Na zahranicnych forach velmi diskutovana tema, tu sa to zatial riesi kade-tade, takze zakladam prislusnu temu. Vyzera, ze tejto "pliagy" sa Cina tak skoro nezbavi ... ako ste na tom ti, co mate kupene letenky? Do Azie vycestujete, alebo vasu navstevu odlozite na "neurcito" ? Ja mam odlet 26. feb a pokial Cina nezatvori Pekingske letisko resp. Myanmar nezakaze prilety z Ciny, tak mam v plane letiet. Situaciu budem  pozorne sledovat (hlavne zahranicne zdroje) a podla toho sa samozrejme zariadim.  .

Coronavirus - zachovajte paniku

Založil ve fóru Co se nevešlo

Peršan napsal(a):

Tak BLQ-VIE  s Ryanair  18.3.2020 let zrušen ,refundace zpět na účet.Bohužel cesta tam 16.3. propadá...ale těch 7 Eur oželím...

Pokud to máš v rámci jedné rezervace, pokud si přeješ, musí ti vrátit peníze za oba dva směry. Ačkoliv v prvním kole ti nejspíš bude operátor tvrdit, že to nelze. 

0 Citovat

Bohužel při manage letu to umožnilo pouze zrušit nebo změnit ten zpáteční let.

Jak to bylo provedeno, tak ten let zmizel a ted se to tváří jako jednosměrná  cesta

,která lze pouze s poplatkem změnit. Jak jsem psal nebudu se s ními handrkovat o 7 éček...
0 Citovat

Hm, takže pro všechny - bude lepší jim psát do chatu. Další O'Learyho odrb. Mikire, jen do mě. 

0 Citovat

[citace="divan"]

Možná trochu off topic, ale nedá mi to: proč mám neodbytný pocit, že někteří chtějí za každou cenu se vším vydrbat a využít to co to jde (rady typu" koupit ze srandy letenku za 20 a zkoušet pak tahat zpátky 250", ale zdaleka nejen to)? Nebo v jiné diskusi na tomto serveru: zarezervovala jsem si ubytováno s nevratnou platbou, asi se tam neubytuji, končí mi ale platnost karty, tak když novou neuvedu, stane se něco?

Copak jsou někteří diskutující na tom fakt tak špatně (finančně i morálně), že jim ty dotazy/pokusy na/o nějaký oj.b stojí opravdu za to? 



Vis co ,to je vsechno diskutabilni a musi se vzdycky prihlednout ke konkretnimu jednani  ,to s koupenim za 20 a tahani 250 me zajimalo ciste z pravnickeho hlediska ,kdy to podle meho v dane situaci neni uplne jednoznacne  ,Pokud si kupuju nevratnou rezervaci ,tak bych nemel uvazovat  ze to budu chtit nejak obejit a pojistim si ji 

Ale treba neco jineho. Fuel Dumnping  ,neni na hrane ?  Vis ze tu dalsi letenku kupujes jen proto aby jsi srazil cenu a nemas ji v umyslu proletet  A ted to otoc  ,chova se k tobe spolecnost vzdycky za vsech okolnosti korektne  ?  Takovy priklad ,koupis si letenku kde bude prestup a nenastoupis  prvni let  ,,mas smulu a zbytek ti propadne vcetne zpatecniho letu   ,je to uplne koser ?

Nemela by spolecnost uctovat  treba jen rozdil mezi cenou s toho druheho mista  a s toho puvodniho  a zpatecku by meli akceptovat  Nebo chces pak vystoupit jinde , opet by si meli uctovat jen  urcitou castku  a tak by se dalo pokracovat

 Koupe letenky je obchod  mez dvema  subjekty  ,pripadne  jeste prekupnikem ..a bud jsou  k sobe vzajemne poctivi  a tolerantni  ,nebo  zkouseji  oboustrane   nejak s necim vydrbat

Objednavas treba pres booking ? Koupis ubytovani  moznost zruseni zdarma  a za nejaky cas to ubytovani zlevni , kolik lidi asi zaplati  tu puvodni cenu a  kolik pobyt zrusi ,aby si ten samy  objednala levneji  ?

Vetsinou jako zakaznik  tahas  kratsi konec provazu  a  prodejce ma nad tebou prevahu a zisk  ,coz je vporadku ,protoze podnika aby vydelal ,ale zaroven by se mel k zakaznikovi chovat slusne a korektne , coz  neni vzdycky pravidlem .a jak se do lesa vola tak se z lesa ozyva .. rozesazuje Ryanair lidi  i kdyz si koupi  spolecne letenky ? Tak se pak nejde divit ze  clovek vybukuje  na 10 minut sedacky  ,aby docilil  to  co  by melo byt korektni   .

A abych to vratil k tematu  ,jestlize Ministr zdravotnictvi  vyda pisemne prohlaseni ,ze se litat  od 5,3, do Italie  nebude a  letecke spolecnosti prodavaji letenky dal ,asi  nejspis proto ze se nedohodla vlada  s EK  ,tak je to proste oboustrane nekorektni  a ty jako zakaznik nemas  sanci  toto ovlivnit ,tak ti nezbude s jednim nebo druhym nejak vydrbat

0 Citovat

@mikir: S tím postojem k odrbu celkem souhlasím a je na každém, jak se k tomu postaví (s trochou přehánění bych možná FD nazval, že zloděj okrádá zloděje, protože ta cenová politika běžných aerolinek není férová, ale sám se o FD nezajímám). Poslední odstavec je ale nesmyslný. Je korektní, že ministr oznámil záměr zrušit lety (možná nebyla komunikace úplně správná, nedíval jsem se, jak to znělo). Čeká se na schválení od EK, jinak to ani nejde udělat. Bylo by snad lepší takový záměr zájemcům o letenky zatajit a počkat se zveřejněním až na schválení? Aerolinky to klidně můžou prodávat. Na tom není nic nekorektního, když v případě schválení zase peníze vrátí. Není žádný důvod v tomto případě ze strany zákazníků vydrbávat.

0 Citovat

[citace="Michal"]

Hm, takže pro všechny - bude lepší jim psát do chatu. Další O'Learyho odrb. Mikire, jen do mě. 


Tak to je diskutabilni , aniz bych hajil O Learyho ,tak i kdyz to kupujes najednou tam i zpet , tak porad jde  o dve samostatne letenky ,taky kdyz nenastoupis cestu tam ,tak ti zpatecni nepropadne  a jestli se nebude litat az od 17,3, tak to muze byt v systemu problematicke

Mozna to odrb je ,ale mozna to je jen technicky nevyresena zalezitost  ,16.3, neni opodstatneny duvod  menit letenku bez poplatku  18.3 uz se neleti mas narok na penize nebo zmenu zdarma  Muze to 100x vypadat logicky ,ze kdyz  zpatky nejde letet , ze nechces letet tam .ale jak to technicky zajistit nemusi byt  v systemu tak jednoduche a oni zase moc zdatni  na tech  webovkach nejsou
0 Citovat

Roiman4 napsal(a):

Neboť dle mého názoru, pokud to EK povolí ČR zakázat na 14 dní teď lety, tak se přidají další země jako Německo či Španělsko

Spíš bych si tipnul, že to nepovolí. Nebyli schopni plošně suspendovat lety z Číny (jediný kdo to udělal byla ČR a Itálie), ani dočasně zrušit Schengen, byť se to děje zcela běžně při summitech EU.

0 Citovat

[citace="Libor_S"]

@mikir: S tím postojem k odrbu celkem souhlasím a je na každém, jak se k tomu postaví (s trochou přehánění bych možná FD nazval, že zloděj okrádá zloděje, protože ta cenová politika běžných aerolinek není férová, ale sám se o FD nezajímám). Poslední odstavec je ale nesmyslný. Je korektní, že ministr oznámil záměr zrušit lety (možná nebyla komunikace úplně správná, nedíval jsem se, jak to znělo). Čeká se na schválení od EK, jinak to ani nejde udělat. Bylo by snad lepší takový záměr zájemcům o letenky zatajit a počkat se zveřejněním až na schválení? Aerolinky to klidně můžou prodávat. Na tom není nic nekorektního, když v případě schválení zase peníze vrátí. Není žádný důvod v tomto případě ze strany zákazníků vydrbávat.


@Libor_S   Mozna to prekroutila media ,mozna to ja pisu nesrozumitelne  Ale Ministr zdravotnictvi vydal zakaz od 5.3. a nikde u toho clanku o tom nebyla primo poznamka , ze se ceka  na  vyjadreni EK  , Ano byla tam zminka   v predchozim textu ze vlada  to vyjednava , ovsem dal to bylo  psano tak , ze je to hotova vec ,,eremi se tu do me pustil ,ze jsem magor .a ze o Leary nebude o tom rozhodovst , Ja jsem mu jen openoval v tom , ze jsem nenapsal ,ze o tom rozhoduje O Leary ,ale ze to podleha  EK  .ktera  to musi schvalit

Podle meho by bylo seriozni napsat  srozumitlne , ze  byl vydan zakaz  ,ale ze se ceka na schvaleni  EK  Ale jak pak  se v tom maji lidi orientovat , kdyz  Ryanair uvede ze  omezuje lety od 17.3. ? Zakaznik prece nevi co EK z vladou dohodla  a co bude platit . jestli 5.3. nebo 17.3,  A ten rozdil tam je dost znacny  z hlediska  planu cesty  ,Jestli Ryanair a dalsi  prodavaji letenky a pak budou penize vracet  dobre ,ale ta srozumitelnost tam chybi  Letecke spolecnosti i Ministr zdravotnictvi  a vlada  se dozvi asi vysledek  EK drive nez zakaznici 

0 Citovat

@mikir: "Objednavas treba pres booking ? Koupis ubytovani moznost zruseni zdarma a za nejaky cas to ubytovani zlevni , kolik lidi asi zaplati tu puvodni cenu a kolik pobyt zrusi ,aby si ten samy objednala levneji ?"

Objednávám přes Booking a pokud se stane to co popisuješ, tak někdo to stornuje a koupí znovu, někdo ne. Na tom není nic špatného, ať už to udělám tak nebo tak. Konkrétně já se už v naprosté většině nevracím k tomu, co jsem objednal/koupil - takže nezjistím, jestli jsem ušetřil nebo prodělal. To se netýká jen Bookingu, ale noťasu, letenky, čehokoliv.

Co se týče prodeje letenek na výhledově zrušené lety, tak zcela souhlasím s Liborem_S. Není to nic proti ničemu. Pokud se lety opravdu zakážou, aerolinky peníze vrátí.

0 Citovat

Právě teď přišlo od EasyJetu zrušení zpátečního letu 8.3. Let tam 5.3. zůstává platný i když bylo vše zakoupeno v jedné rezervaci. No, aspoň něco.

0 Citovat

Tak Easy už rozesílá info o zrušení letů -  náš 15.3.

0 Citovat

Cestující možná mohou být i zmateni tím, že opatření se zmiňuje jen o letech z Itálie, nikoliv o letech do Itálie – tam je stále možné cestovat.„Ochranné opatření ministerstva zdravotnictví zakazuje lety z dotčených italských letišť na letiště v ČR, což znamená, že opačným směrem je výkon obchodní letecké dopravy i nadále možný,”


Tak to je bordel toto :D takže letenky do Itálie se stornovat nebudou, ale z Itálie se budou rušit... to je výkon toto. 

0 Citovat

Mikire, není spíš problém někde mezi židlí a počítačem? 

0 Citovat

Roiman4: takže jsem to pochopila správně, že tam odletět můžu, ale zpět už ne?

Možná proto mi zatím přišlo jen zrušení zpátečního letu 🤔

0 Citovat

P. napsal(a):

Roiman4: takže jsem to pochopila správně, že tam odletět můžu, ale zpět už ne?

Možná proto mi zatím přišlo jen zrušení zpátečního letu 🤔


Ano přesně, dle tohoto chápání by se teda měl vypravit "ferry" flight do Čr a z Čr odvézt své spoluobčany zpět. Přípádně nějaké dobrovolníka z řad Čechů... 

0 Citovat

Roiman4: tak to je dobrý vtip 😂

0 Citovat

tonic napsal(a):

akoze stale ma fascinuju tie nevratne ubytka rok dopredu kupovane




Aj ja  som kupoval letenky do Osla v Novembri na teraz 20.3. no a tiež som kupoval nevratné ubytko, lebo bola akurát akcia a zase cca 120€  rozdielu už bol celkom pádny dôvod.


Nikto nemohol tušiť čo vznikne, a že možno sa tá situácia a panika vo vládach ešte natoľko zhorší, že možno ani neodletíme.
0 Citovat

Taky jsem na Black Friday rezervoval ubytovani na tenhle brezen, ktere nejde zrusit, protoze promo cena byla jenom na rezervace bez moznosti zruseni.  

0 Citovat

je to komedie. Prostě zase všechno poloviční. 

U2 v rezervaci nenabízí lety IT-ČR, ale ČR - IT ano. Jak VCE tak i MXP. 

FR nemá v prodeji pouze 5.3 u BGY, jinak oba směry vesele prodává. 

W6 prodává Bari taky oba směry. 

0 Citovat

DimikUK: samozřejmě,  no, letadlo prázdné nepoletí. Ale peníze nevrátí, neb formulace zní tak, že je zákaz letů z postižených destinací. Takže na tom Ryan a další vlastně vydělají. Peníze si nechají a ušetří za nevypravení letadla  😎

0 Citovat

No, obávám se, že to pro ně tak růžové není. EU regulace o letectví mluví o zrušení letů obecně. Není tam žádná výjimka pro epidemie, zrušení státem a v případě zrušení cestujícímu náleží právo na refundaci. Celé letenky. 

0 Citovat

Mám pocit, že veľa ľudí si mýli nárok na refund pri zrušení letu a kompenzáciu

0 Citovat

Tak mě U2 zrušil letenku MXP-PRG což byl navazující let na PMO-MXP. Jelikož mi změnili let na "první segment" tak se mi podařilo zažádat o refund na oba lety...

Ještě bych potřeboval aby AB zrušil lety do Neapol :D pak už mě tahle panika nebude nic stát...

0 Citovat

Roiman4 napsal(a):  

W6 prodává Bari taky oba směry. 

Tak na Bari se ten zakaz letu nevztahuje, ne? Vsak je hodne na jihu a vsechny ty jmenovane regiony v narizeni byly na severu Italie, nebo se pletu?

A ja se musim priznat, ze mi prijde celkem logicke, ze zakazou jen smer z Italie do CR a ne opacne. Stat tu chce omezovat pohyb osob, coz neni jen tak. Podle me CR nema pouzitelny argument, kterym by mohla obhajit zakaz letu v opacnem smeru.

0 Citovat

Zajímalo by mě, jestli už někomu z Vás  konk. EasyJet let změnil nebo zrušil? V mediích tato informace proběhla, že to budou rušit, ale zatím mají oznámení ze 29.2. kde o zrušení nepadlo jediné slovo. Jsem zvědavá, jestli se vůbec něco bude dít..

0