výroby elektrické energie byl čistý vývoz a kdyby o ni okolní země neměly zájem, tak by se nevyrobila. Pohání i velké české exporty (přebytek obchodní bilance za 1-8/2019 byl asi 4,8%).
0 Citovat

Já tady budu jezdit nějakým elektrickým křápem, pít nějakou ekovodku a v Africe, JA a Asii si budou vesele čoudit, kácet pralesy, vařit nad otevřeným ohněm a topit uhlím a dieselem....to určitě.

0 Citovat

Michal napsal(a): A hlavně že máme nadprodukci elektřiny a přebytky prodáváme do zeleného Rakouska. A jak se mi vybavují novinové titulky, mnohdy i pod cenou.

Pod cenou čeho? Respektive není mi jasné proč zrovna proti sobě stavět energetiku a civilní leteckou dopravu? 

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Pod cenou čeho? Respektive není mi jasné proč zrovna proti sobě stavět energetiku a civilní leteckou dopravu? 

Pod výrobní cenou.
Podle odkazovaného grafu energetika má přes 40% české produkce CO2 a letecká doprava pod 1%.

0 Citovat

A svítit budeme loučemi nebo jak? Průmysl pojede na větrníky a solární panely? Veřejné tajemství je, že německé ekohrátky s větrníky jsou možné především díky záloze v podobě importu elektřiny z Francie, ČR a Belgie. A z větrníků se holt baseload nedostane ani kdyby se všichni němečtí zelení potřeštěnci na hlavu stavěli.

Energetická soběstačnost je strategicky zásadní faktor, umocněný ještě Nord Streamem 2.  Samozřejmě, že optimální by bylo dostavět Temelín co nejdříve a maximálně utlumit uhelné elektrárny + výhledově i další jadernou elektrárnu (Tetov?). Jenže za současné politické konstelace je riziko v tom, že duo  se to dají bez soutěže Rusákům a to si nijak nepomůžeme, co se energetické bezpečnosti týče. Právě naopak.


0 Citovat

K tomu grafu... Přiřadit CO2 letecké dopravě je ale hodně těžký minimálně na úrovni státu. Bohužel tam není napsáno, jakým způsobem to počítali, respektive co se počítalo a co ne. Nebo jsem to nenašel. Sami udávají tohle:

Ačkoliv je letecká doprava celosvětově významným zdrojem emisí, je komplikované posoudit, kterým zemím by se měla započítat, proto v mnoha údajích, které na internetu najdete, není letecká doprava do emisí jednotlivých zemí započítaná. Snížit emise z dopravy je možné přechodem na nízkouhlíková paliva (např. na elektrickou energii, biometan nebo vodík), zvýšením podílu vlakové a autobusové dopravy a snížením nutnosti přepravy (což může znamenat třeba bydlet blíže práci).

https://faktaoklimatu.cz/infogra...-cr-detail

EDIT: je tam ještě tohle:

V údajích o emisích nejsou zahrnuty emise z mezinárodní letecké dopravy, protože je komplikované přisoudit, které zemi by emise daného letu měly „patřit“ (místo vzletu?, místo přistání?, země která vyprodukovala letecké palivo?).

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Energetická soběstačnost je strategicky zásadní faktor, umocněný ještě Nord Streamem 2.  Samozřejmě, že optimální by bylo dostavět Temelín co nejdříve a maximálně utlumit uhelné elektrárny + výhledově i další jadernou elektrárnu (Tetov?). Jenže za současné politické konstelace je riziko v tom, že duo  se to dají bez soutěže Rusákům a to si nijak nepomůžeme, co se energetické bezpečnosti týče. Právě naopak.

S tím souhlasím.

S ohledem na naše ovzduší a plíce, uhlíková stopa stranou, bych pár uhelných elektráren omezil, přestal tak vyvážet přebytky špinavé elektřiny a zároveň plánoval další bloky.

0 Citovat

Vy tu porad resite tu stopu ? Ja jsen se venoval opet akci Ryanairu a na nasledujicich 34 dnu mam 7 letu -)   Greta  by me jiste pochvalila -)


0 Citovat

Tajny agent   O Learyho  -))

0 Citovat

Za létáni se nestydim. Nemohu a nechci se stydět za všechno. Stydim se za rajčata v lednu, za okurky ze Španělska, za jahody v únoru. Stydím se brambory z Itálie, stydím se řízek a tři piva ke včerejši večeři🙂. Stydím se za prezidenta. Za létání se nestydím.

Níže je graf z Rakouska kde je vidět jak málý je podil letecké dopravy na celkove produkci CO2. Jak je známo, chceš li šetřit začni tam kde nejvíce zpotřebováváš, no to letecká doprava není.

Bohužel po poslednich EU volbách nás čeká spoustu Eko populistických opatření které povedou ke snížení konkurenceschopnosti Evropy🙁.


20191007-142557.jpg

0 Citovat

Jak psal výše Ridder, v emisích za jednotlivé země nejsou zahrnuty emise z mezinárodní letecké dopravy, protože je komplikované přisoudit, které zemi by emise daného letu měly „patřit". To platí i o EU v tom grafu.

Ohledně podílu emisí z letecké dopravy wikipedie píše: "The IPCC has estimated that aviation is responsible for around 3.5 percent of anthropogenic climate change, a figure which includes both CO2 and non-CO2 induced effects. The IPCC has produced scenarios estimating what this figure could be in 2050. The central case estimate is that aviation's contribution could grow to five percent of the total contribution by 2050 if action is not taken to tackle these emissions, though the highest scenario is 15 percent."

Šetři si, kde chceš (pokud chceš), ale logiku to tvé tvrzení má asi stejnou, jako by si někdo řekl ohledně šetření ve svém domácím rozpočtu, že za elektriku dá málo oproti celkovým nákladům na bydlení v pronajatém bytě ve velkém městě a proto se nebude obtěžovat se zhasínáním světel. A že uvažovat o tom začne až teprve po přestěhování se do garsonky v kraji s levnějšími nájmy, když patřičně ušetřil na hlavní položce rozpočtu.

0 Citovat

Absolutně nestydím a létám docela dost. Ekologie je důležitá, ale to co se děje v poslední době je ryzí extrémismus a ze strany médií nafouknutá bublina. Abychom vyhověli všem požadavkům těch takzvaných ekologických aktivistů, nesjpíš bychom se museli vrátit na stromy a cestovat maximálně na koních. Ale bojím se, že i kůň by byl špatně, neboť žere příliš mnoho ovsa a prděním škodí životnímu prostředí. Lidstvo má mnohem zásadnější problémy než je létání.

0 Citovat

S těmi problémy se připojuji - třeba takový chlast, to je metla lidstva.

0 Citovat

Máš recht Nadezdo, narazili jsme naši poslední bečku kyselace s mučenkou a je to fakt problém 🤪

A množství vody spotřebované na tenhle škopek už vůbec komentovat nebudu


img-20191009-155719.jpg

0 Citovat

V Las Vegas jsem viděla  názornou ekologickou agitku


20110605-024.jpg

0